Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

meda2016

Pár knih mám načtených a miluji tuhle srandu z úplně jiných světů jiných bytostí. "Otecka prasátek" jsem nečetl a pokud bych měl volit podle filmu, ani bych nechtěl. Legrace ta tam, a film na mne působí tak, že "je ošklivý". Jsem fanda Pratchetta a tohle jsem dal vícekrát na mém DVD s pocitem, že mi něco uniká. Nenašel jsem, co. Pokud to měla být horrorová komedie (neb zmizení roznašeče dárků je pro dítě horror), nebyla. ()

Tade

Jsem nadšen, zeměplochu bezmezně miluji, takže jsem se před shlédnutím trochu bál co to bude, ale výsledek mnohokrát předčil má očekávání. Srovnatelné s knížkou (v rámci mezí) ()

ste

Knihy Terryho Pratchetta vždy přečtu jedním dechem. Jeho styl humoru se naprosto shoduje s tím mým, proto mě trochu mrzelo, že na plátně to co by mělo být vtipné na vtipnosti ztrácí. Ale na televizní inscenaci to špatné nebylo. ()

svist10

Otec prasátek se mi jednoznačně líbil víc naž Barva magie. Je komornější, temnější a mimo jiné má jeden trumf v kapse a to zatraceně častější výskyt Smrtě. Netuším jak to dělá, ale svou přítomností dokáže rozzářit každou scénu. Jeho přímým protipólem je Časnačaj. Toho jsem vážně nesnášel. Jediná výtka směřuje k režisérovi. Ten spolehlivě sabotuje dynamiku každé scény. Krásně je to vidět například na honu na Otce prasátek. Scéna v knize je daleko akčnější a ve výsledku z vás vyrazí víc emocí. Proč je to tedy za 5*? Za předlohu, herce a nečekaně kvalitní vizuální efekty. Očekávám další díly, snad už s jiným jménem na režisérské sesli. ()

Rouzilka

Opravdu velice povedený snímek. Nadpřirozené bytosti jako víla zubnička nebo smrť nechybí. Tento film mě donutil přemýšlet o tom, že si přečtu nějakou knihu od Terryho Prachetta. Dokonce i filmové efekty byly velice zdařilé. ()

acervena

Hex jsem si představovala skleněnější, knihovníka nevidět, sem tam trochu delší záběry, ale jinak milovníka Terryho Pratchetta tento film potěší. Časnačajův smích je úžasný, Smrť milá postava, Žlučoblijův krok a skok jedinečný. Nechápu, proč se tento film při takové fanouškovské základně nepromítá třeba aspoň na dvojce. ()

dracekt

Já jsem zeměplošský fanoušek, takže hodnocení je celkem jasné. Je to poměrně věrné ztvárnění knížky. Smť a Zuzanka jsou naprosto dokonalí :-). ()

Klue

S knihami Terryho Pratchetta nemám rozsáhlé zkušenosti, stačí však na to, abych dokázala ocenit kouzlo tohoto filmu. Nádherná směsice vtipu, satiry a životních místy až filosofických mouder. Rozhodně nejsympatičtější postavou je pak Smrť. Rozhodně doporučuji shlédnout. HOHOHO ()

rakosabasta

Při čtení Pratchettovy předlohy si člověk říká kdovíjak to není "filmově" napsáno - skok sem, skok tam, flashbacky, flashforwardy... a pak, když to někdo natočí přesně podle toho, najednou z toho ty střihy čouhají ještě víc. Úžasně vypracované dekorace-triky, kostýmy, make-up, atmosféra... ale... Chybí všemu tomu, i přes ty skoky, rytmus :-/ ()

MK_ultra

Knihy Terryho Pratchetta jsou dějově velmi obsáhlé a složité. A problém dějově složitých a obsáhlých věcí je v tom, že jsou táááák příšerně obsáhlé a složité!!!!! A když se snažíte najít onu mýty opředenou červenou nit příběhu ,tak Vám to kolikrát nedá a říkate si :"To se mi líbí to by tam mělo být", nebo:"No když jsem tam dal tohle, tak nemůžu opomenout tohle, to by nedávalo smysl!" a když už to máte, tak si říkáte: "Sakra, to bude zatraceně dobrý!"a když to natočíte a máte jen špetku soudnosti tak si řeknete:"E au.....!". Pro člověka neznalého věci je Otec prasátek tři hodiny urputného přemýšlení o co teda jde (např.: krátká scénka s Pochmurným Kvíkalem nezapadající vůbec do děje), pro člověka znalého věci jsou to tři hodiny urputného přemýšlení (např.: Proč tam je ta krátká scénka s Pochmurným Kvíkalem, když jeho postavu z celého filmu stejně vystříhli...) a podobně. Jinak je film překvapivě výpravný, s poměrně zajímavým soudtrackem a celekem povedeným obsazením (Marc Warren v roli mr. Teatime je velice okouzlující). V konečném důsledku je ale pro mě celý film tak trochu (země)plochý. ()

Alchemilla

Snaha nenaštvat a neurazit Prachettovi fanoušky z filmu dští na míle daleko. Možná proto celému snímku chybí určitá "přidaná hodnota", něco, co by film povýšilo na stejnou úroveň jako knihu. Herci jsou příjemní, vizuální stránka by mohla být lepší. Sem tam se vyskytnou hluchá místa. Ale nejvíc jsem postrádala specifický humor. Nahradily ho občasné hlášky a to je skutečně málo. 70% ()

Ajka13

Čekala jsem od toho víc, ale bohužel mě to nijak zvlášť nenadchlo. Ani jsem se moc nesmála. Hold na Pratchetta tolik nejsem. ()

RoyBatty444

Niečo iné na vianoce ktorý nám otvorí zrak zo skomercializovnia sviatkov. Film sa drží predlohy a preto sú v ňom nezmenené také perli ako táto: ˝Ľudské bytosti robia život tak zaujímavým. Viete, že vo vesmíre, tak plného divov, sa im podarilo vymyslieť nudu?˝. Preto si na to treba zobrať čas a chuť lebo sa tu doslova číta 400 stranová kniha. Herecky sa jedná o to lepšie z anglického batôžka a Ian Richardson je ako SMRŤ vynikajúci. ()

AmunRa

Škoda přebujelé stopáže a tím i rozplizlého spádu. Bez těchto výtek by to byl úžasný film s jedním z nejděsivějších záporáků v podání Marca Warrena, před kterým smekám. ()

ssarka

patřím do fanklubu Zeměplochy už asi 15 let,znám všechny postavy nazpamět a mám vše co vyšlo v ČR koupené...tenhle film mou fantazii v ničem nezklamal,je perfetkní..jediný krůček od dokonalosti je bohužel nízký rozpočet,protože na plno záběrech bylo vidět,že je to pouze televizní verze..ale i tak jsem strasně ráda,že vznikl a dívám se na něj dost často...Terry je nejlepší :D Smrť je druhá nejoblíbeněší postava z tohoto světa a jsem ráda,že film je právě o něm,tady se vyřádil.. ()

Sidenius

když to vezme Smrť za Otce Prasátek (místo Santa Clause) vznikne neskutečná věc. Prostě Pratchett, nedokážu říct kdo je pro mne víc, jestli Tolkien nebo Pratchett, ale musím uznat že u Pratchetta se vždy nasměju daleko víc a to je mi přes 30. :-) Prostě fantasy jak bejk. Jediná drobná nevýhoda u prachtetta je že musíte skutečně dávat celou dobu pozor. ()

Mistr119

Ze začátku byl film trochu zmatený a jakožto člověk, který Otce prasátek ještě nečetl, jsem si říkal, jestli mi všechno dává smysl tak, jak by mi smysl dávat mělo - např. absolutně jsem nepochopil JAK že se vlastně Ča-snač-aj dostal do zámku zoubkové víly, když původně jel k zadnímu vchodu Neviditelné univerzity. Ale nechybějící pratchettovský humor a hlavně závěrečné filozofické dialogy mezi Smrtěm a Zuzanou mě nutí dát i čtvrtou hvězdičku. :) ()