Kletba zlatého květu

• Čína Man čcheng ťin taj chuang ťin ťia (více)

Imperátor Ping, hlava dynastie Tang, vládce Číny desátého století, spalován neskonalou láskou i nenávistí vůči své ženě Phoenix rozehrává tragédii, která zasáhne každého člena královské rodiny. Panovník ví o skrývaném vztahu své ženy a jeho syna z prvního manželství prince Wana. Pronásledován stínem nevěry, panovník pomalu zabijí svou ženu jedem. Schyluje se k finálnímu boji. Na jedné straně císař, ovládaný pomstou, na druhé straně císařovna, bojující o holý život. Mezi nimi stojí tři synové, tři princové, kteří se musejí rozhodnout na čí stranu se přiklonit. Bolest a ztráta milovaných však čeká na každého z nich... (oficiální text distributora)

GodComplex

Nevim v cem je problem zdejsich hodnoticich, ale Curse Of The Golden Flower je mistrovske dilo. House of Flying Daggers i Hero byli super, ale tohle je jeste mnohem lepsi. Cisarska majestatnost zde byla zobrazena maximalne precizne, coz byl zamer filmu, nechapu proc to vsem tak vadi, ja megalomanii naopak vrele vitam, u prehodnoceneho Pana prstenu si take nikdo nestezoval. V cem Zlaty kvet exceluje paradoxne nejvic ale nejsou vsechny ty uzasne barevne lokace (barvnejsi film jsem snad nevidel), ani fantasticke kostymy (ja chci taky zlate draci roucho), ale velmi zajimave komorni drama, ktere se odehrava mezi absolutne dokonalym hereckym obsazenim v cele s extremne charismatickym Yun-Fat Chow v roli cisare, ktery je podle me mnohem lepsi herec, nez Jet Li a absolutne bozskou cisarovnou Gong Li, do ktere jsem se definitivne zamiloval. Tahle slecna se prave zaradila na prvni misto v me top, protoze nevim o herecce s tak respektuhodnym portfoliem, ktera by dokazala hrat tak dechberoucim a uveritelnym zpusobem, pusobit u toho tak vznesene a galantne a jeste ve 45 letech vypadat tak neskutecne nadherne, lepe nez jakakoliv 20tka - dokonala zena. Yimou Zhang si prave vyslouzil velmi cestne misto v me reziserske topce (sbohem Aronofsky), zatim posledni misto, ale pujdu si overit jeho starsi tvorbu a predpokladam, ze bude stoupat. 9/10 ()

Sidonka odpad!

Příběh plný vrcholně nesympatických postav, s nimiž se mi nepodařilo ztotožnit. Někdy jsem ani nechápala jejich pohnutky, proč se chovají tak divně ke svým údajně milovaným. Největší nesympatie pak pochopitelně sklízí tyranský, absolutně necitelný císař. Náklonnost a pochopení šlo mít jen k jednomu ze tří bratrů a chápat šlo i císařovnu, až na její nepochopitelnou lásku k Wanovi. Místy nepřehledné, herci přehrávají, depresivní vyznění, jinak emočně mě to nezasáhlo, jen svojí bezútěšností. Ani samotná anotace (viz zdejší obsah filmu) na toto drama vůbec nesedí. Vládce je prý spalován neskonalou láskou a nenávistí vůči své ženě? Nějak to v tom filmu nebylo vidět. Podle mého se jen arogantně na svojí ženu šklebil, když jí nutil brát pít jed a vypadalo to, že je mu úplně lhostejná, žádnou vášeň neukázal ani v náznaku. Skrývaný vztah jeho ženy a syna Wana... co to je za vztah? Vždyť Wan je zrádce, přeje nevlastní matce a zároveň milence smrt, pobízí jí též k pití jedu, chce odjet pryč, má milenku a chová se k císařovně přezíravě, s nelibostí a s neúctou, myslí sobecky jen na sebe. Možná jsem to jenom nepochopila, ale i tak je to špatně ztvárněné, vyduchlé, do nitra postav jsem se nedostala, chladné, málo psychologické, takže chování postav je poměrně nepochopitelné. Snad nejhroznější čínský film, který se bere příliš vážně a který jsem zatím viděla. ()

Vojcl

Další parádní epický velkofilm z čínské historie, na rozdíl ale třeba od Tygra a draka nebo Hrdiny tu není tolik bojových scén a scénář se spíše soustředí na psychologii hlavních postav.. Byl jsem trochu zklamán poněkud otevřeným koncem jinak to má vše co by se od podobného snímku dalo očekávat. A Gong Li ani v pokročilejším věku neztratila nic ze svého půvabu. ()

Orlau32

Zcela krátce : podívala jsem se na to na svém DVD podruhé, protože při prvním shlédnutí mě kdosi vyrušil a já to vypla. Musím říci, že mi to připomínalo nějakou pohádku, ale v čínském a daleko bohatším provedení. No už roku 928 př.Kr. to byla velice bohatá zem, jenže to bohatství se soustřeďovalo u císaře a v jeho armádě a lid zřejmě třel bídu. I když bojové scény zvládl počítač, bylo to nafilmováno úžasně a nedivím se, že film dostal OSCARA za kostýmy. Z tohoto důvodu opravím své hodnocení ze 3* na 4*, protože i herci byli výborni. Možná jste nepoznali v císaři Pingovi (CHOW Yun - Fat), že to byla herecká hvězda z filmu "Anna a král", kde pochopitelně hrál daleko sympatičtější úlohu a byl větší fešák. Pokud bych měla film doporučit, tak tak činím, protože přes některé krutostí je se na co dívat. ()

Macejko

Príbehovo by to síce znieslo o niečo väčšiu prepracovanosť (hlavne čo sa týka emocionálneho prepojenia postáv s divákom), ale za tú neskutočne skvostnú výpravu (kvôli tým kostýmom a dekoráciám musel snáď niekto zapredať dušu), za skvelého a charizmatického Chowa, za záverečnú badass bitku s tisíckami reálnych aj digitálnych komparzistov, a hlavne za celkové Yimouovo režijné majstrovstvo, vďaka ktorému sa na konci dostaví aj mnou aktívne vyhľadávaná a zbožňovaná osudovosť, proste to vysoké hodnotenie udelím. ()

blackrain

Opět tu nehraje velkou roli gravitace a s dodržováním fyzikálních zákonů si taky nikdo velkou hlavu nedělal, ale na to už jsme si zvykli u podobně laděných snímků. Film je našlapaný emocemi. Herci hrají výborně, což je poznat i z jejich výrazů tváře. Občas si vystačí i beze slov. Z jejich tváří se dalo krásně vyčíst, co se právě odehrává uvnitř samotných postav. Tvůrci si také hodně vyhráli s nejrůznějšími detaily. Výroba kostýmů musela zabrat spoustu času a to ani nemluvím o jejich oblékání. To muselo trvat taky děsně dlouho. ()

kaylin

Tohle je snímek, který je prostě krásný na pohled. Strašně hezky se na to dívá, a to každou chvíli. Ta kompozice a smysl pro detail jsou místy naprosto neskutečné. A použití žluté je neuvěřitelné. A dokonce to má i příběh! Trochu tomu něco chybí, asi je to moc estetické, ale jinak bez emocí, ale stejně je to krásná podívaná. ()

Kaluž

Tak barevný film jsem ještě neviděl. Vizuální lahoda, dějová jahoda (nebo spíš malina?). Trošku zklamání po předchozích dýkách. ()

jajinka

Velmi emotivní příběh, gigantní scény (jako Čína), ale nechutně moc krve.. Klan byl v tomto ohledu lepší.. ()

Damiel

50 % - Tak tentokrát mě Yimou Zhang nedostal, dokonce ani po stránce vizuální mě to nenadchlo tak jako Hrdina nebo Klan létajících dýk. Potíž není ani tak v tom, že se to odehrává vesměs v nitru paláce než v kouzelné přírodě, potíž je v tom, že při sledování dramatu rodinné tragédie se neodehrávalo nic v mém nitru. Tentokrát mohu říct s klidem v duši: vyumělkované nic. Samoúčelný, přeplácaný duhový palác, samoúčelné vizuální efekty, samoúčelná slow motion... Výrazně mě zaujal snad jen slet černých válečníků na lékařovu haciendu. Gejša byla pro mě zážitkem mnohem emotivnějším, a to je co říct :-) Chow Yun-Fat i Li Gong jsou herci par-excellence, ale v kontextu a vyznění celé story mě jejich osud vůbec nezasáhl. Ale občas se mistr Zhang utne, že? ()

džanik

Prvních 45 minut se skoro nic neděje. Pak to vezme do ruky čínský pan Shakespeare a je to. Majitelé černobílých televizorů jednu hvězdu uberou. ()

CageDepp

4 hvěždičky jsou zasloužený. Nejvíc se mi líbilo jak tam na konci uklízely to bylo celkem i vtipný., když se objevily ninjové tak to teprve dostalo pořádnou štávu. ()

dawe04

Tichý boj skrytých emocí a intrik zahalený v nádherném a luxusním hávu se mění v krvavou lázeň loajality a nenávisti. Stejně jako většina asijských filmů vám nedá emoce zadarmo. Pod všemi těmi šperky a krví nasáklými zlatými květy se však odehrává napínavá a krutá hra. Herecké výkony celé rodiny skvělé a titulní píseň Jaye Chou bere dech. ()

Kangax

Áno to je pravá Čína! Obrovský komparz, okázalé kostýmy, dekorácie, veľa boja a intríg. VŠETKÉHO VEĽA ! A pritom vlastne komorné divadlo! A ten tragický a cynický koniec. MĽASK ! ()

Skip

Je to barevné a blyštivé, ale uvnitř prázdno. Co to je? Kletba zlatého květu. Člověku ze všech těch barev až přechází zrak. Jenže to jsou jen kulisy a v nich herci v nádherných kostýmech, kteří nemají moc co hrát, protože v tomhle poněkud megalomansky pojatém filmu úplně chybí nějaký příběh, který by dokázal diváka zaujmout. Jen na tu Gong Li se dívá moc příjemně, ale to ostatně v každém filmu, kde hrála. ()

Aleee89

Kletba zlatého květu je jeden z filmů, které mě prostě zaujaly, když jsem si o nich poprvé přečetla, tudíž jsem ho musela vidět a dost jsem se na to těšila. Neviděla jsem předchozí filmy pana režiséra, takže nejsem nijak ovlivněna a můžu hodnotit s čistou hlavou, ale zase nemůžu srovnávat... Herci byli vybráni skvěle, moc se mi líbily exteriéry, hudba, především pak kostýmy, na které je opravdu radost se dívat. A to nemluvím o bitevních scénách a kung-fu rvačkách, kde je vidět propracovaná choreografie. Příběh je sice ne podle historie, ale to ho nečiní horším. Je zajímavé sledovat, jak si tvůrci představili čínský dvůr jako něco navenek krásného, ale uvnitř trouchnivějícího a prolezlého nejen intrikami. Z těch intrik mi až někdy bylo úzko. Na film se dívalo hezky, rozhodně mě nezklamal. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží