Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

Martrix

Po zhlédnutí ukázek Beowulfa, jsem proklínal Zemeckise až za hrob, že takový námět zpracoval metodou performance capture. Tajně jsem doufal, že později výjde verze s živými herci a digitálními triky. Jenže teď jsem dokoukal celý film a všechno je rázem jinak. Dopadlo to výborně a spousta záběrů byla vysloveně dechberoucí. Nevím, jestli se v tomto případě hodí hodnotit herecké výkony, nebo spíš umění animátorů a techniků. Ale určitě se sluší zmínit, že se Zemeckisovi povedlo vnést do Beowulfa to, co by severská báseň měla mít. Beowulf byl hrdina(nezaměňuj za kladný hrdina) od prvních záběrů, postavy nebyly černobílé(v severské mytologii takové postavy nejsou) a příběh postrádal hollywoodské "přívěšky a vylepšení". Tím ovšem nechci říct, že by se tvůrci striktně drželi předlohy. Vůbec ne. Ale naprosto výjímečně si vybrali z různých verzí o Beowulfovi to nejlepší a stvořili příběh nejen o hrdinovi, ale také o tom, jaké to bylo být hrdinou v dobách, kdy se po světě proháněli démoni, draci a jiná havěť. Je paradoxní, že při tomto způsobu zpracování, působily (jistě, ne všechny) postavy neskutečně uvěřitelně. Pro mě je Beowulf velmi příjemné překvapení. Trochu mě zaráží chladné přijetí kritiky i hodnocení na CSFD, protože takových filmů k nám ze zámoří chodí počertech málo. I proto "dohazuju" jednu půlhvězdu navrch. PS: Výjímečně je třeba pochválit i český dabing. Čímž samozřejmě nemyslím překlad :o( ()

pakobylka

Vyprávění, které se tváří převelice mýticky a výpravně. Pojednává o tom, že pokušení VŽDYCKY mívá překrásnou tvář ... a i sebevětší hrdina je jenom chlap (původně jsem zamýšlela napsat "ješitný chlap", ale nechci být až tak zlomyslná). Počítačová animace mu částečně ubírá body, neboť s živými herci by bylo DALEKO opravdovější a věrohodnější. Málo platné, navzdory použití nejmodernější dostupné technologie tady pořád zůstává dosti široká propast mezi vyobrazením neexistujících fantastických stvoření na straně jedné a existujících lidských bytostí a zvířat na straně druhé. Takže zatímco Grendel, jednooké ryby i ohnivý drak vyhlížejí ve výsledku nadmíru přesvědčivě, o lidech a koních to v žádném případě neplatí: Jejich animovaná verze se dá lehce porovnat se skutečností - a právě v tom je kámen úrazu. Leč samotný PŘÍBĚH všechno přebíjí, neboť je dostatečně temný i dospělý, aby vás uchvátil. A nemá smysl kritizovat animák - navíc průkopnický (!) animák za to, že je prostě animákem. ()

necisty

Kdyby na režisérském postu nebyl napsaný Zemeckis, tak bych si myslel, že to točil nějaký úchylák. Zpracování by šlo vychválit, ale mě na tom filmu něco celou dobu prostě štvalo... nevím co, je možné, že to bylo nudné? Ale jak píše Enšpígl... Angelina je tam k sežrání :). A to je asi to jediné, co mě donutilo dát ty hvězdy 3. SA ()

Juto

Zemeckis premenil epickú báseň o bojovníkovi, ktorý zabije príšeru Grendel, na druh počítačovej hry. Pre mierne lepší efekt využíva rovnakú technológiu snímania pohybu, akú prvýkrát použil v snímke "Polárny expes,,. 7/10 ()

Maty85

Vizuálně nádhera, na tom se schodne asi většina lidí. Ale příběhově sem čekal víc, stejně tak jako více akce a taky sem čekal více temné a drsné atmosféry. Todle je jen vynikající dobrodružná pohádka. ()

emo

Po Polárnom exprese ďalšia technologická hračička od Zemeckisa. Úprimne celkom nechápem, načo to je dobré, ale budiž. Podľa mňa to stále vyzerá dosť divne a viac ako multimiliónový projekt to pripomína kvalitnejšie intro k počítačovej hre... Navyše aj ten Gaimanov scenár zďaleka nenaplnil moje očakávania. Najvhodnejšie bude tento film využívať pri testovaní nového televízora a domáceho kina ;-)) ()

Šimpy

Dobré a povedené, chvílemi, obzvláště zpočátku postavy vypadají mrtvě díky neživým očím, ale to se časem zlepší. A poprvé se mi Angelina skutečně líbila. ()

c.tucker

Zajímavě pojatá lgenda o slavném Beowulfovi, jediné co mi tam nesedělo bylo to animované prostředí a vše okolo něj. Myslím, že daný příběh by byl daleko, ale daleko lepší jako hráný i stejnými herci, kteří byli použiti jako předloha pro animované postavy a dubing. ()

fars

No teda ale vice vyumelkovane uz to byt nemohlo, pane Zemeckisi? Neustale prulety kamer vsim moznym, odlety vzhuru, kolem potkana ktereho chyti sova a zase zpet na zem, na detail konskeho kopyta... uz to zacalo unavovat. Co se tyce digitalni technologie, tak zezacatku jsem mel pocit jako bych koukal na Shreka. Hlavne ve scenach v hodovaci mistnosti. To jak tady nekteri porad rikaji ze postavam chybi ta jiskra v oku je naprosta pravda. Nicmene po nejake dobe jsem si zvykl, navic se mi zdalo jakoby se s plynoucim dejem vizual stale zlepsoval. Dej sice misty pokulhaval, ale zaverecny souboj byl vazne strhujici, a vubec cely zaver se povedl. Skoda ze takovy nebyl film uz od zacatku. Aspon ze ten Beowulf byl fakt takovy borec jak se tvaril :-) ()

Mamie

Od začátku jsem věděla že tohle nebude nic pro mě. Celkem nudný, dobře 1* je za příběh a ta druhá je jen a jen za grafiku, která je tady velice povedená. ()

mortak

Beowulf je hlavně zajímavý paradoxem neustále se zjevujícím v ději - jak natočit archetypální příběh o řetězu násilí, které se dědí z vládce na vládce, z otce na syna, o síle chtíče, o síle sexuality, které ovládnou muže a vezmou mu rozum, sílu a soudnost, o všech těch démonech, které se skrývají v srdci muže, tak, aby byl film vcelku přístupný všem, a tak, aby nenaštval žádného mravokárce dohlížejícího na mravní čistotu amerického lidu. Zemeckis se opravdu snaží, jenže výsledek neuspokojí nikoho - povinné zakrývání intimních partií vyvolává smích, i když si myslím, že je natočené tak okatě právě proto, aby ukázalo jeho nesmyslnost (Zemeckis nám říká: já to musím udělat, protože se to po mě žádá); akční scény jsou odvozeny ze současných počítačových her a najdeme v nich mnoho lapsů (všimněte si stavu mezivěžního kamenného mostu po boji), jenže pro akční počítačové fandy je film technicky nedokonalý a postavy nejednoznačné. Přesto dávám čtyři hvězdičky - Zemeckis se stále snaží natočit něco víc než blockbuster (Vánoční koleda od Dickense to potvrzuje) a proto stojí u mě výše než Cameron, který obětuje příběh technické dokonalosti (Avatar je zářivý příklad). Zemeckis točí filmy, sice nedokonalé, ale filmy s příběhem, Cameron vyrábí produkty, které nás mají ubavit k smrti. ()

Riley

Luxusní tři hvězdičky a určitě nadprůměrná věc! Od té doby, co se tam objeví nahá Anjelina Jolie začíná být příběh opravdu záživný. :) ()

WolfR

Pokus o stylovou fantasy nevyšel, a o audiovizuální orgie vlastně také ne, jo bylo to hezké, ale že bych se z toho měl po*rat, to ani náhodou. Ta animace Beowulfovi dosti škodí, Zemeckis už by se měl konečně vrátit k hrané tvorbě! 3 hvězdy. ()

SHI-SHA

Vizuálně dokonalé? Měl jsem pocit, jako kdybych se dvě hodiny díval na cut-scény z nějaké PC hry. Za pár let to bude nekoukatelné. ()

Kolikokoli

Perfektní film, skvělá adaptace. Díky bohu se příběh nepodřizuje efektům, ale je tomu naopak - efekty dotvářejí příběh. Scénář je velmi dobře napsaný a hudba je fantastická. ()

Sabrewulf

Na tuto podívanou jsem šel do kina s tím, že ji nebudu brát jako plnohodnotný film, ale "jen" jako nějakou sekvenci v počítačové hře. Dostavil se však filmový zážitek. Škoda, že to Zemeckis nenatočil s živými herci. Přece jen, některé záběry působily toporně (obzvlášť jízda na koních byla vyloženě "legáčkovská":)). Potěšila mě brutalita (občas i vulgarita). Finále bylo geniální. Dávám 9/10. S herci by to bylo tuplovaně 10/10. Shrnuto podtrženo - pro mě třetí nejlepší fantasy. P.S. Když se někdy bude točit Diablo, měl by se toho ujmout Zemeckis. P.S.2 Podobnost názvu filmu s nickem neovlivňuje hodnocení:) ()

Radiq

Skvělej vikingskej příběh, kterej zaujma od začátku do konce a Beowulf je fakt frája. Ale Zemeckis by udělal líp, kdyby se vysral na to jeho propagovaný performance capture a rači vrazil prachy do normálního hranýho filma. Protože je to prostě zatím blbá náhražka. Navíc nevím, na co si hrál, když schválně něčím zakrýval intimní místa (jako bradavky nebo penis), když těla se tam trhaly jedna báseň a krve stříkalo tolik, že kvůli ratingu by se toho nemusel bát. ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007