Sluha dvou pánů (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 157 min

Ivan Rajmont

Carlo Goldoni (divadelní hra)

Ondřej Pechar

Scénografie:

Ivo Žídek ml.

Kostýmy:

Irena Greifová

Excelentni vykon M. Donutila, kdo videl, da mi jiste za pravdu, kdo ne, mel by to rychle napravit :)(12.12.2005)

Bez chyby. Opravdu bez chyby. Donutil hraje jako o život a dovolím si říct, že je to jeho nejlepší role. Divadlo, u kterého se nepřestanete smát. Sice jsem ho na živo neviděl, ale moc bych si to přál....(23.1.2011)

Naprosto typická commedia dell'arte, jakých se dřív chrlily stovky. Takže jako vždy, kvalita stojí a padá s hlavními představiteli a já musím tentokrát přiznat, že s Miroslavem Donutilem se bavím výborně.(22.10.2005)

• eileen

Dnes nastal další den reprízy tohoto představení v TV a já si pustila alespoň začátek, abych si osvěžila paměť z doby dávné, kdy jsem to viděla v ND hned po premieře, někdy začátkem 90. let ještě s M. Etzlerem namísto Pyška, v roli Clarice s B. Kodetovou a jako Silvia D. Matáska. Je vidět, že hodně vody uplynulo a pan Donutil se jaksi zakulatil, zestárnul a na roli mladého sluhy už jaksi nemá vizáž (a to je záznam 11 let starý, nechtěla bych to vidět dnes). Co se týče této divadelní látky, mám ji ráda a nemyslím si, že by byla zastaralá, jelikož dobře napsané komické situace a dialogy této a podobných her, myslím, nezestárnou a divák na ně rád bude chodit odreagovat se. Ale nemohu nevidět, že M. Donutil zde hraje jakousi estrádu, přehrává a někteří kolegové mu v tom zdatně pomáhají, viz. paní Šplechtová, Pyško a další mladí neznámí. Já opět opravdu nevycházím z údivu, čím si tento herec získal takovou popularitu a tolik obdivovatelů. Mrzí mě, že na takové scéně v dnešní době nehrají již naše největší herecká esa, bardi českého herectví, pár jich odešlo, jelikož nebyli spokojeni s tím, co se nyní v divadle děje a hraje a namísto nich nastoupily mladičké tváře, které pořádně nic neumí a od nikud je divák nezná. Dávám 2 hvězdy, jednu za předlohu a druhou svému tátovi v orchestru :-)). Herci, to je jedna velká křeč, nepřirozenost a neustálý řev.(9.2.2011)

Viděl jsem v ND ještě v době, kdy páně Donutil byl slavný hlavně díky jeho na kazetách vydávaných vzpomínek Pořád se něco děje (které jsem coby nucený posluchač na pokoji na intru nesnášel) a Nikoly Šuhaje, kterého jsem zbožňoval. Herecký výkon Donutila byl opravdu skvělý. Je škoda, že se toto stalo pomyslným odrazovým můstkem k budoucímu totálnímu zahlcení jednoho kanálu veřejnoprávní televize jeho osobou... To už si ale nechá říkat mistr... Tři pudinky. * * *(18.12.2013)