Rozpolcený

Split

Rozpoltený

Horor / Thriller

USA, 2016, 116 min

Nepamatuji si, že bych ještě tři dny po návstěvě kina měl film pořád v hlavě. Tenhle film je něco, co jen tak neuvidíte. Žádné zdlouhavé oťukávání, hned od prvních minut se film rozjede a tempo graduje po celou dobu. Závěrečnou půl hodinu jsem se skutečně bál (a to u filmů typu Kruh, V zajetí démobů spíše usínám) a vnímal jsem jen film a tlukot mého srdce. Film je kombinace dokonalého řemesla a zároveň něčeho totálně zvráceného. James McAvoy hraje jako bůh a bezpochyby sem pasuje. Po filmu jsem si říkal, že tohle už bylo přeci jen trochu moc ale zkrátka, film má kvalitu a až na pár chybiček, nemůžu jinak. 90%(28.1.2017)

Šartlatman rozhodně není opět na koni, nebo alespoň nelze s jistotou říct, že záměrně. Rozpolcený je takovým zvrhlým způsobem zábavný, místy i atmosférický, ovšem celou dobu koketuju s velkým twistem, který by měl přijít na konci, jenže jaksi jeho příchod nijak nepřekvapí ani neposadí na prdel. 70%(27.1.2017)

To, co tady McAvoy a Shyamalan předvádí, jde jen těžko popsat slovy, proto se o to pokoušet ani nebudu.(27.1.2017)

I já se cítím z filmu rozpolcený, ale vzhledem k tomu, že film slaví kulatiny( Správně završil číslo 3000 ohodnocených filmů) zaslouží si slabší čtyřku. Nejdříve budu tedy chválit. James McAvoy u něj si poslední dobou všímám výrazné zlepšení a málokdo by dokázal předvést tak intenzivní herecký koncert jako on předvádí zde, ale největším objevem je však Anya Taylor-Joy, která už ukázala v Čarodějnici i v Morganovi,že horor je cesta, kterou by se měla vydávat. Zde navrch ukázala, že má víc než líbívé cecky a její přirozeně krásná tvař mi doslova brala dech. Že ve 20 dokáže i tak věrohodně zahrát slzy klobouk dolů, tahle holka nám předvede ještě velké věci. Dále potěšila líbivá kamera a rozhodně potěší závan čerstvého větru do žánru Kidnap Thrillerů.Finále pro změnu docela intenzivní. Negativ je však víc, první věc, co zaskočí je míra výskytu humoru, né že bych se nezasmál, ale do znepokojivého psychothrilleru se mi to příliš nehodilo. Dále film trailerem i propagací láká na 23 různorodých identit v jednom těle, ve filmu však dostáváme pouze 5, z toho zajímavé jsou 3. Flashbacky a scény s psycholožkou silně degradují tempo a nudí. Rozhodně také nečekat lekačky ani gore, jedná se o čistý psychologický thriller. Loňské the Visit se mi líbilo mnohem více, přesto uznávám, že Shyamalan společně s Wanem dokážou jako jediní servírovat solidní mainstream horory. 70%(21.1.2017)

James McAvoy si tuhle roli hodně slušně užívá a troufám si říct, že mu sedla jak prdel na hrnec:)(19.1.2017)

• - Režisér prohlásil, že nad představením Kevina přemýšlel už dávno v jednom ze svých předchozích snímků. Postavu ale považoval za natolik zajímavou, že se rozhodl věnovat jí celovečerní film. (Sydonai)

• - Původně byl do role Kevina zvažován Joaquin Phoenix, ten však odmítl vzhledem k obtížnému plánování. Jeho místo tak nahradil James McAvoy. (Reesam)

• - Ke konci filmu lze spatřit  v restauraci hrdinu Davida Dunna (Bruce Willis), jak v televizi hovoří i o  takzvaném Skleněném muži Elijah Price (Samuel L. Jackson), kteří byli hlavními postavami v režisérově starším filmu Vyvolený (2000). (Steewe)