Renesance

• Česko Renaissance (festivalový název) (více)

Černobílý animovaný film, který bývá po vizuální stránce přirovnáván ke snímku Sin City – město hříchu, se odehrává v Paříži roku 2054. Ilona Tasujevová, mladá a talentovaná odbornice na genetiku, je unesena a nadnárodní společnost Avalon, pro kterou pracovala, ji chce za každou cenu dostat zpět. Případ dostane na starost důstojník Karas, kontroverzní policista a specialista na vyhledávání rukojmích. Ten se vydává po stopách zmizelé dívky do labyrintu velkoměsta. V průběhu vyšetřování je špehován a zastrašován, postupně mu umírají svědci a někdo se ho snaží zabít. Karas si přestává být jistý, kdo je vlastně objektem jeho pátrání: oběť, anděl, nebo monstrum? Vypátrání Ilony se pro něj stává otázkou života a smrti… „Paříž nám od začátku přišla jako samozřejmé dějiště příběhu i jako hlavní postava filmu. Chtěli jsme vytvořit fantastický obraz Paříže, který by byl tak silný jako Los Angles ve snímku Blade Runner,“ říkají tvůrci. (oficiální text distributora)

Candid

Kdyby měla Renesance klasickou barevnou animaci, líbilo by se mi to víc. V té černé jsem se trošku ztrácela a vůbec sledovat hodinu a třičtvrtě tenhle černo-černo-bílý film nebylo nic příjemného (na pohled). Příběh byl průměrný, tvůrci pravděpodobně čekali, že díky zajímavé animaci to bude stačit. Z mého pohledu by ale bylo právě lepší už kvůli té "zajímavé" animaci na příběhu trochu víc zapracovat. ()

E lan

Dobrý originální animovaný sci-fi, nic víc, nic míň. Sin City se mi ale líbilo mnohem víc, ne že by mělo výrazně lepší animaci, ale příběh byl lepší, měl větší spád. Tato předloha se spíše hodila na klasické zpracování. Přesto dobrý, mohu doporučit. ()

teyra

Krásná a hypnotizující černobílá animace futuristické Paříže působící ještě komiksověji než Sin City halí standardní a standardně pojatý detektivní příběh, který je jednak neoriginální (drsný detektiv, trocha erotiky, klasické stopy), jednak mdlý a nedotažený, jen letmo nadhozený (jak vypadá společnost řízená onou všemocnou kosmetickou korporací ? dilemata spojená s objevem ?, nevysvětlený labyrint, holografičtí strážci atd.), navíc s podprůměrnými dialogy. Ani nádherně pojaté akční scény v zrcadlových prostorech nemohou vyvážit skutečnost, že za dokonalou formou se skrývá slabý a vyprázdněný obsah, jehož sledování vyžaduje značné úsilí. ()

Claude Speed

Celkově nejde o žádný extra namakaný film, ale některé scény jsou velmi efektní. Animace je dobrá, ale sem tam jsem se v ní ztrácel. Tyto klady společně s hlasem Craiga se vyšplhaly na snesitelný průměr. 45%. ()

DeeH

Skvělé zpracování. Černobílá animace budí dojem tajemna a mystična. Skvělé ozvučení ještě podtrhne celkové pocity z filmu (převážně strach a napínání). Pravdou však zůstává, že příběh mohl být trošku propracovanější, jednotlivé postavy ale mají velmi rozdílné charaktery, což mě baví. Určitě stojí za vidění, přece jen vybočuje z davu. ()

bono22vox

Normálně bych dal za tři hvězdičky, ale slabší detektivní zápletku zachraňuje výborná animace, která vám párkrát i vyrazí dech... ()

GTS_PUNK

"Without death, life is meaningless." Kriminálny sci-fi snímok režiséra Christiana Volckmana privádza diváka do futuristického a cyberpunkovo ladeného Paríža budúcnosti, v ktorom musí dôstojník Karas vypátrať stratenú ženu. Pritom však objavuje tajomstvo samotného života a smrti. Pretože čo je život bez smrti, a naopak? Hoci je samotný príbeh snímku počinom, ktorý má silu zaujať, a to najmä filozoficky ladenými pasážami, v ktorých sa rozoberá práve spomínaná úloha smrti v živote, rovnako aj relatívne podarenou a dobre napísanou kriminálnou zápletkou, sila tohto diela z roku 2006 spočíva inde. Zrejme nie je ťažké odhadnúť, že reč je v tomto prípade práve o jeho vizuále, štylizovanom do kompletne čiernobielej animovanej podoby. Hoci aj tu sa striedajú lepšie pasáže s horšími, už samotný nápad a realizácia si zaslúži divácky obdiv. Do značnej miery celej animácii pomáha - respektíve možno hovoriť o tom, že sa šikovne spoločne dopĺňajú - futuristická parížska výprava. V nej sa tvorcom vynikajúco podarilo skĺbiť historický vzhľad mesta na Seine s jeho možným vzhľadom v budúcnosti, odetom do cyberpunkového kabátiku. Renaissance je, ak vezmeme do úvahy film ako komplexný celok, lepším priemerným počinom. Pre diváka je však určite lákavým minimálne kvôli svojmu vizuálu, ktorý stojí za to vidieť, keďže podobných kúskov zas tak veľa nájsť nemožno. ()

sup

Neže bych ale nepovažoval hlavní princip, na kterém je příběh filmu vystavěn, jen za pochybnou útěchu. Jinak je ale film neobyčejně působivý, za mnohem méně peněz než Sin City minimálně stejně muziky. A není to tak formálně onanistické. ()

Mocoft

VIZUÁLNĚ VÝBORNÉ. Postavy jsou však mnohem méně prokresleny, než např. v Sin City. Tento snímek je spíše akčního typu. ()

Nixon

Takže tvůrci si vymysleli formu a teď už jen ten nějaký příběh... ono je to jedno, nejde o to co se děje, ale jak se to děje. Tím pádem máme detektivku s naprosto nezajímavým dějem, nevýraznýma postavama - nevěděl jsem kdo je kdo a ani mě to vlastně moc nezajímalo. Jde o ten vizuál. A je fakt tak dobrý? No to doopravdy není. Je na svůj žánr průměrný, dost jiný než v SIN CITY - nechápu jejich neustálé srovnávání. Jediné, co mě bavilo, tak ta akce v tom skleníku. To je můj názor, možná že chybný. 50% ()

Ogrb

Prej francouzský Sin City. Asi to bude pravda, protože Sin City mě taky nudilo... Tenhle film podle mě nemá, kromě vymakané vizuální stránky, absolutně co nabídnout. Příběh předvídatelný, postavy šablonovitý, nic, kvůli čemu bych to mohl doporučit. Snad možná fakt ten vizuál, ten je úchvatnej. Ale forma nudnej obsah nezachrání. 5/10 ()

rottik-cb

Nádhera! Myslím teď samozřejmě především vizuální stránku filmu, při které se tají dech, ale i dohromady s příběhem to kupodivu rezonuje :). Při rozhodování se mezi 3 a 4 hvězdičkami jsem si vzpomněla na silný konec a bylo to jasné :). Já jsem s Renesancí spokojená. ()

hero_bk

Na tenhle film jsem se hodně těšil a o to víc mě zklamal. Za prvé jsem se těšil na francouzštinu a v první scéně na mě vybafne angličtina. To by zas až tak nevadilo, jako to, že tenhle film je popisován jako "francouzské Sin City", což je ve skutečnosti těžká urážka Sin City, protože je srovnáváno nesrovnatelné. Jediné, co mají tyhle filmy společného, je černobílé pojetí. Jenomže zatímco na Sin City se kouká krásně, drží Vás ve střehu, tady jsem měl pocit, že usnu. Neuvěřitelně pomalé tempo a příšerné pojetí zabíjí docela nadějnou zápletku a na konci můžete děkovat Bohu, že jsou závěrečné titulky tak dlouhé a film je díky tomu kratší, než jste předpokládali. BTW Pochopil vůbec někdo, proč se tenhle film jmenuje Renesance? ()

kihsleek

Vizuálně téměř orgasmická záležitost :) Temná, sci-fi kriminálka je "domalovávaná" na hraný podkres. Ne tak, jako třeba Scanner Darkly, ale černobíle. Černě a bíle. Nic mezi tím. Škoda jen, že děj je jen dobrý a ne stejně skvělý, jako animace. ()

Tiiso

Počin, který lze zařadit do abstrakce, co se týče zpracování. Prvotní nápad nebyl zlý. Ale výsledek už takový dozajista není. To znamená, že se tvůrci snažili, seč mohli. Některé okamžiky snímku se jim dokonce podařilo vytvořit na výbornou. Celou řadu, ale zase ne. Film drží pohromadě vizuálnost. Jenže ta také není po celou dobu jen a jen výborná. Obsahuje řadu milých a pěkných obrazů a technických hraček. Sledováním se ale poněkud přejí a brzy okoukají. Rozhodně bych se vyhnul srovnání s filmem Rodrigueze Sin City. Ten obsahuje hutnou atmosféru a geniální nadsázku, co se děje týče a perfektní vizuální zpracování, kterému pomáhá propojení reálných herců s počítačovými triky. Renesance nemá ani jedno ani druhé. Ačkoliv se děj tváří dosti vážně (a svým způsobem je), nemá ten dar prostoupit zcela lidskou duši a neumí zatáhnout diváka plně do děje. V mnoha okamžicích při sledování vítězila stránka vizuálnosti a často mě bylo jedno, jakými osudy postavy procházejí. Celkový dojem ze snímku mám tedy spíše nevyrovnaný a rozporuplný. Jako přesnídávka v zamračeném dopoledni fungoval sice dobře, ale zároveň tuším, že jsem ho mohl strávit i lépe. Za odvahu a dobrý původní nápad dávám tři hvězdy. ()

DonTommy

Noir příběhem, noir vizuálně...doslova. Přesto byl ale příběh rochu tuctový a ani ten vizuál mě úplně nepřesvědčil. Nezdál se mi nicméně samoúčelný, forma zde rozhodně dobře ladí s obsahem. V celkovém výsledku ale pořád film který asi nikdy nebudu mít potřebu vidět podruhé. A co na to Alois Nebel? ()

.killer.

Zbytečně zamotané a místy ne úplně dobře zpracované dílo, které mohlo být o poznání lepší než je. I přesto jde o zajímavou podívanou, kterou si ale kvůli ne příliš záživnému ději asi jen tak nezopakuji. Co se týče již zmiňovaného zpracování, tak to mi přišlo místy hodně nepovedené - ztvárnění některých postav apod. Ve výsledku tedy nejsem úplně nadšen a podobný vizuální kabátek bych raději navlékl lepším námětům než je tento. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014