Rozpolcený

Split

Rozpoltený

Horor / Thriller

USA, 2016, 116 min

Tak na hodnocení "Splitu" jsem byla hooodně zvědavá - už proto, že zdejší koko... uživatelé s oblibou hodnotí filmy tohoto režiséra, aniž by je vůbec viděli, a ještě se tím chlubí v komentářích. (Vykopala bych vás odsud dřív, než byste stačili říct Shyamalan, ale bohužel tuhle moc zatím nemám.) Co se "Splitu" týče, jedná se v podstatě o upgradeovanou verzi "Červeného draka", respektive o jeho (neskrývanou?) kombinaciTak na hodnocení "Splitu" jsem byla hooodně zvědavá - už proto, že zdejší koko... uživatelé s oblibou hodnotí filmy tohoto režiséra, aniž by je vůbec viděli, a ještě se tím chlubí v komentářích. (Vykopala bych vás odsud dřív, než byste stačili říct Shyamalan, ale bohužel tuhle moc zatím nemám.) Co se "Splitu" týče, jedná se v podstatě o upgradeovanou verzi "Červeného draka", respektive o jeho (neskrývanou?) kombinaci s multi-osobnostními filmy alá "Identita", takže z hlediska originality se Shyamalan opravdu příliš nepředvedl. Pokud ale na filmu něco stojí za to, tak jeho oldschoolový look. Nevím, zda to byl záměr či nikoli, ale skutečně jsem měla pocit, jako bych sledovala staré dobré devadesátky. McAvoy boží (tanec devítiletého Hedwiga na písničku od Kanye West neměl chybu), holky překvapivě OK, psychiatrička neruší. Happy-end se taky nekoná (jupí!!!), zato tu máme nečekaný cross-over (what?! cool!). Sečteno, podtrženo... I přes spoustu výtek jsem se bavila.;-) 3,5*.(19.1.2017)

McAvoyův strhující showreel, který je dlouho velmi dobrý, pak chvílemi docela špatný (protože neopodstatněně dlouhý) a během metazávěru odvážně sofistikovaný... Nebo zoufalý a jdoucí s křížkem po funuse; sám (ještě) nevím, jsem v tomto ohledu poněkud rozpolcený. Bude dost záležet, zda to je či není konec, protože dořečené to není.(19.1.2017)

McAvoy je mistr. Taky tam běhají holky s brokovnicí jen v podprsence... Shyamalan se vrací k tomu co mu jde nejlépe. Lehce mrazivým, divným thrillerům, které díky osobité kameře studio mylně kategorizuje jako horory. Rozpolcený má fajn premisu a i když je osob v McAvoyově misce zbytečně moc (důležité jsou cca čtyři), scénář neujíždí do přehnaných popisů stavu - prostě tak akorát, aby to pořád byla sranda. Flashbacky hlavní holčiny jsou mírně zavádějící, ale v závěru výborně zapadnou do nakřápnuté skládačky o strejdovi se zálibou v malých děvčátcích. Shy se Rozpolceného nemusí stydět, ba naopak ho nejspíš hodí na vlnu úspěchu. Snad s ním tentokrát naloží moudře.(22.1.2017)

M. Night Shyamalan je späť. Precízne postavený príbeh, ktorému kraľuje James McAvoy. Klaustrofobické prostredie dokresĺuje už aj tak temnú atmosféru, kamera odvádza výbornú prácu. Spokojnosť.(11.2.2017)

Jsem z toho filmu mírně řečeno rozpolcený. Na jednu stranu drží Shyamalan silnou kartu v podobě Jamese McAvoye, který zde odehrává úžasný výkon. Povedené je to i řemeslně, na řadě míst se daří vytvářet temnou až zlou atmosféru, čemuž přispívá nelibozvučný zvukový doprovod a pěkná kamera. Na druhou stranu jsem se ale nějak (alespoň tedy při první projekci) nemohl při sledování přenést přes to, že celá mytologie stojící za příběhem mi přišla úplně debilní, čímž pádem na mě nemálo momentů působilo až směšně. Můj divácký zážitek se pak podobal jízdě na horské dráze - " fajn ... fajn ... fajn ... dost dobrý ... fajn .... ty jo, tak tohle bylo debilní ... fajn ... fajn ... ale ne ..." Když nad tou mytologií zpětně uvažuju, tak se mi možná nezdá až tak hloupá, jako při samotné projekci (nadhazuje to třeba nějaká zajímavá podobenství o víře a náboženství) - spíš se nyní klaním k tomu, že místy hapruje její podání. Prozatím ale zůstanu na třech hvězdičkách, byť náběhy na čtyřku tam jsou (opakované zhlédnutí možná pomůže). Předchozí The Visit mi každopádně sedlo víc, na druhou stranu na nízké úrovni Shyamalanových filmů mezi roky 2008 a 2013 Split není ani omylem. A na závěr spoileroidní PS: Je dost smutné, že první české recenze (ano, ta Fukova), když už musí být postavené na kompletních spoilerech, vyplývají z nepochopení filmu a nepozornosti, anebo jeho děj překrucují a přibarvují. Konkrétně například věty "V závěru filmu se do Kevinova sklepa dostane i jeho doktorka, která zná strašlivou pravdu: V Kevinovi se skrývá ještě 24. identita, která není lidská, ale je to nadpřirozené monstrum!" nebo "Během celého finále hrdinku nenapadne, že by mohla znovu říct Kevinovo plné jméno a tím ho znovu zneškodnit." jsou prostě a jednoduše čisté lži. Holt post-truth doba. Je jedno, že člověk argumentuje totálním bullshitem, hlavně že má silný názor a film strhá. EDIT: S týdenním odstupem čtvrtou hvězdu přihodím. Pořád se k tomu filmu vracím (v dobrém). V takovém případě je mi líto ho ohodnotit průměrně, byť ty výše vypsané výtky trvají. Jen se dojmově snížila jejich intenzita.(19.1.2017)

• - Režisér M. Night Shyamalan přiznal, že natáčení filmu Rozpolcený bylo to nejvíc vzrušující a nejnáročnější za celou jeho kariéru. (Reesam)

• - Režisér prohlásil, že nad představením Kevina přemýšlel už dávno v jednom ze svých předchozích snímků. Postavu ale považoval za natolik zajímavou, že se rozhodl věnovat jí celovečerní film. (Sydonai)

• - Hedwig (James McAvoy) má ve svém pokoji má CD přehrávač s písněmi Kanyeho Westa. Kanye West přitom odkazuje na dřívější Shyamalanův film Vyvolený (2000) ve své písni "Through the wire," konkrétně ve verši: "Unbreakable, what you thought they called me Mr Glass?". (Svarec)