Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Asmodin

Kdyby tam nebyl Leslie Nielsen, no nevím nevím. Docela by mě zajímalo jak vypadá ta divadelní hra, podle které byl natočen tenhle film ;o) ()

J*A*M*A*L

Připoutejte se, prosím! je komedie, která mi opravdu zvedla náladu. Nevím jak pro ostatní, ale pro mě jsou komedie jen blbosti, na které se moc rád dívám a u kterých se skvěle bavím, ovšem ne u každých se mohu smát. U Airplane! bratrů Zuckerových jsem se skoro válel smíchy na zemi a konečně mohu být rád, že jsem si zase jednou dopřál skvělou komedii/parodii, která po své komediální stránce zmákla svou práci na výbornou. ()

Rozjimatel

Toto je veľká klasika, úplne prvý film tohto typu bláznivej paródie, dávno pred "Horúcimi strelami", či "Bláznivou strelou". Pritom je zaujímavé, že scenáristi a súčasne režiséri sú hneď traja a sú to práve tí, ktorí sa neskôr podieľali na spomínaných filmoch. "Airplane!" hýri množstvom nápaditých a vtipných gagov, pričom si berie na paškál katastrofické filmy nedávnej aj dávnej doby, ako napríklad "Letisko" a "Zero Hour!". Aj po opakovanom pozretí, napriek tomu, že film ma už viac ako 40 rokov, som sa smial takmer bez prestania, až mi tiekli slzy. Niektoré scény sú nezabudnuteľné, predovšetkým disko tanec, reč dvoch černochov, "upokojovanie" hysterickej pasažierky a scény s autopilotom. ()

Yardie

Musím říct, že pro mě velké zklamání. Oproti Bláznivým střelám nebo podobně laděných parodií Žhavých výstřelů dost slabota a občas i nuda. Malá koncentrace vtipů, slabý "děj" a celkově docela divně natočeno. Pár skvělých gagů se tam samozřejmě našlo, ale na parodii strašně málo. Proto musím dát jen 3 hvězdičky. Pro mě zklamání. Howgh! ()

LBsmoke

hodně zábavných a hlavně originálních momentů.. akorát mě to nedokázalo upoutat formou natolik abych si to pustil zaráz celé a věnoval se jenom filmu.. ()

Ollie235

Neskutečně bláznivá komedie s místy skvělými a místy trochu otravnými vtipy. Ale hlavně jich je hodně a člověk se tak ani chvíli nenudí. Herecké obsazení, příběh ani nic jiného nestojí za slovo a pokud chcete takový film převyprávět, bez jednotlivých vtipů to pude těžko. Celkově to není úplná špička a můj styl humoru to nezasáhlo na sto procent, přesto jsem se bavil více než solidně. ()

Mikino00

Moc vtipné to teda nebylo, pár podařených okamžiků se ale najde. Překvapivě vážně a nejpřesvědčivěji působil Leslie Nielsen. ()

mira007

Parodie, která nastavila laťku, jak taková parodie má vypadat. Je to také dílo, které dalo vzniknout Leslie Nielsena jak ho známe. ()

Jaro_slav

Dvě rudý jen za tu dialogovou scénu z kokpitu založenou na jménech posádky, za running joke zvuku motorů a za pár verbálních vtípků, který ale ocenim spíš proto, že dělám řídícího letového provozu, a nikoli, že by byly kdovíjak vtipný. Jinak vážně pokerfaceový utrpení. ()

laepus

Kombinace Zucker, Zucker, Abrahams nikdy nezklame. Tedy nenajdete slabší scénu - ať už je to doktor Leslieho Nielsena, kopilo Karíma Džabára, úchylný hlavní pilot, sebevraždu vyvolávající Hays nebo zpívající a na kytaru hrající sestřička. A McCrosky? Ten je úplně nejlepší, protože je to Lloyd Bridges na letištní věži. Miluju tenhle film, je to vrcholná parodie všech parodií. Jen mi teď naskakují všechny ty scény a musím se smát a nemůžu už dál psát. ()

Oralfabet

Prvních pár minut mi přišlo dost rozpačitých, ale brzo jsem se začal fakt slušně bavit. Spousta nápaditých vizuálních gagů nebo zcela absurdních replik pronášených s kamenou tváří, si mě fakt získala, i když hluchých míst se taky našlo dost, scénář s největší pravděpodobností vznikal tak, že do něj byl vecpán každý a jakýkoli vtip, který tvůrce napadl. Celkem slušná zábava prostě no. 7/10 ()

Alien220

Kultovní crazy-comedy, která udávala směr tvůrcům v dalších letech a dekádách. Ačkoliv ty skutečné skvosty, jakými jsou v tomto ohledu Bláznivé střely či série Žhavých výstřelů, vděčí za svůj důvtip a filmovou genialitu skutečnosti, že si jejich režiséři zkusili společně, jak takový snímek může vypadat, právě na Připoutejte se, prosím. O tom, že se jednalo o novátorský počin svědčí už samotný trailer, ze kterého sarkasmus vyplývá nejen ze samotných scén, ale z celého jeho pojetí. Film je sám o sobě v zásadě jednoduchý s nenáročnou výpravou, překvapivě jednoduchými kulisami a pochopitelnou zápletkou. O to více je však kladen důraz na detail, což divák pochopí už při prvních hraných scénách. Prakticky každá scéna odkazuje na nějakou skutečnost ve společnosti, absurditu, slavné scény z jiných filmů apod. Cestování letadlem se tak v roce 1980 dostalo ke každému. Všichni si tak potvrdili, že se jedná o lukrativní způsob cestování, který je však zcela zbytečně démonizovaný, hrozí v něm otrava jídlem (kdo by taky obědval ve 30 000 stopách, že?), palubní personál a piloti jsou placeni více než štědře, přičemž k tomu není potřeba nic tak výjimečného, když si s letadlem dokáže poradit nafukovací panák nebo bývalý voják. Film tak přiblížil masám tento způsob cestování a patrně poukázal na a trefně ztvárnil tehdejší stereotypy o létání obecně, ačkoliv to dnes po více než 40 letech od uvedení do kin jen těžko zhodnotím. Skutečně každá scéna je komplexním nosičem, kdy je třeba vnímat obraz včetně pozadí, ale také zvuk. Je proto těžké vybrat ty nejzásadnější. Z ekonomického a společenského hlediska to jistě budou dva Afroameričané ve skvělých oblecích, evidentně zámožní cestovatelé, nicméně i tak jasně pochází z jiné společenské vrstvy, o čemž svědčí nutné anglické titulky v průběhu jejich dialogů. Oblečení pasažérů, chování personálu, druhý pilot Roger slyšící na „roger“, kterým kapitán potvrzuje věži, že rozuměl. Pak tam máme řízení letového provozu na věži, což je kapitola sama pro sebe. Takhle nějak si situaci ve věži představuji sám, takže to tenkrát muselo být skutečně krásně vykreslené. Skvělý Leslie Nielson (takhle nějak si Američané představují doktora), který je zde překvapivě klidný a přímý – inu Bláznivé střely či Utopence má ještě před sebou. Chuť lidí začít někoho, kdo panikaří, umravňovat, je ve filmu skvěle zachycená frontou pasažérů doslova mláticí panikařící ženu – takhle nějak to vypadá v letadle (a vlastně nejen tam), když někdo začne křičet – každý je odborník a musí to vyřešit. Nutná pozornost se samozřejmě točí kolem hlavní postavy filmu Teda Strikera, který je bývalý námořní pilot. Nyní má psychické problémy a jezdí jako taxikář, což poukazuje na socioekonomickou situaci válečných veteránů. Je zamilovaný do letušky na plném spoji TWA (hlavní konkurent Pan Am) z Los Angeles do Chicaga, kam si narychlo koupí letenku. Oproti cestujícím je prokazatelně v jiné společenské třídě. Nyní mu hrozí krach vztahu a je to vlastně to poslední co má. Jeho vzpomínání na doby před-během-těsně po válce ho zavede do nostalgických pocitů, že mu možná lépe už bylo. V rámci jeho dlouhého vyprávění se mu vystřídá celá řada posluchačů, kteří jsou z toho natolik deprimováni a unuděni, že volí různé způsoby sebevražd, které se odvíjejí od jejich společenského postavení (myšleno zejména stran menšin), což zrcadlí další společenské stereotypy. Airplane! představuje v historii komedií zcela jistě mezník. Divák se baví od začátku do konce a zároveň u každé scény přemýšlí a uvědomuje si, že se mu na plátně střídá jeden stereotyp za druhým, byť znatelně přehnaně. Viděno optikou moderního diváka je to však snímek spíše do kategorie „pro pamětníky“, neboť před 40 lety novátorské vtipy jsou nyní v sekci „klasika“. I tak je potřeba film pochválit a doporučit a pak se zaměřit na jeho následovníky. () (méně) (více)

ADIO45

Kultovní komedie z roku 1980, režírovaná Jimem Abrahamsem a bratry Zuckerovými. Tento film je parodií na katastrofické filmy a vyznačuje se svým specifickým humorem, který zahrnuje absurdity, slovní hříčky a vizuální gagy. Příběh sleduje bývalého pilota Teda Strikera, který se musí chopit řízení letadla, když se posádka a cestující stane obětí potravinové otravy. Leslie Nielsen hraje doktora Rumacka a jeho výkon přispěl k jeho reputaci jako komediálního herce. Film Airplane! je známý svou nepředvídatelností a schopností rozveselit diváky různých věkových skupin. Jeho vliv na komedii je nezměrný a dodnes si udržuje status klasiky žánru. ()

alenka

komedie myho detstvi. neda se hodnotit objektivne, ale zasmeju se stoprocentne, to vim. jen je skoda, ze clovek uz po letech vi, co prijde za chvili. ()

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí