Slídil

• USA Sleuth
Mysteriózní / Thriller / Drama
USA, 2007, 86 min

Slídil je remakem stejnojmenného filmu z roku 1972, který byl ověnčen čtyřmi nominacemi na Oscara a v němž si též zahrál sám Michael Caine. Tentokrát se ve filmu vrací v roli opačné, v roli milionářského autora detektivních románů, který si měří schopnosti s nezaměstnaným hercem (Jude Law) ve smrtelně vážné a vážně zamotané hře s hrozivými důsledky. Film byl v roce 2007 nominován na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. A na stejném festivalu též obdržel cenu The Queer Lion, která je udělována filmům reprezentujícím aspekty homosexualního života. (oficiální text distributora)

Martin741

Reziser Kenneth Branagh /Za Zimniho Slunovratu, Marna Lasky Snaha/ natocil len slaboduchy rymejk klasiky z roku 1972 s Michaelom Caine- om / Italian Job 1969/. 10 % ()

Elyssea

Fascinující. A jiné. Hodně. Se zajímavou kamerou a perfektní hudbou. Perverzní? Možná. Rozhodně působivé. Lépe to za mě ovšem řekla Nathalie. ()

Juto

Akékoľvek potešenie je možné z filmu vyžarovať, spočíva v čiernej komédii zvlnenej symbiózy Caine a Lawa. 5/10 ()

O´Hara

Celkově dobrý film plný napětí a zvratů, ale dle mého názoru, kdyby film skončil po šedesáti minutách, nic by se tomu nestalo a já bych mu ještě přidal hvězdičku navrch. Takto je to pro mě ,,pouze´´ 3. ()

Jermann

Těžko srovnávat s původním úžasným Slídilem s Cainem a Olivierem .. tohle nové dílko má s originálem společnou jen hlavní zápletku, ne příliš šťastný závěr .. a Caina. Atmosféra se přehoupla spíše k mrazivému hi-tech thrilleru, zdaleka ne tak hravému jako dříve .. a také přibylo ono příjemně ujeté sexuální napětí, které za přítomnosti hezouna Lowa a charismatického Caina prostě muselo fungovat. Oba herci si své výměny zjevně vychutnávali a pod Branaghovou taktovkou předvedli báječně kýčovité, nápadně přehrané a přebarvené divadlo. Přetechnizovaný dům, respektive kulisy musely stát majlant a jsou taky náležitě prodány .. místy jsem měl pocit, že koukám na epizodu Househunters .. nefungují ale jen jako okázalé pozlátko pro potěchu oka. Ten chladný a mimimalistický interiér dost vypovídá nejen o povaze Wyka, který v něm žije, ale také jeho ženy, která jej designovala .. a potažmo pak o charakteru jejich vztahu .. A nebo je celý film jen povrchní úchylná nablýskaná kecačka a já domýšlivě tápu, jak obhájit, že se mi libila :-) ()

blitzer

Skvělá, psychologická hra na kočku a myš, kdy se výhoda několikrát přehoune na jednu a v zápětí zase na druhou stranu. Hodně se mi líbilo minimalistické pojetí - dva herci a jeden odporně odtažitý dům. Musím říct, že s blížícím se závěrem se zpočátku jednoduchá zápletka stávala stále bizardnější, takže jsem ke konci ani pořádně nevěděl na čem jsem. Jinak, nějaký ten Branaghův film už mám za sebou, ale kdybych nevěděl, že Sleuth točil on, tak bych tu jeho režii nehledal (tedy až na tu divadelně komorní stylizaci). ()

Šimpy

Náhodou mi tenhle film běžel jako zvuková kulisa k jiné činnosti a ty dialogy mě tak dostaly, že jsem si k tomu nakonec sedl a díky bravurnímu hereckému koncertu ústřední dvojice jsem u toho ztvrdnul dlouho do noci až do konce, který mě přikoval k židli a pak na mě ještě bliklo jméno režiséra a já zůstal s otevřenou tlamou. Kenneth Branagh, můj oblíbenec, tak to už není divu, že mě film tak vtáhnul. Opět díky Kennethe! ()

Radiq

Bylo to umělý, nevěřil jsem tomu ani vocas na koncu páteře. Nevěřil jsem tomu ani vymáčklej jebák. Nevěřil jsem tomu dokonce ani mrtvou sardinku s mejkapem, kdyby tam nějaká byla. Herci to zahráli dobře, to nemohu říct (sorry, je to parafráze na cimrmanovo Učí se dobře, to nemohu říct. Ve skutečnosti to ale zahráli dobře). Každopádně mě to odradilo od toho, abych se podíval na původní kousek s Olivierem. ()

Ťapka

Ani mysteriózní, ani thriller, ale skvělé psychologické drama, jehož scénář napsal skvělý dramatik podle skvělé divadelní hry. Divadlo je hlavním hrdinou, čouhá z režijního pojetí i z výkonu obou protagonistů, kteří rozehrávají své vlastní hry ve hře. Cynický a blazeovaný Caine i vystajlovaný páskovský Law si jdou po krku tvrdě a neúprosně a je těžké se rozhodnout, který z nich je odpornější a sebestřednější. Odlidštěná dekorativnost interiéru je posilovaná objektem sporu - Cainovou manželkou Maggií, která je přítomná jen jako obraz a symbol, jako kořist, o kterou v posledku ani tak nejde. Brrr! ()

hans500

"Slídil" je sice zajímavý film (remake), avšak za původní verzí výrazně zaostává. Kenneth Branag sice téma pojal po svém a to je dobře, ale většina změn oproti originálu je zkrátka na škodu, pointa není takové, napětí je méně... Přesto zrežíroval s citem, takže veškeré výtky směřují spíše ke scénáristovi této verze Haroldu Pinterovi. Hercům se nic vytýkat nedá, oba se snažili, ač se Michael Caine nevyrovnal Laurenci Olivierovi ani Jude Law Michaelu Caineovi. Lawovo přehrávání sice bylo dobré a roli zvládl, ale mladý Michael v původním snímku je zkrátka nedostižitelný a Michael se zase nemohl vyrovnat velikánovi Olivierovi, ale roli také pojal po svém (za to si oba pánové zaslouží pochvalu). Všehovšudy ve srovnání s původní verzí nejde jít výš než na 3*, ale bez znalosti origináu by to bylo i za silné 4*. PS: Slídil je již druhým filmem ve kterém si Jude Law zahrál postavu, kterou dříve ztvárnil Michael Caine (poprvé to bylo ve filmu "Zlatíčko"), že by pouhá náhoda? ()

Honzíno

Jsem nepoznamenán originálem. Výtečně zrežírovaný počin s okouzlujícími hereckými výkony. Bohužel se ve filmu nenachází nějaká zásadní scéna, která by dokázala nasadit celkovému dojmu korunu a i přes 88 minut slouho stopáž na mě snímek působil jemně zdlouhavě. I tak jde o velice napínavou a sofistikovanou zábavu. ()

JimmyII

Přiliš nechápu nízké hodnocení tohoto filmu. Měl jsem pocit, že lidé na čsfd jsou schopni pochopit náročnější film... Pravda je, že tenhle chce ale opravdu speciální vkus. Pokud máte rádi ostrou konverzaci, suchý britský humor, intriky, minimalismus ve všech směrech a hlavně divadlo, pak budete nadšeni. Aby taky ne, když pro film napsal scénář laureát Nobelovy ceny Harold Pinter podle hry Anthonyho Shaffera. Herecké výkony obou dvou jsou fantastické, Michael Caine je geniální a Jude Law ještě víc, docela se divím, že Akademii tenhle snímek asi unikl... Dokonalý výběr interiéru, moderního, minimalistického s použitím umění současných britských výtvarníků podtrhuje syrovost děje, vynikající Doyleova hudba mi připomínala Mansellovo Requiem za sen, kamera je úchvatná a ctí pravidla divadla - nic se před divákem neschová. Výborný kousek, nepochopený a nedoceněný! ()

Sfinkter

Tady budu tvořit jednu z výjimek, ale tahle divadelní smršť se mi líbila. Dva skvělí herci a jeden dům, jedna klec pro kočku a myš. Ale kdo je ta kočka. ()

Kamkon

Ďábelský čertík Jude, dávající to jasně najevo a stoicky klidně tajemný Michael, který to nosí uvnitř. Velmi dobrý zážitek. ()

Qitek

I kdybych neznal originál, nehodnotil bych jinak. Bohužel tohle se Branaghovi vůbec nepovedlo. Prázdné, bez napětí, bez šokující pointy (i když by chtěla)... Mdlé, nudné a vůbec celé k hovnu. ()

YumiOkami

tak tahle verze byla o trosku lepsi, nez ta puvodni. bylo to rychlejsi a moderni prostory se do filmu hodily (i kdyz vzdy uprednostnuji prostredi z 60./70. let). herci se mi mooc libili, michael caine teda vic za mlada (❤️), ale i tady mel svuj gentlemansky sarm, ktery byl naprosto neodolatelny! konec me prekvapil. ❝𝘘𝘶𝘪𝘵𝘦 𝘢 𝘧𝘦𝘸 𝘱𝘦𝘰𝘱𝘭𝘦 𝘭𝘪𝘬𝘦 𝘮𝘺 𝘣𝘰𝘥𝘺..𝘣𝘶𝘵 𝘐 𝘤𝘢𝘯’𝘵 𝘵𝘩𝘪𝘯𝘬 𝘰𝘧 𝘢𝘯𝘺𝘰𝘯𝘦 𝘸𝘩𝘰 𝘭𝘪𝘬𝘦𝘴 𝘮𝘺 𝘮𝘪𝘯𝘥.❞ ()