• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Scénář: Michael Brandt, Derek Haas, Chris Morgan .. Pussy pussy ____ Wanted je excelentní, šíleně-zábavný, folklórní comics. Kam se hrabe (nebo bude hrabat) většina letošních souputníků o trůn krále sezóny - protože spolu s geniálně progresivním Speed Racer se jedná o doposud nejlepší kino film a jen stěží budou hledat v obdobném žánru konkurenci. Samozřejmě, scénář by šel poměrně snadno kritizovat, protože má své slabé chvilky a skrývá mnohé nesrovnalosti, jenže nejedná se o nic zásadního, navíc vizualizace a tempo podání smívá prakticky veškeré neduhy a ve výsledku vše napsané působí takřka omamně. Zejména proto, že Timur Bekmambetov má kapsu i rukávy plné neotřelých nápadů, kdy znamenitá akční složka děje v jeho podání bere dech a jakákoliv slova kritiky. Něco tak geniálně promyšleného a podaného jsem v kině nezažil již hodně dlouho a zvláště závěrečné inferno je totální orgastická jízda. Ale takových okamžiků blaženosti nabízí film hned několik! Mnohému ještě pomáhá přesně zvolená agresivní hudba. Navíc, když zrovna „zahálí“ akce tak nastupuje cynické glosování hrdinovy situace a k tomu spousta vypečených vtípků, které se místy pokouší o strhání bránice (a to zejména závod žigulika s Pendolinem, Václav Klaus na plakátě, spiklenecká Morava atpod.). Výborné je taktéž herecké obsazení, kterému ikonicky a zcela suverénně vévodí James McAvoy v životní roli a nenechá se zastínit ani ideálním mentorem Morgan Freeman, kterého doplňuje (ač to po několika jejích průserech ne moc rád říkám) taktéž výborná, konečně charismatická a zřejmě také v nejlepší roli obsazená Angelina Jolie. ____ Nejspíš už je z předešlých řádků zcela evidentní, jak mne snímek Wanted uhranul. Trailer jsem viděl jen ten obyčejný v kině, když Angelina natáčela v Praze, šklebil jsem se nad bulvárním povykem, původní comics se mi do ruky nedostal a ani ty ruské Hlídky jsem si předtím nestihl dát - a asi o to větší bylo nakonec finální překvapení ba extatický zážitek z výsledného díla, které si nebere servítky, mete divákům do tváře anarchii se štiplavým sociálním komentářem a především skvěle baví slovem i obrazem. Když připočtu vcelku originální průběh a zajímavý zvrat ke konci s neotřelým vyústěním, nemám prostě důvod k rozpakům nad plným hvězdičkovým hodnocením. ____ Škoda, že "Ruský večer" nezakončila sborná postupem do finále fotbalového EURO. Hned bych z hospody vyběhl do ulic a sborově to s nimi slavil… ___ A co jste do hajzlu udělali vy? __ 100%. ___ ☼ FILM ROKU(26.6.2008)

Akční megacool jízda naprosto neskutečně nadupaná totálně hustou akcí, která je sice většinou strašně přehnaná, ale koho to sere, když se tam masakruje ve velkým stylu, neuvěřitelně nápaditě a každičká, třeba i sebemenší akční scéna, je dotáhnutá k dokonalýmu audiovizuálnímu orgasmu diváka. Krom toho McAvoy perfektní, Angelina Jolie nesmírně sexy, ostatně jako vždycky a závěrečná akce monumentálně dokonale vostrá, škoda jen trošku zbytečně dramatickýho a překombinovanýho konce, ale i tak to je parádní čistokrevná akční giga řežba se všim všudy v Timurově cool a vizuálně dokonalý režii.(4.7.2008)

Prvních deset minut jsem si liboval. Pak už se to zase zvrhlo v nelogickou akční slátaninu. Stylový to však rozhodně bylo a hlavně myšlenky hlavního hrdiny jsou místy i zábavné. Pří scéně s letícím varťasem jsem to chtěl sice vypnout, ale dobře, že jsem tak neučinil.(25.1.2010)

Jmenuji se Sloan. Tohle je Fox. A ti další kolem tebe umějí velmi dobře zabíjet. Být tebou, mířil bych na mě, ne na ně...... Rozhodne jeden z najlepších akčných filmov od roku 2000. Je to štýlové, má to potrebnú dynamiku, podarenú akciu a celé je to celkom dobre vymyslené.(14.9.2011)

Kazzašský dovoz, Timur Bekmambetov, dokazuje, že stopáž je pouze relativní. Jedním slovem strhující jízda, kde scéna střídá scénu takovým fofrem, že většina diváků ani nestačí vydechnout. Jistým odpočinkem je prostředí část, která ač nemá tak šílené tempo, neustále funguje a baví. Wanted není snímkem, který by si chtěl od začátku zakládat na brilantním nápadu a promyšleném scénáři, ale filmem, který chce hlavně bavit (a vydělávat) a to se mu daří na jedničku. Audiovizuální bomba, která dokáže bavit každou sekundou. Navíc opět v hlavní roli Česká republika, které poslední dobou může spousta známých postav děkovat za svou existenci.(1.8.2008)