foto

Crispin Glover

  • nar. 20.4.1964 (52 let)
    New York City, New York, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Vegetarián Crispin Glover, narozený v New Yorku, je synem charakterního herce Bruce Glovera. Ještě když byl malý, tak se s rodinou přestěhoval do Kalifornie, kde už ve třinácti letech dostal svého agenta, jenž mu sehnal v roce 1977 roli v muzikálu Za zvuků hudby. Na počátku 80. let začal studovat na střední škole v Beverly Hills, kde se seznámil se stejně starým Nicolasem Cagem, z nichž se stali nejlepší kamarádi a zahráli si společně v teenagerském seriálu Best of Times z roku 1981.

Best of Times nijak zvlášt velký úspěch na obrazovkách nemělo, ale jak Cage, tak i Glover na sebe upozornili v Hollywoodu a byl o ně záhy docela slušný zájem. Na počátku toho desetiletí si zahrál ve vedlejších rolích např. ještě v relativně úspěšných komediích My Tutor nebo Učitelé a v roce 1984 dostal menší, ale výraznou roli po boku Cage, Seana Penna nebo Michaela Madsena v životopisném dramatu O závod s Měsícem. V tom roce se objevil také ve čtvrtém díle Pátku třináctého. Skutečného úspěchu ale dosáhl až o rok později.

Tehdy mu Robert Zemeckis nabídl vedlejší roli v připravované scifi komedii Návrat do budoucnosti. Crispinovi se zprvu do filmu nechtělo, ale nakonec si zahrál mladého/starého George McFlye a udělal dobře, z Návratu do budoucnosti se stal nesmírný hit, který z něj udělal americkou filmovou hvězd., která bude populární až do konce života (ne, že by jeho jméno dnes znal každý, ale jeho tvář navždy každému uvízne v paměti díky Zemeckisově snímku). Jenže Crispin se docela nečekaně nevydal cestou hollywoodské hvězdy a jeho následujícím počinem bylo nezávislé drama Na břehu řeky (1986). Pak a to skutečně nečekaně – následovala až do konce toho desetiletí filmová pauza.

Návrat na filmové plátno přišel až v roce 1990, kdy se Crispin objevil v malé roli po boku starého dobrého Cage v road movie Davida Lynche Zběsilost v srdci a pak v hlavní roli zazářil v několika komediích, o jejichž kvalitách ale myslím není nutné zde mluvit, mnohem většího uznání se dočkal díky vedlejším rolím ve filmech Co žere Gilberta Graipa, Mrtvý muž nebo Lid versus Larry Flynt. V roce 2000 se objevil v komedii Sestřička Betty a v nepříliš vydařené akční komedii Charlieho andílci.

Před dvěma roky dostal jednu ze svých mála hlavních rolích – v hororu Krysař Willawd, ale film se nesetkal s příliš dobrým přijetím, stejně jako pokračování Charlieho andílků. Naopak ale Crispin zazářil s filmem, na kterém debutoval jako režisér – s dramatem What Is It?.

Jirka "Indiana" Vosátka

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Střihačská filmografie

Scenáristická filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(24)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace