Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

Dodge-I

Na cestu autobusem to staci, clovek siv klidu vychutna okolni krajinu, noviny, kafe - a sem tam se podiva na obrazovku... Vazne je tam jen ten Oscar za vizualni efekty... jinak nic! ()

Calvus77

Film jsem viděl náhodou a bez vlastního přičinění. Jelikož o Pullmanově trilogii mám matné povědomí, už od začátku jsem se na to snažil dívat očima dvanáctiletých. No, dá se to. Je zjevné, že to má být především bombastická podívaná plná triků, ale když na to koukáte na noťasu, tak to na vás moc nezabírá. Také je zjevné, že si tvůrci chystali půdu pro další pokračování, čímž trochu utrpělo vyvážení děje. Suma sumárum, vidět se to jednou dá a rozhodně vás s tím vaše ratolesti "nevyfakujou", protože pár momentů je tam fakt dost hustejch :-) ()

oleg121

Ja by som to až tak strašne nevidel. Film má obrovské medzery, avšak aj napriek tomu sa vďaka Craigovi, Kidmanovej a soundtracku na to dá bez ujmy na zdraví pozerať. ()

QuietRioT

Verný odkazu knihy nemôžem dať nižšie hodnotenie aj keď si to film zaslúži. Opäť hodnotím aj to čo vo filme nie je a to Pulmanovu prácu s tvorbou trilógie. Scenárista to na plnej čiare pohnojil, keď z prvotriednej fantasy vyprodukoval niečo čo nie je ani pre deti ani pre dospelých a pri tom nezabudol vynechať všetko čo tú knihu odlišovalo od ďalších, na páse robených fantasy. ()

dancingclown

Film byl originální. To je to, co mě na něm nejvíc zaujmulo. Možná to mělo malilinkatý nádech Narnie, ale ten byl jenom nepatrný. Ty herecké výkony byly nic moc, ale to mi až zas tak nevadilo. Tu strženou hvězdu dávám za to, že ten konec byl neuzavřený a jak to tak vidím, pokračování je v nedohlednu-podobně jako s Eragonem, který se ale Zlatému kompasu nevyrovná. Takže až uvidím trailer k Zlatému kompasu 2, tak okamžitě upravuju komentář a přidávám hvězdičku... :) ()

GiorgioB.

Mám rád podobný pohádky. A ačkoli laciné (tzn. jako pěst na oko) digitální efekty nesnáším, jako hajaja před spaním mě tahle hloupůstka s odřenýma ušima dokázala nepohoršit. Jinak jsem se někde doslechl, že prý má mít tahle záležitost něco společného se steampunkem. Tak k tomu bych řekl, že podle mých subjektivních kritérií asi pět věcí: ten kompas, hezký mosazný projektor, mechanický hmyz, letecké brýle a vzducholoď. ()

Profík

Tohohle je obrovská škoda. Celkem oprávněný neúspěch na taková očekávání. Já jsem četl všechny tři díly a ten chlap, co to napsal je génius a tohle je jen slabá ilustrace bez vnitřní síly. A to tam byla přehršle zajímavých herců. 50%. ()

zuzulend

Taková velmi depresivní pohádka,kde Nicol Kidman opravdu zazářila.Zlatý kompas je plný skvělých efektů a hereckých výkonů,jen kvůli tomu jsem dala 2hvězdy. Jako příběh se mi nelíbil.Jak už jsem řekla,působil na mě depresivně a na mě byl děj až moc ,,krutý". ()

KristKrist

Skvělé herecké obsazení a úžasné efekty. To bych na filmu asi vyzdvyhla. Jinak jsem od Zlatého kompasu čekala trošku víc. ()

ES13

Tenhle film se mi líbil od prvního okamžiku co sem ho viděla v upoutávkách na youtube! Super herecké obsazení, skvělé efekty a hlavně úžasnej příběh. Nicole K., je opravdu vynikající herečka! Jediné co mě mrzelo, že nebyla dvojka. Nemuseli dávat do filmu otevřený konec, když pak nebylo pokračování :/ ()

Hansolo35

Velké, navonene a napomadovane nic. Další podivný svet s dalšími "specifikami", které nudí v první půlce filmu. Ve druhé se nudíme akčneji, ale všechno je predvidatelne a nepřekvapí nic. Spousta povyku pro nic. Na pokračování se určite těšit nebudu. Jedna hvezda za triky. Nelibilo se mi to. ()

kakakakakaka

Efekty a výprava super- vyzeralo to veľmi sľubne,ale keď som začala pozerať zatvárila som sa veľmi smutne. Ohlúpnutý scenár, nijako oslovujúce.Jediná vec čo sa mi na filme páčila bola myšlienka toho, že duša sídli mimo tela v podobe zvieraťa. ()

AbeFarinna

Zůstali v mezikroku - Tento film, je velmi sympatická fantasy pod jenou podmínkou... A to že neznáte předlohu... Ale buďme spraveliví nedříve k filmu jako film pro děti: Dětská duše diváka (pro kterého je film určen) se nadechne a do konce filmu zapomene díchat. Rodiče s dětmi u toho vydrží, ale už jim tam něco schází. Charaktery postav jsou příliš přímočaré a ploché. Děj lopotně poskakuje, jako tanečník, jemuž někdo stříli pod nohy. To je daň za snahu udělat dynamický film, jež pojede velkým rychlostí. Ale objektivně - jestliže film je apriorně určen pro věkovou kategorii 3 - 14 let - Pak funguje. (nezapomenu jak neteř (9) vyskočila 1 metr v kině, když se poprvé Iorek Byrnison rozeřval... Popcorn jsme sbírali po kině 2 řady před námi)... A teď pro ty co znají předlohu: Bylo pro mně zklamání když tuto knižní trilogii filmaři pojali jako film pro děti. Ona totiž ta kniha pro děti není. Je spíše pro dorost nebo dospělé. Pulmann si nádherně pohrává s charaktery, kde čaruje s absolutním obrem. V jeden moment obrátí do té doby absolutní dobro v naprosté zlo a zpět. To znamená, že chtěli-li udělat fiml pro děti, museli jednak děj řádně osekat, ale hlavně pro děti zjednodušit... A zde je zakopán jaksi celý problém toho filmu... V tom zjednodušení se strácí ona Pulmannova lehkost "zhoupnou houpačku o 360 stupňů a pak jen tak houpak jako obvykle". Co se týče obsazení není co řešit. Je dobré. Někomu se daří lépe jinému méně, ale v cekovém vyznění nikdo neruší. Koho jsem si orpavdu užíval pak Nicole Kidman v roli Marisy Coulterové - myslím si, že ani Pulmann ji lépe nenapsal. Trochu mně vadili "lehce odfláknuté" počítačové triky (přechody na horizont a horizont) a hlavně běh medvědů - tedy běželi jako koně.... Moje hodnocení: Hezký rodinný film, jež je lepší vidět bez znalosti knihy... Ale jinak je to mezikrok, který skončil přesně v nákroku a nikdy nedošlápne.... ()

woody.birch

Krásná pohádka. Je tam poetika, dobrodružství (a spousta holywoodských klišátek). Původně jsem přemýšlel jestli čtyři nebo tři body. Pak mi došlo, že to není film pro dospěláky. Nanejvýš tak pro "young-adults" ale spíš pro děti. Právě proto čtyři body. PS: jdu dohnat vzdělání a první tři knížky o Lyře si přečtu. ()

margotka1911

Knížka byla úžasná od filmu jsem čekala že se tomu alespoň přiblíží. Bohužel je tady spíš zklamání. Není to špatné. A nic lepšího k tomu nemůžu říct ()

RedFree

Slaboučká pohádka s matnými hereckými výkony a grafikou připomínající nevkusné německé pc hry z konce devadesátých let. Příběh též zcela debilní. Pár scén mě zaujalo, díky asociaci na romány Julesa Verna - vzducholoď, nekonečné ledové planiny a celková atmosféra sci-fi secese. Ani chvilkové zjevení dvou vynikajících herců, tedy Jacobiho a Leea, mě nepřiměje dát seriózní třetí hvězdu. ()

duch

Hodně lidí by chtělo druhý díl, který by se dal očekávat, to přiznávám... Já říkám NE! Prosím ne! Jednou mi to stačilo... Jako, dalo se na to koukat, to bezesporu jo, ale to je asi tak všechno. Nic nezaujalo a naopak mě zklamala záporná Nicole Kidman, která záporná prostě být nemůže! Nemůže!!! ()

Novik

Tak jsem si to pustil zhruba po 7 letech od té doby co jsem ho viděl naposledy v kině. Pamatoval jsem si jen souboj medvědů ( který je mimochodem fantastický), což je dost málo na fantasy film. Kdyby tuhle látku dostal schopnější režisér, řekl bych že by to dopadlo lépe. Ps: Chci samostatný film o minulosti Loreka a ostatních medvědech ! Viděno v kině. ()

mikla

Nikdy som nedočítal knihu..ale film som si pozrel do konca. A vydržal som bez toho aby som odtrhol oči od telky. Musím povedať že len v málo filmoch sa stretne taká plekáda svetových hercov- Mckellen, Lee, Mshanne, Kidman, Graig či neskutočne krásna Eva Green ale rozhodne by sa mohli stretnúť aj v dajakom inom a lepšom projekte. Film neni zlí ale nechápem že tvorcovia čakali že to bude mať úspech ako Pán Prstenov či Harry Potter. A navyše ked na režisérskej stoličke sedel režíser Prcičiek. ()

Pe4Ce22

Dobrý úvod, hezké prostředí .. těšíte se na pěkný film, až najednou je konec a vy stojíte s otevřenou pusou a nevíte co se stalo. Tento film je totiž spíš jako úvod do nějakého seriálu. Konec je velice široce otevřený. Nu což, to by až tak nevadilo, kdyby nějaké pokračování přišlo. Doporučuju nekoukat a určitě né s dětmi, nebo pak strávíte dalších pár dnů vysvětlováním věcí, které ani vy sami nechápete .. 2 hvězdy ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách