Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

Plague.

Typicky Eastwoodovský film, možná ještě pomalejší než většina minulých. Je pravda, že ke konci je patosu až příliš a mne osobně by stačila jen dějová linie z války. Ale rozhodně se jedná o kvalitní počin, u kterého jsem se i něco nového dozvěděl a nezapadá mezi většinu vlastnecky orientovaných válečných filmů. Po shlédnutí spárovaného filmu "Letters from Iwo Jima" jsem se ve 4* hodnocení utvrdil. ()

Virusman666

Nebudu komentovat vyjímečně film, který jsem ohodnotil podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale chci jen napsat, že "přispivatel" - POMO je doopravdy idiot a jestli je na Slovensku víc takových kokotů, tak mu pomáhej Pámbu... ()

davistercz

Slabé, na některých místech až příliš nudné a nezajímavé. Jediné co film udržuje nad totálním krachem je, že tam jsou opravdu skvěle provedeny válečné scény (zejména vylodování), ale to je asi tak vše. ()

koza3

Zajímavý příběh točící se kolem známé fotky a ikony vztyčení americké vlajky při dobývání Iwo Jimy. Jak to doopravdy bylo, kdo vlajku vztyčil a kdo ne, se Vám snímek snaží vysvětlit. Občas jsem se ztrácel v tom, kdo je čí máma, čí že to byl zadek na fotce a kdo to právě umřel, ale když se od těchto zbytečných propleteností odprostíte, zůstane kvalita Clinta Eastwooda v syrové podobě, nebojící se ukázat na vyumělkovaný patriotismus Američanů v kontrastu s hrůzami jedné bitvy. Lehký nadprůměr, už se těším na Dopisy z Iwo Jimy. Jako bonus nakonec jsou u závěrečných titulků autentické fotky a jde vidět, že snímek se snažil maximálně držet nejen kostýmů, krajiny, ale i podoby herců, za což klobouk dolů. ()

Sakulnikov

Zdlouhavé a přitom nejasné, co je cílem. Z části válečný film, z části ekonomický, z části se řeší PTSD. Navíc přehnaně patetický a emocionální. Ale to by asi nevadilo, kdyby nebyl film tak prostříhaný. Ve chvíli kdy je divák připraven na bojovou scénu, přijde scéna z boje o finance, která vlastně ale chce říci něco jiného. ()

Vlado_B

Nezvládnuté spájanie retrospektívy a prítomnosti, jedna vizuálne podarená sekvencia vyloďovania na ostrove, nezvládnuté postavy, len príbeh o vlajke a jej nosičoch takto podaný na dlhý film nestačí, miestami veľmi nudné. 60%. ()

clonex

Vizuálne veľmi kvalitne spracovaný film, vylodenie aj boje boli výrazne inak spracované ako v Saving Private Ryan. Prelínanie deja je účelné a práve To film robí iným. Omnoho menej kliché a hlúpeho patriotizmu ako v Saving Private Ryan. Flags of Our Fathers je o niečo úplne inom. Syntézou 3 časových línií, nám pán režisér ukázal skôr tú tragickú a propagandistickú stránku vojny. Miestami nudný ale z celkového pohľadu naozaj dobrý film. Odporúčam. A aby som nezabudol; Barry Pepper ako M. Strank je naozaj výborný. :) 4* ()

Voloda

3* za perfektne zvladnute sceny boja o ostrov Iwo Jimma...ten prestrihovy super americky patriotizmus mi otravil cely film.Ale aspon sme sa dozvedeli ze nielen europa sa vojnou ledvaze nezaskrtila.. ()

gu-staff

Dopisy, a Vlajky jsem si pustil po sobě, a mám dojem, že kdyby je Clint vypustil jako jeden snímek složený ze dvou povídek, každé zhruba 50 minut dlouhé, tak by udělal líp. Takhle jsou filmy vyplněné neskutečným množstvím vaty, sentimentální, rádoby emocionální, ale ve finále otravné a nudné. Na druhou stranu je na nich vidět kus filmařiny, a sem tam slušný herecký výkon. Dopisy jsou ale znatelně lepší, čiši z nich lepší atmosféra, proto dávám Dopisům 4*, a Vlajkám 3*. ()

Lachtan44

Původně jsem chtěl dát jen tři hvězdičky, tu čtvrtou si ale film zaslouží za provedení závěrečných titulků. Během titulků se totiž zobrazuje slideshow velice zajímavých fotografií pořízených během dobývání Iwo Jimy, včetně záběrů amerických vojáků, připevňujících vlajku ke stožáru, a hlavně je tu i snímek zachycující oba dva stožáry s vlajkami najednou. Tedy přesně jako ve filmu, ze zveřejnění tohoto snímku by US Army v roce 1944 určitě neměla radost. ()

aannemer odpad!

Prázdné a trapné. Nikdo nebere Amíkům zásluhy za výsledek 2. světové války, desetitisíce jejich (a nejen jejich)padlých zasluhují naši maximální ctu, ale ten film je vážně shit. ()

brasek

Pre mňa spolu s filmom "Listy z Iwo Jima" jedným z najlepších vojnových filmov z posledných rokoch. Film nie je len o dobývaní ostrova, ale ukazuje postoj americkej spoločnosti k vojne v Pacifiku. Film rozvýja prakticky tri príbehy: príbeh o dobytí ostrova, príbeh troch vojakov po dobytí ostrova, keď po štátoch ako hrdinovia robia propagandu a celé to vrcholí v súčasnosti. Tieto tri príbehy sa mierne prepletajú, ale filmu neubližujú ako niektoré "Tarantinove nepodarky". Skvelé filmové dielo, ktoré treba vidieť. Kedže Spielberg sa spolupodielal na produkcii, film nie je typickým Eastwoodovským úletom do blba. ()

Estetik 1

Horší z iwojimského diptychu. Vyčítat filmu, že postavy se pletou, je opravdu unfair – holt jsou v armádě a musejí mít stejné mundůry. ()

dusa77

Další válečný film se kterým sem neměl problém dokoukat ho až dokonce.Haggisův scénář nemá chybu, ovšem mám problém s panem Eastwood, od režiséra Dopisů z Iwo Jimy bych čekal něco více napínavého,kdyby to natočil někdo jiný asi bych neváhal a dal jednu hvězdičku navíc. 75 % ()

DansteR

"This isn't just any island to them. This isn't Tarawa, Guam, Tinian, or Saipan. This is Japanese soil, sacred ground. Twelve thousand Japanese defenders in eight square miles, they will not leave politely, gentlemen! It's up to us to convince them."....Filmy z druhé světové miluju a když jsou z Pacifiku je to ještě lepší. Bohužel z vlajek mám podivný pocit. Na jedné straně stojí skvělý příběh, nádherná atmosféra bitvy o Iwo Jimu. Jenže na straně druhé je velká část dějem který má fungovat jako propaganda války v americe, jenže na mě to působí tak, že skvěle rozjetou podívanou utnou mítinky a divadlo pro američany. Škoda, ten film měl na víc :-( ()

lumpcz

Trochu atypický válečný film, jehož zásadním plusem ale i minusem je fakt, že to není jen o válce! Postava vypravěče dle mého názoru udělaná skvěle, celý děj jen zesiluje! V některých momentech příliš vlastenecké až zavánějící fraškovitostí. Na druhou stranu scény z bojiště velmi dobré! Hlavní herecké trio s vyjímkou Ryana Phillippe nepřesvědčívé. Celkově je to rozporuplnný film. Hodnocení: 5/10 ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky