Mladý zemědělský odborník neuspěje jako správce dobytčí farmy státního statku v pohraničí... Pokus o realistický pohled na problémy zestátněného zemědělství nepřevyšoval výrazněji dobový průměr. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Snímek natočený na základě knihy autora Jana Procházky, který se sice považuje za typický výrobní film dle takzvaného budovatelského schématu o rozvráceném hospodářství a snaze jednotlivce o nápravě, avšak po dramatické a atmosférické stránce se jedná o jeden s povedených českých, dnes již klasických filmů z první poloviny 60. let. Hlavní role nového správce zemědělské usedlosti a zapáleného organizátora vše uvést do pořádku se představil Petr Kostka a zhostil se toho na jedničku. Charakterově i po psychologické stránce svou postavu pojal adekvátně, a co je hlavní, naprosto uvěřitelně. Zkrátka a dobře, po herecké stránce v dramatické roli podal úctyhodný herecký výkon. Děj je pojat jako retrospektiva, neb příběh začíná dramatickou scénou, po které je odvyprávěno vše, co se před touto událostí stalo. Svým způsobem se námětově  nejedná o nic ojedinělého, neboť tématicky vzniklo hlavně v 50. letech takových filmů více než dost a vznikaly i po tomto, i když už více v komediální a rodinné podobě. Výše zmíněné budovatelské schéma je tedy jasné, ale to neznamená, že by tím film patřil k odsouzení. Naopak. Historikové se sice mohou dohadovat o reálnostech dané problematiky, ale je to film o určité době, což znamená, že ukazuje atmosféru na statcích po jejich zestátnění, ve kterém probíhaly i nejrůznější lidské osudy. Snímek se natočil v kinoformátu, takže po obrazové stránce o to větší zážitek. Suma sumárum, vlivem projednávané doby mohou být nemalé výhrady, ale co se týče tolik známé stranické propagandy, je snímek zcela neškodný. Film své doby o své době a nic víc. ()

GIK

Dosti depresivní film s vynikajícím Petrem Kostkou. Drsnému konci jsem moc nevěřil. Nebo se něco podobného opravdu u nás někdy stalo? Holému ani tomu druhému nádeníkovi Kostka nic tak strašného neudělal. Řidič náklaďáku byl hovado, to beru. ()

Marfab

kdyby film měl lepší konec tak jsou to lepší 4hvězdy. ono v podstatě byl konec dost useknutý a nevyřešil se zcela hlavní problém, jen se odložil na později jak bylo na konci řečeno ()

hiczech

Tento snímek mi dlouho unikal a dnes jsem si udělal radost, když jsem ho mohl zažít na vlastní oči. Je mi trochu líto těch, kteří nepochopili podstatu díla. Prostě jsme každý z jiného těsta. ()

Amonasr

Výborně natočený film, který se už zcela vymanil z toho, co a jak se točilo v padesátých letech. Nosně realistický Procházkův scénář dostal tehdy avantgardními vizuálními prostředky koketujícími až s jistou surreálností kvalitní  filmovou podobu, na níž se rovnocenně podílely všechny zúčastněné složky - od režie, přes kameru, hudbu, střih až po přesvědčivé herecké výkony.  Svou úrovní tento snímek plně zapadá do vrcholného období čs. kinematografie 60. let, která zcela zastiňuje i současnou českou filmovou tvorbu. ()

Pitryx

Nic zvláštního. Nadprůměrní herci v podprůměrném filmu. Takové jalové nic s příčeskem. Na jedno mrknutí a neusnutí dobré. Proč tam Jana běhala ve dne s rozsvícenou baterkou jsem nepobral. ()

Nalimator

JZDwestern se povedl, ma to stavu, zaporaky, pekne holky a poctivou drinu na statku. V socialistickém nadšení Kostka kasle na 3 mistni krasavice, které jej brutalne nahanej a řeší pici pro svoje kravy. A tak to ma byt! ()

senecek

Viděno dnes a popravdě řečeno,že vzhledem k tomu,co nám produkuje naše kinematografie a TV dnes a i za posledních cca dvacet let a to včetně pohádek (čest vzácným výjimkám),je tohle dílo výborné. Kdo uvažuje ,,normálně",tak se nad nějakou propagandu povznese (ostatně i teď je jí všude kolem dost,třeba i v pohádkách ...) a ocení,třeba jako já hlavně výkony herců - Petra Kostky a Jiřího Holého zvlášť a výbornou práci Zdeňka Lišky,ostatně jako vždy a ve všem,na čem pracoval! Za mě tedy čtyři hvězdy určitě. ()

mikel

Neuvěřitelné, co se dalo natočit a jak dobře v r.  1962. V podstatě je to přiznání, že ve vylidněném pohraničí se komunistům nedařilo skoro nic. JZD zakládat nešlo a tak měly pohraničí zachránit státní statky s lidmi jako zaměstnanci. Jenže státní statky nejen v pohraničí ale i ve vnitrozemí fungovaly hůře než JZD. Kostkova životní role a velice dobrá černobílá širokoúhlá kamera. Obsah dobrý, forma dobrá, jen to mytí pětadvacítky v rybníku mi vadilo. ()

kotrlak

ZO ukazujou že za bolševika byl všude bordel už od úplnýho začátku jeho neslavný éry....a důsledky pronásledujou tuhle zemi dodnes... ()

McMerkurion

... od začátku je naprosto jasný, že dokonalej soudruh z výzkumáku je chytřejší než domorodci, kteří umějí jen chlastat a krást, a nebejt jeho, tak ani fotbal nevyhrajou ... agitace každým coulem ... ()

cyglos

Když jsem v odkazu na film přečetl, že scénáristou je Jan Procházka, tak jsem šel víceméně do jistoty. Musím konstatovat, že mne tento film dostal svým nepřibarvovaným pohledem na pohraničí v době, kdy se především budoval průmysl. Nestandardní začátek, který evokuje tragédii; zvuk halovaný, jako z horečky. Syrové reálie. Skvostný Kostka; rozverná až drzá Brejchová; lidský Lohniský; papalášovský Krejča; tvrdý a drsný chlapák Lukavský. Doplněno širokoúhlou, černobílou kamerou, a je tu filmový kousek, který mne ani svou upozaděnou komunistickou propagandou nikterak nepoznamenal a neurazil. Naopak, až na závěr, který je tak trochu cukrlátkový, je to dílo, které si zaslouží plnou palbu hvězd. Pane Procházko a Ivo Nováku, a všichni protagonisté, díky. ()