Sluha dvou pánů (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 157 min

Ivan Rajmont

Carlo Goldoni (divadelní hra)

Ondřej Pechar

Scénografie:

Ivo Žídek ml.

Kostýmy:

Irena Greifová

Donutil v životnej úlohe. Oplatí sa vidieť. Nie som fanúšik divadla, ale toto by som rád videl naživo.(13.10.2009)

Mno co říct na toto nádherné představení. Donutil exceluje a jeho vtípky a improvizace rozhodně inscenaci Goldoniho povznáší do výšin. Skvělá zábava...(8.4.2009)

Se Sluhou dvou pánu mám v zásadě pouze dva problémy - styl a představitele hlavní role. Co se týče stylu, tak jde o ukázkového představitele commedie dell'arte. Spousta slovních hříček, záměn postav, vyznání lásky, situačního humoru a samozřejmě znaku nejtypičtějšího - vychcaného sluhy v roli intrikánské šedé myšky v pozadí. V této inscenaci, pravda, spíše v popředí. A to je přesně to co mi vadí - všechny komedie tohoto stylu jsou na "jedno brdo". Viděli jste jednu? Tak to jako byste jste viděli všechny. A k tomu Donutilovi. Není zlý, ve své podstatě je opravdu vtipný, ale... Je estrádní, a to nemyslím nikterak pejorativně, ale není to herecký výkon v pravém slova smyslu. Jde o one-man show, která zabíjí a zbytečně upozaďuje ostatní postavy tím, že veškerou pozornost strhává pouze na sebe. A to je špatně. Pokud nevěříte, tak zkuste adaptaci stejné hry v podání jiného souboru či i nějakou jinou od Goldoniho. You´ll see.(12.11.2007)

nejlepší divadelní představení, jaké jsem kdy viděl! (i když se musím přiznat, že jich moc nebylo..)(23.3.2008)

Dobrá zábava. Těžko se mi to hodnotí, když nejde o film v klasickém slova smyslu, ale o divadelní záznam. Pár rozestavených kamer a střihy mezi nimi. Z tohohle pohledu to moc invenční není. Jinak super.(20.1.2014)

• - V představení docházelo během let k častým změnám v obsazení, od samotného začátku až do druhé poloviny roku 2011 zůstal jenom Miroslav Donutil v roli Truffaldina a Jan Novotný jako Brighella. (kosticka7)

• - Premiéra se uskutečnila 22.9.1994, s úspěchem se hraje dodnes a představení se stalo nejúspěšnějším v historii Národního divadla v Praze s více než 500. reprízami. (kosticka7)