„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená,“ zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky "Staša" z knihy Vojtěcha Mixy "Medvědi a tanečnice" a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince. Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse. Řemeslnou dokonalost filmu zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli „padlého anděla“, vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách. (Česká televize)

Marrianna

Hana Vítová zde lehce zastínila krásku Adinu Mandovou. Její herecký výkon je perfektní. A krom toho Noční motýl je jeden z nejkrásnějších valčíků a já valčíky miluji. ()

Havala

Poněkud slabší romantika z válečného období. Ne hereckými výkony, ale spíše dějem mě film hodně nudil. ()

ostravak30

Noční motýl stojí především na hereckých výkonech. Příběh sám o sobě se dostává do dramatického tornáda až v závěru. Ovšem Hana Vítová sehrála svou úlohu perfektně. Výborně jí sekundovala Adina Mandlová. Skvěle zahrál také Gustav Nezval a moc se mi líbil i mlaďounký Rudla Hrušínský. Zrovna nedávno jsem viděl nějaký pořad, kde někdo vzpomínal, jak Svatopluk Beneš vzpomínal, kterak musel jít na film do kina, aby viděl ňadro Hany Vítové. A právě odhalené prso či celá hruď tanečnice v podniku jsou velmi zajímavé věci. Ne z hlediska nahoty, ale proto, že v prvorepublikových filmech nahota v podstatě nepřicházela v úvahu. ()

mac000

Drama o  tragickém osudu vychovatelky Marty pracující v posádkovém městečku. Na svoji dobu má film neobvyklou (pro československou kinematografii) snovou a smyslnou atmosféru a zaujal mě zejména hereckým výkonem Hany Vítové ()

Pitryx odpad!

Pro mne zapovězený film mou maminkou. Viděl jsem ho až hodně pozdě, ale nikdy ne dokonce. Takže až nyní. Nesnášel jsem jej kdysi, a nic se nezměnilo. Paní Vítová je otřesná a nevím co na ní ti chlapi vidí. Všichni pyskují na červenou knihovnu, ale toto nic jiného není. Pro toho kdo má rád takové filmy jistě pošušňáníčko, ale já to dávám do té nejslabší a nejnudnější kategorie. ()

PetrJulian

Opravdu jeden z nejlepších filmů té doby, který upoutal pozornost i ve světě. Na rozdíl od komedií té doby, které by v zahraničí vzhledem k českému humoru moc nezaujaly, zde čeští tvůrci dokázali, že dovedou udělat i solidní drama a stvořit příběh, který se ostatně odehrává v různých prostředích, tedy i cizích. O výkonu H. Vítové není sporu, ale sympatické bylo taky vidět v tomto filmu v takové roli i A. Mandlovou. ()

natalanka

Nádherně smutný i romantický film o lásce a jjích skoropodobách. Kostýmy i příběh jsou docela dobrou hlubokou sondou do lidských osudů. které ani po desetiletích neubírají nic na aktuálnosti. Nádhera. :-)) ()

lastshadowv

Ačkoliv nemám tyhle melancholické filmy zrovna v lásce, tady musím přece jen udělat výjimku. Hrdinka mě občas pěkně vytáčela (prostě si s tím chlapem ne a ne dát pokoj), ale i tak jsem jí celou dobu fandila, jak kdybych se dívala na Gone with the Wind nebo něco podobného :). Pěkné, pěkné! ()

Arehanah

Co všechno je schopen člověk udělat kvůli nešťastné lásce, a kde může skončit jeho cesta? Tragický a velmi smutný příběh o zoufalé ženě, která ztratila iluze i svou hrdost. Překrásný snímek s mou nejoblíbenější filmovou písní - Noční motýl. ()

PTuranyi

Naivný príbeh mladej ženy skúšanej rozmarmi lásky. Ona má rada jeho. On je ženatý, ale žena ho nemiluje. Ju miluje iný, ale ona ho nemiluje. K tomu sa pridružia finančné problémy až nakoniec slušná slečna skonči vo verejnom dome do, ktorého ju stiahne kamarátka. Sprvu sa zdráha ale nakoniec sa podvolí. Herecké výkony najmä ženskej časti sú zväčša afektované. Za zmienku stojí pan Marvan s krátkym štekom a mladučký Rudolf Hrušínský stelesňujúci mladučkého zaľúbeného študenta. Až jeho príchodom sa začína film dramatizovať. Postava Marty síce prechádza určitým vývojom, ale nepochopiteľne zotrváva na svojom počiatočnom presvedčení, ktoré sa jej stane osudným. Záverečná tragická scéna je však zlatým klincom, ktorý však opäť sklzne do sentimentu. ()

foils

Protektorátní (tvůrci ovšem film chystali už před válkou) exploatace o tom, kterak se z atraktivní slečny stane (spoiler!) zastřelená prostitutka. Děj se odehrává ve fiktivním království birackém - proto se v něm vyskytují zvláštní názvy měst. Marta touží po nedostupném ideálu Vargovi, a prodává se jiným v čele s jeho kolegou Kalou. Z dnešního pohledu snímek zaujme množstvím aluzí na klasická dramatická a literární díla (samotný námět ovšem pochází z povídky Staša z knihy Medvědi a tanečnice Vojtěcha Mixy), svázaných zejména s postavou Vargovy manželky - divadelní herečky. Tato postava přes svůj relativně omezený prostor nese řadu významů - od kritiky nezřízeného života bohémských umělců, pokrytecky ukazujících prstem na druhé, až po poznatek, že jediný, kdo chce mít něco společného s charakterním, nezkaženým člověkem, jsou kurvy (herečka se za Vargu provdala, Marta ho miluje) - čili s mravními ideály daleko nedojdeš. Nebylo by těžké nechat se bavit pokleslým populizmem Nočního motýla, kdyby přitom nemrazilo z vědomí, v jaké době film vznikal. A taky z toho, že se pro roli Marty uvažovalo o Lídě Baarové, příběhem jejíhož života Noční motýl tak trochu je. ()

JB001

Nemohu uvěřit tomu, že dám filmu starému 80 plný počet a že i slzička ukápne. Jinak Hana Vítová byla fakt kočka a Adina podala skvělý herecký výkon. Silné herecké obsazení a kvalitní scénář i režie zařadili film do zlatého fondu české kinematografie. Prostě výborný film po všech stránkách ()

lenka26

Můj nejoblíbenější a podle mě nejlepší prvorepublikový film. Skvělá a nejhezčí herečka z té doby Hana Vítová. Charismatický, krásný a nepřístupný Varga zahraný Gustavem Nezvalem. Celkově výborné obsazení, děj, kvalita....Tragický konec Marty Dekasové, kterou litujete takřka celý film, že si jí nevšímá skoro nelogicky sobecký Varga. Kdyby bylo na mě, tak mu dám pár facek, že dává přednost oplácané manželce Heleně, která o něj stejně nestojí, před půvabnou Martou. Tento film mě opravdu dostal. A co teprve, když Hana Vítová zpívá v baru píseň Noční motýl, to mi po každé ukápne nejedna slza. Nádhera. ()

Dougwood

Nechápu, že mne tento film tak dlouho míjel. Pominu-li herce, tipoval bych dobu natočeni alespoň o 20 let později. Do konce jsem byl napjatý jak to skončí, a přestože mne napadlo několik variant, tak finále bylo úplně jiné. Perfektní role Vítové, které jsem věřil všechny její životní situace. ()