Sluha dvou pánů (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2000, 157 min

Ivan Rajmont

Carlo Goldoni (divadelní hra)

Ondřej Pechar

Scénografie:

Ivo Žídek ml.

Kostýmy:

Irena Greifová

jedno z mála děl, které nám byly puštěny ve škole a kdy (téměř) celá třída doopravdy sledovala, co se děje. Kdy se celá třída bavila!! Včetně mě, i když jsem to ve škole viděla tentkrát už asi potřetí - a vůbec to nevadilo(7.2.2009)

Doposud jsem neměl velké mínění o commedii dell'arte, ani o herectví Miroslava Donutila. Pravda, komedie je to humorem mírně genitální, výkonem Donutila ovšem skoro geniální! Teprve v závěrečných minutách inscenaci a hercům trochu dochází dech, ale po dvou a půl hodinách maximálního nasazení se není čemu divit. 85%(10.2.2011)

Ač jsem zastánce typického iťoušského divadla, kdy v hypermoderních kulisách nebo naopak zcela v prázdném prostoru několik málo jedinců trpce medituje nad zbytečností svojí existence, tak zkrátka musím uznat, že zcela exhibující Donutil v této hře mě také dokáže pobavit. Nicméně jsem třeba slyšela, že ve Stavovském hrál sluhu v Revizorovi a bylo to postavené na něm místo na Chlestakovi. To už by mi asi vadilo. Tady aspoň představuje hlavní roli.(23.11.2006)

Goldoniho komedie mají co říct i po staletích. Pokud k tomuhle sdělení přidáte ještě vynikající herce, je o zábavu postaráno. Tohle by se mělo pouštět lidem, kteří u čehokoliv, co je starší roku 2000, ohrnují nos. Nadčasové. JÁ ALE PŘECE NEMŮŽU SLOUŽIT DVĚMA PÁNŮM NAJEDNOU....TO PRECE NEJDE... NE. CO? A PROČ BY TO JAKO NEŠLO?(17.5.2005)

Nedokážu najít chybu, to přiznávám. Na druhou stranu asi nikdy nebudu mít potřebu podívat se na to znovu. To je chyba patrně tedy jediná. Donutilův výkon je ovšem famózní.(9.8.2011)

• - V představení docházelo během let k častým změnám v obsazení, od samotného začátku až do druhé poloviny roku 2011 zůstal jenom Miroslav Donutil v roli Truffaldina a Jan Novotný jako Brighella. (kosticka7)

• - Premiéra se uskutečnila 22.9.1994, s úspěchem se hraje dodnes a představení se stalo nejúspěšnějším v historii Národního divadla v Praze s více než 500. reprízami. (kosticka7)