Rybí porno!! Jednohubka roku!! Pohled na rozvlněné zadečky a páry několika silikonových koz mi pokazila docela připosranost Ajy. Moc toho nevymyslel, docela se poddal producentskému volání a během úvodní třicetiminutovky divákům příliš nenabízí.. Jenže, nenechte se mýlit. Trpělivost přináší ovoce. Pak to totiž rozjede ve velkém stylu a z nových Piraní se rázem stane sen každého, kdo doufal, že by se kombinace Aja-žravé rybičky mohla dostat do kin. Velký filmový fanda, který toho z osmdesátkových filmů hodně nakoukal (a z plátna je to znát) tak nabízí jednu z nejlepších předělávek a hlavně asi nejpovedenější „monster“ horor posledních nevím kolika let. V závěrečných desítkách minut totiž své dítko pumpuje nepřeberným množstvím originálních nápadů a hlavně na kost okousané končetiny lemuje i slušným rancem zábavy pomocí klišovitých scén parodujících samotný sub-žánr. Příběh je (s)prostý. Okolí poklidného jezera se pomalu mění v jednu velkou párty, na kterou míří stovky mladých, aby pili, tancovali a vzájemně se sjížděli pohledy. Je tu i prapodivný filmař Derrick, který hodlá natočit biják, jak se dvě holky ojíždí na palubě luxusní jachty. Ideálním průvodcem po lákavých lokacím mu má být místní „krysa“ Jake, který namísto toho, aby doma hlídal mladší sourozence, vyráží na pohádkový trip s bandou obnažených koček. Na dně jezera mezitím vším jucháním dojde k otřesům a z jiné vodní plochy v útrobách země vyžene hejno hladových potvor, které dřímaly a čekaly na pořádnou potravu. Rozpoutají detailně nasnímané peklo, o kterém si tvůrci kdysi mohli nechat jen zdát. A to hlavně díky špičkovému technickému zpracování.. Piraňa si totiž vzala jako předobraz takřka zapomenuté snímky z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (na druhém díle se podílel i James Cameron, na což by rád zapomněl). Alexandre Aja, který divákům naservíroval krutý remake Hory mají oči, opět dokazuje, že si rád hraje a provokuje a jeho film si sám ze sebe dělá legraci. Škoda jen, že tak trochu zapomněl na budování napětí a zejména z úvodu na samotnou atmosféru. Přesto nabízí úsměvnou, drzou a dokonale fungující jízdu s několika opravdu černohumorně brutálními sekvencemi (týpek si zachraňuje svůj život tím, že přejíždí na člunu bezvládná a pravěkými piraněmi okousávaná těla, dva chlapi nesou dívku, která se najednou roztrhne vejpůl, ukousnutý penis, vlasy namotané do lodního šroubu, padající kabel rozsekne přihlížející holčinu atp.). Jasně, všichni tu totálně přehrávají, ale i ty nejmenší hvězdičky, slavné sexbomby nebo ostřílení staří známí Christopher Lloyd, Richard Dreyfuss, Jerry O'Connell, Ving Rhames nebo Elisabeth Shue si své role náležitě užívají.. A já s nimi!!(15.10.2010)

Tak tohle byl brutálni nářez, to mi nikdo nevymluví. Tohle jsem si opravdu užil a nemohl jsem tomu nic vytknout. Ty efekty ryb byly slabší, ale to chápu, protože to bylo ve velkých hejnech. Ale i přesto se to dá prominout, tyhle jatka stojí za zhlédnuti.(28.11.2010)

Piraně, kozy a 3D. Co víc si přát? Fakt je, že 3D mě oproti třeba poslednímu Resident Evilu zklamalo. Další dvě ingredience však neměly chybu. 70% Nahoru zaokrouhluju za tu hrdou pokleslost. Jen tak dál, Alexandre! P.S. Jo a Elisabeth Shue je i přes svůj věk pořád hodně sexy.(7.10.2010)

• Psema

Slabota, která se snaží být tak moc nad věcí, až nezapadá vůbec nikam. Hororem není, poněvadž chybí jakýkoliv strach z neznámého či čehokoliv jiného (pravda, mizerné triky spolehlivě zabíjí nadějné pokusy o zprostředkování děsu skrze masožravé kousavky), komedií také ne, protože nedovede ničím rozesmát (humor chybí a chcípání plaváčků prostě vtipné není) a thrillerem rovněž ne... na to je zde až příliš málo napětí. Skoro se zdá, že Piraňa 3D vznikla jenom kvůli deseti minutám krvavého masakru, kolem něhož se postavil jakýs takýs příběh s tím, že to tupé stádo teenagerů zblajzne i s navijákem. Já říkám "kašlete na Aju a jdětě po Danteho originálu." Sice tam nejsou kozy ve třech rozměrech, ale ty má každý rozumný člověk doma. A ještě si na ně může kdykoliv sáhnout.(31.10.2010)

Aja je pááán! V momentálnej konkurencii si Aja v hororovom žánri jednoducho nemá šancu nájsť rovnocenného súpera. U mňa už prešiel všetkými kritériami postaviť sa na čelo režisérov tohto žánru. K absolútnemu prvenstvu mu len chýba poradiť si s nejakým zombie námetom. Tento rok sa priam roztrhlo vrece s filmami, ktoré spoliehali na 3D, máloktorému sa však podarilo spojiť možnosti, ktoré tretí rozmer ponúka a kvalitu obsahovej stránky filmu. Aja vedel, že v rukách nemá oscarový príbeh, a tak mu nezostávalo spraviť nič iné, len z neho na Bayov štýl spraviť filmový videoklip s dôrazom na to, čo je momentálne cool a in. Toto sa podarilo viac ako by som očakával. Každá scéna obsahuje neskutočne štýlové zábery kamery, hudba dokonale vypĺňa atmosféru a ultimátne hlášky sa sypú od začiatku do konca. Každá rola, či rolička bola každému šitá ako na mieru, len Ving Rhames dostal prekvapivo málo priestoru. No a záver ma totálne odstrelil. 90%.(10.10.2010)

• - Snímek startoval ve 2 470 amerických kinech s obratem $10,1 milionů. Celosvětově snímek pak nasbíral $81,5 milionů. Rozpočet přitom činil $24 milionů. (pavlikv)

• - Spoiler: Scéna, kdy se Jake a ostatní zachraňují z potápějící se lodi, se natáčela tři dny. (pavlikv)

• - Původně byl film natočen ve 2D. Do formátu 3D byl předělán až v postprodukci. (darek kartac)