Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Ulrich

Pro me velike prekvapeni. Film jsem vubec neznal, takze pri koukani jsem nemel ani paru o pribehu ci zanru, takze na me pusobil asi mnohem vic, nez kdybych si zjistil, o co asi tak jde. Prvni polovina ma skvelou atmosferu. Zabery syrove prirody snimane za chladneho podzimniho pocasi nahaneji husi kuzi i sami o sobe. A co teprve kdyz se skupina hrdinek (ano, zadny muzsky element po cely film) dostane do podzemnich jeskyn a prolezaji neprobadanymi prirodnimi sachtami. To nastupuje klaustrofobie a taky funguje dokonale. No a pak se stane neco, co totalne zmeni zanr filmu a nastava hororova rez a je to opravdu peklo. Kdyz se nad tim clovek zamysli, film pouziva hodne technickych klise a take musi byt hodne laciny (uzke chodby, naprosta tma, kterou obcas prorizne svetlo baterky nebo svetlice) ale vyuziva je dokonale a na tech spravnych mistech, takze, kdyz ma clovek byt napnuty, bat se, nebo ho ma vydesit lekacka - stane se tak. Jedine, co mi jen trochu nesedlo, je zaver, ale na druhou stranu, v ramci logiky a vyvoje pribehu to sedi dobre, ale prece jen - clovek chce pro protrpenem filmu nejakou tu satisfakci :)) ()

pend

Zpočátku spíše drama, které se ve druhé části zvrhne v horror ne nepodobný filmům se zmutovanými kanibaly.(TCHM...) Ke kladům patří výborná atmosféra - v první části klaustrofobická. Co mě mrzelo, byly akční sekvence - velice zmatený střih... ()

strangercz

Dlouho sem si nepustil žádný horor a když už se k tomu odhodlám "poseru" se strachy druhá polovina je skutečně výborná ()

TaanStari

Na filmu je dobrá především hodně nadprůměrná klaustrofobní a syrová atmosféra, jinak je to klasická vyvražďovačka s jedním zvratem a nečekaným závěrem. ()

dawe787

V životě bych už nevlezl do žádné díry či jeskyně jen tak pro nic za nic a to jen díky tomuto filmečku. Naprosto výborná myšlenka a nápad. Bude vám tuhnout v žilách krev až budete fandit našim hrdinkám, na které začne útočit něco zcela neznámého a hrůzného v jeskyni, kterou nikdo ještě neprobádal a ve které se zatarasí jediný vchod a druhý je bůh ví kde. ()

HuanCraven

Skvěle vybraný prostředí a opravdu dobrá první půle. Co mě ale vážně vadilo, byly některé do očí bijící chyby (potvory nemají hmat, jejich sluch taky nic moc atp. ) a hlavně, hlavně typicky stupidní chování (jinak krásných) hrdinek. Chápu to u typického slasheru, ale měl jsem tedy pocit, že tenhle film si hraje na něco jiného a tím mě ke konci vážně zklamal. Jinak atmosféru má film kvalitní a v kině to musí být zážitek ještě daleko větší. Pro milovníky horrorů doporučuji, stojí za to se na tenhle prostředím celkem originální filmeček podívat. ()

Money_too

Neil Marshall je úchyl... to co on dokáže natočit snad nikdo jiný neumí. Obsadí do role jen ženy, což dodá důraz jejich bezbrannosti, a prakticky celý film bez ustání Vás drží v totálním napětí ! Klaustrofobní jedinci nekoukat!! Aneb jak moc se dá natočit za tak málo... ()

RedHot odpad!

Doteď jsem nepochopil, za co film vděčí své popularitě. Vždyť už po půl hodince, která dokáže navnadit, není na co koukat. Tedy kromě toho, jak se ty holčiny brodí v červeném sirupu. ()

Košoun

Typický film, kdy se hrdinky nešťastnou náhodou dostanou na odříznuté místo plné bestií s nevysvětelným původem a snaží se za zoufalého křiku a s tím nejvíce "dirty" make-upem přežít. Mezitím ještě vypluje na povrch cosi z jejich minulosti a třeba se začnou zabíjet i mezi sebou. Výhodou tohoto filmu je, že má docela slušnou atmosféru, několik povedených lekaček, pěknou kameru a i docela schopné herečky. Scénář a námět je totální patos, který je zakončen příšerným koncem. Nemohu se skutečně nějak rozhodnout, ale po 60 minutách jsem se již přál aby ty ženský chíply a přestaly se chovat jak největší krávy. Znovu bych se na to nepodíval, takže je to asi jasné. 2* ()

KoleckoR

Hloupý Američanky se vydají bez jakéhokoliv zajištění z venčí do neprobádané jeskyně. Postupen času se z uječených telátek stávají ostřílené speloložky, které se neštítí vraždit mezi sebou, aby přežili. Pokusy udělat "lekavé" scény, kdy z temného zákoutí jeskyně vyskočí nějaký ten mutant, se moc nezdařily. A hromady všudepřítomných kostí tomu taky moc nepomohly. Slabota. ()

sandinista

No, nebyl to špatnej horror, ale holky mě nějak moc nenadchly. Hlavně jsem moc nepochopil vyústění zápletky. Pár dobrých lekaček tam ale přecejenom bylo. Asi hodně dlouho žádnou jeskyni nenavštívím. ()

Viperine

Nechala jsem se navnadit celkem povedenou první třetinou.. pak to ale klouzalo směrem dolů. Dá se na to koukat, kamera a hudba odrážejí kvalitní práci. Rozčilovaly mě ale nelogické ústřely, přehnané "akční" chování holek .. a taky ty jeskynní potvory - hodily by se do klasického Béčka, přitom tohle se snažilo o vyšší třídu. ()

Heffleyka

Velmi zajímavý horor. V první části film zachycuje paniku a strach 6 mladých žen, které jsou uvězněné v neznámé jeskyni. Atmosféra je perfektní, ve vzduchu je cítit jejich beznaděj a zároveň odhodlání dostat se zpět nahoru. Člověk by v této fázi čekal, že půjde spíš o psychologické drama kde budou hlavní hrdinky až do konce filmu beznadějně bloudit po jeskyni až si nakonec někde sednou a budou společně plakat, než je někdo zachrání. Omyl! Od chvíle kdy jedna z nich zahlédne něco zvláštního na konci jednoho tunelu se z „pomalého“ filmu stává běh o život před jeskynními příšerami. I tak si však film udržuje skvělou atmosféru, teď už plnou lekaček a krvavých soubojů, kterou bohužel trošičku kazí závěr. ()

Petrus1

Do tohoto hororu (konečně něco, co se dá opravdu za horor považovat) jsem šla lehce ovlivněná svým manželem, kterej mi jen suše oznámil: "Je to blbost." Otočil se na bok a vydal se ne se mnou do jeskyně, ale do své vlastní říše snů. A víte co?! Neměl výjimečně pravdu. Zas až taková kravina to nebyla. Pro mě ten film má hodně pro i proti. Takže to nějak zkusím sesumírovat a pak se rozhodnu, kolik hvězd udělím (ještě furt váhám mezi 3-4). Takže PROTI: 1. Absolutně nesdílím pochopení pro společné babské výlety (a když už, tak sedím na prdeli v teple nějaké chaty a piju svařák) 2. Absolutně nesdílím pochopení pro adrenalinové zážitky typu: vlezem do jeskyně a namastíme si ego, jak sme skvělé a šikovné - teda hlavně ta...jaxe jmenovala, co je tam zatáhla? Z toho plyne 3. Absence mužského prvku mě akorát podpořila v tom, že sem si nedokázala zapamatovat, jaxe která jeskyňářka jmenuje. 4. Víc jak v polovině filmu (té první) se vlastně nic moc neděje. 5. Místy není skoro nic vidět. No a vzhledem k tomu, že už mě nic nenapadá, teď ta PRO: 1.To maj holky z toho, že lezou, kam nemají. Dobře jim tak! 2. Hlavně si to všechno napřed říct: "Tam dole je totální tma, může přijít dehydratace, dezorientace, klaustrofobie, nával paniky, paranoia, halucinace, vizuální a sluchová zmatenost, můžeš se utopit, můžeš se třeba ztratit..." a stejně tam vlízt. Dobře jim tak! 3. Druhá půlka byla docela masakrální. Dobře jim tak! 4. Spousta zlých, hladových a vošklivých glumů. Dobře jim tak! 5. Občas mi lehce bušilo srdce a dvakrát sem se lekla. A dobře mi tak! 6. Jo, jo...tohle se dá opravdu považovat za horor (včetně závěru). Dobře vám tak! Tak dobře - převládá pro, tak se přikloním ke čtverce...ale čistá není...ale co už, když se blíží ty Vánoce...rozdám radost i fanouškům tohoto filmu :-) Pak tu mám ještě jednu věc, ale nevím, jestli je to pro nebo proti a tak to nebudu radši hodnotit. Jen řeknu - scéna ve stylu Carrie. "Žensky orientovaný mikrokosmos Pád do tmy se projevuje rovněž ve výpravě filmu: jeskyně a tunely fungují coby metafory ženské biologie; jsou mokré, kluzké, a pokud si nejste jistí, kam šlápnete, také velmi nebezpečné." Vždycky si říkám, kam ty lidi na takový přirovnání chodí (škoda, že to nenapadlo mě a musela sem si to přečíst :-D) Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete ()

Helldo

Na doporučení mého velmi dobrého přítele jsem po hlavě „do tmy“ skočil, jako obvykle okolo druhé ranní hodiny… no… už jsem měl i pár lepších nápadů. Né že bych ihned po skončení filmu a navštívení toalety byl o pár kilo lehčí, ale nějakej ten objem z napínání všech svalů a drobný tik v oku tam možná bude. Pád do tmy je zkrátka klasická rubačka s humanoidama v jeskyni (počkat...klasická?), jež využívá již tak skličujícího prostředí a na svůj žánr i jakési zápletky. Desperate Times? Desperate Measures! ()

chelsea17

Jedna velká zhovadilost. Kolik klasických záběrů, řečí a činů musí divák vytrpět? Je to pořád dokola jen v jiném kabátku. Nevím, horor asi už nepatří do mého oblíbeného žánru jako před lety. Nebo je to tím, že téměř není čím novým zaujmout? Nepopírám, že je to čím dál těžší, nových témat se najde již málo. Sledoval jsem to na čtyřikrát, protože v drtivé většině chci všechno dokoukat i přes nějaký ten odpor. Pád do tmy jsem měl na seznamu zhruba 4 roky. No, o nic jsem do této doby nepřišel...Počet hodnocení: 11 752 (72%) ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)