Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

Disk

"Je třeba vykopat hrob." Srovnávat Krabata se Zemanovým Čarodějovým učněm není na místě, nejedná se o remake, ale o novou (hranou) adaptaci Preusslerova románu. A nutno říci, že němečtí tvůrci v případě tohoto filmu vyšli se ctí. Temná atmosféra rozhodně nechybí, kamera a záběry na přírodu jsou působivé. Mladý režisér Marco Kreuzpaintner si své jméno udělal už u Letní bouře a i tady nezklamal. Jeho režii bych akorát vytkl klipovitě sestříhanou bitku ve vesnici, která jakoby vypadla z úplně jiného filmu. Herci taktéž nejsou špatní. Vede hlavně Christian Redl v roli mistra (nesrovnávat s Jaroslavem Moučkou, ta role je pojata úplně jinak) a trio mladých učňů David Kross (Krabat), Daniel Brühl (Tonda) a Robert Stadlober (Lyško; mimochodem Stadlober hrál hlavní roli ve zmíněné Letní bouři). Je docela škoda, že mladých učňů není více, určitě bych tam rád viděl i Toma Schillinga a Maxe Riemelta. Netuším, proč Kreuzpaintner učňům zvýšil věk, ale tohle určitě nebyla dobrá změna. Přesto je nový Krabat výtečnou podívanou, ve které jsou dobře propracované vztahy učňů. Triky se sice šetří, ale když už na ně dojde, tak jsou velmi dobré. Kopanec současným českým "pohádkám". ()

Brygmi

Čekala jsem, že to bude velká vykrádačka Harryho Pottera, ale Krabat překvapil a místo toho vykradl Pána prstenů. Au. Škoda Čarodějova učně. ()

666teen

Ne každý čarodějův učeň se jmenuje Harry a ne každý jeho mistr se jmenuje Brumbál. Stačí Mistr. Některé sovy nejsou tím, čím se zdají být. A to z prostého důvodu, že jsou to havrani. Ano, přiznávám, chystal jsem se tohoto učně poslat do Azkabanu s odkazem na Zemanův geniální animák, ale to by bylo vůči německým soudruhům nefér. Krásně ušmudlaná pohádka jako stvořená pro libovolný vánoční večer. ()

HoneyBunny

Preusslerův Čarodějův učeň je kniha s nezapomenutelnou atmosférou, taková napůl pohádka, která vám chvílemi dá pěkně drsnou facku. Její německá filmová adaptace ale velkou část téhle atmosféry postrádá, stejně jako emoce (neleknete se, nepobrečíte si, dokonce ani Krabatovi nedržíte palce). Z tajemného mistra, ze kterého mají učedníci mít stíhy, se stal neškodný stejda (špatný casting), skoro všem "chlapcům" z mlýna táhne na třicet a víc (a Daniel Brühl jim hraje staršího tovaryše, hahaha) - a přitom třeba právě to, že hlavní hrdinové mají být v podstatě klučíci, dodává knize šťávu a strašidelnost. Přesto všechno Krabat stojí za vidění. Němci točí vizuálně pěkně vymydlené filmy, takže tu nechybí majestátní přelety nad (rumunskou) krajinou a efektní zpomalovačky při akčních soubojích (vtip). David Kross a Daniel Brühl film táhnou bez problémů, příběh zůstal beze změny, takže je dostatečně zajímavý. Takže pokud bych měla vybrat mezi Krabatem a třeba Madagaskarem, tak dítěti určitě pustím tohle dílko. ()

Němi

Slusny film temer navzdory. Navzdory reziserovi, Krabatovi i kamere. Prvni asi netusil jak to cele pojmout, druhy si k herectvi a charisma ani necuchl, no a pan kameraman zase svou snahou o hollywoodskou vymydlenost sabotuje snahu vytvarniku o 'spinavost'. Je skoda, ze tam kde by germani mohli mit volnejsi ruce oproti masove vyrobe ztraci nejvic. Kluci z mlyna totiz sice maji zlute zuby, jsou poctive zablaceni a zamasteni, ale porad vypadaji jako ze prave vstali z maskerskeho kresla. Mlyn je na tom stejne. Vlhkost i spina je zrejma, ale autenticitu ma jako strasidelny hrad z pouti... To by se u anglicky mluvenych bratricku nestalo. To nejhorsi se ale da poznat uz z traileru, takze se lze pripravit. Kdyz ovsem dojde na bojovou scenu se zpomalovackama a preostrenou / roztresenou kamerou, prejete si, aby se to urputne kopirovani Harry Pottera a Pana prstenu zase rychle vratilo. Co filmu dava kvalitu jsou nektere kouzelne momenty a sceny, ktere pripominaji jakou atmosferu to ma mit a Daniel Brühl, ktery je skvely herec a vedle neprirozeneho sladouska v hl.roli pusobi temer jak kolos. ___ Skoda, ze tenhle material nedostal do pazour nekdo schopnejsi, kdo by se nesnazil natocit dalsi radovy fantasy film. Porad totiz bylo zajimavejsi sledovat znamy pribeh, nez patrat po puvodu toho silneho deja vu... 3,5* ()

ainny

Jedním slovem? Zklamání. Těšila jsem se na svoji milovanou knížku, těšila jsem se na úžasně ponurého Čarodějova učně. Těšila jsem se na krásu Lužických hor, které máme slušně prochozené a ničeho z toho jsem se nedočkala. Ten film má s Krabatem společné snad jenom jméno. Nicméně ho úplně zadupat nemůžu, protože to je moje srdeční záležitost a taky můžu být ráda, že ho nenatočili Amíci, to by to dopadlo mnohem hůř. ()

bassator

DER FILM 2009 - Krabat / Čarodějův učeň - Když mi tento film unikl na DER FILMU, chtěl jsem ho co nejdříve vidět. A byl jsem nadšen!!! Zcela úchvatný film kde jsem byl napnutý od začátku do konce. Nesouhlasím s mnoha komentáři, že byl nudný, špatně herecky obsazený a pod. Třeba jen to obsazení David Kross, Daniel Brühl - nevím jak podle těchto jmen může někdo říci, že obsazení nemá kvalitu? Právě naopak!!! Snad nechcete, aby v německém filmu hrál třeba Brad Pitt nebo nějaké jiné americké jméno, aby obsazení mělo jména??? Mnozí asi srovnávají s originálem, ale kdyby originál vůbec nebyl, jak by toto hodnotili... Jediné malé minus je to že nebyla žádná velkolepá bitva s jejich mistrem na konci, ale zase proč by se musel každý film uchylovat vždy k nějaké úchvatné závěrečné bitvě a nemohl doplynout v takovémto tajemném napínavém tempu až do závěru. Pro mne jasná pětihvězdičková záležitost a můžu jen doporučit. A největší radost mám, že jsem film poslal tímto hodnocením z modrých čísel - 70% na červená - 71%. Tak jen ho tam v nich hlavně udržte :-)... - 13. 10. 2009 - 95% ()

rikitiki

Ať už je Mistrův mlýn animovaný nebo reálně natočený, sloužit bych v něm nechtěla, ani kdyby mi Mistr nabízel slušné učňovské kapesné a navrch plné zdravotní pojištění. _____ Bezvýchodnost a narůstající hrůza jsou hlavními zbraněmi německého ztvárnění lužickosrbské legendy. Na rozdíl od Zemana, staví tohle vyprávění méně na magii, zato více na vztazích mezi jednotlivými učedníky strašlivého Mistra. Dostal se do myslí zotročených chlapců a převzal nad nimi vládu, takže tam, kde by mělo být přátelství a podpora, převládá podezírání a nesoulad. Je jedno, jestli k tomu Mistr použil kouzla nebo manipulaci, výsledek je stejný. Každý se cítí oblopený nepřáteli a příliš slabý, než aby se sám postavil Zlu. Až příjde Krabat, který si uchová víru i naději a dívka, jejíž překrásný hlas dokáže zlomit moc černé magie. Ale to už přece znáte. ____ Nemá cenu německé verzi vyčítat, že není jako od Zemana. Má své vlastní výrazové prostředky, především vykreslení hrůzostrašné atmosféry (v zimě), ale, kupodivu, i veselých letních dní plných úlevy. Drastické momenty jsou zobrazeny realisticky, psychologie postav funguje, hrůza je všeobjímající. V téhle verzi mi jasněji došlo, proč je příběh zasazený do třicetileté války - to přece byla doba, kdy byli skoro všichni Krabaty zavřenými v děsivém mlýně, vykonávající nesmyslné rozkazy, se zoufalými myšlenkami, protože nad každým visela smrt a naděje byla tak vzdálená, jako dívčí hlas nesoucí z vesnice, kam se nesmí na Mistrův zákaz vstoupit. /16. 6. 14./ ()

Jinny

Koukám, že můj komentář tu bude první, tak se pokusím nezklamat. Nutno podotknout, že Kreuzpaintner, i když je pouze průměrný režisér, se s Čarodějovým učněm popral se ctí. Jeho adaptace je relativně věrná, i když je vidět zjevná inspirace vizuální stránkou posledních dílů potterovské ságy a vlastně trpí některými hollywoodskými neduhy, jako jsou samoúčelné triky. Nebojím se přiznat, že první řekněme půlhodinou jsem byla naprosto unešená - bohužel tak ale nevypadá celý film. Navíc z Mistrových učedníků věkem odpovídají jen Krabat (David Kross) a Tonda (Daniel Brühl). Jedině druhý jmenovaný z nich by měl být už vlastně mladý muž. A obsadit teenagery by byla lepší volba, přidat postavám na věku tu nemá žádný smysl. Zkrátka se nějak vytratilo to temné dětské kouzlo, které zachovala i Zemanova verze, on totiž tenhle film vůbec není pro děti. Přes všechny výtky Krabat rozhodně stojí za vidění, navíc pokud máte rádi předlohu (a pokud ne, nikdy není pozdě to napravit). P.S. Věčná škoda, že Boris Rösner už nežije, slyšet v dabingu jeho hlas v roli Mistra by byl ten pravý "filmový orgasmus". ()

honajz

Nijak charismatický Krabat s předkusem, nijak zlověstný čaroděj, a atmosféra na bodu mrazu, která se snaží hrát na atmosféru třeba ze Jména růže. Zemanovu Čarodějovu učni to nesahá ani po kotníky. Když u Zemana řekne čaroděj: Krabate!, jde z toho mráz po zádech. Tady to zní jako když dítěti něco vyčítá taťka. Celé je to natahované a zdlouhavé. Nemá to dokonce ani pořádný konec, nějaké kulervoucí finále, nic. A navíc nesnáším u filmu komentáře mimo obraz - film má vyprávět obrazem, a rozhlasovou hru si nechat pro rádio. ()

Ivoshek

První polovina 17. století byla pro německé země jedním z nejhorších období v dějinách a ve filmu se to odráží víc než povedeně. Všude okolo válka, lidé jsou chudí, ušmudlaní, hladoví, nemocní.... A mlýn, kde s temným mistrem dlí jeho 12 učedníků, se neukazuje jako to správné klidné místo pro přečkání zlých dob... Pocitově se mi to líbilo - atmosféra, realismus, neokoukané tváře. Filmově mi tam chybělo víc silnějších scén, včetně finále, a taky mi přišlo, že na čarodějovy učně kluci těch kouzel moc nepředvedly. ()

SOLOM.

Když se řekne Čarodějův učeň jistě se každému jako první vybaví děsivá animovaná „pohádka“ od Karla Zemana, která rozhodně není příliš vhodná pro malé děti. Ten jí natočil podle stejnojmenného románu Krabat z roku 1971 a po dlouhých letech se nyní němci odvážili i o filmovou podobu tohoto díla. Do hlavních rolí obsadili známé německé herce a jejich snaha přinesla i jisté kýžené ovoce. Našlo se však i dost takových, kterým se jejich dílo příliš nelíbilo. Lépe řečeno změny s nimiž scénárista a režisér v jedné osobě Kreuzpaintner přišel. Chtěl co nejlépe divákům ukázat jak se dá zlo porazit čistou láskou a vírou v sebe samého. Že přátelství je mnohem důležitější než nenávist, ale zapomněl na jednu velmi podstatnou věc. Pokud totiž příběhu vezmete či omezíte jeho největší zbraně a nahradíte novými, tak i ty musí být stejně kvalitní. Jinak je totiž s vámi amen a kritici vás roztrhají na kusy. Bohužel toto ztvárnění ve mně rozhodně nezanechalo takové pocity, jaké jsem měl u Zemanova snímku a to i díky slabší atmosféře, citelnému ochabení napětí a místy dost vlažným pasážím. Je docela škoda, že zde nebyl využitý všechen potenciál, který měli tvůrci k dispozici. Dobří herci vám totiž nikdy zcela nenahradí ztracenou jiskru a šmrnc. ()

RelaxMan

Jsem velký fanoušek Zemanova " Čarodějova učně " a tak jsem se docela těšil i na tuto hranou verzi. Bohužel, když dva dělají totéž, není to totéž. Tato verze je absolutně bez atmosféry. Skoro žádné tajemno. Oproti skoro hororové Zemanově verzi. Co se týče mladých herců, tak ty nepředvádí skoro žádný herecký výkon. Bohužel i herec Ch. Redl, který hraje Mistra se na to moc nehodí. Nepovedl se ani CZ dabing. Lokalita, kde se to natáčelo je na mě málo tajemná. I po trikové stránce je to spíš televizní průměr. Co mě, ale nejvíc dorazilo, byla taneční pecka při závěrečných titulcích. Co říci na závěr: I skvělý námět se může dobře podělat. ()

rawen

Kdo viděl jako dítě český animovaný film Čarodějův učeň, určitě si ho bude pamatovat až do konce života. Kdo viděl hraný německý remake (a je jisté že si jeho režisér vzal za předlohu spíše Zemanův film, než románovou předlohu - viz podoba Krabata a Mistra) - tomu se zřejmě vykouří z hlavy docela brzo... To je ten hlavní rozdíl... Není nad ty děsivě zmučeně smutné animované tváříčky původní verze a celá ta mrazivá atmosféra. --- Německý Krabat je přesto slušný film, hlavní klady a zápory už tady napsali ostatní uživatelé - já bych jen dodal, že se mi nelíbila hudba a několik kýčovitě holywoodských scén (oslava Krabatova iniciačního úspěchu, souboj "s holemi" apod.) - jinak mi nic moc nevadilo, snad až na to, že jsem se neubránil neustálému srovnávání s Učněm... 7/10 ()

Terva

Logo 20 TH Century Fox se změní do znamení jedenáctera krkavců. CITÁT - Poslechni hlas velkého mistra......... Dohoda je dokonána a mlýn už zase mele. Krabat ? Inu uvidíme. Ale znáte to, když je v tom láska, není to tak jednoduchý. CITÁT - Vrátíš-li se do mlýna.......... A jak tak léto plynulo, tak jsem se trochu nudil a hudba mě uspávala a neustálá práce hlavních aktérů unavovala a v padesáté minutě po událostech v Černém Chlumu mě rozbolely oči. CITÁT - Náš mlýn zase mele a jméno mrtvého bude zapomenuto......... Když se k lásce přidá přátelství začne i černá magie pokulhávat. CITÁT - L.P. 1646......... Natočeno podle románu "Krabat", který napsal Otfried Preubler. ()

corpsy

Pri sledovaní snímku som nemohol nemyslieť na Zemanovu animovanú klasiku. Tento film proste zrovnávaniu neujde. Česká pecka z toho vyšla víťazne na všetkých frontách. Tento nemecký snímok neponúka nič veľmi zaujímavé, je pomalý a ťažkopádny a niektoré sekvencie ťahajú film ešte k nižšiemu hodnoteniu. Málo strašidelnosti a tajuplnosti, resp. ich bledá formálna stránka robia z filmu len ďalšiu európsku fantasy tuctovku. ()

MartinezZ

Na německý film až nečekaně koukatelný film, taková temnější pohádka, u které bych ale uvítal trochu propracovanější a hlubší příběh (kdo byl čaroděj, trochu víc propojení mlýna a blízké vesnice...), takhle mi to přišlo dějově trochu povrchní. Rozhodně způsob vyprávění a vyobrazení, kterému se český film ani zdaleka neblíží. ()