shyster

Ta jediná hvězda jen pro prsa Pamely alias Jitky Kocurové. Jinak strašný a nesmyslný dialogy, jednotlivé scény jsou tak nelogicky poslepované. Možná, že to v knížce funguje, ale ve filmu absolutně ne. Objevují se zde typické dvojice-komiků: Karel a Karel (kteří uspěly) a manželé hlavní představitelky, kteří zůstaly nevyužity. Menzel, Vláčil, Kachyňa atd. jsou režiséři, ze kterých se stávají postavy velké legendy o kvalitní české filmové tvorbě, která se v posledních letech u nás neobjevuje. ()

Jino

Musím se přiznat, že když jsem Účastníky viděl poprvé, tak mě to moc nebavilo a dal bych tak jednu hvězdu, ale poté co jsem to zhlédl podruhé a pochopil tak spousty jiných vtipů, které mi předtím nedocházeli dávám 3 hvězdy. Anna Polívková je skvělá, to se musí nechat, ale i tak mi to připomíná někdy slepenou mozajku vtipných situací...ještě, že jsou tam i nějaké važnější chvilky... Pro mě určitě překvapení, které hravě strčí Román pro ženy do kapsy. ()

Rocky88

Taková variace na téma "Snowboarďáci/Rafťáci za 40 let". Celou dobu se jen řeší, kdo je buzna, kdo kde onanuje, kdo koho přefikne, navíc všichni dospělí mají IQ hluboko pod hranicí Forresta Gumpa. . . Aspoň že paní Holubová něco předváděla, jinak bych bez rozmýšlení dal odpad! ()

Langy10

Humor tam byl, komedie to proste byla to jo, ale bylo to slabsi, ale nevadi na to, že je to česky film si vede dobre! ()

bourec

Po dlouhý době jsem vrazil dvd kotouček do přístroje, a nestačil se divit, jakou kravinu jsem tak vysoko hodnotil. Ta nej dvojice , což v tomhle filmu byl Liška s Krobotem, se účastnila pouze první čtvrthodiny. Jinak trapnost největší. Tak tohle jsem poprvé viděl asi zcela nalitej, jinak nechápu. 40%. ()

Trainspotter

Námět: Autobusový zájezd k moři, kde se setkávají různí lidé a spolu dohromady tvoří jisté panoptikum, které vystihuje české manýry na dovolených. Další snímek na motivy knihy Michaela Vievegha, která se, bohužel, řadí mezi ty méně povedené adaptace, ale jsou i horší. Jako u každé adaptace literárního díla je téměř nevyhnutelné srovnání se zdrojem. Bohužel pro tento film to vyznívá negativně, protože snímek pohřbil úplně všechny charaktery všech postav a shrnul je jen do jakýchsi podob, které se ztotožňují s předlohou jen v detailech a hláškách. Pokud bysme brali film jako původní dílo bez předlohy, je vyznění spíše pozitivní. Panoptikum funguje a je vcelku přehledné, z plátna (či obrazovky) přímo na vás dýchá teplá atmosféra prosluněného Jadranu podkreslená jemnými tóny nevtíravé hudby. Hereceké výkony jsou slušné, režie obstojná, ale scénář ořezaný. Na závěr malé doporučení: Nejvíc se podívejte na film, bude vám připadat dobrý aý skvělý a poté si teprve přečtěte knihu, která ještě více vynikne ve srovnání s filmovou podobou. ()

starbrejkr

Škoda - po první půlhodině jsem byl nadšenej. Taková krásná ukázka různých typů českých turistů v cizině se jen tak nevidí a člověk v nich poznával známé a někdy i sebe z počátku 90. let:-))) Pak to ale bohužel začalo postupně padat a hlavně poslední třetina filmu už je dost přepálená. Knížku jsem zatím nečetl, ač si od Viewegha něco i přečtu, ale nejspíš se jí budu vyhýbat i dál. ()

C0r0ner

Viewegh je nejčtenějším autorem českého národa. Pokud je tohle výsledkem jeho práce, tak je to dost špatná vizitka takového národa. Jediné, co stojí za zmínku jsou Karel a Karel, kteří jako jediní mají byť minimální potenciál (vlastně jenom Krobot) trochu vytrhnout diváka z nekonečné stupidní nudy. 25% ()

tomtomtoma

Ne, že by Michal Viewegh nikdy nenapsal něco poutavého a zábavného, ale jeho tvorba ve své převažující formě zcela přesně odráží nové životní podmínky konzumní společnosti s povrchností a lacinou podbízivostí. Proto je i nejoblíbenějším českým spisovatelem současnosti a jeho výtvory jsou lákavým zbožím pro filmaře. Se slabým obsahem jsou všichni spokojeni, pokud se vypočítavě představuje jako svižná satira a jemná vieweghovská ironie. Ano, chápu, že jediným smysluplnějším tématem prázdné spotřební společnosti jsou postelová dobrodružství a hry z dlouhé chvíle na kdo s kým a kde. Na tyto nepovedené hrátky jsou vloženy stereotypy charakterů buranství, které se vydává za maloměšťáctví, konzumní povrchnosti mládí, moderní módnosti, či senilního stáří. Pod nepřesvědčivou maskou vzletné satiry. Šanci upoutat má jen několik málo míst a herecké výkony, ta ostatní zábava se celkově svíjí v křeči a přešlapuje bezradně na místě prostoduchých dialogů a v těžkopádné snaze o světácké erotické jiskření. Hlavní postavou sterilní pseudokomedie je osamělá Jolana (zajímavá Anna Polívková) ve stazích rozechvělého rozkroku, které občas dokáže maskovat jízlivou mluvou. Hlavní mužskou postavou je obdivovaný popový zpěvák Max (sympatický Ondrej Kovaľ s hlasem Saši Rašilova), nenapravitelný sukničkář. Ubíjející manželský stereotyp zastupují Jolaniny rodiče: puntičkářsky rejpavá matka (dobrá Eva Holubová) a bezradný otec (příjemný Bohumil Klepl). Senilní stáří zastupuje popletená Šarlota (Květa Fialová) a otrávená Helga (Jana Štěpánková). Módní a nový svět zastupuje rozverná dvojice Oskar (sympatický Adrian Jastraban) a Ignác (Jaromír Nosek). Omezenost představuje humpolácká rodinka Jarda (Martin Sitta), Jituš (Eva Nosálková-Leinweberová), jejich nejistý synek Jakub (Ladislav Ondřej) a malá dcerka Zuzka (Rozálie Kotyková). Hloupou krásu zastupuje atraktivní a snaživá průvodkyně Pamela (Jitka Kocurová). Nevyrovnané mládí, které se rádo trumfuje, přináší kamarádky Denisa (půvabná Kristýna Leichtová) a Irma (zajímavá Šárka Opršálová). Z dalších rolí: stydlivý voyeur a onanující potápěč Vladimír (příjemný Martin Pechlát), bublající řidiči autobusu Karel (Miroslav Krobot) a Karel (Pavel Liška), či uspokojený plavčík Roko (David Hlaváč). Film má své zajímavější místa, ten zbytek je vyčpělá a marná snaha o rozpustilou zábavu se satirickým podtextem. Slabé, nevyrovnané, zbytečné, podbízivé, laciné, konzumní a prázdné, takové jsou mé pocity z tohoto filmu. ()

dubinak

Jedna z mála novodobých českých komedií, která má svěží humor a absenci trapných replik. Navíc každý druhý Čech má určitě nějaký ten zážitek z autobusových expedicí a třeba se v tom i najde. Navíc zde najdeme skvělé herce jako Boba Klepla a Evu Holubovou. Přiznávám ale že poslední třetina už byla slabší a osobně mi trochu vadil charakter postavy Anny Polívkové. Jinak hlášky Karla a Karla už asi zůstanou navždy v paměti každého, kdo Účastníky zhlédl. ()

carly

česká komédia zo starej školy. pre tých, čo niečo podobné zažili, ešte asi o trochu zábavnejšia. taká milo ľudská. so skvelými hereckými výkonmi. Anna Polívková bola rozkošná. jej rodičia, s dočasne oddelenými spálňami, ako skutoční. Květa a Jana milo senilnejúce. typická česká - či slovenská, rodinka len nenápadne sparodizovaná. Jitka Kocurová ako z inej planéty - neprirodzenejšia než umelé sladidlo a pomalšia než slimák na sedatívach. Oskar a Ignác, pre mňa jednoznačne najlepší z osadenstva. no a ako správny patriot nemôžem nespomenúť úžasného Ondreja Kovaľa. veľmi sa mi páčila aj pieseň Nevinná. a napriek tomu, že najlepšia bola scéna z masturbujúcim potápačom, pre mňa jednoznačne najzábavnejšou bola otázka Jany Štěpánkovej na Ondra Kovaľa "A umíte vy vúbec tančit?" :))) ()

Vignette

A o čem že to celé vlastně bylo? :-/ Potěšila jenom Anna Polívková a v jedné situaci i stále sluníčkově naladěná průvodkyně ("Koukám, že tam ti moji človíčkové mají... nějakej... problém?"), která ovšem zbytek filmu hrozně rozčilovala ;-) ()

lakikaki

Vezmite rodinu zloženú z nezamestnaného päťdesiatnika prežívajúceho druhú pubertu, flegmatickej manželky a inteligentnej, sarkastickej, ale nie úplne krásnej dcéry-tridsiatničky; párik homosexuálov s ich najlepším kamarátom, ktorý je zhodou okolností slávnym spevákom; dve ľahšie kamarátky, voyeura so záľubou v sci-fi, ďalšiu rodinku, tentokrát zloženú z rodičov-sedlákov, syna s krízou sexuálnej orientácie a (výnimočne) normálnej dcéry a dvojicu dôchodkýň, z ktorých jedna trpí pokročilým (a dúfam, že finálnym) štádiom demencie a druhá demenciu svojej kamarátky prekvapivo dobre toleruje; vezmite teda všetky tieto individuá, pridajte k nim kvázi sexi sprievodkyňu s mozgom 5-ročného decka a pošlite ich spolu na výlet k moru v autobuse riadenom dvojicou šoférov s traumou týkajúcou sa držiakov na umelohmotné poháre a bude zábava... A zábava to vážne bola - som si absolútne istý, že herci a štáb si natáčanie pri mori fakt užili. ()

necisty

Líbí se mě různorodost účastníků, o což tady celou dobu jde:). Jinak pohodová road movie. Účel pobavit splnila. Viewegh je super:). ... Karle, dva chybí... ()

ic

Ta cesta autobusem, je bezkonkurenčně nejlepší část celého filmu a každý by za ní měl přidat jednu hvězdičku. ()

Wormboy

Priemerna adaptacia slusnej Vieweghovej knihy, ktora do urcitej miery zachovava jej odlahceneho ducha, no pre mna z nepochopitelneho dovodu z ustrednej postavy spisovatela Maxa, robi playboyskeho hudobnika bez stipky vnutorneho zivota. Prave postava Maxa bola v knihe spolocne s Jolanou najdolezitejsia a robila z Vieweghoveho romanu pohodove, avsak nie banalne citanie. A tento aspekt filmu proste chyba. 2,5/5* ()