Divokými údolími Transylvánských Karpat ujíždí kočár se zástupcem londýnské advokátní kanceláře Harkerem. V horském průsmyku se má setkat s kočárem hraběte Drakuly, se kterým má jménem své firmy projednat koupi domu s pozemky poblíž Londýna. Místní obyvatelé vyjadřují zděšení, když jim řekne, za kým jede. On si však nebere jejich výstrahy příliš k srdci. Ale již při vstupu do Drakulova zámku se nemůže zbavit nepříjemnému pocitu... (Česká televize)

cunicekb

Takto má podle mě vypadat správný horor, napětí, vnitřní pocit chvění a ne všude samá krev a nestvůry. Nebojím se říct, že lepší zpracovaní jsem zatím ještě nenašla. Kam se hrabe Drákula u USA 1992! ()

nemer

Vzhlem k tomu, že jsem poprvé viděla tohoto Drákulu až nyní (nemohu se upamatovat, že bych ho znala z dětství), působil na mne spíše úsměvně, rozhodně ne hororově, ačkoli některé scény jsou příjemně mrazivé, ale je jich dost málo. Ovšem Dracula ala Ilja Racek mi vůbec nesedl, ani dětské efekty. Herecké obsazení mohlo být lepší (hlavně nesympatická Mina), ale za Schánilce a Maciuchovou body k dobru. Ve své době to jistě mohl být působivý tv film. I po letech je pořád lepší než většina soudobé česká produkce. ()

harycek

Nevím v té době jsem byl malý kluk, ale vím že se maminka po shlédnutí bála jít na WC a musel jít s ní táta a to jsme bydleli v činžáku a když jsem to viděl po letech , stejně šla z toho hrůza!!! ()

Skretule

Český hrabě Drákula nabízí zajímavou alternativu příběhu původního románu B. Stokera, který je svou atmosférou na české poměry opravdu povedený ale často. Spíše divadelní pojetí mi ale dojem malinko kazí. ()

Thorgerda

Z dětství jsem měla tohoto Drákulu vrytého jako něco naprosto sugestivního a výjimečného... Dokonce mi Ilja Racek s touhle rolí natolik splynul, že mám dodnes problém nevnímat ho v jeho civilnějších rolích jako skrytého upíra, který se vloudil do špatného filmu. Když jsem ovšem tuhle inscenaci viděla po mnoha a mnoha letech jako dospělý soudný divák, jak hluboké bylo moje zklamání... Velké nadšení a velké zklamání, takže *** ()

GzL

Nejlepší filmové zpracování románu Brama Stokera. Neopakovatelná atmosféra, které neubírá ani trochu černobílé zpracování. Kam se hrabou všechna Holywoodská ztvárnění! ()

MrKrahujec

Budete se možná trochu divit, ale tomuhle filmu dopomohla k plnému hodnocení právě jeho televiznost, černobílé provedení a opravdu mizerná technická kvalita. Právě tohle totiž potřebuje to, co se chce nazývat skutečným horrorem, jehož jednou zákonitostí je i to, že nespatřené monstrum je děsivější, než spatřené, a vůbec vlastně nezáleží na tom, z jakého důvodu zůstane nespatřené. Všimli jste si třeba, kolik technicky dokonalých "horrorů" z 80. a 90. let daleko víc, než na centrum strachu útočí na žaludek diváka a místo vyvolávání hrůzy vyvolává pouhé zvracení? Na vině je právě dokonalá barevná zobrazovací technika, která místo aby tajuplně pozastřela, ukazuje srozumitelně vše a tudíž je třeba vyvolat emoce zobrazením detailu. Čímž se jaksi automaticky vymění hrůza za hnus. No ale tohohle filmu se to netýká ani náhodou, tady právě dokonale funguje ten tajemný pozastírající závoj, i když možná byl trochu nechtěný... ()

SakyLand

Podle mě velmi slabé zpracování Stokera. Díky přesvědčivému hereckému výkonu p. Racka dávám 3. Jinak spíše 2. ()

baroko16857

Na to, že se jedná jen o inscenaci, klobouk dolů. Démonický Ilja Racek, nemrtvá Hana Maciuchová a celková atmosféra jsou výtečné. V takovémto duchu by vznikl jistě dobrý vampýrský film. Pro mě Drákula č. 2. Na prvním místo řadím bez váhání Drákulu z roku 1972 s Frankem Langellou a Laurencem Oivierem. Tak má vypadat Drákula bez zbytečných klišé. http://www.ulozto.cz/x91py7a/dracula-1979-horor-cztit-da77-avi ()

Rollo_Tomasi

Tento film jsem kdysi viděl na ČT. Moc jsem od toho neočekával a bylo to mě příjemné překvapení. Film je až na pár zkratek věrný knize, působí velmi ponuře a není přeplácaný různým balastem jako Coppolův Dracula. Ilja Racek coby hrabě Drakula v roli exceloval. Jeho démonický vzhled a uhrančivé oči spolu s podmanivou hudbou si diváka podmaní a troufám si říct, že se jedná o jednoho z nejlépe zahraných upírů. Filmu bohužel škodí kulisy, které místy působí až moc filmově. ()

waxtrax

Efektním mainstreamem zmlsanému divákovi, se můžou zdát scény s vyceněnýma nepřirozenýma tesákama primitivní a zbytečně přehrávané. Ano, ČST neměla a dodnes nemá pro tyto scény (a pro tento žánr obecně) vybavení ani cit. Nicméně Kafkovská jednoduchost děje, výpravy i hereckého projevu, dělá z této černobílé TV inscenace parádní kousek. ()

vlcekmirek

Televizní zpracování s předními herci své doby. Jako jedno z mála filmových zpracování Stokerova díla se v mezích možností drží literární předlohy a nepoužívá námět pouze k rozvinutí šílených představ scénáristů. V díle je dokonce i několikrát zmíněn deník pana Harkera jako odkaz na předlohu (Román je koncipován jako opis deníků hlavních hrdinů). Je veliká škoda, že dochovaná kopie filmu je ve velice špatné kvalitě, protože toto zpracování v mnohém zastiňuje i známější světové adaptace tohoto kultovního díla. A co si budeme povídat, Drákula v podání Ilji Racka je prostě CHLAP. Ani se nedivím, že před ním dámy padaly do kolen. ()

pyromantik

Ota Sklenička ako Van Helsing? Znie to neuveriteľne, ale je to pravda. Lepší už mohol byť jedine Anthony Hopkins. Hana Maciuchová ako Lucy? Lepšia voľba nemohla byť. Mám problém uveriť, že v časoch najtvrdšieho socializmu mohlo vzniknúť takéto dielko. Oceňujem striktné dodržiavanie deja podľa knižného originálu. Niektoré veci by som si vedel predstaviť lepšie, ale za statočné tri krížiky to určite je. P.S. Odkaz pre všetkých, ktorým sa nepozdával fakt, že Drakula mal plnovous.- Skutočne ste pozorne čítali knihu????? ()

omega_SK odpad!

Ukazkovy priklad prehnaneho nadhodnocovania postihnutych nostalgiou. Toto proste nema (a ani v case vzniku nemalo) co divakovi ponuknut, teda okrem neskutocnej nudy. Skuste toto dat teraz do kin a hned tu je prepadak ako hrom!!! Poznam kopec starsich CS filmov, ktore tu na CSFD maju adekvatne hodnotenie. Hodnotenie tohto "prapodivného čohosi" je totalne mimo. ()

BigJohn02

První Dracula, kterého jsem jako malej viděl. Tenkrát mi to připadalo strašidelné, dnes už jen jen mile zábavné. Ilja Racek byl démon, Ota Sklenčka jako Van Helsing taky docela seděl, Maciuchová zamlada byla krásná, ale na Jernekové mě vždycky lezl na nervy její ukňouranej hlas. Inscenace se docela drží předlohy, kulisy jsou roztomile televizní, ale buďme rádi, že tento TV film za komoušů vznikl. Vedle bolševických eposů o budování socialismu, kolektivizaci vesnice, moudrých tajemnících KSČ a hrdinné Rudé armádě, která nás zcela sama osvobodila, to bylo jako elixír. ()