Michael a Jannik jsou bratři. Michael si vybudoval slušnou kariéru v armádě, má hezkou ženu, dvě roztomilé dcerky. Jannik je černá ovce. Vrací se z vězení, právě když jeho bratr odjíždí do Afganistánu. Michael záhy padne do zajetí. Po čase je osvobozen a vrací se domů. Má však tajemství, se kterým se nedokáže vyrovnat a kvůli kterému se promění k nepoznání. (lenuse)

junxi91

Drsné a nekompromisní polo-válečné drama o dvou bratrech, kteří jsou úplně odlišní a jejichž pozice se během filmu obrátí. Zatímco Michael je je důstojník dánské armády, který má sexy ženskou Sarah a dvě dcery, tak Jannik je podivín, potížista a věčně zamračený týpek, který má za sebou trestní minulost. Michael je na tři měsíce poslán do operace Mezinárodních bezpečnostních sil v Afghánistánu. Má za úkol najít pomocí vrtulníku mladého radarového technika, který se před několika dny ztratil. Během pátrání je vrtulník sestřelen a Michael je prohlášen za mrtvého. Ve skutečnosti je vzat jako válečný zajatec a Talibán ho zavře do špinavé díry, kde je uvězněn také onen hledaný mladý technik. Sarah a Jannik hluboce truchlí a to je sblíží, dokonce si dají pusu, ale nijak dále to nepokračuje. Mezitím Michael trpí v té špinavé díře bez jídla a vody. Jednoho dne po něm Talibánci chtějí, aby jim ukázal jak se zachází s protitankovou střelou, což mu zachrání život. Mladý technik je však najednou nepotřebný a Michael dostane za úkol umlátit jej olověnou tyčí. Odporná scéna, ve které Michael vzdoruje příkazu s pistolí u hlavy, ale nakonec to se vztekem provede a chudáka technika skutečně umlátí. Po chvíli tábor přepadnou spojenci s vrtulníky, postřílí kozomrdy a Michael je osvobozen a přivezen zpět do Dánska. Cítí se však vinen a živí v sobě falešnou naději, že je technik stále naživu. Tuto naději povzbuzuje také v technikově ženě a dítěti. Nicméně, doma začne Michaelovi pěkně hrabat, a jeho emoce přecházejí mezi vinou a vztekem. Je nepříjemný, děsivý a myslí si, že Sarah spala s Jannikem, ačkoliv to není pravda. Nakonec rozmlátí celý dům a je nutné zavolat Jannika a také policii, aby Michaela uklidnili. Michael skončí ve vězení a zde ho navštíví Sarah, a nyní je čas odhalit, co se dělo v Afghánistánu... Jo, typicky seveřanský mrazivý film o nezvládnutém post-traumatickém stresovém syndromu, který zničil do té doby harmonickou rodinu. ()

_aandyy_

Tady se samozřejmě nabízí srovnání s novější americkou verzí z roku 2009. Po pravdě, nevím, jestli to je tím, že dávám přednost americké tvorbě, ale tento původní film mě bohužel neoslovil tak jako jeho novější verze. Možná mi mírně vadili herci, kteří nebyli tak působiví a jakoby rezervovanější (což je zřejmě dáno severskými "studenějšími" charaktery) než jejich američtí kolegové (především skvělý Tobey Maguire), samozřejmě kromě té vrcholné scény, kdy Michael, jakožto voják vracející se z války téměř zešílí a vyhrožuje své rodině, že všechny zabije potom, co se dozví, že jeho žena a jeho bratr spolu něco měli... Jinak samozřejmě za to, že je to původní film, za námět a skvělou hudbu má ode mě plus. ()

karlee

Sice je to drama, ne-li melodrama, se "silným" příběhem, což moc nemusím (většinou se jedná u účelové ždímačky slz), ale je to natočeno pěkně po seversku, minimalisticky, bez okaté snahy o velké oskarové scény, takže se kloním k vyššímu hodnocení. I herci podávají příjemně civilní výkony, včetně dětí. ()

Gertruda.W

Ani jsem to podle námětu moc nechtěla vidět. Dlouho ten film čekal na tu správnou chvíli. Dnes na něj došlo (když mě můj muž opravdu dost naštval). Takže komentář k filmu. Drama jako antická tragédie. Hrdina dostávající se do neřešitelného konfliktu s vlastním osudem (válečná zkušenost). Řešící dilema života a smrti. V marném boji podléhá a vše směřuje ke katastrofě. Má to však rozuzlení, ne, že nemá! Síla lásky je v nás. Nevím, zda záměrně, ale v některých fázích až příliš předvídatelné, schematické. (Nechci vidět americkou verzi. Dovedu si to představit – jako přednost a dokonalost právě to, co mi na tomto filmu vadí.) Ve výsledku ovšem silné, protože dánsky jednoduché. Výborní, mnou milovaní, dánští herci. Režisérsky skvěle vyvedeno. Jen jedna osobní poznámka nakonec. Tento film nesmí vidět můj muž, protože přesně toto by chtěl mít doma - Sarah, dokonalá žena a matka, krásná, přirozená, inteligentní, milující, psycholožka, dokážící se ovládat. Takže subjektivně nikoliv pět, ale jen čtyři. ()

Mr.Roman

Škoda otrasnej "televíznej" kamery (a to sa bojím, že niektoré porady v TV týmto dokonca urazím) a hudobného tónu sprevádzajúceho celý film, pretože okrem týchto dvoch vecí, ktoré mi vyložene vadili už sú vo filme samé superlatíva. Na prvom miest samozrejme príbeh, ktorý radím nezisťovať príliš dopredu. Teda ja som ho tak trocha tušil, keďže som k tomuto filmu prišiel na základe traileru na americký remake, ktorý prezradil viac než mal, no zážitok to bol aj tak veľmi silný, avšak mohol byť ešte intenzívnejší. Za vyzdvihnutie ešte stoja herecké výkony najmä ústrednej dvojice bratov (aj keď ten zarastenejší dookola striedal zopár výrazov) a hlavnej (nádhernej) ženskej predstaviteľky (celý film som si vravel odkiaľ mi je len známa, až teraz som na to prišiel..). Prekvapko z neznáma, asi takto by som ho opísal, pretože som o ňom počul pred pár dňami po prvý krát a okamžite som ho musel vidieť. Avizovaný remake, vyzerá strašne zaujímavo a tento raz výnimočne uznávam, že tomuto snímku aj sadne. Aspoň by sa tak mohli odstrániť dva nedostatky, ktoré som spomínal na začiatku, aj keď na druhú stranu, dosť možno ich nahradia iné.. (ale herecké sa snáď zachovajú, ak dokonca nepredčia, veď kto ste príliš zvedavý nájdite si ten trailer). Keď už nič iné, tak aspoň dostane tento film viac do povedomia verejnosti a to si rozhodne zaslúži. ()

jafuska

jelikož můžu srovnávat americkou verzi tohoto filmu a Dánskou, bohužel musím přiznat, že americká se mě více líbila, možná jsem trochu zaujatá, protože se mě holt víc líbí americké filmy, ale toto mělo stejný děj, nic nevynechaly, nic si nepřidaly, jen jsem trochu v rozpacích z těch herců, ale Dánské filmy si asi moc nemůžou vybírat z herců, kteří byli měli nějaké charisma, hlavní představitelé u této verzi bohužel ne, ale i tak mě u tohoto filmu mrazilo, jako i při sledování novější verzi z roku 2009 ()

gicous

Pocit viny z osobního selhání a flustrace, kterou si Michael přiváží domů, je jediná uvěřitelná věc, která ve filmu je. Scény ze zajateckého tábora mě vůbec neoslovily stejně tak jako vztah Jannika a Michaelovy ženy. Film mě začal aspoň trochu bavit až poté, kdy Michael přijede domů a dochází ke konfrontaci mezi ním a jeho rodinou. Způsob jakým si vybíjí své zklamání ze sebe samotného na svých nejbližších je dobře napsaný a zahraný. Pro mě to je ale na dvouhodinový film až příliš málo. Rád se podivám, jak se stejného tématu zhostil Hollywood. ()

nula87

Silný, emocemi nabitý, přitom vůbec ne patetický film. Od začátku víte, že se něco příšerného stane, a ono je to asi ještě horší než jste čekali. Depresivní, brutální, se silným poselstvím a nutností k zamyšlení. 90% ()

DonBraso

Možná to vyzní s podivem,ale mě se remake od amíků líbil o chlup více než tento originál.Bohužel si už matně pamatuju americký film,který jsem viděl už dávno,tak na tenhle jsem se těšil už jenom,že tam hraje U.Thomsen,který mě stačil chvilku v seriálu Banshee a N.L Kass,který mě utrvzuje v tom,že nejspíš patří do danské špičky.Nejvíc co mě vadilo,byla někdy až přílišná nuance příběh odvyprávět,hrozně to na mě působilo,že kde by se dalo klidně půl hodiny stát na místě a tlačit na pilu emocema,se tady hodně rozkouskovalo a někdy místama i jenom řeklo,natož aby to bylo vidět.Je to jenom taková muška do pilíře,ale přesto musim dát jenom ty čtyři hvězdy,protože ačkoliv Connie Nielsen byla fakt dobrá(trochu podoba s Jessicou Biel) tak Natalia Portman zahrála suprově,přesto jsem velmi spokojen a film určitě stojí za zkouknutí,protože scenář je fakt vynikající,herci taky a kamera místama detailní a svá.85% ()

xpaja

Rozhodnutí zda budu žít a nebo zemřu je někdy tak těžké, že si to lze steží představit. Brødre nabízí velice silný emocionální zážitek v civilním podáním a to bez zbytečného moralizování a patosu. Skvělé herecké výkony a působivý hudební doprovod. Film má pár slabších míst a "dogmatická" kamera je spíše na škodu. Přirozenost a lidskost filmu to však vynahradí. Dávám --- == 90% == --- . ()

dank011

Majstrštyk Susanne Bier. Pro mě se zde úroveň nebezpečně dotýká imaginární hranice Dokonalého Filmu. Herci, dokonale padnoucí hudba, i kamera, dole v diskusi kýmsi přirovnána k home videu.... Ano, není to nejsyrovější. ( Pozor: pouze formou, o syrovosti obsahu jsem ochoten se bít !), není to "dogmatické". Je tu dojemnost, tak nechť že chtěná, výtečně se vše doplňuje s naturalismem ostatních scén ( afghánských i dánských). Třešnička na dortu: žádný problém s uvěřitelností, jsou tu přece denodenní zprávy třebas ze současné Sýrie. Ale ano, oči film taky třeba trochu otevírá. Prostě rezonance absolutní, překvapuje mě to u S.Bier ? Vlastně tyhle věty píšu po druhém zhlédnutí po cca půl roce a z původního zážitku nevyprchalo vůbec nic. Možná dokonce naopak. ()

Leník

Téma filmu zajímavé, snad nebudu muset nikdy v životě řešit takto svinská dilemata. Oba mužští herci skvělí, stejně tak i dětské herečky, pokulhává za nimi jen Connie Nielsen, která si celý film vystačí s dvěma výrazy jsem šťastná - jsem nešťastná. Na konci mě tvůrci trochu otrávili... nemám nic proti filmům s otevřeným koncem, ale tady by určitě stálo za to zamyslet se i na druhým dilematem - ženy, která ví, čeho se její manžel (vlastně kvůli ní) dopustil... pochopit, odpustit, nenávidět, opustit...? Mohla by se pak sesekat první polovina filmu, protože filmů o tom, jak rodinou zamává nečekaná ztráta blízké osoby, už bylo plno. ()

kolly13

Sázka na kvaziamatéristické nasnímání, pokochání se modelkou Nielsen a ukázek dvou světů, mne jednoduše nudilo. Nevypnul jsem to jen pro to, že mne zaujala scénaristická linka a byl jsem zvědavý na vyústění děje. Konec nezklamal, ani nepotěšil. Celkově zklamání z tuctového filmu o netuctovém tématu. ()

Hugh Grant balí čínské krásky

Hugh Grant balí čínské krásky

15.06.2008

V neděli bodne špetka romantiky. Té opravdu kvalitní je na filmových plátnech zoufale málo. To víte, Richard Curtis sám všechno nestíhá. Naštěstí se scénáristického řemesla chopil i jeho brácha Jamie… (více)

Jake a Tobey jsou bráchové

Jake a Tobey jsou bráchové

20.09.2007

Drama dánské režisérky Susanne Bier Bratři posbíralo i tady na ČSFD pěkných pár pětihvězdičkových hodnocení a nadšených komentářů. Všiml si to i Hollywood ;-) Ano, už brzy se v tomhle textu objeví… (více)

Zach Braff v zajetí lékařů

Zach Braff v zajetí lékařů