• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Neuvěřitelná pecka o síle tisíci bombami ověšených krys (pochopíte, až uvidíte), která přebírá konceptuální model z KLUBu RVÁČů (ironické glosy hlavního hrdiny mimo obraz, zcizovací prkvy v podobě promluv do publika...) a MATRIXu (míchání východních a západních vlivů, teorie o nadčlověku přenesená ale do našeho světa...) . Bekmambetov se svou schopností bravurně rytmizovat akční scény (když začínají, průměrná deĺka záběru se pohybuje kolem 8-6 sekund, vrcholí kolem dnešního standardu 1-2), zakomponovat do světa podvratně reklamu glosující dění a ironicky přistupovat k žánru prokazuje, že ne vždy Kazachstánec rovná se Borat. S WANTED mám ale drobnější problém týkající se toho, že nám tahle adaptace nesmírně fašistického komiksu (kterého se naštěstí drží minimálně) říká, že se staneme Vyvolenými, pokud jsme na to geneticky předurčeni a osvobodíme se tím, že začneme zabíjet lidí, což je prozentováno jako hrozně cool. Tahle fašistická ideologie, která se cudně kryje za levicový fíkový lísteček s kritikou současné společnosti toužící po IKEA stolečku, je ale omluvitelná, protože WANTED obsahuje nesčetné množství zcizovacích prvků a dovoluje nám se dívat na danou scénu z více úhlů pohledu, protože se přefokalizovává z postavy na postavu. Je to fašistické, ale boží a sexy. Podvratné ve své podvratnosti.(31.7.2008)

A teraz mám dilemu. Je najsympatickejším tohtoročným letným popcornom Iron Man alebo Wanted? Obidva filmy boli spočiatku spochybňované, ale obidva sú prekvapivo úspešné, pretože presvedčili nielen nadupanými trailermi, ale hlavne svojou kvalitou. Ani jeden z nich nie je dokonalý, každý z nich doslova volá po drahšom a ešte nadupanejšom pokračovaní, ale pritom sú obidva ukrutne zábavné. Iste, Wanted nemá Roberta, ale zato má Timura. A ten sa s tým neserie a servíruje tisíce nápadov a stovky lebečných výbuchov. Drsnosť komiksu Wanted nedosahuje, ale rozhodne to nie je vykastrovaný hollywoodsky kompromis. Ani rázny ťah na bránku ako Matrix, ku ktorému ho nemožno neprirovnať, Wanted nemá, ale akékoľvek zakopnutia v tempe bohato vynahradí vynikajúci záverečný zvrat a ultrabrutálne akčné vyvrcholenie. A je tam Anton Gorodecký a nalieva hlavného hrdinu vodkou. No nemilujte to. ;-)(30.6.2008)

Na Night Watch dostal Bekmambetov zhruba 4M $$$ a výsledek byl zmatený guláš s místy dobrými nápady. Na Day Watch měl peněz o něco více a skončilo to v podstatě stejně špatně. Za 75M $$$ v případě Wanted se už něco málo natočit dá, ale výsledkem je i přes slušné herecké obsazení - tahoun McAvoy, charismatický Kretschmann a Freeman, který byl tentokrát dost nevýrazný a hrál jakoby bez duše (Angelina je víceméně antiherečka, takže se v sestavě nepočítá a ani její nahé tělo ji zde nezachrání), jen průměrná akční podívaná. Bekmambetova rozhodně nezatracuji, scénář je sice lehce děravý, což by u podobného filmu tak moc nevadilo, ale z celého snímku nevyzařuje ani špetka atmosféry a navíc se tu divák občas setká s nelogickými dialogy. Nakonec je to samé pif, paf, automobilové honičky, do toho nějaká ta vybuchující krysa a organizace zabijáků pod vedením magického tkalcovského stavu snad ani nepotřebuje dalšího komentáře. Přes veškeré efektní pozlátko létajících kulek, aut a lidí, zpomalených záběrů a reverzních hrátek s časem se tak Wanted řadí jen mezi (ne)obyčejné oddychové filmy. (5/10)(2.8.2008)

Aneb jak k nám Rus (já vím, že je Kazach, ale stejně) za americké prašule podniká "přátelskou" návštěvu jak v osmašedesátém. Bekmambetov mi byl sympatický již od Noční hlídky, ale tu ještě nezvládl ukočíroval. V Denní hlídce naopak otěže popustil až příliš. A na začátku Wanted mi zarazil úsměv hned úvodní akční scénou. Takovou debilitu a čistou esenci trapnosti jsem na plátně léta neviděl. Co je moc, to je moc. Upřímně jsem se děsil věcí příštích. Ale po ní následuje odraz ode dna naprostého neumětelství až ke kvalitě nebývalé. Již Palahniukovské životní pachtění hlavního "pašáka" naznačuje, že Timur a jeho parta to možná přeci jen zvládnou. No a pak se rozjede a vrší jeden nápad za druhým. Jde o nepřístupný akčňák v každém směru a přitom to má funkční děj, dobré herce a i toho stagnujícího Danny Elfmana to vrací na vrchol. A v neposlední řadě si je pak třeba začít zvykat na pohled, kdy se nejeden teenager bude na ulici laskat se svým miláčkem. Myšleno pistolí, nikoli dívkou. Tak stylová oslava zbraní tohle je. A víte co? Je to ta nejlepší reklama jakou si zbrojní průmysl mohl vůbec kdy přát.(26.6.2008)

Tak tohle byla neskutečná jízda! Ještě nikdo snad nenatočil originálnější, šílenější, (dů)vtipnější akční záběry/scény než mistr magor Bekmambetov (někdo tu snad brečí "a co Matrix?? :´( " - pche, Matrix je pro děcka). Člověk si při nich říká, že hloubějc se do sedačky zarvat už prostě nejde - ale postupně zjišťuje, že to byl kec a že budou mít uklízeči práci nejen s jeho vytlačenou siluetou, nýbrž i s tím, co tam zanechá jeho povolený svěrač, pakliže se nebude vážně moooc ovládat. Jediný kaz na filmu je ten, že jeho děj by se dal graficky jednoduše znázornit jako "U" - začátek neskutečnej, střed plný více či méně směšných, patetických dialogů/scén (a pár nesrovnalostí, které se ale dají odpustit), závěr neskutečnej. Nikdo z herců mi kupodivu nevadil a naopak modroočko je ve své roli naprosto skvostný a vychrtlá Angelina zas krásně nekompromisní. A ta hudba! Celkově je tohle jeden z mála filmů, po jejichž skončení se divák bude dožadovat okamžitého opakování jak feťák své dávky. P.S.: Na Wanted koukat zásadně v (domácim) kině & za střízliva (viďte, Pane) .......... Mimochodem, docela by mě zajímalo, kam až bude Bekmambetov schopen zajít příště, když mají jeho ujetiny takhle vzestupnou tendenci - nerada bych, aby mi tentokrát oči z důlků vypadly doslova... a nebo ráda?(27.6.2008)

• - Jména předpokládaných obětí šifruje stav osudu Bratrstva Tkalců v ASCII kódu. (Aelita)

• - Jde o první americký film režiséra Bekmambetova. (Hal_Moore)

• - V původním komiksu posloužil jako základ pro fyzickou podobu Wesleyho rapper Eminem, pro postavu Fox to byla Halle Berry. Nicméně nakonec byli obsazeni herci James McAvoy a Angelina Jolie, kteří svým postavám až tak podobní nejsou. (Toxic...)