• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Prvních deset minut jsem si liboval. Pak už se to zase zvrhlo v nelogickou akční slátaninu. Stylový to však rozhodně bylo a hlavně myšlenky hlavního hrdiny jsou místy i zábavné. Pří scéně s letícím varťasem jsem to chtěl sice vypnout, ale dobře, že jsem tak neučinil.(25.1.2010)

Na Night Watch dostal Bekmambetov zhruba 4M $$$ a výsledek byl zmatený guláš s místy dobrými nápady. Na Day Watch měl peněz o něco více a skončilo to v podstatě stejně špatně. Za 75M $$$ v případě Wanted se už něco málo natočit dá, ale výsledkem je i přes slušné herecké obsazení - tahoun McAvoy, charismatický Kretschmann a Freeman, který byl tentokrát dost nevýrazný a hrál jakoby bez duše (Angelina je víceméně antiherečka, takže se v sestavě nepočítá a ani její nahé tělo ji zde nezachrání), jen průměrná akční podívaná. Bekmambetova rozhodně nezatracuji, scénář je sice lehce děravý, což by u podobného filmu tak moc nevadilo, ale z celého snímku nevyzařuje ani špetka atmosféry a navíc se tu divák občas setká s nelogickými dialogy. Nakonec je to samé pif, paf, automobilové honičky, do toho nějaká ta vybuchující krysa a organizace zabijáků pod vedením magického tkalcovského stavu snad ani nepotřebuje dalšího komentáře. Přes veškeré efektní pozlátko létajících kulek, aut a lidí, zpomalených záběrů a reverzních hrátek s časem se tak Wanted řadí jen mezi (ne)obyčejné oddychové filmy. (5/10)(2.8.2008)

Je to pořádně přitažený za pyje. Akce je místy zbytečně přehnaná (vzájemné srážení kulek není cool) a celý se to tváří hrozně drsně. Příběh s tkalcema je neuvěřitelně debilní, ale ke konci to začne bejt aspoň pořádná jízda. Přestřelka v sídle bratrstva je nejlepší z celýho filmu, právě protože tam nejsou ty přehnaný věci, jako kulky co lítaj obloukem atd. McAvoy je dobrej, ale bez Angeliny by ten film vůbec nemohl existovat. Sekne jí to a tu drsňačku jí věříte. Není to vyloženě špatný film, ale pro mě další důvod proč nemít rád Timura Bekmambetova.(28.6.2008)

Zpočátku Wanted asociuje Matrix, ať už dynamickou úvodní akcí popírající fyzikální zákony (řekl bych, že nejlepší v celém filmu, měla na mě až euforický účinek jako jízda sporťáku po stěně vysokopodlažního baráku v Denní hlídce), hrdinovým paběrkováním v kancelářské kóji a jeho verbováním. Pak už se Bekmambetův snímek vydává svou cestou, ačkoliv hrdina musí projít specifickým tréninkem a je podroben mentorskému dohledu smyslné Angeliny. Už dopředu bylo jasné, že hlavní atrakcí vedle Jolie bude frenetický Bekmambetův vizuální styl. Ve Wanted se i přes zachování svých trademarků vcelku mírnil a snad jen s výjimkou části závěrečné akce se akční scény nezvrhávájí v nepřehledný výbušný chaos. Ale i tak platí, že pokud se vám líbilo zpracování obou Hlídek, problém tu mít nebudete. Jen škoda, že po úvodním náhulu už další akce nevzbuzují takový "wow" dojem (subjektivní, jestliže vás nadchnou vzduchem rotující sporťáky a do propasti padající vlaky) a kolize obloukem letících kulek se nepravděpodobně opakují. Příběh, stylizace, postavy, vše je podřízeno jednoduché komiksové adaptaci, zbytečné hledat tu více. A ačkoliv jsem od filmu možná čekal větší "nářezovost", uspokojil mě. Jen bych měl další drobnou výtku k anachronickému využití příslušníka socialistického vozového parku během moravské mise. Zaplaťpánbu za to Pendolino. 7/10(23.6.2008)

Tak tohle byla neskutečná jízda! Ještě nikdo snad nenatočil originálnější, šílenější, (dů)vtipnější akční záběry/scény než mistr magor Bekmambetov (někdo tu snad brečí "a co Matrix?? :´( " - pche, Matrix je pro děcka). Člověk si při nich říká, že hloubějc se do sedačky zarvat už prostě nejde - ale postupně zjišťuje, že to byl kec a že budou mít uklízeči práci nejen s jeho vytlačenou siluetou, nýbrž i s tím, co tam zanechá jeho povolený svěrač, pakliže se nebude vážně moooc ovládat. Jediný kaz na filmu je ten, že jeho děj by se dal graficky jednoduše znázornit jako "U" - začátek neskutečnej, střed plný více či méně směšných, patetických dialogů/scén (a pár nesrovnalostí, které se ale dají odpustit), závěr neskutečnej. Nikdo z herců mi kupodivu nevadil a naopak modroočko je ve své roli naprosto skvostný a vychrtlá Angelina zas krásně nekompromisní. A ta hudba! Celkově je tohle jeden z mála filmů, po jejichž skončení se divák bude dožadovat okamžitého opakování jak feťák své dávky. P.S.: Na Wanted koukat zásadně v (domácim) kině & za střízliva (viďte, Pane) .......... Mimochodem, docela by mě zajímalo, kam až bude Bekmambetov schopen zajít příště, když mají jeho ujetiny takhle vzestupnou tendenci - nerada bych, aby mi tentokrát oči z důlků vypadly doslova... a nebo ráda?(27.6.2008)