Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

Makky

Ak som dal pôvodnej Odplate 4 hviezdy, tu musím ísť na 5. Počiatočný priebeh bol rovnaký, ale ku koncu tento film dostáva úplne iný rozmer, aby sa v dokonalom závere skvele ukončil. Pôvodná Odplata bola výborná, no toto je ešte lepší nárez s tým najvychcanejším a najsympatickejším hajzlom. "Máš oheň?" - "Nie." - "Tak k čomu si dobrý? (a zastrelí ho)" ()

Maq

Občas také chodím na záchod, takže vím, jaké to je, když člověk cítí Velkou Potřebu. Ale abych se k věci vracel ještě po sedmi letech, páč se mi to prve na plošince nesrovnalo do pěkného preclíku, takovou Potřebu jsem ještě nepoznal. ()

MATADOR

Odplata v režisérské verzi. Dostává úplně jiný rozměr, jelikož se dá říct, že je to nový film. I když je zápletka stejná, některé scény také, tak verze kterou si Brian Helgeland neprosadil je totožná s původním filmem. Chápu, že některé kodexy pro vývoj filmu se musí dodržovat (jako všude), ale kdyby byly režisérská verze v něčem jiná, tak budiž. Ale ona je skoro totožná, až na naprosto jiný závěr filmu (původní má přeci jen promakanější konec), který je typický - drsňákovský. I tak je ale režisérská verze slušným filmíkem, který po celou dobu nabírá na tempu, a to se mi líbí. Drsná, noirovská paráda. ()

YURAyura

10/10 Taky dobra variace na neonoir tema. I puvodni i tato "predelana" se mi libila a rozhodne mam problem rict, ktera vic. Obe maji stejny stred, ale rozdily zacatek a konec. Tady je vic brutality, umre pejsek - a nejen on. Tak bych rekl, ze se to cele blizi realite a o to reziserovi slo. Cekal jsem vic sadistickeho prostoru pro dvojici Gregg + Lucy, ale marne. Byl jsem ale rozhodne vic nez spokojeny. ()

Aiax

Zdravím kolegy z fanouškovského tábora Mela Gibsona, vidím, že jste se zde sešli v hojném počtu, abyste počastovali nejnovější roli svého idolu převážně pěti hvězdičkami. Mám pro vás pochopení, sám patřím do fantábora Arnolda Schwarzeneggera a vím, že není snadné žít se slabostí pro obskurní céčkové akce, jejichž zápletka se svou inteligencí a složitostí řadí někde mezi kliku od dveří a tyč na záclony. Společnost nás nechápe. Leč vaše nadšení konkrétně nad tímto filmem a tímto hercem bohužel sdílet nemohu, modré Melovy oči mne nechávají chladným, třebaže uznávám, že vyloženě špatný drsňák to není (Arnold by si jej samozřejmě dal k lehké poobědní svačince, ale to jen tak na okraj, no flame pleaze :)) a sám za sebe si jednu hvězdičku rozhodně zaslouží. Oceňuji rovněž snahu o noirové vyznění, teda alespoň hádám, že se o to režisér snažil, z těch asi dvou nesmělých náznaků, které jsem během té půl hodiny, co jsem se na tohle vydržel koukat, zaznamenal. Ovšem jinak už tenhle film svou dějovou demencí, průměrnými herci a stupidními dialogy nijak z řady nevybočuje. ()

Duotone28

Dostala sa mi do ruk tato Director cut verzijka...reedicie r.2006, a celkom pohoda. Aj ked sa priznam,ze cakal som mozno trosku viac resp.nieco ine...ale kvalitku drzalo tak ci tak. Tak isto Mel. Chlap v najlepsich rokoch, cize ani z jeho strany viac menej ziadne zavahanie....štyrečka,nazdar ()

JohnMiller

No, mne sa práveže o kúsok viac páčila verzia z roku 1999. Táto mala pár pridaných scénok a trocha menej humoru, no vo výsledku išlo o ten istý film. Že to bolo o čo si brutálnejšie, ako píše popis, som si až tak nevšimol narozdiel od toho, že absentuje humor. No aj tu sa hláškovalo o sto šesť. Ako som písal k prvej verzii z roku 1999, ide o jeden z vôbec najlepších akčných filmov a Potter v podaní Mela Gibsona, by sa kľudne vyrovnal hocijakej akčnej ikone. Je to týpek do ktorého sa nedá nezamilovať. ()

Ignus.cz

Není to drsnější než originál, v prvních 2/3 filmu řada scén chybí a některé scény (kosmetické) jsou tu nové a poslední třetina je ten zásadní rozdíl, totálně jinak zaměřené rozuzlení filmu. Straight Up má jiný barevný filtr, ale původní dílo se mi líbilo víc -> geniálnější rozuzlení. ()

Genryuusai

Není divu, že se to zdá pochmurnější než původní verze. Bez vtipů jako "Vyléčil jsem tě!" nebo "Možná sou v kapse." to je až moc přísný. A konec imho taky neni tak povedenej jako předtim (nechci znít šovinisticky, ale ... ). Tohle je prostě na úrovni normálních dobrých akčních filmů. Původní Odplata byla ale daleko výš. ()

Eldrick

The Director's Cut je co do vyznění úplně jiný film než "původní" hollywoodský mainstream. Než byl Brian Helgeland odejit, tak měl vizi kriminálky o pomstě v klasickém noir stylu (žádný tmavě modrý filtry) a Payback: Straight Up budiž mu jeho satisfakcí za těch 7 let. Jinak mě zaráží, že tu nikdo nezmínil fakt, že Payback je v podstatě volným remakem Point Blank s Lee Marvinem, což je americká noir klasika, která je, světe div se, taktéž adaptací románu Richarda Starka "The Hunter". Schválně, kolik najdete podobností či citací (viz. námět je úplně stejný, úvodní Gibsonova chůze, postava Fairfaxe atd.). ()

dyfur

......v podstate na cca 75 % je to ako pôvodná Odplata....len to trocha inak "vycifrovali".....drsných scén menej....herecké výkony výborné.....dobrý fim ....ale ak by som si mal vybrať  medzi touto verziou a pôvodným  filmom : Odplata...vyberám si pôvodný -Odplata z roku 1999 ..... bol prepracovanejší.... ()

Axis

Více přímočarosti a méně komplikovanosti, velmi příjemný režiserský počin. Po shlédnutí obou verzí se nemůžu zbavit pocitu že tahle je nějak lepší. Každá má něco do sebe a každá má dost co nabídnout. Ale tohle je opravdu jako rána pěstí. ()

kagemush

Hodnotím stejně jako kinoverzi,-a to i přesto že (BACHA SPOILER) závěrečná na nádraží mě zrovna moc nenadchla(i když díky nesladkému závěru taky dobrý), ale spíš proto, jak jsem čuměl ,kterak střih a svojský náhled rejžův v podstatě vytvořili jiný film,kde humor skoro zmizí a temného tolik,že snad i skoroNOIR. A to já rád. ()

Joe321

Tak tedy The Director's Cut je taky pěkná nálož. Přesně pasující hudba, Poter je vykreslený jako větší padouch, není to tak kladné jako druhá verze. Překvapil mě i uplně odlišný vývoj příběhu v druhé půlce, který ovšem snímku samotnému nijak neuškodil. Celkově je Straight Up výborný film, který vyčnívá ultimátním Melem Gibsonem, skvělou režií, hodící se hudbou a parádním příběhem, ale... Ale když si budu v budoucnosti chtít Payback pustit znova, bude to verze '99. Je to hlavně tím, že film podle mě ztratil onu hutnou atmosfréru, kterou tady rozbíjí absence modrého filtru a taková "příjemnější" hudba. I když se to nedá srovnávat, je to jiný film, prostě to tak vnímám.-"I just want my money back." ()

M.i.k.e

původní Odplata byla dobrá a mám jí rád,ale po shlédnutí directors cutu upřímně chápu,proč Helgeland tak dlouho bojoval o svoji vizi.Těžko oba filmy srovnávat,jelikož se v mnoha ohledech dost podstatně liší a každá má svoje kouzlo.Asi nám nezbyde,než je mít rádi oboje...90% ()

Vojťas

V pár věcech se mi více líbil původní sestřih (úvod, finální mučení), ale celkově asi opravdu vyzněl lépe tento. Nejvíce rozdílný DC, co jsem viděl a k dokonalosti obou verzí chybělo opravdu málo! :-) ()