Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

swamp

První dva filmy, které jsem od režiséra Hayaoa Miyazakiho viděl, byly Sen to Chihiro no kamikakushi a Hauru no ugoku shiro. Jednalo se o nádherné kousky, a proto jsem se nemohl dočkat na Mononoke-hime. Musím říct, že si mě režisér rozmlsal a já už se nemůžu dočkat na nějaké další anime z jeho kuchyně. :P Příběhy které vypráví jsou tak poutavé, že žánru anime dodávají pohádkový podtón okořeněný špetkou brutality..šílená kombinace?! Ano, ale zatraceně šmrncovní. ;) ()

Sašenka165

Ne, tak tohle se mi opravdu nelíbilo. Animace strašná, děj příšerný. Asijské myšlení asi vážně nemám sílu pochopit (vlastně po tomhle filmu už na to nemám ani chuť). A to "prase", z kterého šlehala střeva, měl být asi vlk, že? ()

meave

Kam nás privedie túžba po moci a majetku? Čo všetko sme ochotní na tej ceste zanechať? Všetko! Myslíte, že nie? Kto z nás nikdy nezabil kúsok svojho blížneho? Robíme to denne – už dávno. Toto je príbeh, ktorý sa odohral na úsvite vekov, keď ešte žila nádej, že tu po nás niečo ostane. Keď ešte svetu a prírode vládli duchovia a ľudia si pamätali, že každé zviera a každý strom má svoju dušu, keď ešte mnohí načúvali zúfalému volaniu a tí, čo chceli všetko, neboli národnými hrdinami. Vráťme sa do čias, keď zvieratá hovorili a ľudia načúvali a dovoľme sami sebe spomenúť si, čo je dôležité. PS: chipsy si položte na dosah. Od tohto príbehu sa neodchádza. ()

nascendi

Moje prvé stretnutie s týmto žánrom, u ktorého nepoznám cieľovú skupinu divákov. Napriek vysokému hodnoteniu som film zhliadol bez nadšenia. Páčila sa mi hudba, znesiteľný bol aj príbeh, bolo to pekne nakreslené, iba animácia mi pripadala amatérska. Bolo dobré vidieť tento film na obrazovke, ale nepovažujem za dobré vidieť ho v Top 200. ()

nash.

Zatím žádný z Mijazakiho filmů, který jsem viděl, nebyl špatný, a platí to i o Mononoke. Bylo výborné, některé scény dechberoucí a úžasné, a opravdu sem si to užil, nicméně to nadšení, které film obklopuje, mě poněkud míjí. Drobní kodamové jsou úžasní a nezapomenutelní, nejednoznačnost v charakterizaci postav i obecně dobra a zla příjemně oživuje klasické ekologické téma, konflikt emocí a motivací hlavních postav je výtečný a dává filmu možná větší hloubku než samotný svár člověka s přírodou, animace jako vždy prvotřídní, hudba výtečná, ale přesto všechno mě to nějak nedokázalo absolutně vtáhnout a nadchnout jako třeba Totoro nebo Cesta do fantazie. ()

silentname

"Princess Mononoke" je už dnes vo svete animovanej kinematografie vnímané ako jedna z najväčších filmových klasík a je potrebné uznať, že kvality tohto titulu sú nespochybniteľné. Pozerá sa na to skvele, má to veľmi dobre napísané postavy a hlavnú myšlienku, ktorú síce poznáme a videli sme ju viackrát, no v tomto podaní je podľa mňa spracovaná oveľa zaujímavejšie, než to urobili iné filmy. Čo veľmi pomáha je práve skutočnosť, že film je animovaný a dokže jednotlivé scénky vďaka tomu predať. Okrem toho by som povedal, že oproti mnohým iným filmom od Hajaoa Mijazakiho je tento oveľa tvrdší a krvavejší. Najlepšie momentky podľa mňa vo filme prichádzajú pre mňa primárne na konci, kedy nastáva súboj medzi ľuďmi a matkou prírodou. Tecniky, ktoré tu ľudia v určitých bodoch použijú sú podľa mňa skutočne opovrhovania hodné. Neviem nájsť na to iný vhodný termín. No spôsob ako chcú dostať diviaky do pasce je veľmi kreatívna a rovnako aj hrozná. Bolo mi ku koncu veľmi ľúto Otoka, keď sme videli čím si prechádza a aký efekt to všetko na neho má. Pričom pôsobil ako jeden z veľmi racionálnych bohov, ktorých som si hneď po prvom stretnutí obľúbil. Čo sa ostatných postáv týka, princ Ashitaka je napísaný podľa mňa veľmi kvalitne a jeho vzťah s Mononoke je spracovaný dostatočne zaujíamvo na to, aby som chcel sledovať film. Avšak je tu jedna vec, ktorú by som mal povedať. Prial by som si viac, keby sme ku koncu nemali hlavnú myšlienku podanú až tak nasilu. Chápem, že film chce, aby boli jeho myšlienky pochopené, no zase nie je potrebné, aby svojich divákov doslova vodil za ručičku. Každopádne, okrem toho ide pre mňa o výrazný filmový zážitok, ktorý určite odporúčam všetkým fanúšikom japonského animovaného filmu a rovnako aj animovaných filmov všeobecne. Kvalitatívne ide o výrazne silné dielo, ktoré stojí za pozornosť. Hodnotenie: A- ()

Slarque

Fantastický příběh, nádherná hudba, skvělá animace, silné poselství a fantasy mytologie tvoří dohromady opravdu fascinující zážitek. Animované filmy mají v současnosti tři vrcholné reprezentanty: Pixar, Aardman a Japonsko – ze třetího jmenovaného je Miyazaki ten nejlepší. ()

Vitason

Když jsem viděl Princeznu Mononoke poprvé na Čt tak první věcí, co mě zaujalo bylo zřejmě to, že hlavní hrdina ustřeluje svým nepřátelům hlavy s ledovým klidem a druhou stránkou byla překrásná animace. Nelenil jsem a Mononoke si sehnal a tahle pohádka se stala jednou z mých nejoblíbenějších. Nutno podotknout, že to zrovna není pohádka pro nejmenší, ale spíše pro ty starší, které se snaží upozornit na nutnost ochrany přírody. K tomuto účelu vykouzlil Miyazaki příběh pro něj typicky plný zvířecích bohů o mladém princi, na kterého padne kletba, která ho postupně zabíjí. Proto se princ vydá na dalekou cestu, aby zjistil, co se vlastně děje. Cestou pozná lásku, sílu přírody a lidské hamižnosti ,ale také sílu lidského ducha. To vše je podpořeno nádhernou hudbou a úchvatnou animací a trošku delší stopáží. ()

eLeR

Vskutku akčná fantasy rozprávka s nádhernou muzikou a s jasným posolstvom, že zelená je dobrá. 3,5* ()

FrodoF

Geniální anime film od legendy anime filmů Hayaa Miyazakiho, od kterého jsem měl buhužel zatím šanci vidět kromě Princezny Mononoke jen Cestu do fantazie, což snad v nejbližší době napravím. Mononoke jsem viděl jako první anime film a byl jsem jím opravdu silně zasažen, protože příběh o duchu země (nebo jak se jmenoval) je opravdu skvěle a do nejmenších detailů promyšlený. ()

klerik

Poetický film, z ktorého sa leje fantázia. Vie dojať, má fajn akciu a perfektne zvládnutú nejednoznačnosť zla a dobra. (A aj nejednoznačnosť názvu, keďže o princeznú ide až v druhom(?) rade :)) Japonský humor ma trochu rušil, ale inak vrelo odporúčam... Fakt, že naša STV to vysielala o desiatej ráno ako rozprávku pre deti, si radšej nevšímajte - hneď na začiatku totiž dochádza k pekne krvavým amputáciám... ()

Chrustyn

Po "Cestě do fantazie" (nebo vlastně spíše před) další výborná japonská animovaná podívaná, tentokrát spíše pro dospělejší publikum. Film je stejně jako "Cesta do fantazie" plný nádherných obrazů a originálních nápadů jen se tentokrát zaměřuje hodně na akci a je zde více temných postav. ()

iamek

Moje první zkušenost s japonským animákem. Co zaujme je precizní scénář, námět a hudba. Bohužel 133minut je trošku přehnaná délka a některé pasáže mi přišli zbytečně natahované. ()

Jirka_Šč

Nejtemnější ze všeho, co Miyazaki dosud vytvořil. Vpodstatě samurajský film, který si dokážu představit i jako hraný. Mluvit o krásné animaci je v případě Miyazakiho zbytečné. DVD si zásadně pouštím v japonštině a s anglickými titulky. Dnes jsme si pro lepší pochopení některých dialogů pustili česky dabovanou verzi na FilmBoxu. Přestože je japonština lepší, nebyl český dabing špatný. Vadilo mě jen "ořezání" obrazu zleva a zprava, způsobující "zmizení" některých částí obrazu a postav. ()

mcb

Je to jiné, je to jinde, je to fantazie. A je to na východ od Ameriky. Miyazakimu snad nikdy nedojdou nápady a stále bude realizovat své kouzelné projekty z jiného světa, kde se kloubí epické dobrodružství s mystikou, láskou a osudem. Tomuto příběhu z "až" moc reálného Japonska a "až" moc mýtického lesa nelze profesně co vytknout. Všechno působí na jedničku. Hudba, postavy, emoce, animace. Ale chyba bude asi na mém přijímači. Bohužel mi zde chybí nějaký útěk od reality do fantaskního světa jako u jiných Miyazakiho filmů. Film je totiž až moc epická rozmáchlá podívanám, která se dere dopředu svým strhujícím pojetím a vyprávěním a ve fantastických měřítkách působí až moc reálně a chybí mu takový ten "naivní" nadhled nad věcí jak tomu bylo například v Cestě do fantazie. Ale to nic nemění na tom, že je to perfektní film, kterému určitě dlužím opakovatelné shlednutí a neměl by se ho zaleknout nikdo, kdo nepostrádá fantazii, protože v rámci žánru je to naprostá špička. ()

packa

Doháním japonskou anime klasiku, seč to jde. Mononoke mě nadchla mnohem víc, než poněkud "přeplácaná" Cesta do fantazie, byť i tento snímek je komplikovanější víc, než běžný divák TV Nova snese :-) . Hluboká myšlenka příběhu přesahuje hranice animovaného filmu. Bravo! ()

heyda

Obří zklamání. Dlouho jsem sledoval žebříčky a říkal si, že tu Princeznu Mononoke si musím sehnat. Nejlépe hodnocený animák prostě musí být geniální. Ale kdepak. Tvrdě jsem narazil. Samotná animace není sice špatná, hudba byla taky hezká, ale všechno ostatní zaostávalo za mým očekáváním a nejvíc jsem byl zklamaný z příběhu. Když se na takový film podívá dítě, tak si řekne, že divočáci, opice a lidi sou zlý, jenom duch lesa a vlci sou hodní. Vadilo mi, že film stojí na krvavých bitkách a na agresivitě. Jediné ponaučení, že si máme vážit přírody, mi v tomto pojetí rozhodně nestačí. 88% nechápu - za mě 65%. ()

VenDulin85

Nádherně posmutnělý snímek onoho typicky japonského stylu (říká někdo, kdo tady těch snímků viděl tolik, že by se daly spočítat na prstech jedné ruky), který vás dojme, přestože si na začátku říkáte, že zůstanete klidní a nezúčastnění. Příroda a lidé se dostali do konfliktu (nepřipomíná mi to něco??), obě strany bojují za přežití a nerespektují ty druhé. Tuto schopnost má jen Ashitaka, který se mezi nimi zmítá a snaží se vše pochopit. Mezitím poznává divokou Mononoke, , kterou vychovali vlci a která lidmi pohrdá.. K čertu se snímky, které vás během děje přinutí strachovat se o životy hlavních hrdinů a čarovný soundtrack vám vžene do očí vlhko. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)