Mohli jsme to vycítit šestým smyslem, viděli jsme znamení a teď se to stalo. Na světě se objevila úplně nová epidemie – rychle se šíří a je smrtelná. Nejhorším symptomem je totiž naprostá ztráta základního lidského pudu jedince – pudu sebezáchovy. Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Filadelfii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde… Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Znamení) přichází s dalším ze svých paranoidních thrillerů, které se vyznačují neočekávanými zvraty, temnou atmosférou, promyšleným budováním pocitu nebezpečí a nečekanými pointami. Film Stalo se je návratem k poetice, kterou diváci i kritici tolik oceňovali v jeho prvních filmech. (oficiální text distributora)

Segrestor

Mistr Nájt Šájmalán se tedy předvedl. Nápady z mládí se vyplýtvaly a teď už se jen vaří z vody na vlně Holywoodského úspěchu. Musím říct, že prvotní atmosféra byla velice svízelná a diváka až jakoby tlačila do rohu. Odsud pak ale ten divák čekal a koukal jako hraboš na hada a čekal a čekal a ono se to furt nedostávalo a nedostávalo. Nakonec se to grandiózní vyvrcholení, ta facka na probrání, že Šájmalán to pořád ještě umí, nekonalo. Otázka tedy zní, zda se ve Stalo se stalo něco, co se stalo, ale stalo se to, že co se mělo stát ve Stalo se, se nakonec nestalo a tak se stalo, že jsem tomu napařil jen tři Bohoušky. ()

Dudek

První Shyamalan, kterého se nezdráhám označit za zábavného je paradoxně snímek, který širší divácká obec nepřijala zrovna s otevřenou náručí. U Události jsem byl pohlcen již samotným příběhem, který je velmi působivý. Reálně vypadající hrozba působí autenticky a má schopnost diváka zaujmout, i když ano, Shyamalan mohl mnohem více přitlačit na pilu. Jenže opravdu se tu mělo jednat o biohoror? Myslím že ne, ovšem nebudu tvrdit, že to není škoda. Shymalan si v tomto snímku naštěstí nehraje na boha. Zbytečně nekáže o ekologii ani o rodiných hodnotách (ne, opravdu nemíním hledat ve scéně odloučení a následné smrti pointu o rodinné soudržnosti), pouze se snaží odvést dobrou práci. A daří se mu to. Překvapivě. Nikdy bych nečekal že tenhle indický objev se někdy odhodlá natočit uvolněný béčkový film o tom, jak se stromy mstí za odhozené odpadky. ()

Gilmour93

Matičku přírodu nejde hodit do cely na Guantánamu, takže co nám zbývá? Změnit si výzvu na konci posílaných mailů na: „Myslete na sebe.. Vytiskněte tento mail v co nejvíce kopiích!“ No nezbývá nám nic.. Shyamalan se mi umí výběrem námětů a formou zpracování trefit do noty, ale tady i na té hubené stopáži schází nějaká koherence, vztah k ústřední dvojici v centru apokalypsy je zcela netečný a „výkon“ profesora Wahlberga by už nestačil ani na to focení slipů. Nemá ale smysl dělat, že se to nestalo. Proti poslednímu vládci větrů je to pořád atraktivní podívaná.. ()

Psema

Mám pocit, že lepší už to nebude. S každým novým Shyovým filmem se potvrzuje, že je tenhle tvůrce neuvěřitelně vyčpělým autorem, kterému došly vizuální nápady u Vyvoleného, od kterého se pachtí někde mezi průměrnými a podprůměrnými břečkami odkazujícími neuvěřitelně plytce na současnou politickou, ekologickou a bůhví jakou situaci. Happening pro mě funguje ve chvílích, kdy mám jako divák onen strach z neznámého a úmrtí komparsistů nastávají tím nejjednoduším způsobem, nebo pouze sledujeme bezvládná těla visící na stromech. Jakmile Shy přejde na druhý-sofistikovanější mód a začne si vymýšlet samoúčelné sebevraždy, přestává film fungovat na všech možných bázích. Logika mizí jako pára nad hrncem (pokud by mi toxin deaktivoval nervové centrum, těžko budu startovat sekačku nebo sbírat střelnou zbraň ze země) od samého úvodu a závěr je jen snůškou zbytečných klišé (babka a maníci s brokovnicemi), kterým navíc chybí jakékoliv ospravedlnění. Ke všemu chybí pointa a dovětek je největší "crap", jaký jsem za poslední roky viděl. 5/10 ()

somnar

Je pravda, že jsem od Shyamalana čekal o kapku vynalézavější řemeslo, přesto bych Stalo se hned neodepisoval. Shy opět víceméně narazil, i když hlavní vinu tentokrát nesou naprosto nevhodně vybraní herci (castingový přehmat v podobě "lidumila" Wahlberga a zmatené Zooey Deschanel) a scénář, resp. dialogy, které např. mezi výše zmíněným párem vyšumí do ztracena a místo soucitu a zájmu vyvolají asociace přesně opačné. Stalo se proto funguje především díky režisérovi, který stále spolehlivě přibije do sedaček nečekanou brutalitou (pubescent s kulkou v hlavě se jen tak nevidí, stejně tak sebevrah roztrhaný v jámě lvové) i atmosférickými jednohubkami (dělnictvo padající k zemi, sebevražda přes mobil nebo štafetový kolík jako nabitá pistole). Nejeden divák se pak jistě pozastaví nad exaktní logikou hlavního hrdiny (aha, nákaza vypukla ve velkoměstech, ale rostliny spolu komunikují, proto nebude za chvíli bezpečno ani vedle na louce), tvůrci nám dopřáli i několik výrazných WTF (nepovedený vtip o lékárnici, strašidelný baráček s podivnou stařenkou a dnes už legendární rozmluva s umělou rostlinou). Stalo se je průměrný solidní thriller se zajímavou zápletkou, v porovnání s předchozími filmy Shyamalana ale představuje úkrok stranou od rafinované hry s diváky. A šokující pointa se cestou někam zatoulala… 60% ()

Kryšpín

Trailer k filmu mě nabudil tak, že jsem věřil tomu, že Shyamalan to prokletí prolomí a natočí film, který mu vrátí slávu z filmů Šestý smysl a Vyvolený. Jenže ouha. Nejvíc film zkazili herci, kterým jsem nemohl přijít na kloub. Jediné co mi dělalo radost je, že režisér nezapomíná na pravidla napětí, které bezpečně fungují (i když u moderního diváka jej vyvoláte s těžkostí). Já osobně jsem v některých pasážích to napětí cítil a to byl taky důvod, proč jsem na ten film do kina šel. Jenže jak můžete do takového filmu cpát lásku a jiné věco, co tam nepatří? To mě rušilo a závěrečná "pointa" mi do hlavy vtloukla, zda jsem náhodou nešel na nějaký drama... vlastně ono to je drama s prvky sci-fi. Co jsem si od toho teda mohl slibovat... ()

Aluska88

Hlavním a dost zásadním kamenem úrazu tohoto filmu je scénář a dialogy. A to bohužel, i vzhledem k celkovému námětu, potenciálu a zpracování, hodně výrazným a ostrým kamenem. Vskutku pozoruhodným kouskem je scéna, kdy Mark Wahlberg pronáší monolog k pokojové rostlině. Postavy by klidně mohly z úst vypouštět podivné, nesmyslné a spíše úsměvné věty, ale nesměly by to být postavy kvalitních a známých hereckých jmen v režii a scénáři "toho mysteriózního" Shyamalana. Pokud je to tak, někde je asi chyba. Vypadá to, jako by se M. Night rozhodl (ne)úmyslně sabotovat svůj film. Nu což, Stalo se... ()

genetique

Môj prvý Shyamalan v kine a dúfam, že aj napriek (alebo vďaka) určitému stupňu sklamanie nie posledný. A keby som šiel do kina medzi prvými určite by ten stupeň sklamania bol ešte väčší. Takto som opovrhované scény prijal trošku vlažnejšie. Ale po piatich filmoch, ktoré považujem za výnimočné najmä vďaka ich scenáru (záveru) a v daných situáciách aj uveriteľným hercom (dialógom) je toto poriadne K.O.. Spomínané aspekty však vypovedali službu (pani Jonesovú buď do scenára dopísal režisérov vzdialený príbuzný, alebo mu len ušlo pero) a mne už zostalo len smutne a s malou dušičkou dúfať aspoň v ten prekvapujúci, facku-dávajúci záver, ktorý by možno prilepil filmu aj štvrtú hviezdičku, ale M. Night môže byť rád, že si u mňa udržal aspoň tie tri. Samovraždy však boli poriadne mastné a na niektorých scéna a hudbe si dali naozaj záležať. A preto ostáva dúfať, že plodné dni nemá môj obľúbenec ešte zrátané. 70%. ()

Madison

Shyamalan si čosi povykrádal z môjho obľúbeného sci-fíčka 12 opíc - smrteľný vírus, ktorý pokoril ľudské obyvateľstvo s tým rozdielom, že 12 opíc je obsahovo sofistikovaný emocionálny skvost, tvorcovia presne vedeli, čo chcú svojím dielom povedať. Shyamalan opatrne načrtne pár dejových línií, no ani jednu neprivedie do konca, ani pri jednej nedá pocítiť filmové vyvrcholenie a koniec!!! Tak sľubný námet so scenáristickým potenciálom, s ktorým sa mohol režisér vyhrajkať podľa vlastnej chuti, priviesť divákov do absolútneho tranzu. Nakoniec všetko pochoval infantilným vysvetlením z večerného spravodajstva, že divák, bažiaci po filmovom dobrodružstve, sa s takým prvoplánovým rozuzlením jednoducho nedokáže zmieriť. Keby dostanem podobný námet, určite by som vsadila na viac, než len na Shyamalanove mrazivé a občasné napínavé scény - aj nad týmto by sa dalo polemizovať, pretože tvorením napätia sa viac vyznamenal v Znameniach než tu. Nepatrím k tým, čo potrebujú mať za každú cenu všetko vysvetlené, to by som v tom prípade nezbožňovala Lyncha, lenže Shyamalan je kdesi v otravnom strede. "Stalo sa" nie je ani hollywoodskym blockbusterom a nie je ani existenčnou drámou. 3* dávam preto, že mi film rýchlo odsýpal, scény v strašidelnom dome boli fajn a celkovo nenudil, no Shyamalan ide v mojich očiach dolu vodou rovnako ako Fincher a naďalej ostáva mojím najmilovanejším Šiesty zmysel a Znamenia. ()

Hakha

Jsem očekával nehorázný trapas, který se dostavil jen v malých porcích. Mark Wahlberg vypouští tak neuvěřitelně směšné dialogy, až jsem si ho v této roli oblíbil:-D a další herci mu v tom úspěšně sekundují, ale nic moc nehrají(nejlepší scéna na poli, to jsem měl až křeče v pupíku). Jinak jsem měl ze začátku problém ztotožnit se se situací, necítil jsem napětí a bylo mě jedno, jak film dopadne, ale postupem času jsem míval u filmu otázky(které naštěstí nebyli zodpovězené) a film jsem prožíval více a více. Jinak nejlepší záběry z filmu(sebevraždy) jsou ukázané v trailerech což hodně zamrzí. Závěr je docela psycho, hlavně babka, při které mě totál mrazilo. Shyamalan se opět v některých scénách vykrádá, ale až takový kolaps to není, pár vtipných momentů, které rozesmáli celý sál, příjemné tempo, které nenudí, vcelku dobrý nápad(trochu cítit Puls Stephena Kinga) a Mark Wahlberk. Mé hodnocení 3 hvězdičky... ()

ScreamJay

A tak stane se co má se stát, pravil elév vědomí, když se pevná lýková vlákna pomalu zatínala v jeho hrdlo a nedávala mu nadechnout. Než však duše opustila tělo, v korunách stromu zašumělo – vždyť víš!“ Že to nedává smysl? Mé okamžité dojmy z The Happening na tom nejsou jinak. Co tímhle chtěl Shyamalan říct? Vše začalo slibně, bez ostychu, hned po úvodních titulcích, víceméně typický Shyamalanův důraz na detail, na výrazovou hodnotu scény a několik originálně znepokojivých okamžiků. Emocionálně dokreslené dramatickou, rozumně prostupující hudbou svého takřka dvorního skladatele Jamese Newtona Howarda. Atmosféra plynule houstla (i na úkor té pseudoteroristické intriky), narůstalo a sílilo všudypřítomné tepající nevědomí. Pravda, chvílemi mě víc než eskalující zápletka znepokojovala divně napsaná postava Zooey Deschanel a vytřeštěný výraz Marka Wahlberga (jakoby před ním najednou skrz hřmotné „Překvapení!“ stanula dvoubradá matróna v gumových rukavicích a za zády se mu zabouchly dveře s nápisem rektoskopie). Ale když už jsem se s obsazením sžil a v koutku nevědomé duše začalo se vzdouvat očekávání Shyamalanovského rozhřešení (závěrečné minuty vedoucí příběh k šokující pointě), tak náhle….. Ne, scénáristicky jsem finální, mnohdy zmatenou, pózovitě a gestovitě teatrální pasáž nepřekousl. Nebo možná dezorientovaně přežvýkal, polkl a už mě pomalu začíná prohánět vláknina. Jak tohle shrnout? Snad kdybych navázal na svůj úvodní monolog, více než co jiné, připomnělo mi to zajímavě pojaté vyprávění, v paniku vetkané nepojmenované něco, co vás nutí hltat každé vypravěčovo slovo (i přes občasné zadrhnutí či zakoktání) a při všem největším očekávání zazní pouze – vždyť víte jak! “Přinutí tě to aby ses zabil. Zrovna když se zdálo, že víc zla už se vymyslet nedá.“ Ať už je to ekologický apel, nebo jen nedomyšlená sci-fi, budu protentokrát hodnotit pouze první 3/4 filmu (snad prvně vůbec), neboť jinak bych šel v hodnocení ještě níž. [final rate: 50%] ()

Botič odpad!

Kdysi dávno v předaleké galaxii žil režisér, kterému ležel celý Hollywood u nohou. Měl talent a originální nápady. Jenže poté byl unesen mimozemšťany a od té doby už nedokázal dostát své pověsti. Hlavní zápletka je triviální až hanba. Děj filmu se pohybuje na hranici mezi Znamením a Vesnicí. Zatímco Znamení se odehrávalo na osamělé farmě a Vesnice, kdesi hluboko v lesích, Stalo se je rozplizlé po několika místech východního pobřeží Ameriky. Thriller je to velmi špatný ale dle mého názoru máme co dočinění s nejlepší komedií letošního léta. Strašidelný dům bez strašidelných rekvizit nemůže naplnit sou funkci. Kdo jiný by to měl vědět, než právě Shyamalan, že záběry na vystrašenou tvář Zooey Deschanel a ševelení větru v polích či stromech nemůžou v dnešní době vyvolat pocity strachu. Veškerá efektivnost, která nám byla představena v trailerech, je vystřílena hned v úvodu a pak už jen pár záchvěvů během filmu ale zbytek je vyplněn hodně řídkou vatou. Film postrádá samotnou pointu a tah na branku. Ekologická báchorka nakonec vyvane do ztracena a zůstane po ní jen pouhá pachuť něčeho. Tajně doufám, že se jednoho dne dočkám filmu od M. Night Shyamalan, který bude stejně skvělý, jako jeho filmy na začátku kariéry. Stalo se to bohužel není. 20% ()

Arachneuss

Šestý smysl ode mne dostal za 5, díky své mrazivé atmosféře a šokující pointě. Vyvolený díky chytře vedeném příběhu a opět pointě za 5. Znamení díky velmi dobrému scifi pojetí a opět pointě také 5. Vesnice kvůli zkažené pointě o netvorech pouze 4. Žena ve vodě se dostala do mé top a tak má automaticky 5ku. A Stalo se ? Velmi dlouho jsem po cestě z kina nad hodnocením přemýšlel. Bylo vidět že Shyamalan se po neúspěchu Ženy snaží vytřískat z hlavy co největší trhák a tak si toho na sebe vzal moc. Film má tísnivou atmosféru a většina scén působí opravdu dobře, hlavně když dojde na konfrontaci se starou babiznou. Na druhou stranu to všechno působí místy hodně komicky, což by se u režiséra tohoto kalibru nemělo stát. Dále citové výlevy hlavních hrdinů jsou spíš na obtíž, než na zhustění ponurosti. Na konci se pak člověk sám sebe ptá "Kde je ta Shyamalanovská pointa?!". Jistě, je máme tu poselství o nebezpečí člověka pro přírodu. Polemozivání o včelách je až mrazivě pravdivé, i tak film nezachraňuje nic a to mne jako fanouška velmi ničí. Údajný comeback (nechápu proč, když Žena byla výtečná) se tedy nekoná. ()

3DD!3

Až na to, že Marky Mark hraje nějak podivně a že jsem čekal větší pointu než jen tu, že lidi jsou povětšinou banda šmejdů co si zaslouží vychcípat se mi UDÁLOSŤ (bratři slováci mají chytlavější název) docela líbila. Úvodní scény, hlavně ta s létajícími dělníky, jsou dokonalé a lidi se chovají správně ujetě. Zooey Deschanel byla parádní stejně tak i matematikář Johna Leguizama. Shy režisér pořád točit umí. Dokáže navodit správnou atmosféru a tak podobně, ale Shy scénárista by si měl dát na chvilku pauzu. Počkat na lepší nápady a nachystat si pořádný comeback. Škoda že nezkusil toho Pottera. ()

Hitman_47

Hodně divný film...ono téma je hodně zajímavé, ale styl jakým je Happening natočený je opravdu velmi "divný"... připadá mi, jako kdyby Shyamalan před filmem všem hercům nařídil, ať se tváří děsně vážně, ale ať hrajou jen na půl plynu. K dialogům...ty jsou taky velmi "divné", dalo by se říct, až hloupé. Taky celkem zamrzí, že se v celém filmu moc těch sebevražd nedočkáme...ale je tu brokovnicí prolatvený (copyright od t_gona) teen...taková menší cena útěchy ;-) Závěrečný happy end (teď nemyslím úplný závěr) taky zrovna filmu moc nepřidává....ono z komentu to vypadá, že film házím do sraček, ale já se u Happáče celkem bavil... navíc v určitých okamžicích panovala celkem hutná atmosféra.. a u lekaček se vedle mě sedící chlápek vždycky málem posral, což si zaslouží taky bod :) ()

Le_Chuck

Odfláknutý Shyamalan = stále nadpriemerný film. Žiadna pointa je lepšia voľba, ako hlúpa pointa (Signs) pokiaľ to atmosféra a nápad utiahne. 65% ()

berg.12

Čitelná auterská idea jde ruku v ruce s Shyamalanovou typickou (tentokrát až neúnosnou) filmařskou naivitou. Jestli "Stalo se" něco ubírá, je to především epizodní odér, který se táhne celým filmem i hereckými výkony. Na špatný film od Shyamalana ale stále čekám. ()

kitano

Mám z toho taký pocit, ako by režisér niekde v strede natáčania stratil inšpiráciu a snažil sa to už len tak nejak dokopať do konca. Znova silný a originálny námet tentokrát nedokázal pretransformovať do funkčnej podoby ako tomu bolo pri predchádzajúcich filmoch. Pokiaľ ešte v prvej polovici filmu režisér dokáze prekvapiť silnými momentmi a položiž zaujímavé otázky, v druhej polovici sa napatie vytráca a otázky zostanú nielenže nezodpovedané, ale režisér sa im akoby snaží vyhýbať. Každý zaujímavý prvok len načrie a potom ho zahodí, ako by nevedel, ako ho má ďalej rozvinúť. Najviac na to dopláca finále filmu, ktoré namiesto očakávaného rozuzlenia ponúka iba veľmi lacno posobiace vyvrcholenie vzťahu hlavných hrdinov, ktorý počas celého filmu postráda akúkoľvek iskru a vierohodnosť. Ako veľmi trefne podotkol vo svojom komentári Cervenak - taktiež mám pocit, ako by mi vo filme niečo uniklo. Ak mi však ušla nejaká utajená spojitosť, v tomto prípade je to chyba režiséra. Ná záver - toto ani náhodov nieje tak katastrofálny film, ako to može posobiť z okolitých komentárov. Až prehnane nízke hodnotenia vyjadrujú sklamanie, že režisér neodviedol aspoň lepšie remeselne zvládnutú prácu. (6/10) ()

Kaka

Obyčejný, přímočarý a nudný film. A nebýt velkého a vrzavého domu s jednou prapodivnou paní domácí, ani bych nepoznal že film dělal mistr napětí a geniálních point. Této skutečnosti rovněž nenasvědčuje ani fakt, že se Shyamalan tentokráte nebojí ukázat "akci" přímo a s kamerou neuhne. Dočkáme se tedy několika opravdu zajímavých a krvavých nehod, které jsou dostatečně razantní a opravdové aby zaujmuly (stavba, autonehoda, kombajn). Atmosféra je bohužel nijaká. Spousta volné periferie nedává šanci nějak zhustit děj a zapracovat na stránce napětí. A závěrečná pointa se taky nekoná, což jsem vzhledem ke jménu tvůrce očekával jako samozřejmost. ()

Lavran

Nutno poznamenat, že průzkum všech myslitelných poloh naivity a sebeparodie se povedl na výbornou. Navzdory (počítám, že záměrně) devalvujícímu herectví hlavních aktérů, nedošla újmy ani tíživá atmosféra a k mému potěšení vznikl prostor i na zajímavou komplexní pointu, kterou ovšem nelze hledat v konkrétním odhalení, ale v celkovém vyznění a ekologickém apelu. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

25.03.2009

Už před několika týdny se objevila zpráva, že Mark Wahlberg si zahraje v „mstitelském“ thrilleru The Prisoners o otci unesené 6-leté holčičky, který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Znělo to… (více)

Zlaté maliny rozdány

Zlaté maliny rozdány