Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

czejny

Sweeneyho je třeba měřit třemi metry. Jeden metr je vizuální. Jak tomu bývá u Burtonových filmů, je doveden k dokonalosti. Temná zákoutí Londýna, všudypřítomný strach, puch. Všechny tyto pocity ve vás dokáže vyvolat jen Burton s jeho vizuálem. Vydržel bych se němě koukat pouze na tyto záběry celý film. Druhým metrem budiž příběh ďábelského holiče, jenž se po letech vrátil domů a začne se mstít všem kolem sebe. Jeho břitva začne házet krvavé odlesky na obyvatele Londýna a nám se zdá, že toho hnusu je až moc. Rázem už se člověku nechce hodiny jen němě dívat na to, co tam ten poblázněný holič vyvádí se svou břitvou. Příběh bez jakéhokoliv náznaku humoru je vystaven jen a jen dekadentnímu prostředí. K tomu, abychom se z toho všeho nezbláznili přichází na řadu metr třetí. Tím nemůže být nic jiného než hudební složka. Zatímco v předchozích Burtonových filmech tyto tři metry šlo sjednotit a vznikl nám z toho pětihvězdičkový film, jak vystřižený, u Sweeneyho Todda tomu tak není. Hudba vyvažuje rozkodrcanost prvních dvou složek a sama je místy značně nejistá. Nejistá v tom smyslu, že ne vždy se hodí k tomu, co se na plátně odehrává. Herecké výkony asi netřeba nějak komentovat. Johny Depp se prostě narodil pro podobné úchyláky a ostatní postavičky mu jenom sekundují. Klidně bych se na tento film koukl znovu, ale dost dlouho bych zvažoval, jestli si ho pustím bez zvuku a budu se kochat jen tím prostředím. Ještě jednou volám: Burtonova imaginace nezná mezí! ()

tom88

Celkom podarený muzikál, ktorý ma ohúril svojou krvavosťou, svojim vizuálnym spracovaním a nadpriemernými hercami. Dvojica Burton a Depp znova v plnej paráde ukazujú to v čom sú najlepší. Herci zahrali super, Deppovi úloha pasovala takisto ako aj Helene. Piesní je tu až priveľa a plynule posúvajú dej dopredu. Nudiť som sa určite nezačal. Nie sú tu zbytočné scény ani zbytočne zdĺhavé scény. Réžia je skvelá tak ako aj kamera a celkový vizuál filmu. Temné, ponuré až čiernobiele farby dotvárajú perfektnú atmosféru spolu s hodbou samozrejme. V deji síce mohlo byť viac nápadov a nejaký väčší obrat deja, no postačí aj to čo nám Burton naservíroval. 80% ()

MJMilan

Stačilo tento snímek udělat jen jako film, ty písničky jsou dost vyumělkované, i když bezesporu všichni umí skvěle zpívat, je to jen text vložený do hudby a odzpívaný monotónním hlasem. Jedno je ale jisté, ten děj je opravdu skvělý a stojí za podívání obvzláště pro milovníky něčeho silnějšího než pohádek tisíce a jedné noci. ()

SoolenJV

Temné, drsné, s Burtonovským smyslem pro krásu v temných věcech. Vizuálně neskutečně dotažený film, muzikálová forma je též výborná (a songy, mimochodem příjemně tradicionalistické, velmi chytlavé). Ale tím největším trumfem tohoto filmu je Johnny Depp, který zde stvořil asi nejlepší postavu své dosavadní kariéry. Jeho vyvolávání jména chlapce ve stokách je dokonalé. ()

tomeek

Chladné, neosobní a prapodivné vyprávění, které vypadá, jakoby v něm všichni měli pomřít na mor. Nevytvořil jsem si absolutně žádný vztah k nikomu. Tři hvězdy za vizuální stránku a řemeslné zpracování. ()

Scratt

Předem musím říct, že tento film pro mne byl mírným zklamáním. Burtonovy filmy mám rád pro originální ztvárnění i pro zajímavý obsah. Sweeney Todd rozhodně nezklamal zpracováním, avšak to stejné neplatí pro děj. Ne že by zápletka neměla potenciál, ale výsledek mi prostě nesedl. 60% ()

Radiq

Muzikálově tenhle muzikál u mě propadl jak řídké semeno řešetem. Melodie to nemá a když jo, tak si je nezapamatujete. Je to spíš takový mluvení, který se tváří jak zpívání. Ale spíš než zpěv se tam používá zabarvení hlasu k vyjádření pocitů postav. Tak to mi ho postav! Nevim, prostě mě to moc nebralo. Ke krvi se vyjadřovat nebudu, ale protože touhle větou jsem se o ní začal vyjadřovat, tak vyjádřím, že to neni krev, ale barva a ještě blbá, ale jestli to byl režisérův záměr, tak to byl pěkně blbej záměr. Ani Johnny mě nějak moc neuchvátil, ten zpěv mi k němu prostě nějak nejde. Jinak byl ale gut, stejně jako ostatní, kteří byli skvěle namaskovaní, tím myslím jako že byli poznat, ale byli takoví mrtvolní. No Burton se v tom nezapře, ale sorry, tenhle filmek si do vitrýnky nedám... ()

vesper001

V jednu břitvu věřit budeš, aneb piluj bližního svého… Johnny Depp v další šílené kreaci šíleného génia Tima Burtona, opět s kruhy pod očima a Helenou Bonham Carter a pro změnu s šedivějícím skalpem a kečupovými choutkami. Vidět umučení Borata byl můj dávný sen a slyšet zpívat Deppa se mi ani nesnilo; závěr kariéry prof. Snapea mě pobavil a vizuální stránka nezklamala – jen ten závěr byl na mě nějak moc. Nadsázka je nadsázka, malinovka je malinovka, ale „do pece nám spadla“ jsem prostě nevydýchala. ()

Nivenx

Nějak mi uniklo, že jsem nenapsal komentář k tomuhle filmu, tak už píši. Tento Sweeney Todd je velice zajímavých dílem se skvělým Johnym Deppem a bezchybnou režií Tima Burtona. Je to velice svižné, temné a krvavé. Jediné co mi na tomto vadí je ten zpěv, ten jsem občas už nemohl vystát a měl jsem ho plné zuby, ale jinak jak už jsem psal, je to skvělý film a ode mě je to tak akorát na 70%. Nebýt tam toho zpěvu, tak tomu dám mnohem více. ()

URBAN

Burtonovy filmy mám neúprosně rád jsou jiné a zároven si všechny podobné a mají takovou až melancholickou atmosféru která se musí líbit snad každému , ale tento film ač byl dobrý tak mě moc nenadchl . Atmosféra , herci a všechno kolem to je sice pěkné jenže nemělo to moc co nabídnout něco navíc nebo mi prostě vadilo to zpívání ikdyž bylo pěkné , ale mě se tam úplně nehodilo . Takže se tak rozmýšlím nad hodnocením tři je málo a čtyři zase moc co dát sám nevím , ale protentokrát to zpívání prominu . ( 3.11.13/MAC ) ()

alisa.upir

Docela zklamání koukat se na tenhle film po X letech znovu. Teď s odstupem už mě ten film vůbec neoslňuje, přijde mi dost nelogický a postavy velice ploché. Navíc nejsem feministka, ani nemám problém s nahotou, ale ty záběry na polonahý ženský hrudníku tam prostě vůbec nepatří a strašně mě to u koukání rušilo. ()

Cedr

"Burtonovský" Londýn má stylu a atmosféry opravdu na rozdávání. Depp nejenže skvěle hraje, ale umí i zpívat. Muzikál je pro mě něco dost netradičního. Nejsou mým šálkem čaje a obloukem se jim vyhýbám, ale i přesto - nebo spíš - právě proto pět hvězdiček. Objektivně hodnoceno spíš asi jen čtyři. Není to film pro každého. ()

AntonG.

Další nadprůměrný film z dílny Burton & Depp. Tentokrát je to po Nightmare Before Christmas a Mrtvé nevěstě další exkurze mezi muzikály. Poprvé jde však o muzikálovou adaptaci a tak je zde podle očekávání o mnoho více zpěvu než v už zmíněných dílech a rovněž hudbu tím pádem neděla Danny Elfaman. Písně nejsou nijak ohromné, ale na to, že muzikály rozhodně nejsou mým oblíbeným žánrem jsem to docela v pohodě vydržel. Co se zpěvu týče tak mě velmi mile překvapila Bonham Carterová. I ten malý kluk celkem ušel. Deppův zpěv mi přišel z celého filmu jako nejméně zajímavý. I když má kamarádka se zpěvem zabývá o hodně víc než já a byla z jeho zpěvu docela unesena, takže se možná mýlím. Plusové body si u mně Sweeney získal hlavně za vizuální stránku a atmosféru. A samozřejmě výborní herci. Ústřední démonická trojka Depp x Carterová x Rickman nemá chybu. A k tomu slizký Spall a docela sympatický Sanders. ()

Triple H

Muzikál nie je práve moja šálka kávy. Na Sweeneyho som bol zvedavý predovšetkým kvôli námetu a Burtonovi. Pán režisér opäť nesklamal a film je znovu plný fascinujúco bizarných obrazov, kostýmov a výpravy. Je pravda, že sa Burton už začína aj trošičku opakovať, ale nezaujímavé to zatiaľ stále nie je. Film je poriadne temný (a to ako dejovo, tak aj obrazovo) a prekvapilo ma aká explicitná je brutalita v ňom- rozhodne sa takýto muzikál len tak nevidí. Páčil sa mi aj značne čierny, alebo inak úchylný humor, hoci mám pocit, že niektoré vychytávky ocením až pri opakovanom pozretí. Spevácke výkony od všetkých sú v pohode (i keď Depp to zvládol len s odretými ušami :-)), výkony tiež (hoci psychológia trošku pod tým spevom zanikala), ale pôžitok mi trochu kazila mierna nezrozumiteľnosť mnohých piesní. Na DVD uvidíme. Zaujímavý, osviežujúci a príjemne nekorektný krvavý muzikál. Rozhodne stojí za pozornosť. ()

ing.Frosty

Těšil sem se moc, moc, moc .... Až sem se místy bál, že má očekávání jsou natolik velká, že ve výsledku budu zklamán. Nestalo se tak. Burton s Deppem mi vytřeli zrak natolik přesvědčivě, že další pochyby o jejich spolupráci hodim nadobro k ledu. Po úvodní víceméně seznamovací půlhodince nabírá film strhující tempo a já jen hltal každou další minutu, abych dospěl do paradně vygradované finále. Vůbec mi nevadí, že se Burton opakuje. Jeho styl mi maximálně vyhovuje. Johnny je pravda lepší herec než zpěvák, ale rozhodně to není špatný zpěvák. (hodnotím pouze jako laik :-) ). V jeho herectví není snad žádná slabá chvilka a řeknu vám, že bych ho v jistých chvílích opravdu nechtěl potkat na ulici. Samozřejmě bych neměl opomenout žádného z jeho hereckých kolegů (hlavně mé oblíbence - Rickman a Carterová). Málem bych zapomněl na famózní hudbu, která mi v přítmí kinosálu nejednou způsobila ono legendární mrazení. Uvidíme, jak se mi to rozleží v hlavě, ale myslim, že budu muset alespoň na chvilinku popřemýšlet o svém TOP 10. Burton u mě zkrátka zabodoval na plné čáře a už sem mu odpustil i tu Planetu opic (Ano, pouze tu Planetu opic. Mars útočí! se mi přeqapivě líbil). Napadá mě jedno slovo: Sqost !!! ()

Decker

Maximalne dekadentni filmovy muzikal, ktery jsem mel moznost videt. Burton je bezespor silenec, ale genialni. Zde vsak jeho genialita trochu pokulhava oproti starsim flakum, ale i tak je to stale nadstandartni cernocerna, romanticky ladena "komedie", chcete-li drama, ale zde mi sedi lepe prvni prirovnani, protoze napriklad scenka na plazi, byt tragicky ladena, je pouze cynickym, cernym humorem u ktereho jsem se opravdu musel smat jak blazen. Taky jste meli neskutecnou husinu pri scenkach, kdy Todd prejizdel britvou pres krk??? ()

Kjůkíí

Dlouho předlouho jsem přemýšlel, jaké hodnocení dát. Velice těžké, Tim Burton má zvučné jméno ve filmovém světě, každý od něj čeká superlativy, a já nechci dávat slabé hodnocení, to bych musel všechny filmy přehodnotit, ale ty 3 hvězdy nechám. Musím být přísný. Ať už se Johnny Depp snaží jak chce, nemůže zachránit to, co se prostě zachránit nedá. Je zde moc násilí, vraždí se jak na běžícím páse, chladnokrevně a bez smyslu, příběh je snad jen o tom jednom a nějaké zazpívané árie tomu jen přidají. Hudba je skvělá a snímek je natočen ve velmi netradičním, tmavém a polokresleném, zajímavém prostředí. Promyšlené také dobře, akorát opravdu bez srdce a citu natočené. Konec je určitě nejlepší část filmu, takový akční. Každý dojde ke svému klidu a pomstě, k odplatě a trestu. ()

eye candy

Burton měl skvělé dny, poslední takový byl ten ve Sleepy Hollow, od té doby jsou jeho filmy sice na oko pořád pěkné, ale celkově decánko unylé a sterilní (krom Karlíka toho jsem zatím neviděl). Nic proti Deppovi, Johnny je frajer, ale vidět ho loudit ze sebe zpěv může být asi tak rozpačité jako vidět v muzikálu Branda. Problém je že Sweeny vlastně ani není pořádnej muzikál, protože jako muzikál je chudý na pořádné hudební sekvence, přesněji řečeno, kromě jednoho dvou povedenějších čísel jsem počítal vteřiny a říkal si už aby se ta ukolébavka doplahočila do konce . Poslední naději na obrat k lepšímu podříznul Sweeny krk za mohutného krvetrysku někdy po 40ti minutách filmu a zbytek včetně "whatever" finále jsem sledoval již jen ze setrvačnosti. Jediné pozitivum je H.B.Carter coby paní Lovettová. Ta dodává Sweenymu tu správnou rudou šťávu s masovými bochánky a ..děkujeme za ty dary, alespoň její zpěv se dá poslouchat. Z úcty k režisérovi trochu lepší průměr ()

hans500

Netradiční muzikál, docela brutální a krvavý. Hudba je dobrá, pěvecké výkony taky. Burtonova temná atmosféra starého londýna skvěle funguje. Byť to není nejlepší muzikál, patří k těm dobrým. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)