Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

Crawler-D

Geniální? Hloupé? Vypočítavé? Oponuji všem, kteří Burtonovi vyčítají recyklaci. Kdepak, tohle je opravdu jiný film, vymyká se stavební strukturou, charaktery hl. postav a hlavně koncem. Ten tam je Burton, který pod rouškou temnoty a bizarností vyprávěl morálně čistý příběh hrdiny, se kterým se můžete ztotožnit, a s koncem, který vnáší klid do našich duší. Sweeney Todd je úplně jiný. Díky dvornímu herci Johnny Deppovi vytvořil amorální postavu zabijáka bez slitování, který baží jen po pomstě. A než stačí pomyslet na svoje chování, učiní hroznou chybu, která ho odsoudí k záhubě. Burton stylově ještě víc potemněl. Je jen málo záchytných bodů, které by byly hravé (nepočítate-li masové bochánky), a je až moc situací, kterým v žilách koluje pravá tragédie. Sweeney Todd je filmem pro silné žaludky. Johnny Depp i Tim Burton to tentokrát myslí vážně. ()

cubajz

trochu bych ubral písniček a přidal na vážnosti.. I když je pravdou, že písně dodávají snímku černohumorný nadhled a hravost, obojí tak typické pro Tima Burtona. ()

ad

Další z mých oblíbených režisérů si ujel sám na sobě a dopadlo to...no jak to asi mohlo dopadnout? Je to chladné, strojené, emocionálně naprosto prázdné, ničím nepřekvapující, naprosto předvídatelné a jen naplňující osvědčený vzorec... Vizuálně, technicky, ani herecky nemám vůbec co vytknout, ale sledovat tenhle film pro mě bylo asi jako si pročítat encyklopedii... ()

Trainspotter

!SPOILER ALERT! Tim Burton a Johnny Depp strike back! Tak tuto filmovou událost letošního přelomu zimy a jara jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít a pln očekávání jsem tedy navštívil naše skromné (s Dolby Digital Ex) městské kino a uvelebil jsem se se svou drahou polovičkou do své, taky, oblíbené třetí řady, i když jsem chtěl řadu čtvrtou, ale to, že se pokladní přeslechla, jsem zjistil až v sále při kontrole lístku se známými slovy "Do prdele!". Ale to je jen zanedbatelný detail. Už od začátku onoho snímku jsem obdivoval poměrně originální ztvárnění main titles se zřejmým stylem a lá mistr Burton, který tak miluji, ale neubránil jsem se dojmu, že docela dost prozrazují děj (mám na mysli onen kartel masokombinátu a holičství), ale to je jen zanedbatelný detail. Johnny byl opět odzbrojující a potvrdila se má myšlenka, že dokáže hrát mnoha tvářemi a v každém jeho snímku mám pocit, že vidím pokaždé jiného herce. Ať už to je podivínský Willie Wonka, nadšený Ed Wood, skeptický konstábl, překladatel ve Vietnamu nebo introvertovaný Edík s nůžkami. Ale to jsem odbočil, ale to je jen zanedbatelný detail, i když pokud je řeč o Střihorukém Edwardovi, můžeme u Sweeneyeho Todda nalézt drobnou paralelu, protože tady se břitva stává prodloužením představitelovi ruky, ne-li jeho samotnou součástí, stejně jako nůžky tamtoho chlapce z tajemného zámku. Tedy zpět k Sweeneyemu. Film má pěkné tempo (nemáte moc čas dívat se na hodinky) a nic se zbytečně neokecává, proto netrvá dlouho, než Cohen zhebne (a že je to pěkné pomučeníčko). Potom už následuje mord za mordem a boom masových bochánků a tedy i kanibalismu (což je lepší než smažený pes u číňanů). Neurazí i dobové satirické pasáže se soudcem Turpinem v podání skvělého Alana Rickmana. V dobré režii chvátá film k velkému finále a k v jako vrcholu vendety, která ale jaksi není tak šokující, jak by si mnozí přáli, což je možná zapříčiněno docela snadnou čitelností a předvídatelností snímku. Pokud bych měl potom zhrnout zápory, musím vytknout hudbu a především křečovitě nevázáné texty, které mi moc neznělěly (Danny, kdepak jsi???). A možná je trochu škoda, že se scénář neinspiroval dobovým jazykem a mluví se tak jen normální dnešní moderní angličtinou. Ale to jsou všechno jen zanedbatelné detaily, protože jsem skvěle bavil a u mnoha scén jsem sotva popadal dech a srdce mi tlouklo jak na poplach. Na závěr sna jen: Děkuju skvělé alianci Tima a Johnnyho, bez které by byl Hollywood jen továrnou na sračky. ()

baaaja

Další typická role šitá pro Deppa jak na míru.. :) a samozřejmě skvělá typicky Burtonovská ponurá atmosféra a skvělé herecké výkony jak Johnnyho tak Helen B. Carter, kterou mám v oblibě čim dál tim víc.. možná sem čekala malinko něco jiného a trochu zajímavější a bohatší děj, ale i tak - pro mě 4,5 * ()

wohna

Tady je vidět že spolupráce Tima Burtona s Johnnym Deppem a Helenou Bonham Carter je excelentní! Vynikající příběh který provází místama nechutné vraždy. Nastaly chvíle kdy mi nebylo nejlíp. Musím ale říct, že jsem si odnesl vynikající filmový zážitek. !! ()

-Bomba-

Skvělý muzikál a ještě lepší film! Johnny Depp tu nemá chybu a ponurá atmosféra z filmu přímo čiší. Jeden z nejlepších filmů jak od Burtona, tak od Deppa. ()

Wladi.mir

Tak film hezký, krasný a Burtonovský samozřejmě. Na můj vkus moc krve, ale co bych taky čekal od Burtona a jeho hororů, že? Moc krásně tu hraje Helena Bonham Carter a taky Sacha Baron Cohen. Johny mi tu přišel slabší, ale to spíše vyplývalo z postavy holiče. Dávam tedy ***. Za divný konec především a taky to, že nemám rád muzikály. ()

bukowski83

No kdyby to nebyl Burton, Depp, Carter a Rickman tak by to asi bylo jen na tři hvězdy, nejenom proto, že muzikály mě nějak zvlášť neberou, ale taky proto že ty písničky nejsou nic moc! Atmosféra filmu je skvělá o tom není pochyb a po pro mě rozpačitém začátku se děj rozjede a atmosféra ještě trošku zhoustne, což film vyvádí s obyčejného průměru do lepšího průměru!Jinak Sacha Baron Cohen je excelentní a hlavně pro nás co známe všechny jeho alter ega! ()

annihilation

Benjamin Barker se pod jménem Sweeney Todd vrací do pochmurného Londýna, aby se pomstil soudci – ten ho nechal nespravedlivě uvěznit, aby se mohl zmocnit jeho ženy. A aby toho nebylo dost, vychovává teď jeho dceru. Znovu si tedy založí živnost na svém starém řemesle, kterým je holičství a pomsta může začít. Nechutné téma doplněné o krvavé efekty a navíc to celé jako muzikál, které většinou (asi až na Vlasy) bývají silně bezduché. Ale přesto z toho všeho Tim Burton vykouzlí něco zvláštního a poutavého. Jak je to jen možné? Samozřejmě je to výběrem herců - klasická dvojice Johnny Depp a Helena Bonham Carter vyzařující šílenecké charisma, nadále jsou zde použity naprosto úchvatné kostýmy inspirované gothickou módou, velmi černý smysl pro humor a kouzlo speciální pro tohoto režiséra, kdy jsou vedlejší postavy nedílnou součástí hlavního příběhu. Avšak film pro každého to určitě není. ()

C0r0ner

Oproti Mrtvé nevěstě a především Velké rybě je to velký krok zpátky, především v invenci. Pro mě klasický problém muzikálů, kdy na úkor perfektní formy trpí obsah, je tady znát velmi mnoho. Aspoň se na to dá docela dobře koukat a občas člověka trefí i nějaká ta vtipná scéna, takže celá stopáž v pohodě uteče. Burton má ale na víc. 70% ()

lilina133

Filmová lahôdka pre všetky zmysly....Johnny Depp podľa mňa spieva perfektne, možno zajtra nevydá hneď debutový album a nezavesí hereckú kariéru na klinec (čo by som mu mimochodom neodpustila:-)), ale na herca spieva naozaj slušne, to musí každý uznať....a navyše s Helenou Bonham Carter tvoria tak neuveriteľnú dvojicu, že na nich tak skoro nezabudnete (už len kvôli tomu, keď sedeli na deke pri skladbe "By the sea"...) Burton je génius to sa nezaprie, Johnnymu look s bielym melírom sadne aspoň tak ako britva v ruke, krv tečie potokom a navyše je tu najväčší mlynček aký som kedy videla (a najhoršie koláčiky:-)) Tento film som si zamilovala na prvé pozretie a určite ho zaraďujem medzi moje naj, aj keď je pravda, že toto nie je každého štýl, ja som však zažila druhé Vianoce, keď priplávala loďka so Sweeneym Toddom do Londýna.... ()

Vignette

Jako bych to neříkala :-). Když máte pod jednou "střechou" Alana Rickmana, Helenu Bonham Carter, Johnnyho Deppa a Tima Burtona, dopadnout špatně to prostě nemůže! Vedle již tradičně skvělého Alana Rickmana, který ale v příběhu rozhodně nedostal tolik místa, kolik by si zasloužil, se mi v roli Mrs. Lovett moc líbila i Helena Bonham Carter, která v každém okamžiku, i když se na ni kamera zrovna úplně nezaměřovala, vypadala úžasně autenticky : ).. ()

lakikaki

Po prvé, som sklamaný. Nie úplne a nie sklamaný v zmysle, že by sa mi Sweeney Todd nepáčil, rozhodne to tak nie je, ale jednoducho som čakal niečo (dosť) iné. Prekvapilo ma najmä pomalšie tempo piesní, diania a vlastne aj celého filmu, ktoré je však spôsobené jednoduchým príbehom, ktorý by sa "akčnejšie" na 2 hodiny roztiahnuť nedal. Po druhé, jednoduchý príbeh nie je žiadnou vadou či negatívom snímku, stačí ak si uvedomíte, že nepozeráte nejakú drámu, či thriller, ale muzikál. Po tretie, Depp nespieva spomedzi hercov najlepšie, ale spievanie mu rozhodne ide a čo sa jeho hereckého výkonu týka, ten je tradične dobrý (konštatujem; nevychvaľujem len z dôvodu, že Depp je Depp), Helena Bonham Carter mu zdatne sekunduje a Alan Rickman sa v postavách zloduchov zjavne vyžíva. Po štvrté, Sweeney Todd je "burtonovkou" už na prvý pohľad a tí, ktorí majú problém s tým, že Burton vykráda sám seba, resp. že nedokáže natočiť nič "nové", nech si pustia Pulp Fiction a Death Proof, resp. Mulholland Drive a Inland Empire. Potom zistia, že Burton vykráda sám seba len tak ako Tarantino, či Lynch. Kto má s Burtonovým štýlom problém, tak nech sa na jeho filmy nedíva alebo nech ich aspoň nekritizuje, že sú opäť raz "burtonovské". A po piate, Sacha Baron Cohen si ukradol každú jednu sekundičku filmu, v ktorej sa objavil na plátne (áno, aj tie zábery, v ktorých sa objavil spolu s Deppom). Trochu ho ľutujem, že ho má drvivá väčšina ľudí zaškatuľkovaného ako Aliho G, resp. Borata, je totiž veľmi talentovaným hercom... Celkovo mi to je ľúto, ale nad 4 hviezdičky nepôjdem. Bolo tu síce zopár momentov, keď som chrochtal blahom, ale tých zopár scén ma rozhodne neuspokojilo. Trochu viac dynamiky (vrátane piesní) a mohlo to byť na plný počet hviezdičiek. ()

Fallen_One

Možná je moje hodnocení ovlivněno faktem, že zrovna dvakrát nemusím muzikály, ovšem když na mně ze začátku vybafne přiteplený obličej a navíc začne zpívat, což se nese i dál ve filmu, nejsem z toho odvázanej. Ať chtěl Tim muzikálem dokázat cokoliv, nepovedlo se mu to. Zpívání bylo místy až protivné. Navíc jsem si dokonce několikrát zazíval! A to se mi ještě u Burtonových filmů nedělo. Kde je chyba? Mám pocit, že Tim Burton začíná vykrádat sám sebe a popravdě, i Johnny už mi trochu vadil. A to ho mam rád, kluka jednoho pirátskýho. Kde je nádech originality? Takže proč ty tři hvězdy? Jednu za skvěle ráčkujícího Sachu Barona Cohena, druhou za Alana Rickmana a třetí za nekonající se happy end. I když to vlastně není Timova zásluha, scénář byl přece už dávno napsán, tady jde pouze o zfilmování muzikálu hrajícího se dosud jen v divadlech. Takže bych měl správně dát hvězdy jen dvě. Recenze na http://fanmovie.cz/recenze/sweeney-todd/ ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)