Pád do tmy

Scénografie:

Simon Bowles

Kostýmy:

Nancy Thompson

Strach je mojí interakcí, pozřenou kyselinou co prostupuje mým tělem, rozlévá mrazivou nejistotu, horoucí poblouznění, leptá sklíčeností a rozpouští jistotu. Zásadní věci jsou většinou ty nečekané a z tohohle pohledu je pro můj prožitek The Descent docela zásadní kousek. Neil Marshall, který mě už jednou nemálo překvapil olschoolovým s surovým hororem Psí vojáci (2002), naservíroval hodně sugestivní podívanou, horor in-natura se velkou měrou nepřihrávané opravdovosti. Jakousi klaustrofobickou parafrázi na princip Kostky notně kořeněnou prvky mutantských hororů. Velikou devizou celého počínání je takřka minimalistická kamera, někdy spíš dokumentární, nežli filmová a taky hra světel v trenýrkách temnoty (červené světlice, zelené neony, infra, oheň). Plus si zaslouží i celkově atmosferický hudební doprovod, jenž jen umocňuje celý naturel děje (hudba ho nepřebíjí, je nenucená, vláčná a příjemně mrazivá). Na podmínky velice dobré a uvěřitelné herecké výkony, celkově dobře napsaný děj příběhu, který mistrně těží ze všech prověřených hororových klišé a halí je do celkově moderního hávu. No a samozřejmě, co by to bylo za bestiální kempování bez chleba s džemem, pořádnou gore požíračkou. Navíc jako zdaněnitelný bonus nenuceně překvapivý konec, takže co víc si přát? A že nejde najít jediný výrazný mínus? Možná snad, daní prostředí a formy je častá nepřehlednost, kdy se ztrácíte v postavách a po tmě orientaci dle výkřiků, natož dle jmen vzdáváte. Tudíž jednoznačný doporučení pro milovníky nekompromisních hororových jatek a pro slabší povahy navrhuju nákup elegantních plenových kalhotek Tena, dokonale prodyšných, co uchrání vaše pohovky od nečekaných úniků večeře. U mě za [9/10].(17.10.2007)

Neil Marshall nám znovu dokazuje své režisérské kvality. Zatímco v Dog Soldiers se nepáral s budováním atmosféry a šel rovnou do akce, u Descent se rozhodl pro razantní změny. Ta první a nejmarkantnější je prohození hláškujících mužů za ženy, které zde mají nejspíše evokovat ohrožené a bezbranné bytosti, čímž ovšem rozhodně nejsou; druhá změna se odehrává na postu prostředí. Zatímco u Psích vojáků jsme měli dokonalý přehled o okolí, zde nemáme naprosto žádné tušení o tom jak bude vypadat další úsek. Jenže tentokrát se režisér potýká s velikým problémem, jedná se o scénář. Chování a hlavně vývoj charakterů jednotlivých postav je těžko uvěřitelný a v mnoha momentech nesnesitelný. Na druhou stranu si ovšem Marshall skvěle poradil s momentem, kdy se dramatický příběh přehoupne do druhé části a přijdou monstra. Právě z živočichů obývajících neznámý jeskyní komplex jsem měl největší strach, ale nakonec mě režisér skvěle překvapil. Nejen že příšerky nevypadají komicky, ale docela se povedly, ba díky své obyčejnosti působí dostatečně přirozeně a jde z nich celkem strach. Co bych nejvíce pochválil je úchvatná práce s kamerou a ještě lepší hudební doprovod, který v několika momentech dával připomenout slavnou Věc. Nebýt těch otřesných dialogů a velice špatného rozjezdu hodnotil bych větším počtem, ale takhle si Pád do tmy nezasluhuje více, než silnější průměr. 70%(25.6.2006)

Tak si to shrňme... Partička mladých slečen (a řekla bych hodně neukojených slečen) si udělá výlet do okolních luhů a hájů. Zapomeňte však na skautíky - tyhle krásky vypadají něžně pouze z hodně velké dálky. Nemůžu se zbavit pocitu, že jim zkrátka jen chyběl pořádný sex, protože jen přiblblé feministky by mohly dobrovolně vlézt do jeskyní, ze kterých se patrně nikdo živý ještě nedostal. - a tady končí část mé interpretace, z níž by asi Laura Mullvey zešílela :)) Nicméně pokračujeme - v těchto "útulně temných" končinách (dost mi to připomínalo styl Blair Witch) jim dělá společnost zlá stránka schizofrenního Gluma a parta jeho klonů, která na oběd nepapá rybišku, ale lační po mase sličných dam. Wow, to stačí na základ dobré historky, ne? Přidejme k tomu ještě několik křivd a schíz z minulosti těchto slečinek a máme slušně propracovanou psychologii postav (ale mohlo jich být míň - měla jsem občas problém orientovat se v tom, která je Becky, Mona atd.).. Very good je to, že se film netopí v záplavě účelných lekaček - jasně, párkrát jsem se přistihla při "a kurva", ale o tom to je, ne? ;) Takže.. dobrou noc a hezké sny! :))(15.2.2007)

Velmi zajímavé nápady, avšak trochu chaotické a přehnané do zbytečných extrémů. Jak už tu někdo poznamenal, v těch ženskejch jsem se vůbec nevyznal a ani s blížícím se koncem jsem vůbec nevěděl kdo je kdo. 70%(14.10.2008)

Co je horší než uvíznout v jeskyních 2 míle pod zemí? Zjistit, že tam nejste sami!!!! PŘÍBĚH:****6 ženských se smyslem pro adrenalinový sporty, zjistí, že ,,tam dole“ je totální tma a ... Příběh by snad klidně fungoval jen jako ,,jeskyní“ dobrodružství, ale ony ještě k tomu vlezou ,,něčemu“ do jídelny. Zajímavá vyvražďovačka, která díky stopáži nenudí./ HUMOR:*věčná škoda, že holky víc nehlásej, ale…/ AKCE: ***boj o život je vždycky zajímavý. Kamera celkem ujde (stejně je většinou TMAvo). Bohužel je to postupně na ,,jedno brdo“, ale trvá to jen 90 minut./ NAPĚTÍ:****pár dobrých lekaček, mrtvej jelen, divný zvuky (co taky chcete slyšet v jeskyni jinýho) a situace, které se prostě v jeskyních stávají. Postavy, jenž si sahají na dno svých schopností – i když je to jen film – PŘESVĚDČIVÉ! Dobrej zvuk, hnusní záporáci./ Ačkoliv nejsem obdivovatel hororů podobného typu, zde jsem se bavil.(16.4.2008)

• - V Dánsku se film jmenuje Descent Into Hell. (TomikZlesa)

• - Pre potreby natáčania bolo postavených celkovo 6 sád jaskýň. (MikaelSVK)

• - Verze plakátu s ženskými siluetami poskládanými do obrazce je inspirována fotografií Phillipa Halsmana s názvem "Salvador Dali In Voluptate Mors" (ukázka). Stejný motiv byl využit i pro plakát k Mlčení jehňátek. (hot_spot)