Pád do tmy

Sam McCurdy

David Julyan

Christian Colson

Jon Harris

„HOROROVÉ FILMY MAJÚ SVOJE NAJBRUTÁLNEJŠIE DNI ZA SEBOU. DNES OSLOVUJÚ ŠIRŠIE PUBLIKUM.“ – NEIL MARSHALL ___ Britský filmár Neil Marshall rozbúril v roku 2002 hladinu debutovým hororom Dog Soldiers. Pridŕžajúc sa toho, čo najlepšie pozná, jeho ďalší film je dokonca desivejší a neporovnateľne dokonalejší. Časť jeho úspechu nesporne spočíva v koncepcii, ktorá predkladá divákovi šesť mladých žien uväznených v jaskyniach, kde ich prenasledujú záhadné bytosti. Je to prostredie vyvolávajúce tú „správnu“ hororovú atmosféru, plnú hrôzy a napätia: ak sa bojíte tmy, sotva vydržíte, ak trpíte klaustrofóbiou, nedopadnete o nič lepšie, a ak vás desia strašidelné monštrá unášajúce strachom skamenené a zraniteľné ženy, azda urobíte najlepšie, ak z kina, resp. z pred obrazovky odídete. Ak budete dokonca pokladať všetky tie hrôzy za dosť slabé, prekoná to dynamika postáv filmu. Marshall filmom Dog Soldiers dokázal schopnosť vyberať hercov a viesť ich, to isté robí aj v tomto filme. Všetky ženy vám pripadajú ako reálni ľudia a nie ako filmové postavy; sú jasne definované a vhodne dotvorené, čo sa ukazuje ako čoraz dôležitejšie, keď postupne zisťujú, že by sa mali väčšmi báť jedna druhej ako „šplhavcov“, ktorí ich prenasledujú. 75%(16.2.2011)

Chcete, aby milé dívky konaly likvidační krvavou řezbu? Krvavou lázeň? Dostanete spoustu likvidace, spousty krve! N.Marshall dokazuje, že tohle prostředí umí ve správné míře, aby nás totálně dostal. A ten závěr - laskomina.(24.3.2012)

Jeskyně. Místa, která člověka přitahují, ale na druhé straně zároveň děsí. Děsí ho představa, co kdyby se v nich sám ztratil a postupně by začínal mít dojem, že vidí a slyší něco, co by v jeskyni nemělo co dělat. Nejvíce se mi líbil začátek filmu, jeho atmosféra, pár důstojných a šokových lekaček. Průchod jeskyní a objevování jejích dávných krás byl opravdu dost klaustrofobický, následné boje s nespecifickým druhem dosti krvavé a konec filmu... Vlastně by to vyšlo nastejno, přeživší slečna by tak jako tak přišla o rozum. Ovšem přijít o rozum v jeskynním systému, který je jako pekelná díra s pekelnými stvůrami, to je opravdu k zbláznění...:)(16.11.2008)

Nie je naivné veriť, že hlboko pod zemským povrchom, v ustavičnej tme, vlhku a úzkych priestoroch, sa za stovky (tisíce?) rokov vyvinul živočíšny druh, prispôsobený tomuto prostrediu (napr. nepotrebuje zrak), brutálne si brániaci svoj rajón a uspokojujuci základné pudy (hlad)... Pustite Crawlersov slabšej náture a z niekoľkých scén jej bude nevoľno (priepasť, otvorená zlomenina). Nemalým pozitívom je vyložene ženský kolektív, ktory s obyvateľmi jaskynného komplexu bojuje v rámci pudu sebazáchovy, hovoriacim o tom, že neexistuje nič, čo by tvor nebol schopný urobiť pre prežitie.(24.1.2006)

Tak tenhle film má skvělou atmosféru, i když se na něj musíte dívat v noci, jinak nic neuvidíte, protože v té děsivé jeskyni je zatracená tma. Velmi se mi líbil námět, umístění děje a glumovští domorodci byli jako ústřední příšery dost působiví. Navíc ten velmi pěkný závěr a ten velmi pěkný úvod, prostě krásná čistá 4*.(18.4.2006)