Davies182

Moc se mi to líbilo, ale zase si nemůžu pomoci a malinko bych to zkrátil. Ne nijak razantně, protože mě to bavilo po celou dobu, jen jsem konec čekal dříve. Jinak je Foster velmi zkušený režisér, který zde rozehrál vtipnou partii s výbornými herci. Půl hvězdy bych přihodil za výborný nápad (nevím, zda šlo o adaptaci, ale i tak...). ()

Xmilden

Haroldu Crickovi se jednoho dne zblázní hodinky a jemu půjde o život. Dustin Hoffman je literární expert a ve volném čase trénuje plavání. Emma Thompson nedokáže uspokojivě zakončit své nejnovější literární dílo. Marc Forster v prvním desetiletí 21. století do nás sypal jeden zajímavější filmeček za druhým. 85% ()

Divočák

Překvapení roku. Hodně "Kauffmanovský" (Taky jste si všimli, že se tohle přídavné jméno používá čím dál tím častěji?) scénář je podaný příjemně a mile a nepostrádá potřebnou dávku ujetosti a komplexnosti. On taky Marc Foster není žádný režisérský nováček a po Hledání Země nezemě znovu ukazuje, že takovéhle příběhy opravdu umí. A i když by se mohlo zdát, že právě příběh bude hlavním tahounem filmu, jsou jim kupodivu herci, na kterých nejvíc staví. Ferrella jsem v podobné roli ještě neviděl (a možná už ani neuvidím), Hoffman se do toho obul pěkně, Thompsonová je skvělá a do Maggie Gyllenhaal bych se zamiloval taky. Od tohoto dne je na mém personálním "watchlistu" oblíbených hereček. ()

lesumir

Pokud se zrovna nekoukám na nové filmy, co právě běží v kině, tak hledám originální a nápadité filmy, kterých bylo v minulosti natočeno opravdu hodně. Právě jsem narazil na Stranger Than Fiction a jsem dost potěšen! Opravdu originální a pohodový snímek, Will Ferrell je skvělý komik a Maggie je tak bezprostřední a veselá, že filmu davá ještě pohodu navíc. Snad jen závěr, který mi nesedl a byl hodně přeslazen kazí tuhle lahůdku, což je taky důvod, proč nemůžu dát plný počet. Ale jinak všem doporučuji, zvedne náladu a pohladí na duši. ()

darkrobyk

Nebýt hrozby smrti, šlo by téměř o banální příběh koketující s červenou knihovnou. Nápad se spisovatelkou je zajímavý, osud hlavního hrdiny nečekaný. V závěru jsem si přál takový konec, jaký zvolili i autoři filmu. Dnes to máte s happyendy těžké, ale v posledních letech končí tolik filmů blbě, že si občas člověk přeje, aby vše dobře dopadlo. Smíchy jsem se sice neválel, ale milý příběh, směřující nezadržitelně ke smrti, mne opravdu pobavil... ()

kinej

Tento film se snaží být velmi odlišným až artovým. Přesto se však jedná o komerční výtvor, který občas vykukuje zpod alternativní slupky. Na to, aby se mohlo jednat o klubovou záležitost je moc hollywoodsky natočený, hvězdně obsazený a hlavně ne tak úplně duchaplný, jakým se snaží být. Příběh jež je nám líbivou kamerou s podbízivými doprovodnými efekty servírován, totiž není žádné veledílo, je tomu prezentováno z úst literárního kritika Dustina Hoffmana. Vždyť příběh človíčka, který vede fádní život, v němž náhle najde smysl, načež zemře je tak banální a ohraný, že by u kritiky nikdy nemohl uspět. Režisér se pokouší dokázat, že jeho film je přemýšlivý, ale vlastně ho lze shlédnout bez jakékoliv mentální námahy. Čtyři hvězdičky si však film bezpochyby zaslouží už jen za to, že se snaží být víceméně úspěšně novátorský, je řemeslně provedený a opatřený kvalitním soudntrackem. Pro běžného návštěvníka kin bude film určitě nevšedním zážitkem. ()

LiVentura

Prostě "ferrellovina", která má víc, než všechny jeho předhozí komedie, tohle je spíš drama jedince, který je "vybásněný" či není...?!!! ()

cheyene

Ten námět mě opravdu zaujal, o herectví Willa Ferrella mluvit nemusím (ve dvou filmech, co jsem s ním viděl, byl vždy super) a potěšila Maggie Gyllenhaal. Fosterovina je z filmu cítit v podstatě od samého začátku a musím uznat, že ke konci mě snímek bavil víc a více. Pěkné 4* za originalitu. ()

nunka

Nápad je dobrý, vizuál viac než namotá, zápletka zaujme a scenár vyvolá pár pozitívnych emócií. Len prečo Will Ferrell v hlavnej úlohe? ()

balone

Vtipné, výborně obsazené, jediné, co musim vytknout je konec, kterej mi chodil hodnocení o 1 hvězdu dolu. spoiler: měl zemřít, protože to by nikdo nečekal, kdyby zemřel, tak to bude o moc hezčí, bude to pořádné drama. Takhle je to zase další americká komedie. ()

3497299

Klíčovým bodem ke správnému pochopení celého filmu je to, že profesor Jules Hilbert (že by aluze na matematika Davida Hilberta? ;-)), kterého hraje s obvyklým šarmem a lehkostí Dustin Hoffman, není ve skutečnosti opravdovým profesorem literatury, ale pouze plavčíkem, který chodí do kabinetu skutečného profesora Hilberta koukat na telku, přičemž se za něj vydává, když má skutečný profesor přednášku - možná je to jeho bratr (jednovaječná dvojčata?) a na první pohled je není možné rozeznat. Každopádně se zde postava "opravdového" profesora vůbec neobjeví, protože ten by zřejmě nikdy nemohl upřímně nazývat knihy očividně dost průměrné a banálně rutinní spisovatelky, jako je Karen Eiffel, jako mistrovská díla, která si nemůže vynachválit. Těch několik málo "postřehů" pseudoprofesora Hilberta jsou zcela zřejmě povrchně odposlouchané názory skutečného profesora (jeho bratra) ohledně teorie fikčních světů a tvorby Itala Calvina plus středoškolské informace z dějin literatury. Z tohoto pohledu lze celý film interpretovat jako postmoderní kritiku západního humanitního školství a univerzitních hierarchií, ve kterých lze snadno zaměnit profesora literatury za obyčejného plavčíka, a za obecnou kritiku ztráty literárních hodnot díky literárnímu establishmentu, zaměřeného pouze ekonomicky, tedy na kvantitu, to celé naroubované na banální romantické schéma. Jediná věc, která mi není moc jasná, je ta, proč byl hlavní hrdina paranoidní schizofrenik? Ale to je zřejmě tzv. "MacGuffin". ()

ajuska

Originální film založený na dobře promyšleném a chytře ztvárněném propojení vznikajícího literárního díla a skutečného života. Všichni zúčastnění podávají kvalitní herecké výkony, ale mně osobně se nejvíc líbil Dustin Hoffman jakožto lehce bizardní literární teoretik pátrající po tom, zdali je Haroldův život komedie nebo tragédie (přičemž se tyto dva prvky ve filmu hezky přelévají). Zajímavé je taky občasné ozvláštnění obrazu různými čísly a jinými vizuálními drobnostmi. Do plného hodnocení mi tu však něco chybělo, možná určitá údernost, silnější vyznění snímku, které může souviset s oním diskutovaným koncem. ()

Pepinec

Souhlasím s tím, že na konci se závit maličko strhnul, ale kdyby už nikdy nebylo horších filmů, blahem bych se otelil. Tahle bizarní mozaika mě bavila jako jarní exkurz po dívčí škole, a to nemluvím o vysmáté Maggie, kterou bych sežral i s hodinkama. ()

Big Bear

Věřte nebo ne, po 20 minutách jsem to vypnul. Chtěl jsem se včera večer se ženou pobavit u komedie a na obrazovce běhal totál vyhořelej jedinec z berňáku, navíc lehce šáhlej a ke všemu ten hlas.... Ne tohle ne, řekl jsem a zmáčku OFF. Dnes jsem se začetl do pár komentů a řekl jsem si safra, dej tomu šanci, to nemůže být špatné... A tak jsem naskočil tam, kde včera děj skončil. Nevím jestli to bylo časným ránem, kávou a svěžestí mých právě probuzených mozkových buněk (no v 6:05 spíš ne) ale jakoby bych přešel nějaký mezní bod, film hned od puštění dostal tempo a začalo se něco dít. Asi to bylo nástupem Dustina, nebo stále více se rozehřívající Maggie.. asi. Musím uznat, že tak vypilovaný scénář jsem už dlouho neviděl. Všichni hráli na jedničku, zejména herecky totálně strohý Ferrell, což muselo být dost náročné. Když film skončil tak jako kniha (resp. její první verze) cítil jsem jak je to podivně skvělé i s tím koncem. Ale jak byl konec přepsán, stejně jako Dustin jsem si uvědomoval a to přímo v okamžiku kdy on sám novou verzi renzuje, že je to slabší a o mnoho horší než původní skvělé zakončení. Jenže film nás celou dobu nutí věřit tomuto podivnému příběhu a tak jsem chtě nechtě konec přijal nakonec stejně, jako hlas v Haroldově hlavě. 4 čokoládové sušenky - ještě teplé! * * * * ()

JohnnyD

Bravúrne. Jeden z najoriginálnejších príbehov posledných rokov v jednom z najbritskejších amerických filmov s excelujúcim melancholickým utlmeným Willom Ferrellom a skvelými ďalšími hercami (Gyllenhaal, Hoffman, Thompson). Akurát koniec, i keď mi dáva zmysel a chápem ako bol mierený, aj tak by mi viac sedel ten pôvodný... ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Prostředí 6/10/// +Maggie Gyllenhaal a vzájemná chemie mezi ní a hlavní postavou, děj dokáže upoutat, námět -občas zdlouhavé, mohlo být kratší, málo humorné, a taky je to možná další důkaz ze Mark Forster je složitá osobnost/// Očekávání pravděpodobně byla z mé strany příliš vysoká. Jinak si nedovedu vysvětlit proč mě film na konci nechal chladným. Moji pozornost si sice získal, ale některé dialogy ač dobře napsané mě tolik nebavili. Navíc jsem čekal, že mnohé scény budou více humorné a ono je to z větší části drama. Maggie tentokrát neuvěřitelně vyniká, možná i proto je škoda, že to není romantická komedie./// Celkem 58%/// ()

misterz

W. Ferrella som si v poslednej dobe veľmi obľúbil, ako som ho len predtým mohol ignorovať? Ide o veľmi originálnu a zábavnú komédiu, aj keď to vlastne až taká komédia nie je. Aj v tom je majstrovstvo tohto filmu, réžia bola zvolená tak, aby bolo možné rozobrať vážny problém s ľahkým a humorným prístupom, čo sa dokonale podarilo. Koniec je neskutočne dobrý a s veľkým odkazom. Už dávno som nemal z nejakého filmu tak dobrý pocit. ()

Satan

Dokonale stylizované zpracování, příjemná změna herectví od Ferrella, námět za milion a hlavně ten nejzkurvenější vypravěč od dob Fight Clubu. Nejlepší kaufmanovka bez Kaufmana. Nemám víc co bych dodal, tenhle film mě totálně vyždímal a nezmění to ani lehce zmírněný závěr. Na Helma si příště dám pozor, Forster je už známá firma. [Přesná stopáž: 113 min] ()

liskam

Calá takle věc je absurdně dokonalá! Mé pocity z filmu... asi bych to nazval "okouzlením", opravdu parádní scénáš a hudba. Gyllenhaal je ve své roli výtečná a Ferrel jak by smet. za mě 80% ()

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou