Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Neth

Hned zpočátku musím ocenit jednu věc: film se sice celou dobu pohybuje na hranici mezi silným a "Oscara vynucujícím si" snímkem, ale tu tu pomyslnou hranici však nikdy úplně nepřekročí. The Curious Case of Benjamin Button je prostě krásný, silný film, který se sice někdy v půlce začně krapet vléct, pak ovšem chytne druhý dech a výborně "dojede" až do samého konce. Skutečně nádherný zážitek. ()

JoKKeR

Stane se s toho kult neco jako Forrest Gump? možná právě k tomu filmu má Button nejblíž..vynikající pitt a skvělá technologie zase posouvá film dál než jsme byly zvyklí do ted ()

Aurius

Když jsem film prezentoval přítelkyni, přirovnával jsem k zážitkům z pozorování Forresta Gumpa, zelené míle nebo pozemšťanovi. Ovšem takto zpětně a po vychladnutí jsou tam některé sekvence hodně natáhlé avšak žádná zbytečná. Hodnoceno procenty asi 85% ale za odvahu a skvělé výkony které si zaslouží oscara dávám 5 hvězd. Potřeba podívat se na film znovu se ale zatím nedostavila. ()

lisma

...a já se tak moc z trailerů na Benjamina těšil. Příběh hraje zcela jistě na originální notu a jelikož je v kolonce jména režie napsáno jméno David Fincher, čekal jsem opravdu jen to nejlepčí. Zklamán ve smyslu toho slova nejsem. Benjamin je z mého pohledu ovšem neskutečně roztahaný film. Opravdu je těch 166 minut přespříliž a v mých očích mu tento fakt razantně ubírá na atraktivnosti. Věčná škoda, ale je to tak. Benjamin Button je dobrý film, ale nemá "tempo" a moji pozornost nedokázal koncetrovat po celou svou dobu, což je i moje vítka. ()

ElFifo

Způsob vyprávění á la Forrest Gump evidentně sklízí úspěchy..sklidí možná i nějakou sošku a ani bych se tomu nedivil. Po stránce herecké a režijní není co vytknout a celé zpracování je na fantastické úrovni. Nicméně..k maximální spokojenosti mě chybí nějaký silnější moment hodný zapamatování - je to asi tím, že vše je sdělováno metodicky, celý děj je předvídatelný a tím pádem je od začátku jasné jakým směrem bude ubíhat. Bohužel tím film ztrácí šanci něčím výrazně šokovat a prostě spěje k tomu co člověk víceméně očekává bez nějakého překvapení a co naplat, že formou takřka dokonalou. ()

Kosan

Brad Pitt je stále sexy a umí hrát. Také Cate Blanchett to sluší a dokazuje, že je dobrá herečka. Maskéři odvedli výbornou práci a vhodně zvolené jsou i lokace pro jednotlivá časová období. Jinak je ale film neskutečně dlouhý a neříká v podstatě nic. Pokud si v programu kina nebo na internetu přečtete děj, dozvíte se vše podstatné a zhlédnutí filmu vám již žádnou novinku nebo překvapení nepřinese. ()

Leyla

Strašlivé zklamání...jistě celkem originální příběh, ale rozhdoěn to není jeden z těch filmů co mi zrychlí tep. Jediná scéna, co byla pro mě vyjímečná byla poté, co si Benjamin s Daisy koupili dvojdomek a žili na matraci:) I ten závěr vyzněl tak nějak do prázdna... rozhodně nechápu těch 13 nominací:-/ ()

tombender

Když se na začátku filmu rozpovídala nějaká senilní nemocná babička, chvíli jsem si myslel, že jsem si spletl kinosál a chtěl jsem odejít. Ještěže jsem to neudělal, protože bych se ochudil o jeden z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu. Stejně jako většina lidí jsem se ani já neubránil srovnávání s mým oblíbeným Forrestem Gumpem. A světe div se – Benjamin se Forrestovi nejenom vyrovnal, ale on ho naprosto převálcoval! Podivuhodný případ Benjamina Buttona mě zkrátka uchvátil svou hloubkou, lidskostí, naprosto dokonalým zpracováním i spoustou vtipných momentů, které spolu s těmi smutnými vytvořily úžasnou sladkobolnou mozaiku, kterou bych i při tak dlouhé stopáži dokázal se zatajeným dechem sledovat klidně další hodinu a půl. Výborné byly i herecké výkony. Oba hlavní aktéři si to u mě už definitivně „vyžehlili“ – Brad Pitt za Tróju a Cate Blanchett za Veroniku Guerin. ()

cypher

Jen málokterý film mě v kině nadchne natolik, že jsem při odchodu pevně rozhodnut si koupit film na dvd ihned, jak vyjde. Benjamin Button je právě ten případ a řeknu vám proč. Začalo to krásným trailerem už před pár měsíci a den premiéry v kině mě utvrdil. Poutavost příběhu a jeho kliček je překrásná, dále výkon maskérů a počítačových mágů s Bradem Pittem, aj s Cate Blanchett. Navíc, Brada Pitta jsem nikdy neměl moc v lásce. Ale tenhle film je něco uplně jiného. Podle mě Bradova životní role a vážně mu sedla. A na závěr? Scéna vysvětlování důvodů zlomené nohy je úchvatná. "Kdyby se jediná věc stala jinak, nemuselo by to takhle dopadnout." "Our lives are defined by opportunities, even the ones we miss." ()

sAreOn

Příběh, který vás dojme i pobaví. Navíc výborný Brad Pitt i Cate Blanchett a skvělá kamera a režie. Prostě celé to je bezchybně natočeno a možná je to trošku i na škodu, protože se nemůžu zbavit dojmu, že z toho filmu je strašně moc cítit snaha získat Oskara. Ale to nemění nic na to, že je to film, který stojí za zhlednutí i opakované. Každý si v tom něco najde. A musím podotknout, že Pitt se herecky zlepšuje (aspoň dle mě). ()

AdamK.

Natočit film, který bude srovnáván s Forrestem Gumpem je velká výzva. A aby vám to všichni sežrali, musíte být více než jen dobrý režisér. A to Fincher je. Gump to sice není, ale dívá se na to víc než dobře. ()

Nashy

Opravdu se potvrzuje, že kombinace Brad Pitt a David Fincher je naprosto dokonalá. Stejně jako Sedm a Klub rváčů, patří tento film mezi nejlepší jaké jsem kdy viděla. I Cate Blanchett,podle mého názoru, podala skvělý výkon. Po skončení filmu se mi hlavou pořád honilo, co kdyby se tohle opravdu stalo? Stále si na tuto otázku nedokážu odpovědět. ()

Martyyn

Fincher si vybral tentokráte poněkud poetičtější příběh o člověku, jenž se narodí jako osmdesátiletý stařík s duší dítěte, a pak fyzicky mládne, ale jeho duše nikoliv. Tak můžeme sledovat zajímavé scénky ze starobince, kde Benjamin bydlí (super zvýraznění mezi životem starých a mladých lidí), jak si hraje s vojáčky a chce objevovat nové věci, zatímco ostatní obyvatelé jeho domova mu to rozmlouvají. Postupem času začíná Benjamin objevovat ženy a také si uvědomuje svůj úděl, který ho chtě nechtě čeká. Benjamin se ale osudu poddává bez sebemenšího odporu, protože ví, že stejně proti němu nic nezmůže. Jen se snaží chování svému životu přizpůsobit. Při tomto podivuhodném případě filmu jsem se náramně bavil, i když se jedná o lehce posmutnělý příběh, ale spoustu vtipných momentů jsem tam našel. Především musím vyzvednout vynikající Cate Blanchettovou, ale na druhou stranu je stejně jedna z mých oblíbených hereček, takže žádná změna. ()

Lancer

Podivuhodným zůstal bohužel jen PŘÍPAD, nikoliv už ŽIVOT,tedy PŘÍBĚH. Pro mě osobně jednoznačně nejhorší film od Davida Finchera, kupodivu kritiky nejlépe hodnocený. Možná bych mávnul rukou nad dějovým vakuem a přičetl hvězdičku za dle všeho pěkné technické provedení. Ale vždyť tohle má být osudové drama roztahané na skoro tři hodiny. Někdo stárne pozpátku? Toť má být vše? Jak je možné, že z tak zajímavé zápletky vzešel tak NUDNÝ příběh. Musel jsem si to dát nadvakrát. Dejte Fincherovi pár Oscarů a volnou ruku, ať dělá dál napínavý thrilery pro obyčejný diváky! A dost! Tři hodiny v háji a jsem na tenhle drahej film naštvanej. NUDNÝ. Zoufale vhodný přívlastek. ()

djerba

Tak mi to na Finchera přijde trochu moc po povrchu.Výborně řemeslně odvedená práce, skvělý nápad, ale 13 nominací na Oscara a vynášení filmu do nebes je podle mě fakt trochu moc.Herci výborní, ale chemie mezi nimi nefunguje.Když srovnám s Kate Winslet a Di Capriem v Revolutionary Road a nakonec i s Kidman a Jackmanem v Austrálii, musím říct, že Pitt a Blanchett sice odvedli dobrou práci, ale prostě to mezi nimi nejiskří.Škoda, Benjamin měl na víc.Celkově za čtyři, přecejen mě to jistým způsobem oslovilo a po duši pohladilo.A tři hodiny i přes výhrady utekly jak voda. ()

Golpex

Tak od tohoto filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona jsem čekal HODNĚ, protože to natočil nejlepší režisér, kterým je David Fincher, tedy aspoň pro mě to je ten nejlepší režisér. No ale tolik hodně jsem opravdu nečekal, tenhle film mě naprosto uchvátil originálním příběhem (vůbec mi nepřišlo, že to trvalo nějakých 160 min), úžasným hereckým výkonem Brada Pitta a Cate Blanchettové, okouzlující hudbou, skvělou kamerou. Tento film je také neuvěřitelně protkaný precizními detaily, které filmu dodávají nádhernou atmosféru. Také se musím zmínit, že jsem v kině uronil slzu možná i dvě, což se mi ještě u žádného filmu nestalo. A navíc jsem na tom byl v kině dvakrát v jednom týdnu. Moje hodnocení: ***** (99 ze 100) ()

kanalek

Kdybych chodil poslední měsíc stokami a nevšiml si plagátu, kdybych nesledoval internet a neviděl upoutávku, kdybych nebyl filmový fanoušek a nesledoval novinky, neměl rád Pitta a odradila mě délka filmu, tak bych ho neviděl. A to by byla sakra velká škoda, protože tenhle úžasný příběh mě nenudil ani vteřinu a dokonce mi bylo líto, že po bezmála třech hodinách končí. ()

májovec13

Nádherný film a pro mě nový Forrest Gump (srovnání se v mnoha směrech nabízí) . David Fincher stvořil dílo dokonalé v každém směru, od hudby, přes kameru, střih, scénář, zvuk, masky až ke skvělému hereckému obsazení, kterému podle předpokladů dominují Pitt a Blanchett a více než zdatně jim sekunduje pro mě neznámá Taraji P.Henson. Zamyšlení nad časovými liniemi a kontinuitou mezi mládnutím a stárnutím sice nedostává takový prostor, jak jsem čekal, ale je tomu nejspíše tak, aby byl film přístupný co nejširšímu obecenstvu. Jde jistě o plánovaný emocionální megatrhák, zde se však ani s ničím jiným, než s úspěchem, počítat nedá. Pokud by tedy každý filmařský záměr takto šlapal, nikdo by se nemohl zlobit. Závěrem dodám, že toto bude můj favorit při oscarovém večeru. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010