„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená,“ zpívala hlavní hrdinka filmu v písni, která se zařadila mezi evergreeny nejen kvůli nesmrtelné melodii Císařského valčíku Johanna Strausse (v úpravě Romana Blahníka), ale především kvůli příběhu, který jako ústřední hudební motiv provázela. Film Noční motýl (1941) natočil režisér František Čáp podle povídky "Staša" z knihy Vojtěcha Mixy "Medvědi a tanečnice" a podle scénáře, na němž spolupracoval s Václavem Krškou. Vypráví příběh nešťastné lásky, která stáhla slušnou dívku do bahna nevěstince. Na první pohled slzotvorná kalendářová historka pro nepříliš náročné paní a dívky však dostala díky citlivému scenáristickému zpracování a suverénnímu režijnímu pojetí nové dimenze. Tvůrci zdůraznili především psychologické akcenty melodramatického příběhu v přímé závislosti na historických a sociálních podmínkách, v nichž se příběh odehrával. Film sám byl pojat jako velkorysá kostýmní podívaná, k níž výtvarně bohaté období konce století dodávalo všechny předpoklady (výtvarník filmu Jan Zázvorka jich dokonale využil), a odehrával se v jakémsi geografickém vzduchoprázdnu, i když mnohé reálie (třpyt důstojnických uniforem, pompéznost dámských toalet) zřetelně upomínaly na staré Rakousko-Uhersko, což podtrhoval i ústřední hudební motiv ze Strausse. Řemeslnou dokonalost filmu zdůraznily i znamenité herecké výkony především Hany Vítové v roli „padlého anděla“, vychovatelky Marty (její pravděpodobně nejlepší výkon před kamerou) a Adiny Mandlové v menší, ale pro příběh velmi důležité roli její přítelkyně, prostitutky Kiki. Mezi představiteli mužských postav se objevila také slavná jména jako Gustav Nezval, Svatopluk Beneš, Rudolf Hrušínský a Eduard Kohout. Vznikl film, který ve své době prokázal životaschopnost a úroveň české kinematografie i v omezených protektorátních podmínkách. (Česká televize)

Bozvav

Skvělé herecké výkony v kostýmním dramatu,  jenž nebylo ničím výjimečné, námět tuctový. Hudba pěkná. Hana Vítová nic moc, rozsvítila to Adina Mandlová. ()

RedDuck

Klasická zápletka neobětované lásky je pro mě zajímavou především povedenou atmosférou a hereckými výkony. Vše nakonec ústí v dosti sentimentální tragédii, kterou já zas tak moc nemusím. Vtip se tu najde v konverzaci a z dnešního pohledu i ve starých doslovných způsobech vyprávění, například v podobě dlouhých pohledů. Snímek je v lecčems na svou dobu odvážným, ať už scénami nebo tématem "padlých" dívek. ()

domirovec

Nádherný film. Bohužel život, který hlavní hrdinka tohoto, ne zrovna veselého a na sledování jednoduchého snímku vedla, tak nádherný opravdu nebyl, to opravdu teda ne. On však nebyl zrovna překrásný a jednoduchý už ani na úplném začátku (tohoto příběhu).. Špatní lidé, špatné vztahy, špatné situace, prostě všechno nehorázně na nic. A já truhlík ještě doufal, že to skončí, no.. o mnoho lépe. 4/5 ()

FOCKE_WULF

Scénu, kdy Štěfa mírně zachrapleným hlasem zpívá Nočního motýla a na konci rozfláká sklenici šampaňského, považuji za jednu z nejsilnějších v české kinematografii. Tak, jako se noční motýl neboli můra dere za světlem a nakonec se umlátí o sklo nebo spálí o lampu, tak se i mladičká au-pair Marta Dekasová celý život hnala za láskou a nakonec se o ní i rozbila. ()

chrispe

Dnes už naivní drama s vynikající Mandlovou. Konec mě skoro dohnal k slzám. V příběhu je krásně vidět, jak to měly ženy na počátku dvacátého století (jistě že i dřív a později) těžké a společnost je mnohdy zahnala až na samé dno. Marta byla jistě naivní zamilovaná slečna, ale bylo smutné, že svou cestu ve své době neovlivňovala pouze ona sama, ale opravdu velkým dílem společnost tehdejší doby, aniž by to ona sama mohla zvrátit. ()

FireTight

Adina Mandlová měla ve své biografii pravdu, tenhle film je nádherný, skvělý a jedinečně melancholický. A taky měla pravdu v jedné věci, o které jsem si před zhlédnutí filmu myslel, že za ní tak trochu mluví sobeckost. Vyjádřila se totiž v tom smyslu, že lidé do kina chodili hlavně na ni a Vítová, i když hrála skvěle, byla tak trochu na druhé koleji. Řeknu vám to asi takhle - trefila hřebíček přímo do hlavičky. Dokud se na scéně neobjeví postava kurtizány Kiki (schválně nenapíšu prostitutky, protože si to sama postava nezaslouží, taková skvělá ženská s docela ráznýma hláškama), je to poměrně romantická nuda. Jenže od prvního setkání dvou kamarádek Marty a Anči (Kiki) se všechno dostává na tu správnou kolej a film sílí, sílí a sílí, až je vám líto, že tak rychle končí a navíc tak tragicky. Když k tomu připočtu dvě nádherné písničky, vychází mi z toho jasných pět hvězdiček. No a to bude asi všechno... Nebo vlastně ještě něco - "Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená,..." ()

Brinkley

Dnes se Noční motýl může zdát příliš patetický, ale jaké melodrama v té době nebylo.. Oceňuju ovšem herecké výkony všech představitelů, obzvlášť s ohledem na těch pouhých 16 dnů natáčení. Adina Mandlová ve vedlejší roli Hanu Vítovou drtivě převálcovala, a to právě díky své příjemné civilnosti. ()

markotter

Na to, že to bylo ze 40. let a že z té doby znám hlavně komedie s Vlastou Burianem to bylo dost dobré. Chvílemi jsem sice propadal nudě díky pomalejšímu tempu, ale nebylo to zas tak hrozné. Z herců se mi líbila nejvíc Adina Mandlová, která jako by hrála v dnešní době, tak byla přirozená. Zklamal mě naopak Rudolf Hrušínský, který byl unylý, až hrůza. Jinak, dle mého názoru, byla Marta Dekasová pěkná husa :-), ale to už tak asi tehdy chodilo....A souhlasím s těmi, kteří si myslí, že písničky z baru měla nazpívat sama Vítová, protože ta "profi" zpěvačka byla dost hrozná. ()

BaruM

"Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená, letí, letí, do tmy odletí. Láska je radost i prokletí." S motýlí lehkostí natočený film o bolesti a zklamání z nenaplněné lásky. ()

quixote

Divný, dost málo pravděpodobný příběh, červená knihovna jako vyšitá, škoda že se pro takové herce nenašel lepší scénář. Vesměs jsou moc dobří. Také vzhledem k době vzniku a výpravě nemůžu dát horší hodnocení. ()

chicab8

Jak sama Adina psala ve svých pamětech, první polovinu člověk holt přežije, aby jí v druhé polovině mohl vidět. Adina Mandlová v jedné ze svých nejtypičtějších rolí, barové štětky, je pro mě skoro jediný důvod, proč tento film zhlédnout.. ()

rottik-cb

Mladičká, chudá a krásná dívka se vydá na cestu sebedestrukce kvůli nešťastné lásce. Kostýmní drama s bohatou výpravou, citlivou režií Františka Čápa a poctivými hereckými výkony. V první řadě samozřejmě Hana Vítová v hlavní roli Marty (Štefky). Vítová je zvláštně krásná, zajímavá. O trochu víc se mi líbila v Pytlákově schovance, ale i zde má svůj půvab. A dokazuje, že chlapi se dají sbalit i ve fiží a sukni ke kotníkům :) Zdatně ji sekunduje a občas jí i předčí správně živočišná Adina Mandlová. Do třetice mě velmi zaujala Marie Glázrová v roli přelétavé divadelnice a femme fatale. Velký rozdíl oproti postavě vdovy, kterou hrála v Byl jednou jeden král… o třináct let později! Moc se mi líbily prostory, kde se natáčelo (kluziště, plesové sály). Charaktery mi přišly psychologicky poměrně uvěřitelné, ale čím dál víc mě štvala Marta. Ze začátku mi jí bylo líto, ale čím déle ostentativně trpěla, tím více jsem tu její hloupost a tragický výraz nemohla vydržet. Chápu, že dříve lidé (ženy) přemýšleli jinak, ale tohle bylo hodně přes čáru („Budu vám celý život sloužit, jen když budu moci být ve vaší blízkosti.“). Z tohoto důvodu a kvůli několika slabším momentům, kdy se začala vkrádat nuda, dávám „jen“ 3*, jinak se mi film líbil. A známý valčík Noční motýl je velmi dojímavý a chytlavý. http://www.youtube.com/watch?v=jKZlhJa1zTE&feature=related ()

IvonaK

Skvělá parodie na Vítovou. Protože pořád hrála samé dívky červené knihovničky a proto neměla asi moc možností se herecky projevit. A tady ůlohu zkažené lehké děvy ztvárnila geniálně. Naprosto přirozený projev. Ale ten konec mě opravdu překvapil že ji žárlivý Hrušinský vzal život. Ale pro ni to asi v tom filmu bylo tak dobře. Akorát se jenom vnitřně trápila a nežila. Tak ji od toho všeho rychle pomohl. Jinak Mandlová zde hrála sama sebe. I v realitě totiž zneužívala chlapi a dokonce se jednou i vyspala s Ljubou Hermannovou. Jinak asi nejlepší drama z té doby. Mělo by to získat alespoň 90 % a nebýt na chvostu s třemi hvězdičkami. ()

Rattlehead

"Marto, co tady děláte?" - "Co tu dělám? Štefku!". Vynikající dílo a životní výkony Hany Vítové a Adiny Mandlové. Hana Vítová nebyla v žádném filmu krásnější, za což vděčíme režisérovi Čápovi a kameramanovi Pečenkovi. Zaujme i mlaďoučký Rudolf Hrušínský, ale nesmíme opomenout ani další herce - Nezvala, Beneše, Glázrovou... Titulní melodie vám zůstane v hlavě už napořád. Znovu opakuji, vynikající film. Udělovat se již tehdy Čeští lvi, musel by si jich tento snímek odnést několik, a to v neskutečně nabité konkurenci - "Advokát chudých", "Jan Cimbura", "Nebe a dudy", "Paličova dcera", "Provdám svou ženu", "Přednosta stanice", "Roztomilý člověk" či "Turbína". Ano, tolik skvělých filmů u nás vzniklo za jediný rok. ()