poster

Tajnosti

 • slovenský

  Tajnosti

 • anglický

  Little Girl Blue

Drama / Komedie

Česko / Slovensko, 2007, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  ****

  Tajnosti oplývají ohromnými kvalitami ve všech myslitelných položkách, ale přesto se po jejich skončení nelze ubránit dojmu, že celý námět skýtal přeci jen trochu větší potenciál než který byl nakonec vytěžen. Alice Nellis stále režíruje nápaditě a s citem, nejen Bittová hraje na úrovni nejednoho hereckého ocenění a technická stránka je výtečná a přitom zůstává příjemně civilní. Dokonce ani ty tolik kritizované snové sekvence roztančeného města nejsou zlé... Jen jsou někdy zbytečně natahované (obvzláště tango na Kulaťáku je stopáží přes míru). Postavy jsou zajímavé, vyvíjí se a divák jim bez problému rozumí a navíc Nellis nic nesděluje prvoplánově, ale jen tak jakoby mimochodem. Je to výborný zážitek jaký se ze stáje tuzemské tvorby často nevidí. Ovšem k dokonalosti schází ještě velký krok. Doufejme, že ho Alice Nellis někdy v budoucnu udělá - předpoklady i tvůrčí kvality k tomu v každém případě má. ♫ Hodnocení OST : 4/5(21.5.2007)

 • Radek99
  *****

  Vynikající v pravém slova smyslu evropský ženský film. Komorní náhled do života, soukromí, emocí a pocitů ženy. Alice Nellis natočila čistě existenciální film - vnímání hrdinky často sklouzává na nepodstatný detail (moucha lezoucí po dřevěném obložení...), většinu relevantních vjemů zastiňují tělesné pocity (obvykle horka), repliky ostatních lidí mnohdy odcházejí kamsi do pozadí, mnoho situací má rysy absurdna (na ulici dívka na kolečkových bruslích tančí balet...), hlavní hrdinka Julie je vlastně takovým Camusovským cizincem respektive cizinkou v nesrozumitelně odcizeném světě i vlastním životě. Výborné jsou ale (obvykle na hudebním základě) lyrizované pasáže vnímání reality - obdobně jako to udělal třeba Lars von Trier v Tanci v temnotách (Trierova Selma a Julie mají ostatně mnoho společného). Zdánlivě obyčejné a fádní věci se tak jeví díky hrdinčině percepci jako poetické - hádka partnerů na ulici přeroste v tanec, bezdomovci tančí v dokonalé choreografii, prodávání se změní v balet a nejdokonalejší je rytmizované pohupování lidí jedoucích tramvají - to byla opravdová krása... Cit k rytmu a hudbě vůbec (mezinárodní anglický titul filmu je ,,Little Girl Blue" podle názvu písničky geniální Niny Simon...) je z tohoto filmu cítit velmi markantně a nebude to jen díky jeho hlavní představitelce - herecky úžasná a přesvědčivá Iva Bittová! Alice Nellis měla skutečně šťastnou ruku. Také mužský protějšek Karel Roden podal strhující výkon, jeho výčitkami rozervaný manžel jakoby vypadl z kolektivního podvědomí. Nejvíce mě ale překvapila Marta Issová jako dcera. Naivně bezprostřední, herecky ukázněná... Tajnosti jsou prostě vynikající film (a tolik jiný než režisérčiny dva předešlé...). Skvělý nadčasový námět i scénář, popis tajností, které bolí a před kterými utíkáme a schováváme se. Každý si nese ty své a každý je má. Jen někdo si je možná nedokáže přiznat...(10.7.2007)

 • Marigold
  *****

  Nevím, jestli by nemělo alarmovat, že mě zasáhl do černého příběh matky-čytřictánice, ale marná sláva, Bittová je úžasná, hudba citlivě vybraná, její sladění s obrazem postrádá provinciální přízemnost, příběh se možná zmítá v banalitách, ale nesnaží se přetvařovat jako něco zásadního. Všechny epizody mají velké vnitřní kouzlo zralých žen, svůdný nadhled a zcela postrádají k zeblití lesklé pozlátko vieweghovských příběhů pro lobotomizované ženy v domácnosti. Vzato v celku, jsou Tajnosti filmem, který něco říká, aniž by se u toho směšně kroutil a pitvořil. Alice Nellis opět dokázala své ne zrovna tuctové vidění světa přetavit do výborného filmu, troufám si tvrdit, že svého nejzralejšího a nejlepšího.(8.5.2008)

 • charlosina
  *****

  Tajnosti se snaží zachytit jeden obyčejný den jedné obyčejné ženy... Jak se ale záhy ukáže, zas tak obyčejný den to nebyl, "něco" se změnilo. // Tak v první řadě mám pro Ivu Bittovou slabost. Náhlé uvědomění si stereotypního způsobu života a probuzení promlčeného vzdoru předvedla dokonale. // Alice Nellis tak citlivě znázorňuje niterní posun zdánlivě spokojené ženy, manželky a matky, která se rozhodne začít znova, začít jinak, být vyrovnanou ženou. Není to rozmar, je to potřeba. // Pro mě konečně "vyzrálý" snímek mladé autorky s perfektní Ivou Bittovou.(16.1.2008)

 • Djkoma
  ***

  Natočila žena opravdu film pro ženy nebo si opět nějaká dáma řekla, že by měla ukázat jací jsou muži špatní a ženy vlastně skvělé? Pořádně asi ani jedno. Alice Nellis natočila jistě zajímavý snímek, který se nevyhýbá žádnému klišé ani pomluvě(hlavně okolo mužského rodu) a předkládá nám ženu, hrdinku i trpitelku. Tady je pro mě první zádrhel, protože i když je Iva Bittová dobrá herečka, její postava mě nezaujala a už první scéna s jejím mužem a jejich "rychlovkou" mi ukázala kam se asi film bude ubírat. Žena, která má poměr, čeká dítě s milencem a nedokáže ani říct po čem touží svému synovi nebo dceři je opravdu skutečnou ženou? Mrzí mě pokud tomu tak je. Snímek z hlavní postavy dělá strašnou trpitelku a chudáčka, který potřebuje pohladit, ale úplně se ignoruje fakt, že si ta paní za většinu problémů může sama. Abych pouze nekritizoval dějovou linii a hlavní postavu, musím vyzdvihnout, na české poměry úžasnou, hudební složku. Opravdu se mi dlouho nestalo, abych u českého filmu obdivoval zvuk. Ještě nesmím zapomenout na Martu Issovou, která pro mě byla nejlepší postavou snímku. Tato 26ti letá herečka dokonale vystihla dceru hlavní postavy a její pohled "údiv" mě pokaždé silně rozesmál(v dobrém). Rozhodně na české scéně zajímavý počin, který by měl být pro většinu diváků povinností. Už jen pro ten pocit, že se podívali do tajností někoho jiného...(21.11.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace