Fantasy snímek Beowulf je filmovou adaptací staré anglosaské hrdinské básně (vznikla někdy okolo roku 1000 a je považována za základní kámen britské literatury). Film režíruje Robert Zemeckis a to opět za pomoci performance capture (tu už použil ve svém předchozím snímku Polární Expres).

Tento slavný příběh vypráví o skvělém skandinávském válečníkovi Beowulfovi (hlas Ray Winstone), který se vydává na pomoc králi Hrotgarovi (Anthony Hopkins). Od něho se dozvídá, že musí porazit a zničit obávanou příšeru jménem Grendel (Crispin Glover). Ten totiž neustále terorizuje skandinávský venkov. To se mu nakonec ve velkolepé bitvě podaří, ale aby to nebylo tak jednoduché, musí ještě zabít Grendelovu matku (Angelina Jolie), protože ta z touhy po pomstě začala zabíjet nevinné vesničany... (catchup)

GodComplex

Skyrim. Vyborne severske fantasy zalozene na legende prepsane Neilem Gaimanem a zpracovane spickovou digitalni technologii, kde navic postavy vypadaji presne jako jejich realni predstavitele, bez cenzury, plne brutality, krve a naha zpivajici Angelina Jolie. Ke konci s drakem uz mozna kapku natahle, ale jinak parada. 7/10 ()

PKD

Tohle je přesně ten případ, kdy nesnáším csfd za to, že nemám možnost hodnotit např.3 a půl atd. Tento film totiž k tomu perfektně sedí. ()

qualkalim

Roberte, promiň, ale jsi pako! Máš námět, herce, rozpočet atd. na natočení jednoho z nejlepších fantasy filmů poslední dekády a ty to pos*reš tou idiotskou animací? Vše, co mělo potenciální náboj, jsi tou technologií zabil! Uvědom si už, že tudy cesta (zatím) nevede! 5-6/10 ()

Freemind

To, co se snaží dokázat Zemeckis, je podle mne slepá ulička filmové evoluce. Pouze v některých momentech jsem podle pohybů mohl poznat, že postavy byly animovány podle skutečných herců. Jinak se všichni pohybují toporně jako loutky, mimika je příšerná (což třeba způsobuje, že královna je vyloženě škaredá a asexuální), úroveň textur a fyziky o mnoho nepřevyšuje kvalitu zpracování nejnovějších her. Kašlete na ten flák, zkoukněte starší, komornější, civilnější, hezčí, chytřejší film "Grendel". Je to sice jen polovina děje, takže přijdete o draka, ale proč mrhat časem na (špatně udělané) omalovánky? ()

buldock

Na můj vkus poněkud zvláštní legenda , která je ovšem velmi dobře zpracovaná , podpořená výbornou režií , ovšem na druhou stranu srážena tupými , nic neříkajícími a emoce postrádajícími pohledy některých postav a podkopávána slabším scénářem. To jsou základní klady a zápory tohoto snímku , který by podle mě dopadl ještě lépe , pokud by byl hraný. Celkově ovšem vcelku povedené fantasy. ()

zipper111

Tak je to pěkný, ale... nenadchlo mě to, ani trochu...podle mě to Zemeckis zbytečně točil "počítačově", vůbec se mi ta animace nelíbila, příběh nebyl nijak složitý, v podstatě ani nijak zajímavý... všechnu pozornost ale právě strhává animace, což není vůbec dobřš, já jsem si film tolik neužil a musím říct ž eto je hodně průměrný průměr. ()

Macejko

Vizuál je na niektorých miestach naozaj ohavný (veľké množstvo renderovaných cut-scén z počítačových hier, ktoré vznikli od roku 2007, by ho hravo strčilo do vrecka), to však nič nemení na tom, že Beowulf je nádherne nekompromisné, krvavé a našľapané dobrodružstvo a zároveň jeden z najlepších fantasy filmov uplynulej dekády. ()

erased

Kdyby si celý film držel kvalitu úvodu a Beowulfovy bitky s Grendelem z první poloviny, mohla tato adaptace více než tisícileté předlohy být tím nejlepším, co se v žánru fantasy v poslední době urodilo. Vizuál zde není ani přinejmenším na škodu protože tvůrcům dovoluje krásné hrátky s obrazem - ať už se jedná o hektolitry krve a rozpůlená těla nebo dle jeho aktuální role se zvětšující a zmenšující Grendel - vždy je nad čím žasnout. Problém nepřichází ani s modernizací příběhu, zápletka okořeněná o intriky Grendelovy matky je na původní příběh napasována výtečně. Teprve se závěrem přichází obrovský propad ve kvalitě. Nejen, že drak chvílemi vypadá jako od Zemana, celý jeho zápas s Beowulfem je až na pár stylových scén úplně o ničem. Tleskám Zemeckisovi za pokus, ale je neskutečná škoda, že film nedopadl tak, jak mohl. Kvalitních knižních adaptací totiž není nikdy dost. ()

Tirion

Jedná se určitě o kvalitní a uchvacující podívanou. Ale nevymluví mi nikdo, že za stejné peníze by Zemeckis nezahrál stejnou (a možná lepší) muziku s živými herci. Bohužel se film trochu táhne a pořádné grády dostává až při dračím souboji, který je vskutku velkolepý. Takže hodnocení je 3,5*. ()

Makky

Mierne očakávania som mal, ale asi aj to bolo veľa. Fakt som prekvapený. Hudba bola neuveriteľne skvelá, aj animácia bola takmer dokonalá, ale... Problém bol výraz v tvári. Mŕtve oči a emócie bez emócií boli hendikepom. Zemeckis bohužiaľ nevdýchol postavám život. Hrdina Beowulf bol na moje prekvapenie až neuveriteľne sebavedomý (wtf?) a tupý, blbý. A všetko bolo príšerne klišovité a predvídateľné. Škoda. Bavil som sa len vtedy, keď bola na scéne nejaká obluda alebo Angelina (bez nej by to bolo za 2 *). Fúúúúú tá Angelina :) ()

Naslund

Originální tah s převedením do 3d animace se podle mě velice vyplatil. Sice většina žen vypadá jako pomalovanej kus dřeva a mnoho postav se tak i pohybuje, ale díky této oběti mohou vypadat akční scény daleko přirozeněji a hezky nasvícené místnosti působivěji. Co mi bránilo v lepším prožitku, byl pro mě trošku nudnější závěr, a především zoufalá motivace postav. Snad nikdo se nechoval celou dobu normálně a většina bojovníků by se svou inteligencí mohla stěží rovnat lumíkovi na tripu. Na druhou stranu, Hopkins byl i ve své animované podobě výborný. ()

SarumanKo

Zašlá sláva a nie príliš vydarené experimenty s digitálnymi trikmi, to je to, čo v mojich očiach ostalo Robertovi Zemeckisovi na dnes. Aj Beowulf sa zdal byť len ďalším zdureným popcornovým béčkom, ale vo svojej rýdzej akčnosti, krvavosti, sexualite, a zároveň poetike a prehliadke ľudských pocitov meniacich sa v prúde času, je to viac než len digitálny fantasy blockbuster. Tá animácia ešte vždy nie je dokonalá, ale v rámci možností je skutočne vydarená a ponúka nádherné výjavy a potvory, nadupané akčné scény a predovšetkým má vďaka nej Ray Winstone takú namakanú figúru, o akej by sa mu v realite ani nesnívalo. Aj výborná hudba dáva tomuto filmu hodnosť ultimátnej fantasy mäsiarne, ktorá je nielen robená s citom, ale aj natoľko epická, že nerobí hanbu svojmu mytologickému predchodcovi a priamo si žiada o ďalšie zhliadnutia. (90%) ()

ABLABLABLA

No upřímně se mi film zrovna dvakrát nelíbil. Musím sice uznat, že zpracování a animace byly velmi povedené, ale přišlo mi, že ve filmu bylo až moc násilí a nechutných scén. Na to, že by to mělo být adaptací starého anglosaského eposu, kde šlo především o to, vyzdvihnout rytířské ctnosti, tak toto zpracování je pro mě příliš nedůstojné. Ale režisérův způsob animace byl výborný, takže za to hvězdička navíc. Celkem 1,5*. ()

kaylin

Snaha dobrá a určitě se také počítá, ale pouze to, že se jedná o 3D animovaný film, kde postavy vypadají celkem realisticky, není faktor, který by mě až tak rozhodil. Pamatuji se, že se mi to nelíbilo ani v kině, a po druhém sledování jen mohu toto potvrdit. Jsou tu skvělé akční scény, ale ani ty to celkově nevytrhnou. ()

slunicko2

Výpravná nuda bez chuti a zápachu. Nejsem odborník a tak netuším, jestli odlidštěnost filmu je dána použitou technikou motion capture anebo naopak jejím nezvládnutím. Každopádně však bezpohlavní charismatuprostí roboti s občasným tikem ve tváři dobře ztělesňují hrdinské postavy jako z komiksu - ploché charaktery, vývoj odnikud nikam. Ztráta času. ()

PogoJoe

Největší slabinou je scénář - proslulá severská legenda podle mého názoru svým námětem nevystačí na celý celovečerní film. Počítačové zpracování není na škodu - i když v tomto případě to klidně mohlo být hrané. Hezky se na to dívalo, ale brzy to přestalo bavit. Škoda. ()

Tintin už má obličej

Tintin už má obličej

25.03.2008

Spielberg a Jackson to s tou digitálně animovanou adaptací slavné komiksové série Tintin myslí opravdu vážně. Dokonce tak vážně, že první díl trilogie bude podle všeho dalším Spielbergovým režijním… (více)

Herecké posily 1: Krásky

Herecké posily 1: Krásky

06.03.2008

Už tradičně pro vás máme souhrn několika zajímavých castingových novinek k filmům, o nichž už jsme psali dříve. Dnes začneme těmi hezčími doplňky ;-). Start natáčení hororu (resp. nadpřirozeného… (více)

Wachowští jsou zelení

Wachowští jsou zelení

27.11.2007

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

Ryan Phillippe jako vikinský válečník?

11.09.2007