Rozpolcený

Rozpoltený

• Austrálie

Horor / Thriller

USA, 2016, 117 min

Stále jsem někde mezi 3* a 4*, ale s odstupem pár dní tu čtvrtou přidávám. Rozpolcený je především velká herecká show Jamese McAvoye, který je zde prostě neskutečný. Troufám si říct, že tohle je jeden z těch výkonů, které na plátně vidíme pouze párkrát za několik let (strašná škoda, že Akademie se podobným žánrům zcela vyhýbá). První polovina je výborná, Shyamalan řemeslo stále skvěle ovládá, perfektně buduje napětí a tajemno. Výborně pracuje s kamerou i s minimalistickou hudbou. S druhou polovinou už jsem měla lehce problém především kvůli těm občasných béčkovým momentům, pravda ale je, že díky dobré režii a výbornému herci jsem dokázala přimhouřit oči a film si stále užívala. Rozpolceného určitě doporučuji. Čtvrtá hvězda je za Jamese a taky za to OBROVSKÉ překvapení v posledních sekundách, které mi vyrazilo dech.(22.1.2017)

Split rozhodně stojí za pozornost. McAvoy vyloženě baví, Anya Taylor-Joy se líbí, Shyamalan jako scénárista zaujme. Bohužel i mě Shyamalan jako režisér trochu sere, protože bych si tento filmek představoval mnohem více hororový. Deset minut na konci je mně málo. 80%(28.1.2017)

Nepamatuji si, že bych ještě tři dny po návstěvě kina měl film pořád v hlavě. Tenhle film je něco, co jen tak neuvidíte. Žádné zdlouhavé oťukávání, hned od prvních minut se film rozjede a tempo graduje po celou dobu. Závěrečnou půl hodinu jsem se skutečně bál (a to u filmů typu Kruh, V zajetí démobů spíše usínám) a vnímal jsem jen film a tlukot mého srdce. Film je kombinace dokonalého řemesla a zároveň něčeho totálně zvráceného. James McAvoy hraje jako bůh a bezpochyby sem pasuje. Po filmu jsem si říkal, že tohle už bylo přeci jen trochu moc ale zkrátka, film má kvalitu a až na pár chybiček, nemůžu jinak. 90%(28.1.2017)

Spoilery. Takto. Nie je to až taký zázrak, ako The Visit (nevraviac o Šiestom zmysle, Vyvolenom a Znameniach), ale rozhodne nejde o prúser á la Po zániku Zeme (o Poslednom vládcovi vetra nehovoriac, toho vraj niektorí diváci neprežili a doslova zomreli v kinosále). Čudný McAvoy a neviditeľné dievčenské obete, ale tiež solídny psycho námet s „patričným“ finále a zábavným dodatkom v záverečných titulkoch. Ako samostatné dielo „iba“ veľmi ľahký nadpriemer s pár super momentami (a tuctami nesuper). Budete sa musieť preniesť cez úvodnú kolosálnu blbosť (tri baby by v pohode prebili 65-kilového magora), no ak to dokážete, čaká vás solídny psychotrilerový záhul. Ale to je asi tak všetko. No pokiaľ by Shyamalanovi bolo umožnené pokračovať v rozvíjaní daného univerza, tak by sme sa mohli dočkať veľmi zaujímavej a inovatívnej „komiksovej série“ s nesmrteľným Davidom Dunnom (v civile ochrankárom), naháňajúcim po Pensylvánii vyšinutých magorov s nadprirodzenými schopnosťami.(11.2.2017)

Body za to, že Shyamalan nedá chvilku na vypnutí a nutí šrotit od začátku do konce, McAvoy sází ksichty v další střelený roli co by jen tak někdo nezmákl, ale s psychologickými thrillery jsem to měl vždycky na háku a DID mě nijak nefascinuje, takže za mě pořád jenom "celkem dobrý". Většinou mi narušený divnolidi sednou jen když někoho przní nebo vraždí v masce mačetou :) Přes 100M za dva týdny ale velezázrak a v záplavě samých nudných a těžce neorigo temnějších filmů za poslední roky v kině SPLIT vyniká s přehledem.(5.2.2017)

• - Hedwig (James McAvoy) má ve svém pokoji má CD přehrávač s písněmi Kanyeho Westa. Kanye West přitom odkazuje na dřívější Shyamalanův film Vyvolený (2000) ve své písni "Through the wire," konkrétně ve verši: "Unbreakable, what you thought they called me Mr Glass?". (Svarec)

• - Režisér prohlásil, že nad představením Kevina přemýšlel už dávno v jednom ze svých předchozích snímků. Postavu ale považoval za natolik zajímavou, že se rozhodl věnovat jí celovečerní film. (Sydonai)

• - James McAvoy (Kevin) si během natáčení zlomil ruku, štábu to však zatajil a pokračoval v natáčení další dva dny, než se rozhodl jít do nemocnice. (Svarec)