Tajnosti

Little Girl Blue

Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2007, 95 min

• Morien

Tahle žena, jež má zdánlivě všechno, mi ve svém chování připadala trochu snobská, nějak jsem jí nedokázala uvěřit hnutí mysli. To mávnutí rukou nad autem, a tak 43 táců, mně už je to jedno, mobil neustále po ruce... je to můj osobní problém, ale já ho občas s takovými lidmi mám. Nechci říct "nemají si na co stěžovat", ale spíš "A proč nepřemýšlí taky nad tím, že by měli bojovat?" Sebevědomí kombinované se zalíbením v sebelítosti velmi často sklouzne k podivnému druhu povýšenosti a takový jsem získala dojem tady a to já nemám ráda.(28.11.2009)

• Tetsuo

Proč mám takový neodbytný pocit, že široce oceňované české filmy jsou o lidech, kteří ve skutečnosti buď neexistují, nebo jsou alespoň napsáni tak, aby se jich týkalo co nejméně skutečných problémů? _______ Tohle jistě nevadí v žánrových filmech a jako otevřené melodrama bych Tajnosti dokázal přijmout. Ale jako film o "obyčejné ženě středního věku, která si najednou uvědomí, že jí ve spořádaném životě něco chybí" - hm, je to takové jak z příručky feminismu z 50. let (viz Betty Friedanová: Ženská mystika). ___________ Opět, nebyl by to problém, kdyby kolem hlavní hrdinky nedefilovali jen byznymani, klavíristi, divadelní herci a léčitelky, zkrátka figurky z umělého, přeušlechtilého světa, kde se všichni rýpou ve vlastní duši a ostatní problémy se jich netýkají, nebo je hážou za hlavu. (Vždyť i ten krachující krámek s hudebninami je vlastně jen taková poetická rekvizita...) ____________________________ Tajnosti podle mého ukazují především na problém, že u nás je velmi špatně vyprofilována linie "ženského filmu". Výsledkem je snůška různých klišé a kýčovitých scének (vrcholem jsou "taneční vize", které působí jako sebeparodie), případně výjevů, u nichž absolutně není jasné, zda byly míněny vážně (hrdinčino "probuzení" u léčitelky).__________ Je mi vlastně dost líto, že tak přirozená bytost jako Iva Bittová dostala velkou příležitost zrovna ve snímku, jehož hlavní slabinou je nepřirozenost, chtěnost a vykonstruovanost. _____ Chápu, že mnoho lidí díky Tajnostem objevilo Ninu Simone, uznávám, že velkoměstská kultivovanost je lepší než vesnické buranství jiných českých filmů, všímám si dokonce, že přinejmenším Karel Roden a Martha Issová jsou také lidé, kteří na kameru nikdy neznějí falešně, ale co naplat...(25.12.2007)

Alice Nellis se tímto filmem u mě stala královnou současného českého filmu s tím, že král není.(23.4.2008)

Tajnosti oplývají ohromnými kvalitami ve všech myslitelných položkách, ale přesto se po jejich skončení nelze ubránit dojmu, že celý námět skýtal přeci jen trochu větší potenciál než který byl nakonec vytěžen. Alice Nellis stále režíruje nápaditě a s citem, nejen Bittová hraje na úrovni nejednoho hereckého ocenění a technická stránka je výtečná a přitom zůstává příjemně civilní. Dokonce ani ty tolik kritizované snové sekvence roztančeného města nejsou zlé... Jen jsou někdy zbytečně natahované (obvzláště tango na Kulaťáku je stopáží přes míru). Postavy jsou zajímavé, vyvíjí se a divák jim bez problému rozumí a navíc Nellis nic nesděluje prvoplánově, ale jen tak jakoby mimochodem. Je to výborný zážitek jaký se ze stáje tuzemské tvorby často nevidí. Ovšem k dokonalosti schází ještě velký krok. Doufejme, že ho Alice Nellis někdy v budoucnu udělá - předpoklady i tvůrčí kvality k tomu v každém případě má. ♫ Hodnocení OST : 4/5(21.5.2007)

Tento film Vám chce zdělit nějaké poselství, ale pořád jako by si hledal cestičku, až zabloudí. Takhle to dopadlo v mém případě.(27.11.2007)

• - Dvě skladby od Niny Simone, které ve filmu zazní, jsou z alba Little Blues z roku 1957. (Siriuss)

• - V Tajnostech si zahrála i režisérčina dcera Ella Rose – je to miminko, které se mihne ve scéně, kdy hlavní hrdinku pokutuje revizor v tramvaji. (Siriuss)

• - Natáčelo se v Praze, v lokalitách Žižkov, Dejvice, Pankrác a Nusle. (Terva)