Mohli jsme to vycítit šestým smyslem, viděli jsme znamení a teď se to stalo. Na světě se objevila úplně nová epidemie – rychle se šíří a je smrtelná. Nejhorším symptomem je totiž naprostá ztráta základního lidského pudu jedince – pudu sebezáchovy. Elliot Moore učí přírodní vědy na střední škole ve Filadelfii. Když napříč státy udeří tajemná smrtící epidemie, vyrazí spolu se svou ženou Almou, kolegou z práce Julianem a jeho osmiletou dcerou na zběsilý útěk před katastrofou. Míří do Pensylvánie a doufají, že na farmách mimo dosah velkých aglomerací se jim epidemie vyhne a jim se podaří přežít stále intenzivněji se šířící hrozbu. Brzy ale začne být jisté, že v bezpečí nebude nikdo a nikde… Režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Znamení) přichází s dalším ze svých paranoidních thrillerů, které se vyznačují neočekávanými zvraty, temnou atmosférou, promyšleným budováním pocitu nebezpečí a nečekanými pointami. Film Stalo se je návratem k poetice, kterou diváci i kritici tolik oceňovali v jeho prvních filmech. (oficiální text distributora)

pepo

shyovi bohužial podrážajú nohy zbrane na ktoré sa mohol predtým spoľahnúť - herci a hudba.námet je výborný, natočené je to veľmi slušne.celkovo vzaté nadpriemerný katastrofický film, ktorý keby robil nekto iný bol by v červených číslach. ()

Xmilden

Po prvních ne moc povzbudivých recenzích musím připustit, že se po mém shlédnutí žádné velké překvapení nekonalo. Svou úrovní nemůže ani v nejmenším konkurovat skvělému Šestému smyslu, působivému Vyvolenému a lekavému Znamení. Dokonce i Vesnice je v mých očích výše než Stalo se. Přitom 5hvězdičkový úvod bych označil za naprosto vynikající. Scéna kdy padají dělníci ze střechy je mimořádně silná. Bohužel postupem času jsem začínal mít pocit jestli nesleduji spíše nějakou komedii. Pro samotné herce muselo být opravdu těžké hovořit například s umělým fíkusem. Ano, i tohle se tady děje. 40% ()

Tom_Lachtan

Říkejte si o filmu co je vám libo, ale já to pravdu považovat nebudu, jednoduše proto, že tenhle film považuji za skvělý, což u mě není zas tak velké překvapení, jelikož dva předchozí filmy od Shymalana považuju za výborné a Vesnice se mi procpala do topky. Opět je zde něco, co bych se neváhsl nazvat Shymalanoovskou atmosférou, kterou jsem nikde jinde byť v náznaku neviděl. Co oceňuju obzvlášť, jsou "odchody" postav, které mají dvě fáze, první, nečekanou, rychlou, druhou pomalou, rozebíranou, kde si režisér vyloženě hraje s emocemi a beznadějí. Skvěle. Je mi líto toho, jak jsou jeho filmy všeobecně přijímány, nu což, vzhůru na jeho posledního vládce větru, toho se bojím. ()

Phobia

Pro každého není jednoduché přistoupit na Shyamalanovy hrátky s realitou, kdy logika často ustupuje do pozadí (nebo rovnou úplně mizí) na úkor potřeby scénáře, vyjádření myšlenky nebo symbolu. Kdo přijme tato Shyamalanova pravidla, bude schopen si jeho filmy užívat, ale přestože do této skupiny diváků spadám, "The Happening" prostě neberu. Protože tentokrát chybí pointa, chybí nějaká pořádná nosná myšlenka, chybí tedy omluva pro ty vážné prohřešky vůči realitě a logice. Zkrátka jsme my lidi na planetu Zemi zlí a navíc jsme oškliví i ke svým bližním, tak nás matička příroda zahubí formou sebevražedného větru a zachrání nás jen láska?!? No to si snad děláš p*del, M. Night Shyamalane... Pokud se však zaměřím na atmosféru, budování napětí a strachu, pak zvláště úvodní série sebevražd je skutečně působivá a přidat k tomuhle seriózní scénář, vznikl by slušný katastrofický film říznutý survival horrorem. Koukatelné to tedy je, akorát nad tím NESMÍTE přemýšlet, nefunguje to totiž ani v rovině filosofické, ani v emotivní (z toho závěrečného patosu se chce člověku ublinknout) a už vůbec ne v té realistické. 50% ()

Divočák

Poměrně důmyslná hororová satira na současnou americkou společnost. Bohužel bez osobitého kouzla a potřebného charismatu, které by nejnovější Shyamalanův kousek mohly vytáhnout z průměru. ()

lesumir

V anketě před premiérou jsem hlasoval pro totální propadák. Byla to chyba. Sice hodnocení tady na ČSFD tomu nasvědčuje, ale já nejsem populista jako většina zdejších rádoby supr čupr dupr filmových kritiků, proto nemám důvod tenhle film nějak špinit a psát o něm jak je špatný, hloupý a místo toho, aby byl napínavý, tak je srandovní. Vůbec to není pravda, Shyamalan sice už nepředvádí tak precizní práci jako u Šestého smyslu nebo Znamení, ale tenhle jednohubkový blockbuster bych hned nezatracoval, ideální stopáž dává možnost ukázat všechny své klady. Příběh je to napínavý. Nejsem strašpytel, ale musel jsem věčně žhavit žárovku, jak jsem se bál větru, zastavujících se lidí a tý ženský v baráku. Atmosféra nadupaná, čemuž samozřejmě pomáhala dobře vybraná hudba. Obsazení Marky Marka byla nejlepší volba, přesně typ béčkových hrdinů frajerů. Scénář jsem čekal daleko horší, podle komentářů je „dementní“ – někdo si asi plete hodinky a holínky. Dal bych i plný počet, ale to bych už hodně přihmouřil oči a trošku lhal hlavně sám sobě. ()

darkrobyk

Existenciální drama lze chápat různým způsobem - jako ekologickou agitku (a nemyslím to ve špatném slova smyslu), jako krizi společnosti a vztahů nebo zkrátka jako sci-fi o záhadné nemoci, co nutí lidi páchat sebevraždu. Možný spoiler - šílenství útočí na vystrašené, vyděšené, naštvané (tedy později, zpočátku asi možná i na všechny...), ale jakmile se mu vystaví trojice hrdinů, která chce zemřít společně a držet se u toho za ruce, tak najednou je vše pryč. Láska? A proč ne! Každopádně tahle zkouška čeká další země... Jedna z nejděsivějších scén se odehraje u budovy, z níž se k zemi řítí lidé. Možná nejgrotesknější je rozhovor Elliota s umělou rostlinou, jenž opět o lecčems vypovídá. Mimochodem Elliot je sice učitel, ale komunikace s lidmi mu vážně nejde, což samozřejmě může být způsobeno i danými okolnostmi. Kdo čekal strhující apokalypsu s třeskutým finále, musel být zákonitě zklamán. Pro mne vedle Času zatím jeden z nejlepších Shyamalanových filmů (nepočítám trilogii Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný, která je skvělá, ale je to trilogie). ()

kinej

V Happening se nezapře talent jeho režiséra pro nervydrásající scény. Tohle mu nelze odepřít. Jakkoliv pitomý se mi zdál začátek, dokázal Shyamalan v dalším průběhu zaujmout mé smysly a film odkoukat. Napínavé dusno filmu vydží po celou stopáž, ale bohužel jsou zde prvky, které kazí dojem filmu. Mark Wahlberg mi zde přišel herecky velice slabý. Role citlivého profesůrka mu vysloveně nesedla, ale rozpačitě na mě působila i jeho herecká partnerka. Dalším kazem filmu je okatá ekologická agitka v posledních minutách filmu. Nemám nic proti elegantnímu podávání politických témat, ale jakmile mi to někdo cpe do chřtánu násilím okamžitě se zablokuji. Tohle si mohli odpustit a film by vyzněl mnohem lépe. ()

Hrabka

Nápad je docela v pohodě, určitý momenty se taky povedly, ale celkově vzato to není nic moc, a to hlavně kvůli slabší druhý polovině a hlavně konci, který se mně osobně moc nelíbil. Neříkám, že to je špatný sci-fi film, fandy tohoto žánru určitě alespoň trochu zaujme, ale nejedná se o film, který by dokázal nějak víc překvapit. 65% ()

Jamal

Už se mi to stalo podruhé, že nejsem od Shyamalana spokojen. Nevím nápad se mi zdál dobrý, ale tráva, která se hýbe prostě nevyděsí jako mimozemšťani, mrtví lidé či nepravá příšera z lesa. Z některých scén mi sice běhal mráz po zádech (hlavně u scény kdy skáčou za sebou dělníci na výškové budově), ale nebylo to ono. Vše bylo mnohem předvídatelnější jak v jeho minulých filmech, krve zde bylo však nejvíce - a to podle mě není jeho styl. Mark ( Elliot Moore) to zvládal tak napůl, Zooey Deschanel (Almu) jsem moc nepochopil, stejně tak ostatní role. Tentokrát si Shyamalan nezahrál vizuálně, ale pouze namluvil kolegu z práce Almy. Vypadá to, že mému Indickému mistrovi dochází jiskra, ale stále věřím... protože když ztratim svoji víru, .... (( :: ()

nunka

Buď za všetko môže globálne oteplovanie alebo si to už inak neviem vysvetliť... Cez štáty americké sa prehnala deštruktívna epidémia, v ľuďoch ruinuje pud sebazáchovy a za všetko toto pravdepodobne môžu rastliny! Obsah možno zhrnúť do jednej vety a skutočne vydarených scén môžem spočítať na prstoch jednej ruky! Bravo p.Shyamalan!!! Hranica medzi nekritickou slepotou a schopnosťou rozlišovať je fakt tenká! ()

Fiftis

Film bez riadneho ukončenia v drvivej väčšine stráca výrazne svoje kvality, pretože práve kvalitný koniec a vysvetlenie dokážu u diváka zmyť aj predošlé, oveľa slabšie minúty. V Udalosti je to však naopak. Samotný film je počas prvých 70 minút vcelku umne vystavaný, dramatický, viaceré scény sú navyše priam skvelé. Ale tá spomínaná pointa sa dá popísať po odsledovaní polovice filmu, dokonca jedna postava to sama rovno povie ďaleko pred koncom filmu. Škoda Shyamalanovho talentu, ten režisérsky je aj v Udalosti ešte stále výrazne prítomný, ale ten scenáristický sa pomaly, ale isto, vytráca. ()

Shakers

M. Night Shyamalan je majster šokujúcich filmov a v niektorých záberoch sa to opäť skvelo darí, no bohužiaľ nedá sa to povedať o celom filme. Oceňujem perfektné tempo (film sa začína už prakticky rozbehnutý!), ale chýba tomu lepší a strhujúcejší príbeh ako v jeho predošlých filmoch. Síce v závere ma myšlienka filmu niečo do seba, ale celý film pobehovanie sem a tam nie až tak zaujímavé. Napriek tomu hlavné postavy dokážu film potiahnuť vpred, takže vyložená nuda nehrozí. Za zmienku stojí opäť skvelá kamera Tak Fujimota a hudba od Jamesa Newtona Howarda. Update: dal som si po rokoch repete a musím uznať, že to nie je vôbec zlé. Príbeh by mohol byť zaujímavejší a prepracovanejší, no film je tak krátky, že nestihne nudiť. Zvyšujem z troch na slabé štyri. Obľúbený soundtrack: Be With You. 75% - 4* ()

Pepinec

Co jsem čekal? Inu, čekal jsem dílo hodné jména Shyamalan, čekal jsem zajímavý námět, čekal jsem, že mě Mark Wahlberg probere z letargie, kterou nastolil svým výkonem v Maxu Payneovi. Jediné, co splnilo mé očekávání je námět, jenž byl sám o sobě skutečně zajímavý. Ovšem, námět bez odpovídajícího provedení může být sebelepší, a přesto nezabrání zklamání. Čili, je mi líto... ()

Big Bear

Tak nějak jsem si při sledování vybavil text jedné písničky od Tata Bojs ,, Zlobí se na nás naše planeta, my ještě nevíme, co je to odveta. ... ''... Zároveň si kladu otázku co to vlastně mělo todlecto jako být... Eko agitka? Postapo thriller nebo horor? Copak nám to ten Shyamalan namixoval? Věru nevím. Tvůrce skvělého Šestého smyslu nám tu ukázal jaké to bude až se stromy kytky naprdnou a dají lidem co proto za všechny ty pesticidy, herbicidy, fungicidy a vůbec další cidy... V hlavní roli tu máme oblíbeného Wahlberga a Zuííí Dešanééél, kterou nemusím a u které jsem si přál aby vdechla sporu co nejdříve... Wahlberga mi místy bylo až líto, hrát v takovéhle blbině takového idiota...ale zase jsem si říkal, můžeš si za to chlape sám, nemáš brát každý scénář... Je smutné vidět tohohle hrdinu mnoha akčních filmů, jak s drsným a odevzdaným výrazem otevře dveře chléva vystoupí statečně ven na zahrádku, kde vlaje větřík a ševelí stvoly trav a koruny statných jilmů...Scéna věru jak z klasického westernu. ----- Velká města totiž cosi napadne a lidé z nich prchají do polí a luk na venkov. Tam to ale řádí také, tak se přeživší dělí na skupinky a hledají spásu jednotlivě... I když cestou potkávají teréňáky (někdy i otevřené), dál si to jak bratři Nedvědi vyšlapují přírodou i když jsou děti co sebou vlečou unavené... nechápu. Mírné okořenění byla návštěva ranče paní Johnsonové, kde jsem se v jednom místě v jeden moment jednou lekl... Nakonec nad celou tou zhoubou zvítězí láska a všechno najednou skončí tak jak začalo. To matka příroda poslala lidem varovný výstřel před příď civilizace... I když ten otevřený konec... velmi znepokojivé! Bude to snad začátek druhého, třetího a čtvrtého dílu ? --- Já měl jeden zásadní problém. Když už lidé pozbydou pudu sebezáchovy nějakou chemií v mozku (proč ne), proč se hned zabíjejí? Logické je přeci to, že si nedávám pozor. Ano, mohu spadnout ze střech, mohu spadnout pod sekačku... ale ty vysloveně záměrné sebevraždy? Proč? Nechápu. čekal jsem zkrátka mnohem víc, ale už holt STALO SE, viděl jsem to... Dvě zrnka pylu, víc nevdechnu. * * ()

JohnnyD

Miestami strhujúce (celá pasáž v babičkinom dome), so skvelou atmosférou, mrazivým hukotom vetra a "niečim" vo vzduchu. Mohol to byť kľudne Shyamalanov najlepší film, bohužiaľ nie je a to hlavne kvôli silnému naivnému ekologickému podtónu a prílišnej doslovnosti. Najlepšie okamihy film zaznamenáva, keď sa odpútava od ekológie a ostáva len číra romanca v náruči prichádzajúcej smrti (nádherná scéna úteku cez dvor). Skrátiť film o záverečných zhruba desať minút, vyškrtnúť niektoré tupé dialógy a hlavne totálne vyškrtúť celého Wahlberga a bolo by to oveľa lepšie. Chcem nakrútiť remake. ()

Niles

Shyamalanov slabší film a pritom základný motív so stratou pudu sebazáchovy je taký zaujímavý, že som si myslel že práve on ho dokáže spracovať napínavo a inteligentne ako to bolo napríklad v Znameniach. Celá Udalosť je taká nijaká, medzi postavami nie sú takmer žiadne vzťahy a film zanechá nulové emócie. Ku koncu sa to mierne zlepšuje a je len škoda, že sa celá snímka neniesla na podobnej vlne. Najviac sa mi páčila myšlienka, že už aj rastliny nás majú plné zuby. ()

Boogeyman

Začátek byl velice působivý, s každou další minutou však Shyamalan dokazuje, že už na to prostě nemá! Takovéhle "triffidovské" téma slibovalo lepší zábavu...tohle je vlastně jen stupidní hovno, kde i překrásná Zooey vypadá, že sama neví co se stalo! ()

Rover

Tenhle film mohl dopadnout skvěle, ale stal se vcelku hrozným. Shyamalanův styl (kterej mám tolik rád) sice rozpoznám, ale musim se hodně snažit. Sakra co to vybral za herce? Nebo spíš jak je trapně vedl? A co ten scénář? On už psát buď neumí, nebo žije úplně v jinym světě... Tohle totiž byla hodně zajímavá látka a třeba prvních několik minut (park a padání) byla jednoznačně na pět hvězd - stejně jako scény s babičkou v domě (panenka) - Shyamalan tedy umí, ale neumí už nějak najít míru snesitelnosti, protože ty tupé výrazy herců a trapné chování postav je donebevolající. HUDBA: James Newton Howard - tak to se mi líbilo, padlo sice něco o recyklování, ale mě se to líbilo... tajemné, netradiční nástroje... ()

Madsbender

Chvíľami atmosférické, ťaživé, plné paranoje a strachu, inokedy priehľadné, hlúpe a smiešne. Shyamalan za tie roky už dávno vyprchal, ale k The Happening predsa nedokážem zachovať jasný postoj. Každé opakovanie je trochu iné - raz zneisťujúce a depresívne, raz dynamické a akčné, raz sebeparodické, raz unylé a plytké. Ten film proste nemá jasný tvar ani diváka. Po jedinom pokuse sa odsudzuje ľahko. Skúste si ho ale pozrieť aspoň tri razy a potom k nemu povedať niečo múdre. ??% ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

Nejžhavější scénář v Hollywoodu?

25.03.2009

Už před několika týdny se objevila zpráva, že Mark Wahlberg si zahraje v „mstitelském“ thrilleru The Prisoners o otci unesené 6-leté holčičky, který vezme spravedlnost do vlastních rukou. Znělo to… (více)

Zlaté maliny rozdány

Zlaté maliny rozdány