Divokými údolími Transylvánských Karpat ujíždí kočár se zástupcem londýnské advokátní kanceláře Harkerem. V horském průsmyku se má setkat s kočárem hraběte Drakuly, se kterým má jménem své firmy projednat koupi domu s pozemky poblíž Londýna. Místní obyvatelé vyjadřují zděšení, když jim řekne, za kým jede. On si však nebere jejich výstrahy příliš k srdci. Ale již při vstupu do Drakulova zámku se nemůže zbavit nepříjemnému pocitu... (Česká televize)

honajz2

Na to, že je to televizní film, horor a k tomu všemu ještě z Československa (kde se tenhle žánr nikdy moc netočil - a v současnosti to není o moc lepší(kvantitou, kvalitou je v háji)) - hodně slušná práce. Má to atmosféru, skvělou kameru, dobře se na to dívá a funguje to přesně tak, jak má. Snad jediné, k čemu mám výtku, jsou slabší herecké výkony a ještě k pár vleklým částem, ale jinak se mi to líbilo. Stejně je ale zajímavé, že většina těch nejlepších českých hororů jsou právě televizní film... Asi jsou někdy profesionálnější, než ty, co se dostanou do kina. 4* ()

rakovnik

Roztomilé televizní zpracování horrorového románu tak nějak po česku. Začátek filmu byl nadějný a celkem napínavý. Ovšem po přenesení se do Londýna a zmnožením postav ubylo napětí a příběh byl vyprávěný stroze, bez emocí, jako dokumentárně, včetně rychlého konce. Ale jak jsme psal v úvodu, příběh působí až roztomile naivně, uteče celkem rychle a některé momenty mají svou sílu. ()

Stanley

V době, kdy jsem tohoto Drákulu viděl poprvé (a naposledy), mi bylo snad 11 let (v obýváku jsem seděl zašitý v rohu a ani nedutal, aby mě rodiče neposlali spát), na dlouhou dobu se tak pro mě stal Drákula prvním a jediným filmovým upírským zážitkem a Ilja Racek jediným ztělesněním nefalšovaného upírského hrdiny. Scény, jak vstává Drákula po půlnoci z rakve, jsem na pionýrském táboře vyprávěl vyděšeným kamarádům, sám jsem se však nějakou dobu po zhlédnutí neodvažoval v noci vystrkovat nohu zpod peřiny. Černobílý obraz přidává na mystičnosti a strašidelnosti, i když se nelze nezmínit o tom, že už i očima 11 letého dítěte jsem si všímal primitivních kulis, ve kterých se příběh odehrával. To však nepovažuji za nějaký hrubý nedostatek tohoto jinak zajímavého filmového zpracování nejznámějšího upírského románu. ()

smrt.ka

Vskutku velmi držící se předlohy! A tím pádem i uvěřitelné, jako v předloze. A trochu nudné, jako v předloze. ()

hans500

Docela povedené zpracování Draculy, s výborným Iljou Rackem, dále byl dobře zahrán Van Helsing. Režie dobrá, scénář mírně nadprůměrný. Hudba je občas velice dobrá - horší 4*. ()

RonaMidu

byla jsem na Drákulovi s partou dětí v létě,u babičky na prázdninách....my děti jsme ten film těžce prožívaly...takže to překvapení,když jsme druhý den Drákulu potkaly mezi dveřma Jednoty,jak si jde pro rohlíky,to si určitě umíte představit ....babička mi potom řekla,že snad pan Racek jezdí kousek odtud na chalupu či co :-) ()

filmmovier

Vlastně jediné, co mě na téhle adaptaci štvalo, byla ta přehnaně šílená výslovnost anglických názvů a snad teatrálnost, která může místy působit směšně, stejně tak jako detailní kamerové záběry na obličeje zúčastněných, zejména upírů. Jenomže, pokud jde o adaptace Draculy, je tahle jedna z nejlepších vůbec. Atmosféra je naprosto báječná, černobílá tomu neuvěřitelně přidává a Ilja Racek je skutečně velmi démonický a působivý, stejně tak i zbytek obsazení v čele se Schánilcem a Václavem Marešem. Délka je akorát, ani chvíli jsem se u toho nenudil, a na naivní prastarou televizní adaptaci je to skutečně výborné a já všemi deseti doporučuji, protože je to téměř dokonalá adaptace, jestli ne zcela. 85%. ()

honz

I když jde o zkratkovitou, ale za to věrnou, televizní inscenaci Stockerova slavného Draculy, je zde výborná hororová atmosféra a ji také odpovídající výkony herců (Klára Jerneková, na můj vkus, místy až přehnaně teatrální). V roli hraběte skutečně působivě strašidelný Ilja Racek, velmi dobrý je také Jan Schánilec coby J. Harker, či Hana Maciuchová v roli démonické Lucy. Celkové ovzduší hrůzy výborně dotváří kamera - pochmurné a ponuré záběry jak interiérů, tak i exteriérů. Skutečně jedno z nejlepších zpracování Draculy, určitě srovnatelné se zahraničními filmovými podobami Stockerovy knihy. ()

pursulus

TV.¬         Z tohoto TV filmu trčí divadelnost a televize tak mocně, že naprosto přehlušuje všechny klady, kterými můžeme nazvati kulisy a příběh sám. Jestliže pánové I. Racek či J. Schánilec deklamují, jako by reagovali na nápovědu pod jevištěm, jestliže výrazy jejich tváří hovoří o tomtéž úsilí — prostě, škrobenost, ne herectví. Režiséru A. Procházkové bych za pokažení tohoto filmu naplácal přes zadničku vhodnou květinou, na příklad, růžovou větvičkou.¬                 Poznámka. Víte co? Zkuste si představiti, že to NENÍ I. Racek. Že toho herce neznáte, že pro vás nic neznamená. A pak se dívejte znova. ()

lykan9

Ze zkušenosti vím, že čechoslováci uměli točit televizní inscenace a herci, kteří v nich hráli byli v převážné většině velkými hereckými umělci. Hrabě Drakula je toho důkazem. Přesto, že tento film působí hodně staře a levně, tak je napínavý a vůbec nijak nenudí. Ilja Racek předvedl výborný výkon v roli Drakuly a jeho charisma a vrozený pohled perfektně vystihl povahu jeho postavy. Do dnes jsem o této inscenaci nevěděl a jsem rád, že jsem na ní narazil. Jedná se totiž o originální a zajímavé zpracování slavného románu. ()

Kalidor_

Nějak více začínám věnovat pozornost československým inscenacím, tohle už je několikáté tv-inscenační překvapení za poslední dobu. Tenhle Hrabě Drakula má i přes zub času své tajuplné kouzlo a vůbec jsem se nenudil. Hana Maciuchová zde byla fakt kočka, a konečně jsem viděl (a ne jen slyšel) i Jana Schánilce na obrazovce. ()

PollyJean

slabý odvar předlohy. Snaha o pietní, někdy až doslovný převod dílu neprospívá. Sklenčka postavu charismatického Van Helsinga úplně zabíjí tím, že ho posouvá do roviny akademického diskutéra, postava doktora Sewarda díky seškrtání jeho role naprosto postrádá význam. Ilja Racek je jako Dracula kupodivu celkem snesitelný. Blond Maciuchová je mezi nimi jediná, která hraje zcela živě a věrohodně. Nejhorší ovšem byla hudba, naprosto se míjející s obsahem. ()

Ironfood

Velmi solidní televizní zpracování klasického Draculy, které by možná ocenil i Bela Lugosi:-) Tentokrát jsem se nebál jako za mlada, ale možná to bylo jenom tím, že to dávali dopoledne. Poněkud komické mi nicméně připadaly některé střihy, při kterých se upírům objevovaly upírské zuby... ()

vitekpe

Krasna "Lucy" Hanka v cernobile televizni inscenaci znameho pribehu. Neni to spatne (vzhledem k dobe vznika i technickym moznostem). ()

velkyvezir

Tak jako Stanley jsem viděl film koncem 80. let, bylo mi 12, tehdy jsem film viděl v televizi u dědy, který spal, a já ani nedutal, abych neprobudil a on mi to vypnul. Ilja Racek ve filmu exceluje a je naprosto démonický. FIlmu jistě pomohlo, že nebyl natočen barevně, neboť černobílé zobrazení podtrhává strašidelnou atmosféru. Nezapomenutelná scéna je, když hlavní hrdina otevře rakev, v níž leží jakoby spící Drákula, který znenadání otevře oči a hledí na něj... ()

Sipora

Minimálními prostředky bylo dosaženo maxima; věrnost předloze byla zachována. Člověk si až oddychne, že zlo zůstává zlem a dobro dobrem, a není pak nutné, aby se proplétal v rozličných postmoderních nejednoznačnostech a dvojsmyslech; i přechod mezi dobrem a zlem je jasně ztvárněn postavami ubohé Lucy a statečné Míny. ()

Přemek

Jestli někdo může hrát rumunského hraběte, pak rozhodně Ilja Racek; herecky je to zatím nejimpozantnější Drákula, jakého jsem viděl. Po technické a trikové stránce je tento televizní film samozřejmě směšný, ale co přiková diváka k sesli, je jeho temná atmosféra. Navíc - kdy se podaří vidět Otu Sklenčku jako vrchního upírobijce a Hanu Maciuchovou jako cynickou upírku? ()