Michael a Jannik jsou bratři. Michael si vybudoval slušnou kariéru v armádě, má hezkou ženu, dvě roztomilé dcerky. Jannik je černá ovce. Vrací se z vězení, právě když jeho bratr odjíždí do Afganistánu. Michael záhy padne do zajetí. Po čase je osvobozen a vrací se domů. Má však tajemství, se kterým se nedokáže vyrovnat a kvůli kterému se promění k nepoznání. (lenuse)

LucyW.

Snad jediný film, který splnil má očekávání. Šla jsem na něj s otázkou, jak bude autorka řešit konflikt mezi zodpovědným "slušňákem" a lehkomyslným "pohodářem". A odpověd zní: Stejně jako já! Na první pohled jsem se do tohoto filmu zamilovala, právě proto, že není ani trochu semtimentální a téma není zpracováno prvoplánově a lacině. Ad Legas: "Super tragický film, v němž se na konci nikdo neoběsí, nikdo nikoho nezastřelí, ale ani se nikdo neponaučí, nic se nedá dopořádku." Vynikající definice. Tak takhle, přátelé, takhle vypadá skutečný život:-). ()

M.E.K.Y

Po americkém remaku (2009) shledávám konečně i dánský originál od Susanne Bier. A je pravda, že jsem čekal daleko lepší podívanou. Těžko srovnávat, protože remake jsem viděl dřív, než originál a byl jsem do jisté míry ovlivněn tím, že mě na plátně nemohlo nic překvapit, kromě odlišného prostředí a jiných herců. Čekal jsem, že "origoš" remake převálcuje, ale bohužel nebyl to až tak výrazný rozdíl v kvalitě. Režisérka do toho sice dala kus sebe, ale ta sugestivní atmosféra mě nestrhla. Velký rozdíl je určitě ve výběru herců. Ti dánští mi sedli daleko více, než známé tváře Portman, Gyllenhaal a Maguire. Závěr? Málokdy se vidí, že jsou si originál a remake tak podobné. A přitom je pojetí a styl tak odlišný. Přesto se neubráním tomu, že jsem čekal od režisérky dramatičtější podívanou, ale jde vidět, že tímto filmem na sebe upozornila a do budoucna je už jen zlepšovala. ()

Psice

Moje první a ohromující setkání se Susanne Bier v existenciálním dramatu, jež zkoumá lidskou personalitu prostřednictvím mezních situací – právě v nich se zřetelně vyjevuje smysl lidské existence. Snímek je hlubokým ponorem do hlubin lidské duše a její křehkosti, přičemž pracuje se třemi základními motivy: láska, vina a odpuštění. Pomocí těchto motivů tak může divák nahlédnout do aktu sebe-překročení, který umožňuje návrat (k sobě). Zatímco Jannik může po „smrti“ svého bratra vystoupit z jeho stínu a vyjevit i kladnou stránku své osobnosti, Michael se ztrácí sám sobě a odcizuje se svému okolí kvůli mučivým pocitům viny. Dynamiku filmu zásadním způsobem ovlivňuje Michaelova manželka Sarah, která svou přítomností v životě obou mužů působí transformativně. I ona sice prochází mnohými pochybnostmi, avšak nezalekne se temné noci duše a nachází naději. Závěrečná scéna se pak již čistě pohybuje po ose metafyzického kruhu lásky, kdy Michael znovu vstupuje do vzájemnosti lásky. Jedině díky tomuto absolutnímu odevzdání se totiž může vstát jako fénix z popela. ()

Honza dAve

Nejlepší film, který jsem na MFF KV 2005 viděl. Tradičně vysoko položená laťka kvality dánské kinematografie se zase posunula o něco výš. Brödre je snad první film, který se zcela vážně věnuje tématu vysílání evropských vojáků do bojů proti terorismu. Ze začátku to vypadá na "obyčejné" drama. To, co za nějakou chvíli uvidíte, vás ale přibije do sedaček, zaryje vám prsty do opěrek a vytřeští oči na plátno. Divák si velmi rychle uvědomí, že válka je o dost větší vůl, než si kdy myslel a že i když ji přežijete, DOOPRAVDY se z ní už nikdy domů nevrátíte. Silný dojem z filmu a nutnost přemýšlet nad tímhle světem jsem nosil v hlavě celý festival a ještě dlouho potom. Návštěvníci čtyřicátých "Varů" se jednoduše dělí na ty, kteří Brödre viděli a na ty, kteří ne. Je to film, který přiměje i nekuřáka, aby si po něm zapálil cigaretu .... . ()

xNoelx

Viděl jsem nejdřív americkej remake a včera tohle a nechápu proč vůbec remake vznikal. Asi pro uhlazení pro divákovo oko. Dánská verze mi přišla mnohem více uvěřitelná a emotivnější. ()

phoebe79

tak tady jsem cejtila ty "hnusný" emoce tak silně, že Ulrichovi můžu jen zatleskat! Abych si po roce pamatovala nával emocí (vztek, nenávist, lítost) při obyčejné scéně, kdy vstane od stolu a otevírá kuchyňskou skříňku...hmmm ()

warrenur

Nie, ze by sa jednalo o nezazivnu dramu, urcite nie. Avsak, bud tym, ze som uz videl remake, ci viacere podobne scenare, dej som dost predvidal. Co ubralo na atraktivnosti. Herci su fajn, uz horsie som veril tej "prvoplanovosti". Bolo pre mna uplne viditelne, ako sa figurky posuvaju a budu posuvat po sachovnici. Slabsi priemer. ()

Fridecka

Mimořádně depresivní drama s válkou v zádech. Co s člověkem udělá zážitek bezprostředního ohrožení života? Čeho všeho jsme schopni, abychom si uchovali vlastní život ? Jsme proto schopni zabít druhého člověka? Stojí takový život ještě za něco? Je toho schopen každý? Co se v člověku zlomí, když se z bezúhonného / jen s lehce zeleným mozkem / otce rodiny stal vrah? A dá se potom s něčím takovým žít? Těžké téma, depresivní od začátku do konce. ()

anatheman

Asi se mi více líbila později natočená americká verze, ale patrně jen kvůli tomu, že jsem ji viděl dříve. Proto mě dánský originál ničím výraznějším nepřekvapil. Což mě ale vede k tomu, že nakonec oba filmy hodnotím stejně. Ten novější totiž nijak silněji neaktualizuje. Pouze je na něm vidět větší rozpočet, adaptace na zámořské prostředí a také celková líbivost. Severská verze působí pro změnu komorněji a lehounce drsněji. Také je u ní patrné přirozenější chování a reakce postav, zatímco na protějším břehu funguje typická hollywoodská dramatičnost. ()

Blondak80

Syrovost a síla, to je to, co z tohoto dílka na všechny strany trčí. A ač rád sleduji vyhrocené situace, strašně jsem si přál, aby si Jannik nic nezačínal s Michaelovou ženou. Po konci představení v kině se zvedlo pouze pár diváků, zbytek vychutnával ten naprosto odzbrojující zážitek. Jediná věc mi přišla vrtá hlavou, pokud se voják vrátí z mise, kde se dostal do nepřátelského zajetí, není hned automaticky po návratu podroben nějakým psycho testům?? ()

Lucas87

Tak konečně to mohu porovnat s remakem, jelikož originál se mi v některých místech podfinancovaně, musím říct po citové stránce je originál promakaný. A Connie Nilsen jako Sarah mi byla více sympatická než Natalie Portman v remake verzi. ()

milhouse333

Severské filmy nejsou příliš často komediálního zaměření a tento snímek se nijak neliší. Byl to ale múj nejlepší filmový zážitek roku 2005. Herci hrají svoje role naprosto lidsky, obvzláště dobře své dvě rozporuplné role zvládá Nikolaj Lie Kaas. I atmosféra válečné zony v afgánistánu, leč jen ve filmu naznačená, je realističtější, než spousty čistě válečně točených filmú a příběh mě udržel celou dobu v napětí. Americká verze se už tolik nepovedla. Susanne Bier se totiž daleko více zaměřuje na prožitky a pocity jednotlivých postav, které se vyrovnávají sami se sebou a se svými činy než její mladší "hamburgerová" verze, která se líbila jako celek, ale nic víc jsem v tom neviděl. ()

Mik_e

Je docela škoda, že jsem věděl, o co ve filmu jde. První polovina tedy byla jen čekání na to, až se to stane. O to lepší byla ovšem ta druhá s kvalitním, nepatetickým finále. Chování postav bylo uvěřitelné, byly skvěle zahrány. Kdyby byl film více emočně vypjatý, mohl být výsledek nicméně ještě lepší. ()

markotter

"Víš vůbec, co jsem musel udělat, abych mohl být s tebou?" To říká Michael Sarah po návratu a mně tahle otázka vedla filmem celou dobu od afgánského zajetí. Vlastně o ní přemýšlím ještě teď, druhý den a kdo nezažil, nemůže asi dojít k žádné odpovědi. Milostný trojúhelník to vlastně ani moc nebyl a to je dobře, ale v téhle otázce mám jasno - pokud je někdo mrtvý, můžu si s jeho ženou dělat co chci, pokud ona chce :-). ()

Likan7

Trochu moje chyba, že jsem nejdřív viděl americký remake. Fakt ale je, že by mě originální Bratři nezaujali ani kdybych příběh neznal. Téměř všechno je totiž v novější verzi lepší. Režie, herci, dramaturgie. Jasně, remake to měl lehčí, protože je to opsaná kopie 1:1. Jediné, co je tady vyloženě skvělý, je Connie Nielsen. Zbytek je takový evropsky televizní, což někomu nemusí být na škodu. ()

Hugh Grant balí čínské krásky

Hugh Grant balí čínské krásky

15.06.2008

V neděli bodne špetka romantiky. Té opravdu kvalitní je na filmových plátnech zoufale málo. To víte, Richard Curtis sám všechno nestíhá. Naštěstí se scénáristického řemesla chopil i jeho brácha Jamie… (více)

Jake a Tobey jsou bráchové

Jake a Tobey jsou bráchové

20.09.2007

Drama dánské režisérky Susanne Bier Bratři posbíralo i tady na ČSFD pěkných pár pětihvězdičkových hodnocení a nadšených komentářů. Všiml si to i Hollywood ;-) Ano, už brzy se v tomhle textu objeví… (více)

Zach Braff v zajetí lékařů

Zach Braff v zajetí lékařů