Kletba zlatého květu

• Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

Morien

Tak na tomto filmu je například vidět, že F. A. Brabec se má ve věci kýče ještě hodně co učit. A Chow Yun-Fat vypadá báječně, když se naštve. Bylo to jiné a dlouho jsem si na to zvykala, ale nakonec jsem se do toho dokázala pohroužit natolik, že jestli tam nebyly žádné emoce, tak já jsem tam dodala svoje. Nejvíce mě asi zasáhla ta linie s matkou a nevlastním synem. Závěr působil trochu roztahaně, možná tam ta "finální bitva" ani nemusela být, rodinné drama kvůli ní tak přišlo o tísnivou sevřenost. (Ale zase kdyby tam nebyla, tak by kromě epizodky s asasíny a doktorovou byl film vyloženě jen statickou konverzačkou.) A ještě něco, jestli je některý Yimouův film komunistická agitka a obraz "pravé tváře Číny", tak tenhle, nikoliv Hrdina (i když ten taky). ()

Psema

Vyprázdněná pompézní nuda, ze které mám po pár hodinách oddechu pocit, že se může líbit akorát samotnému Yimouovi, jenž si v duhovém paláci užíval nádherné týdny práce za doprovodu úchvatných kostýmů a notně přepísknuté stylizace. Scénáristicky totiž výprava do Číny nedává ani trochu smysl, přičemž se děj po první minutě zasekl, aby se v závěrečných deseti minutách objevil a vyhrkal všechna úchvatná tajemství, která jsou stejně šokující jako že příští slavík připadne opět božskému Kájovi. ()

sniper18

Je to mierne nadpriemerný historický film od Zhanga Yimou. Má celkom dobrý príbeh o kráľovnej, ktorá vo svojom kráľovstve trpí, za čo môže hlavne jej muž, mocný vládca, ktorý jej tajne podáva jed a medzi nimi sú ich traja synovia, ktorí sa ale nevedia jednoznačne rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridať. Spracovanie nie je najhoršie, ale aj tak je skôr sklamaním. Prvá polovica sa zameriava hlavne na rôzne palácové intrigy a tak tempo je pomerne pomalé a nájde sa tu viacero slabších miest, v druhej sa to už o niečo vylepší, dej získa spád a celkovo to začne byť zaujímavejšie, ale aj tak to stále nedosahuje ideálu. A pomerne silným záporom je, že sa prakticky celý film odohráva v paláci a hlavne v jeho interiérových častiach, do exteriérov sa dostane len minimálne, čo sa do historického filmu tohto typu moc nehodí. Akcie tu nie je až tak moc, ale tá je celkom dobrá. Za celú prvú polovicu sa nájdu prakticky len dva krátke súboje, ktoré sú aj tak skôr bezvýznamné, ale potom sa už okrem iného objavia aj dve veľkolepé bojové scény s množstvom zabitých, pričom akcia je dosť dobre natočená a príjemne pozerateľná, len škoda tej digitálnej krvi a snáď žiadneho skutočne zapamätateľného momentu. Štandard si splní, ale nič viac. Herecké obsadenie je na tom dosť dobre, celý film stojí hlavne na dvoch postavách, skvelej Gong Li a vo svojej úlohe nesklame ani Chow Yun-Fat, ale aj zvyšok je na tom dobre, jedine obsadenie synov mi až tak moc nesadlo. Réžia je dosť dobrá, Zhang Yimou nikdy výraznejšie nesklame, ale aj tak si po jeho vynikajúcich predchádzajúcich historických eposoch Klan lietajúcich dýk, no najmä Hrdina nemyslím, že takáto interiérová dráma je to, čomu by sa mal v tomto žánri venovať. A technická stránka je až na tie niektoré digitálne efekty perfektná, skvelá kamera, pekné interiéry, kostými a podobne. Kliatba zlatého kvetu je na pomery tohto režiséra a v tomto žánri rozhodne veľkým sklamaním, ale inak je to celkom dobrý historický film, ktorý sa pri správnej nálade dobre pozerá. Objektívna kvalita filmu- 67%, film sa páči mne na 62%. ()

Madison

Čakali by ste po Hrdinovi a Klane lietajúcich dýk, že urobí režisér tak zvučného mena takýto neskutočný režisérsky prešľap? Ešte stále sa mi to zdá neskutočné, no napriek tomu pre mňa tento film predstavuje najväčšie ázijsko - kinematografické sklamanie, aké som zatiaľ prežila pred filmovým plátnom. Síce v Hrdinovi dominuje vizuálny perfekcionizmus a v Klane lietajúcich dýk sa režisér trochu polepšil a nechal prehovoriť aj ústredné postavy, v Kliatbe zlatého kvetu sa nedočkáte ani Yimovej technickej pôsobivosti, ktorá napriek jeho potenciálu vyznieva úplne do prázdna, a už vôbec nečakajte nejaké scenáristické okorenenie, pretože všetci dobre vieme, že obsahové pomery sa v Zhangovom prevedení s vizuálnou stránkou nedajú porovnávať. Tak z tohto dielka vznikla šáblonovitá a prepísknutá takmer dvojhodinová skoro-nuda, začo je predovšetkým zodpovedné nezmyselné pobehovanie ústrednej postavy z jednej izby paláca do druhej. Je mi naozaj ľúto, že táto snímka uzrela svetlo sveta, pretože celučičké to zachraňuje jedine Li Gong, hoci jej postava nešťastnej kráľovnej je maximálne nedomyslená. Jej herecký talent sa však nezaprie. Dúfam, že toto je režisérovo prvé a posledné dielo, ktoré ma po vizuálnej i obsahovej forme sklamalo na plnej čiare. ()

Hellboy

Kletba zlatého květu byla opravdovým zklamáním a pokud se tomuto filmu vyhnete, o nic zvláštního nepřijdete... Příběh mi přišel veeelmi slabý a několik bitevních scén to už nezachrání. ()

Arachneuss

Po dokonalém Hrdinovi a něžné romanci o Klanu létajících dýk vyslyšel Yimou Zhang volání vlasti a na zakázku natočil vizuálně krásný, ale komunistickou ideou "Vládce je všemocný" skrz na skrz prolezlý film. Ještě jeho tradermarky jako krásné bojové sekvence či slastný obraz zůstaly. Příběh je ale nehorázná kokotina. ()

kitano

Vyvrcholenie pomyselnej trillogie Hrdina-Klan lietajucich dyk-Kliadba zlateho kvetu. Jeden z filmov na ktore som sa najviac tesil a mierne sklamanie.Ked u predchadzajucich ilmov prostredie hirilo roznorodostou, tu sa dej odohrava viac menej iba v palacovych priestoroch, Je sice pekne pozorovat prisnu etiku v palaci, nadhernu vyzdobu a krasne kostymy ale ked sa to tyka 90% filmu, je to trochu stereotypne. Ano su tu sceny ktore vyrazaju dych (prepad usaslosti v horach, pokrivanie nadvoria kvetmi) ale to je stale oproti dvom predchadzajucim filmom nic. Taktiez emotivny naboj filmu - to na co som sa najviac tesil - nedosahuje kvalitu starsich filmov aj ked herecke vykony su skvele (najviac ma potesil chow yun fat, ktoreho som uz v kvalitnom filme dlho nevidel). Ale ponecham si otvorene zadne dvierka a dufam ze po druhom zhliadnuti by sa moj nazor mohol zmenit......6/10 ()

NinadeL

Yun-Fat Chow a Li Gong jako ikoničtí vládci dynastie Tang. Yimou Zhang režíruje monstrózní film jako demonstraci toho nej, co je možné v čínských filmových ateliérech realizovat. Maximální výprava, maximální interiéry, maximální kostýmy, maximální komparzy, maximální detaily, kam oko pohlédne. A přitom příběh jednoduše demonstruje klasické smrtící rodinné drama, kde všichni jsou vinni a zároveň oběťmi. Kletba zlatého květu je jeden z mála módních východních importů, nad kterých jsem ochotná přimhouřit oko a splynout s každou zlatou výšivkou. ()

Falko

Po pribehovej stranke je tento film trosku zdlhavy. Ak sa tesite na bojove umenia, budete sklamani, pretoze az na zaverecnu polhodinku sa tam nieco udeje. Od rezisera Yimoua Zhanga sa mi omnoho viac pacil HRDINA (2002), Kletba zlateho kvetu ma zaujala na zaciatku filmu, ked imperator Ping daval akysi jed do lieku, ktory mala pit jeho zena, ale potom to uz bolo pre mna zial nudne. Avsak kostymy (zasluzena nominacia na Oscara) a vyprava si zasluzia poklonu, je to skutocne na obrovskej urovni... 15.03.2010 ________ Yun-Fat Chow - (Imperátor Ping) +++ Li Gong - (Cisárovna Phoenix) +++ Jay Chou - (Princ Jai) +++ Ye Liu - (Korunný princ Wan) +++ Produkcia: Youmou Zhang +++ Hudba: Shigeru Umebayashi +++ ()

castor

Zhangův nový velkofilm je jako z nějaké reklamy: Ještě větší, ještě lahodnější!! Samotný příběh se nám prokresluje až později, nejprve tu máme řadu „rituálů“, několik přehlídek vojenství, kolektivních činností a až následně nám tvůrci předkládají příběh jedné císařské rodiny, toliko propletené intrikami, nenávistí a rebelantstvím. Režisér četně používá materiál s vysokou odrazovostí, aby i ty méně blyštivé odstíny vynikly. Dokonalá práce byla odvedena i s honosnými kostýmy, tvary i barvy do sebe srůstají, postavy na sobě mají i několik vrstev oblečení, s pečlivě provedeným vyšíváním, opět těch nejzářivějších barev. Hrdinové jsou sešněrováni v pestrobarevných kostýmech, které je nedusí pouze sami o sobě, ale i tím, že se nechtějí chovat podle císařských norem. Zhang se ze svého nejnovějšího snímku skutečně rozhodl udělat „svátek pro oči“. Bohužel na mě ale ty dlouhé pohledy do očí a rozmáchlá gesta příliš nepůsobí!! ()

Spooner

Zhangovi filmy mně nikdy, narozdíl od ostatních, moc nebrali. Přišly mi dobrý, ale ne zas tak moc a jejich hlavní kouzlo mě nejspíš míjelo. A s Kletbou mám ještě větší problém. Dle mého až moc barevné, ne moc dobře zahrané (tedy až na charizmatického Chow Yun-Fata) a hlavně strašně nudné a vleklé. V druhé hodince se to naštěstí trošku zlepší, nastoupí docela dobré bojové scény a docela jsem se u toho bavil. Mě to tedy opět moc nenadchlo, ale Zhangovi příznivci budou zřejmě nadšeni ()

Mahalik

Mladá číňanka vybíhá z paláce za ohromného řevu, který vyluzuje z úst. Její matka nebo "matka" je jí v patách a podobně jako její dcera řve, co jí hrdlo zmůže. Obě vyběhnou na gigantické prostranství poseté květinami a pak to příjde... Kamera se konečně odprostí od táhlých záběrů a neřízenou rychlostí běží za svěřenkyněmi. Konečně se cítím být ve společnosti královské rodiny. Kameraman mete, kamera se klepe. Neb trvá tento záběr zhruba 5 sekund, já byl přesto úplně hotovej. Je to jako když usínáte a najednou někdo práskne dveřma.... Škoda, že se film neodehrál v tom duchu -práskání dveří- dál. A i když jsem doufal, že mě finále posadí na zadek, jediné co mě v tu chvíli napadlo bylo: "Ty vole, mám si připadat jako brouk narvanej v jahelníčku?". Obrovská přeškoda. Zhangův talent se utopil v mašlích a donebevolajících dialozích. ()

Reiniš

Vizuálně úchvatné, herecky přesvědčivé, příběhově předvídatelné až chladné. Začínám mít pocit, že všechny filmy Zhanga Yimou jsou tak nějak na jedno brdo. Většina scén je natolik přestilizovaná a přezlacená, až to opravdu hraničí s kýčem. Koukatelné to je, v žánru wu-šu jsou ale filmy mému srdci bližší, než je Kledba. ()

Divočák

Problém Kletby zlatého květu spočívá v tom, že je poměrně nerovnoměrně rozdělená na dvě půlky. První půlka je věnovaná intrikám v paláci, které ale bohužel nejsou tak propletené a zakeřné jak by mohly být a od adaptace staré čínské divadelní hry by člověk rozhodně čekal víc. Celá tato část se navíc příšerně vleče a je to prostě takové řídké roztahované nic. Zlom nastane, když se ve filmu poprvé objeví královi ninjové. V této chvíli se do filmu zapojí prvek wu-shu, který citelně chyběl v první časti, a celý děj najednou začíná nabírat pekelně na obrátkách. Strhne se před vámi opravdu MEGAbitka, na kterou se rozhodně dá dívat a děj konečně dospěje k závěrčnému rozuzlení. Je trochu škoda, že ta obrovská megalomanská bitva dopadne hodně jednostranně, takže nějaké to napětí vás moc nečeká, ale i tak to určitě stojí za to vidět. ()

kinej

Jedná se o nejhorší z novodobých čínských velkofilmů. Trošku to připomíná oslavy komunistických režimů… Velké, pompézní, ale bez obsahu. Krom toho, že tento filmový projekt působí megalomansky, nemá co nabídnout. Najde se zde sice pár líbivých záběrů, ale vesměs se jedná o přebubřelý kč. Akční scény a choreografie, základní kameny Hrdiny, či Tygra a draka, jsou zde úplně hluché, podprůměrné. Gong-li zde podává nejhorší herecký výkon své dosavadní kariéry. Šíleně totiž přehrává, což působí v tak bezduchém příběhu jako pěst na oko. Na filmu lze ocenit jen kostýmy a výpravu. ()

forsberg

Docela nudné drama z čínského císařského dvora, které se liší od nudného dramatu z kteréhokoli evropského dvora pouze tím, že jeho hrdinové létají vzduchem, a že se v pravidelných intervalech odněkud vyřítí tisíc statistů, načež zase někam zmizí, pravděpodobně proto, aby nestínili paláci, který se tak pěkně blýská. ()

kyselina

Och jejda...já jsem teda neměla sebemenší problém s Hrdinou, s Klanem ani se Zhangovou barevností, ale režisér, který točí film a neumí ho zakončit, by měl v "Mekáči" prodávat hamburgery. ()

salahadin

Ohraný styl, ohrané všechno a té zlaté už je na mě moc. Asi jsem byl ve špatném rozpoložení, příště si před projekcí uvařím čínský čaj a pustím si film na televizi made in china, u toho si budu pocucávat ještě Kuei Hua Chen a hůlkama se nimrat v chině s rýží...tak možná pak... ()

Deimos

KINO/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Hudba 4/10 Efekty 7/10/// +těch pár akčních scén, závěrečných 10 minut -hodně zdlouhavá první půle, přeci jen málo akčních soubojů a málokrát zazní výraznější hudba/// Asi první co mě na filmu dostalo, tak ten fakt, že jsem přišel do kinosálu a v celé místnosti seděl jen jeden borec (tímto zdravím Shimitz(e)). Tím jsem chtěl také vyjádřit, že o film zřejmě nebude až takový zájem jak jsem očekával. Samotný film je hodně velká zvláštnost, která vám během promítání uštědří několik výchovných pohlavků. Téměř po celou dobu se film odehrává v interiéru a ač jste možná z počátku ohromení kostýmní výpravou, zhruba po půl hodině se nabažíte a tento fakt vás spíše bude rušit (v lepším případě vás nebude tolik vzrušovat). Další problém je v tom, že děj vás zhruba po hodině (né-li dříve) začne opravdu nudit (tedy pokud vás opravdu nebude zajímat jak se žilo v té době) a vy přitom pořád čekáte co se bude dít. Pokud měl být závěr emotivně silnější díky této předehře, tak budiš. Jenže i přesto ve výsledku pocítíte prázdnotu a zjistíte, že vás film jednak moc neobohatil a rovněž vás osudy jednotlivých postav nezasáhli...i když zase na druhou stranu jsem se přistihl jak v závěru na film koukám s otevřenou pusou a nestíhám ani pořádně vstřebávat nová fakta. Závěr je tedy rozhodně dobrej, ale za jakou cenu?./// Celkem 59%/// ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží