Připoutejte se, prosím!

• USA Airplane! (více)

Jara.Cimrman.jr

"Není důvod se znepokojovat a doufám, že se vám zbytek letu bude líbit. Mimochodem není na palubě někdo, kdo dovede řídit letadlo?" Je to již mnoho let, co mne trio ZAZ poprvé donutilo připoutat se při letu z LA do Chicaga a já si dobře pamatuju, co potom následovalo. Byla to horečka sobotní noci v baru Magumba, tajný informace o náletu, pilot Roger Murdock v kůži Kareema Abdul-Jabbara, Ted dohánějící pasažéry k sebevraždám, fackování hysterky, McCroskeyho opuštění řídící věže oknem, Kramerovo fackování neziskovkářů nebo cestující přijíždějící pásem pro kufry. To jsem si tehdá skutečně zahýkal blahem. Dneska už to zdaleka tak vtipný není, ale tohle je jeden z pilířů parodie a na to já nezapomínám. ()

EdaS

Jako děcku se mi to líbilo ještě víc, ale co bychom za parodii takové kvality v současné době dali! Vrátí se ještě někdy trio ZAZ v plné parádě? ()

H34D

Hodně ulítlá komedie s naprosto šíleným humorem, který se dá přirovnat snad jen k Bláznivé střele, anebo blíže ke Žhavým výstřelům. Paradoxně obří nadsázka stačí omrzet dříve než za pouhých 88 minut a tak film postupně přestává překvapovat. Možná je to jeho stářím, ale dnes už to rozhodně není taková pecka... 6/10 ()

flanker.27

"Poletíme od severu, nízko aby nás nezachytily jejich radary, a budeme bombardovat skladiště. V 18 hodin. - A kdy se vrátíš? - To je přísně tajné." Podobný rozhovor (nezamýšlený parodicky) si pamatuju ze starého válečného filmu Mosty na Toko-Ri. V neděli jsem se docela s chutí opět usadil na palubu a připoutal se. ()

Morien

(1001) "Od té doby jsem začal mít problémy s pitím." Moji rodiče na tom vyrůstali a proto mi jako malému dítěti vtloukali do hlavy některé hlášky tak dlouho, dokud nezískaly svoje vlastní rýhy v šedé kůře mozkové. A mě samostatně ještě fascinuje kombinace suchosti a nonsensu. (Ale nutno zároveň dodat, že tam je víc než malé množství momentů, kdy všechno jako by naznačovalo, že se schyluje k nějakému gagu, ale žádný nepřijde.) ()

choze

"JE TO ÚPLNĚ JINÝ ZPůSOB LÉTÁNÍ." ZAZ poprvé z režijní sesle drtí publikum svou ďábelskou kadencí pubertálních a nekonečně absurdních gagů, dialogů a hlášek v úchvatném podání do té doby seriózních herců (Graves, Bridges) na čele s Leslie Nielsenem. A to v parodii (nejen) sedmdesátkových leteckých thrillerů, kde na prdel dostane nejedno klišé, ale třeba i HOREČKA SOBOTNÍ NOCI v geniální vzpomínkové barové scéně, v níž odstartuje monumentální romance mezi traumatizovaným a těžce zkoušeným Tedem (který se už nikdy nepřenese přes Macho Grande, moří tím všechny okolo a navrch má problémy s pitím) a sladkou naivkou Elaine. Těm ve filmu zdatně přihrává vedle zmíněné skvadry hereckých veteránů i pestrá směska pasažérů, zahrnující mj. slangem mluvící barevnou dvojici. Nezapomenutelné scénky pak má Robert Stack (průchod zrcadlem po dooblékání se, cestu na letiště s pozoruhodnou zadní projekcí za autem nebo zneškodnění bezpočtu náboženských otrapů na letišti). Bože, jak já řval smíchy, když jsem poprvé viděl to k transplantaci určené srdce poskakující po stole :D Jedna z nejlepších komedií/parodií všech dob. Dvojka je bohužel jen slabá kopírka. "JOEY, UŽ SES NĚKDY JEN TAK POFLAKOVAL PO TĚLOCVIČNĚ?" ()

Segrestor

Svého času jsme se jako děti mohly u této komedie/parodie doslova utřískat. Každý gag, byť z dnešního hlediska upřímně debilní, byl skutečně k potrhání. Sám nevím, čemu všemu se tam dalo smát. Dnes film působí jako docela šílená stupidita plná trapných pokusů o humor. Nutno k tvůrcům poznamenat, že se jedná o pravé pionýry filmové parodie a že ne všechny gagy směrovaly na parodování nějakého tehdejšího filmu. A to rozhodně za zmínku stojí. Moje hodnocení podléhá tehdejšímu dojmu. ()

Sarkastic

„Strikere, poslouchej mě, a poslouchej pozorně. Řídit letadlo je jako jezdit na kole. Jen je těžší nasadit mezi paprsky kola baseballové kartičky.“ Vzhledem k tomu, že už odmala mi katastrofické filmy (letecké či jakékoliv jiné) silně vadily jejich hloupostí a předvídatelností, byl jsem hodně zvědavý, jak si ZAZ s touto žánrovou parodií poradí (přičemž nechápu, že se mi celá ta léta vyhýbala). Odpověď: Nad očekávání! Tohle trio se sice teprve rozehřívalo, ale už zde přivedlo k životu tunu vtipných nápadů, scének, detailů, vyhrálo si s děním v pozadí či dalších plánech jakožto svojí devízou, kterou později dovedlo takřka k dokonalosti (a i v případě Připoutejte se, prosím! člověk musí být dostatečně pozorný, aby všechny různě rozmístěné gagy stíhal registrovat). Film mě bavil prakticky po celou dobu a nabídl opravdu spoustu věcí k zasmání: všechno vzpomínání (a ještě víc reakce nedobrovolných posluchačů na ně), letištní hlášení, bitku skautek, tanec v knajpě, automatického pilota (!), paniku, uklidnění pasažérky (!), slang, souboj s příspěvkáři, manželčina hřebce, světlomety, pocení atd. Nechytal jsem se vlastně jen v případě narážek na konkrétní osobnosti (tak 3-4 odkazy). Překvapil mě však Leslie Nielsen, který se již zde předvedl ve slušné komediální formě (kterou pak prokázal na vrcholové úrovni v o 2 roky mladším seriálu), a v případě Lloyda Bridgese (jenž si vybral špatný týden na skončení s rozličnými zlozvyky) pro změnu zas ještě absentovaly trapné scény (tedy až na tu pasáž s čicháním; to mi spíš za postavu Johnnyho bylo sem tam trapně, s výjimkou hlášky s "maydayem"). A samozřejmě nechyběl epický konec (a americké aerolinky prokázaly svoji spolehlivost a nezničitelnost). „Dámy a pánové, hovoří k Vám Vaše letuška. Omlouváme se za nepříjemnosti, které způsobil náhlý pohyb kabiny. Příčinou jsou periodické vzdušné díry. Není žádný důvod k poplachu. Doufáme, že se Vám let líbí. Mimochodem, je na palubě někdo, kdo umí řídit letadlo?“ ()

Gilmour93

„Joey, have you ever been in a.., in a Turkish prison?“ Až budu jednou padat v dopravním letadle střemhlav k zemi, chci, aby mi na palubě hrálo toto. Nejen kvůli památné taneční kreaci s nožem v zádech na Stayin´alive od Bee Gees patří Airplane! v žánru parodie mezi nejlepší film. Co to je..? To je rychlé střídání promítaných obrázků vnímaných mozkem jako spojitý pohyb.. ()

Brouk

Tak má vypadat parodie!!! I po tolika letech a někoilka shlédnutích se vždy musím smát... A budu se smát... ()

genetique

Myslel som si, že mnou splnená podmienka zhliadnutia takmer všetkých filmov, ktoré tento film parodoval, bude veľkou devízou, ale až taký efekt to neprinieslo. Spŕška vtipov a hlavne ich intenzita sa podobá razancii Troškovej Kameňákovskej série, našťastie vo väčšine prípadoch s oveľa trefnejšou pointou. Zasmial som sa párkrát, usmieval som sa stále. Takže asi toľko. Podľa tejto šablóny by sa mali riadiť dnešné paródie, teda ak ich tak vôbec ešte možno nazvať. 70%. ()

Hakha

Ted Striker: "Dostal jsem rozkaz. Moje peruť zítra vyráží do boje. Budeme bombardovat sklady v Darc-E-Rique, v 18 hodin. Nalétáváme od severu, od jejich radarů." Elaine Dickinsonová: "A kdy se vrátíš?" Ted Striker: "To ti nesmím říct, je to tajné." ()

zelvopyr

Bohužel, prakticky všichni známe "Připoutejte se, prosím" s českým dabingem, který, ač je dost povedený, už z principu nemůže většinu humoru zprostředkovat (například v pilotní kabině -- Kapitán Oveur a pilot Roger -- kdo tomu teď rozumí, možná se culí už teď, kdo ne, nechápe a nejde to "vysvětlit" v plné rychlosti dialogů ve filmu)... Takže s českým dabingem si klidně odečtěte hvězdičku :-( ()

Ainy

"Prosím vás, není na palubě někdo, kdo umí řídit letadlo?"_____"A to jsem dnes chtěl přestat šňupat"_____"Slečno?! Řekla jste nám opravdu všechno?! .....Ne, ještě došla káva" ;-) ()

sud

Skvěle napsaná i zahraná inteligentní parodie, kdy humor (ač chvílemi jednodušší) nesklouzává do kanálu a žádný z herců se trapně nepitvoří. I po tolika letech svěží zábava. 85%. ()

viperblade

Co k téhle vynikající parodii říct, než: Jdeme na věž, strašit, jdeme na věž strašit... Možná dodávám jen to, že při prvním zkouknutí tohoto skvostu, jsem se doslova válel po zemi a málem udusil v záchvatu smíchu :-) ()

castor

Stála tři a půl milionu amerických dolarů, celosvětově utržila přes 93 milionů dolarů. Bláznivá komedie, která útočí na bránice diváků, si bere na mušku celou řadu úspěšných titulů. Divácký trhák Připoutejte se, prosím! jeden britský server letos dokonce označil za nejvtipnější film všech dob. Hlavním kritériem ve výběru byl podle průzkumu počet smíchů, které snímky vyvolají u publika za jednu minutu. Hned za parodickou komedií se nicméně umístila nedávná Pařba ve Vegas, takže výsledky ať si každý přebere po svém. Parodie je v podstatě nepřímým remakem amerického thrilleru Zero Hour prakticky neznámého režiséra Halla Bartletta. Běžné publikum ale parodující tituly hledá jinde. Ukazatel číslo jedna je jasný – divák se bude bavit s ohledem na to, kolik parodovaných filmů viděl. Tak fungují všechny parodie a právě jedna z těch nejznámějších není výjimkou. Užít si film naplno bez znalosti Letiště, prostě nelze. Tvůrci se ale posmívají nejen katastrofickým filmům, ale i třeba Horečce sobotní noci nebo Spielbergovým Čelistem, filmovým a televizním reklamám, náboženskému fanatismu nebo přehnané romantizaci partnerství. Dnes komedie působí lehce vyčpěle a staře, a ačkoliv je kadence gagů úctyhodná, zdaleka ne všechny jsou vydařené. Své diváky si přesto stále najde. ()

Bláznivá střela se vrátí

Bláznivá střela se vrátí