Být šťastným – to je to pravé životní dobrodružství... Příběh podle světového bestselleru Johna Irvinga začíná v roce 1944, kdy se zdravotní sestra Jenny (G. Closeová), co se nechce upsat manželství, ani být nijak vázaná na muže, vyspí s umírajícím vojákem T. S. Garpem, aby počala dítě. Z tohoto aktu vzejde syn pojmenovaný po otci Garp (R. Williams), který své dětství prožívá s matkou na univerzitním kampusu a sní o tom, že se stane pilotem jako jeho otec. Poté co vyroste, se však rozhodne stát spisovatelem a odejít do New Yorku. To namotivuje i matku, a ta začne psát o vlastním životě. Její debut se svérázným pohledem na život a sexualitu se stane hitem a feministickým manifestem, co z Jenny učiní kult. Garp se také snaží, ale jeho knihy nejsou ani zdaleka tak úspěšné jako ty matčiny, z jejíhož stínu se není sto vymanit, to mu však nijak nebrání hledat životní optimismus a užívat si života, tak jak to jen jde, i přes nástrahy osudu… (Česká televize)

Aky

Není to kniha. Je to dramatický tvar. Nutně musí akcentovat jiné stránky Irwingova příběhu než román. Jako drama film funguje stoprocentně. Jestli se někdo chce dovědět víc o psychologii postav, která nutně a logicky pod tímto bizaním příběhem musí být, a je, nezbývá, než si přečíst knihu. ()

swamp

Tento tragikomický příběh podle adaptace knihy Johna Irvinga mě rozesmál i dojal..a to zároveň. Výborný nenucený výkon Robina Williamse v žádném případě neurazí a je příjemný celé dvě hodiny. Po přečtení knihy musím snížit hodnocení na 3*. Kniha Johna Irvinga je dokonalá.. a přestože byly některé pasáže filmu povedené, nešel do hloubky. Vymyšlené povídky a knihy mě zklamaly, chyběla Vídeň a především - především nejde odpustit absentující motivace postav, což je v knize prakticky to hlavní. ()

Tomco

taka mila nenapadna oddychovka na rodinny podvecer. svet podla garpa nikoho neurazi, sem tam prijemne pobavi a vdaka dlhej stopazi aj ponudi, ale v konecnom dosledku je to vyborna vecicka na vypnutie mozgu. a prekvapila ma glenn close, nie svojim vykonom, ale mladickym sarmom, ktory som u nej necakal. celkom sexi zenska :). ()

WANDRWALL

Svého času můj velice oblíbený román. I nyní do něho nahlédnu. A až nyní jsem pochopil, proč překladatel Nenadál o románu mluví, že je přesně na hraně umění a kýče... Film "Svět podle Garpa" je ale jen odvarem knihy. Zjevně šlo o snahu co nejrychleji využít popularitu knihy, která se i ČSSR prodávala v osmdesátých letech ve velkých nákladech. Je čtivá, je přitažlivá pro široké masy, neb s hlavním hrdinou se snadno ztotožňuje. Osobně se mi ale líbí vývoj a myšlení ženy GARPA, která patřila tehdy v mém dospívajícím věku k optimálnímu prototypu ženy, kterou bych si pro život přál. Ach, kde ty časy zmizely! Asi tam kde měly! Jestliže nic netrvá věčně, tak proč by měly ty mé představy, že? ()

eLeR

Garp povedal svojej mame, že jeho život je nudný. Opak je ale pravda, jeho život bol plný rôznych príbehov, nevšedných udalostí, zaujímavých ľudí, a hlavne plný myšlienok a pocitov a Irving ho napísal tak dokonale, že jeho prevedenie na plátno sa jednoducho stopercente uskutočniť nedá. Lenže ja zabudnem na to, že som čítala knihu, ktorú milujem, a zostane mi jeden príjemný, milý a hlavne ľudský film, Glenn nikdy nebola krajšia, Robin mužnejší a dokonca Johnovi Lithgowi to neskutočne pristalo. Odporúčam! ()

Chrustyn

George Roy Hill, který se proslavil nestárnoucími klasikami jako "Butche Cassidy a Sundance Kid" a "Podraz" se spojil s -v té době ještě nepříliš známým- Robinem Williamsem aby natočili neobvyklý příběh o neobvyklém chlapci s neobvyklou matkou a vznikl z toho velice neobvyklý film, který je občas až škodlivě zvláštní. Williams sice prokázal herecký talent (v tomto případě ten nekomediální, který ho později proslavil, převážně u kritiků) a Glenn Close je úžasně divná (o Lithgowovi, kterého jsem poznal až ke konci filmu nemluvě) ale film je až zbytečně dlouhý a pomalý natolik, že mu to zbytečně škodí. O neobyčejných životech, neobyčejných lidí bylo natočeno mnoho lepších filmů (často mě při sledování napadal Forrest Gump a popravdě vůbec nevím proč). ()

Arsenal83

Presne štýl, ktorý sa nachádza medzi komédiou a drámou. Film si nevie vybrať, čo skôr z toho ukázať, a tak sa to nepodarí ani na jednej, ani na druhej strane. Jedine herecký výkon matky stojí za to, ale do deja sa nedostanete, nevtiahne, pôsobí neurčito. Určite nečakajte, že sa tu nejako často zasmejete. ()

classic

Filmári obľubujú obsadzovanie fiktívnych členov rodiny,ako napríklad Matka a Syn,t.j herci Glenn Close a Robin Williams,stáva sa často,že reálny vekový rozdiel je taký malý,že namiesto matka/syn tu mám súrodenecký vzťah sestra/brat! To je jediný kaz,ktorý mi bežne vadí.Prepáčiť sa to dá ľahko,na ich fenomenálnych hereckých výkonov,matky-spisovateľky-feministky a syna-spisovateľa,ktorí skončia tak akosi neblaho-neslano... Vidím dospievanie dieťaťa T.S.Garpa,ktorého matkou je Jenny,ktorá si to rozdávala na smrteľnej posteli s umierajúcim letcom v období druhej svetovej vojny niekde u Pearl Harbour. Určite zvláštne,zamyslenia hodné,uvažujúce na výstrednou ženou,excentrickou so správaním sa horkokrvnej za práva bojujúcej ženy,ktorá sa mieša do politiky,najprv kniha sa stáva bestsellerom,potom si koleduje o výprask od strelca v diaľke od karavanu,zatiaľ,čo syn neprežíva najlepšie obdobie,lebo manželka,učiteľka podvádza so študentom a v amoku sa odvíjajú udalosti s dopadom na nich samých! Podľa mňa obidvaja sú osobnosti,matka so synom,ale mieša sa a radí mu nadmieru,napríklad,keď dohovára prostitútke. Jednoducho,pozrite si tento zaujímavý skvost o dospievaní,o vzťahoch,o politike,tak z každého rožku trošku doplnené o kameru p.Ondříčka.Vôbec ťažko uchopiteľný film! ()

heyda

Knihu neznám, ale film na mě docela zapůsobil. Herci byli skvěle vybraní a natočeno to bylo taky obstojně. Nejsilnějším momentem byla asi nehoda a to, co jí předcházelo i co po ní následovalo. Akorát mám takový pocit, že ta část po narození dcerky (asi posledních 20 minut) už byla jaksi navíc. Samozřejmě jde o přepis knihy na filmová plátna, ale mě už to ke konci nebavilo a celý vrchol filmu se odehrál podle mě ihned po nehodě. Přesto mám pocit, že jsem zrovna dokoukal něco víc než jen průměrného a proto hodnotím tak, jak hodnotím. 75% ()

honajz

Irvingovy knihy mne nikdy moc nebraly, zkrátka mám jiný vkus i náhled na život. Film samotný pak z knihy podle mne vybral jen to nejkontroverznější - ve své době -, asi aby se o něm víc psalo, ale jinak pohromadě moc nedrží. ()

HellFire

Filmová druhotina Robina Williamse, na kterou si za měsíc jistojistě nevzpomenu. Hodně se mi však líbil herecký výkon Glenn Close. Rozhodně jde poznat, že film vznikl podle novely, protože je all over the place. SPOILER: Ze všeho nejhorší je konec. Opravdu bylo tak nutné, aby nějaká potrhlá feministka zabila Robina Williamse? ()

Sofia

Kdybych neznala předlohu, tak je to za 4. Ale protože Svět podle Garpa je jedna z mých nejoblíbenějších knížek, tak jako film to byl jen průměr. Ono je taky těžké do dvouhodinového filmu vměstnat tak vrstevnatý příběh, plný všelijakých podivností a úchylností. Glenn Close tam ale jako Garpova feministická matka opravdu pasuje. ()

Katullka

Walt je Walt. Spodní výr opravdu není spodní proud. Vídeň není New York. A kde se ztratil TROP? A mnoho dalších gegů, které překladatel úplně přešel a nehodlal si předlohu přečíst. Ten film je zklamáním neuvěřitelným. Z Garpa udělali ufňukánka Robina Williamsa a celé to bylo divné, ošemetné a nejvtipnější scény úplně usekly. Tak neuvěřitelně to zklamalo... ()

rawen

A já bych to neviděl tak černě. Tvůrci se podle mě snažili a tento film sám o sobě obstojí, "problém" je asi v tom, že kniha je naprosto parádní a je tak obsáhlá a vypracovaná, že podle mého není v moci nikoho ji převést na plátno dostatečně výstižně. Kdo nečetl ať si přečte knihu (10/10 - opravdu) - film je tak na úrovni 7/10 ()

joehot

Krásně zahráno, dobře zrežírováno, ale děj bezchybné knižní předlohy byl tak hrozivě (a hrozně) okleštěn, že chybí důležité motivace postav (například proč Pooh udělala to, co udělala, bez znalosti předlohy nemůže dávat sebemenší smysl), a především některé velice emocionální scény. 70%, přesně na hraně mezi třemi a čtyřmi, dávám méně kvůli jasné prohře v souboji s předlohou. ()

Astaroth12

Ten príbeh okolo počatia Garpa som vo filme počul viackrát a vždy to bolo úsmevné a zmyselné. Príbeh bol parádne rozvinutý a pútavý. Matka Garpa bola silná žena, plná silných argumentov, len neviem či chránila svojho syna alebo svoje ego. Do doby pokým sa film do značnej časti sústredil na matku, film ma veľmi bavil, ale ako sa Garp osamostatnil, už to stratilo srandovnosť i dôvtip, a začala jazda dramatickou džungľou a to už hraničilo zo silnou klišéovitosťou. Na pozadí vidíme tragédiu, ktorej predchádzalo žiarlivostné vypätie a ľudská malichernosť. Aj tak prvá polovica bola vyspelejšia, lepšie sa na ňu pozeralo. Život nám vie nadeliť šťastie, ale nám ho vie aj vziať no, ale vo viacerých prípadoch si za to môžeme mi sami. ()

Tryskomyš

Skvělé herecké obsazení. Dlouhý, rozvláčný děj, který v tomto případě vůbec není na škodu. Lepší než Forrest Gump. ()

EastWicka

Lehká barevná parodie na všechny ty měnící se mezigenderové věci, které hýbaly druhou polovinou min. století. Robin mě nikdy moc nebavil, zato Glenn tedy ano. Její zdravotnici s otevřeným až asociálním přístupem k mezilidským vztahům, jsem jí spolkla i s navijákem. Tak nějak mi připomněla postavu mé oblíbené asociální antropoložky ze Sběratelů kostí. ()