Reklama

Reklama

Populární píseň Irvinga Berlina "Bílé Vánoce" zazněla v podání Binga Crosbyho poprvé ve filmovém muzikálu Holiday Inn (1942) a získala Oscara. Už od té doby se datují pokusy o vytvoření stejnojmenného muzikálu, jež byl ovšem realizován až o dvanáct let později. Jeho zápletka je velmi jednoduchá a byla částečně opsána právě z Holiday Inn. Dvojice úspěšných kabaretních umělců se rozhodne pomoci bývalému veliteli z válečných let a rozhodne se v jeho rekreační chatě ve Vermontu uspořádat benefiční koncert. Při té příležitosti se dvoří sesterské dvojici přitažlivých zpěvaček. Společnost Paramount nešetřila náklady a film vyrobila jako svou první produkci v novém širokoúhlém systému VistaVision. Její péče se vyplatila, neboť film se stal divácky nejúspěšnějším titulem roku a postupem let také neodmyslitelnou součástí vánočního televizního vysílání. Partnerem Binga Crosbyho měl původně být Fred Astaire. Ten ovšem v té době zvažoval ukončení kariéry, a tak byl místo něho obsazen Donald O’Connor (známý především ze Zpívání v dešti), jehož však neuvolnilo jeho domovské studio Universal. Roli nakonec dostal zpěvák a tanečník Danny Kaye (jenž zaujal např. v hudebním přepracování Gogolova Revizora). V rolích partnerek obou hrdinů se objevují známá zpěvačka Rosemary Clooneyová (teta herecké hvězdy George Clooneyho) a vynikající tanečnice Vera-Ellen, jež byla filmovou partnerkou obou hollywoodských legend Freda Astaira i Genea Kellyho. Film natočil režisérský veterán maďarského původu Michael Curtiz (Oscar za Casablancu). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (41)

Han22 

všechny recenze uživatele

No jak tohle mám hodnotit? White Christmas je 100% americký kýč se vším všudy. Dvojice žertovně se hádajících muzikantů, kteří se rozhodnou zachránit hotýlek svému generálovi, dvě lásky, spousta tanečních a pěveckých vystoupení, sentiment, kýč a patos přetékající přes kraj poháru a samozřejmě písnička White Christmas na začátku i na konci. Je to stejně naivní jako naše prvorepublikové veselohry nebo muzikály s Astairem z 30. let, ale chybí tomu šmrnc a vtip výše zmiňovaných. Možná kdybych měl tu pravou náladu bylo by to za víc, ale takhle jen 3*. ()

Vědma 

všechny recenze uživatele

Mám ráda staré americké muzikály, tohle není zrovna vrchol žánru. ale taneční čísla mají velice dobrou úroveň. Trochu mě zklamalo, že kromě písně White Christmas to s Vánoci nemá nic společného. I když vlastně nemám pravdu, Vánoci to začíná i končí. Chtěla jsem dát 3, dávám 4 *, kvůli nespravedlivému umístění v modrém. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

K Muzikalom mam rozporuplny vztah, kde na jednej strane su genialne veci a na druhej strane su taketo romanticke podpriemerne zalezitosti, kde sa v priemernych kulisach riesia romanticke nedorozumenia - to je teda bieda, vystavat film na romantickych nedorozumeniach. To mi pripomina vsetky tie odporne presladene komedie s Rokom Hadsnom, alebo tie svinstva - zenske filmy od Minnelliho Cobweb tusim. taxa to volalo. No nic, plane reci- tanecky, ktore su dobre, zas plane dialogy, kulisy, zas tanecky, plane dialogy, nuda, zas tanecky : o tomto je cely film. Rovnaky level ako Vianoce na blate : 50 % ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Takový ten typický rozjuchaný muzikál 50. a 60. let, který má skvělé až nádherné songy, kouzelnou výpravu, skvělé herce (což tady platí bezesporu) a nikterak složitý děj, který diváka nabije optimismem. Já se u toho příjemně usmíval snad celou dobu. Vánoce tam nejsou nijak podstatné, ten film by se mohl odehrávat opravdu kdykoliv a kdekoliv jindy, ale o tom to fakt není. Tady jde o hudební čísla, sympatické písničky a o vztahy ústředních postav. Díky písničkám to pak celé příjemně pádí vstříc konci a je naprosto pochopitelné, proč je tenhle film totální klasika. Mezi mé srdcovky se sice nezařadí, ale rád se na něj zase někdy podívám. Pohodovka. 70 %. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Co bych já neudělal proto, abych zachránil životní styl některé z GUM, které mi kdysi zpříjemňovaly základní vojenskou službu láskyplným buzerováním? Jsem si jistý, že bych pouze nadšeně začal chroupat chipsy, abych měl z jejich pádu na dno dokonalý prožitek. Patrně proto zcela nechápu americkou úchylku v milování svých generálů, ale mimo tuto podivnost jsem se podezřele bavil při roztomile naivní zápletce i pozitivně laděném skotačení po pódiu. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (17)

  • Řada vět, které Bing Crosby jako Bob Wallace během filmu pronáší, vůbec nebyla ve scénáři. (StarsFan)
  • Crosbyho a Kayovo vystoupení na píseň "Sisters" bylo improvizované a ke konci je vidět, jak už Crosby nezvládá držet vážnou tvář a rozesměje se. Bing Crosby se sám po letech v rozhovoru přiznal, že tato scéna byla za jeho hereckou kariéru jediná, kdy na okamžik úplně vypadl z role. (StarsFan)
  • Komediální scéna, kde Bing Crosby a Danny Kaye tančí s mašlemi na hlavě na píseň "Sisters", původně nebyla ve scénáři. Vznikla až během natáčení, kdy oba herci v přestávkách šaškovali na place. Režisérovi se to nesmírně líbilo a rozhodl se tuto scénu do filmu připsat. (StarsFan)

Reklama

Reklama