Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Elrond88

91%, je to komedie, ale nesmál jsem se, je to drama (?), ale to neznamená, že by šlo o pochmurně vážný film; pokud přijmete styl filmu a objevíte v něm krásnou poetičnost, tak se můžete vydat na cestu Indií a nechat se unášet krásnou atmosférou, a kdo chce - může se zamyslet a objevit další hlubší roviny a otázky k zamyšlení... kdo ne, nechť si vychutná třeba skvěle se hodící hudbu... jedno procento navíc za Billa Murraye ()

blackJag

Filmy Wese Andersona jsou pro mne vždy zárukou nevšední podívané a ne jinak tomu bylo i zde. Zvláštní atmosféra snímků tohoto svébytného režiséra se již téměř stala filmovým trade markem a je proto od zbytku běžné filmové produkce dokonale oddělitelná, přestože postupy, které užívá, patří mezi osvědčené. Výborně zvolení herci hlavních i vedlejších rolí (o některých by se bez nadsázky dalo hovořit jako o kmenových), hudební doprovod (jednu z písní jsem si broukal ještě následujícího dne) stejně jako barevné ladění a nápadité záběry jsou jasným doporučením, proč se na film podívat. 90% ()

PollyJean

Něco někde skříplo v orloji. První ze čtyř Andersonových filmů, který se mi líbil, i když je vlastně jen takový nenáročný a milý. Decentní? Uvedené žánry ovšem moc nesedí, není to komedie, snad ani jednou se tu člověk nezasměje, jen párkrát pousměje. Není to dobrodružné, jejich cesty jsou spíš takové (úmyslně?) barvotiskově leporelové obrázky pro boháče, kteří si mohou vybrat, co z Indie uvidí. A není to ani drama, ač sledujeme cesty tří takřka sobě cizích bratrů za matkou, která se z jejich životů tak nějak vytratila...3,5 ()

drackula

Zaujímavá a vtipná road movie o troch bratoch, ktorý si k sebe hľadajú cestu. Každý je iný, skvele sa dopĺňaju a každý rieši svoje osobné problémy. Humor nemusí sadnúť každému, ale mňa baví. Ako vlastne vačšina Andersonovej tvorby. Celé je to správne indicky farebné. Skvelá oddychovka. 80% ()

P1tr

Velice příjemný film, který splnil má očekávání. Jedná se o klasický Andersonovský film, alespoň co se podivné, ale zároveň příjemné atmosféry týče. Ústřední trojice hraje výborně, smekám klobouk. Po celou hodinu a půl jsem se nenudil a čekal jak to nakonec s cestou tří bratrů dopadne. Myslím, že by byla chyba se nevydat na cestu s nimi. ()

Luksa

Opět ulítlá wesandersonovka, po jejíž skončení jsem měl chuť pustit si ji znovu, což se mi moc často nestává. Mám rád jeho styl humoru, jak vede své herce a taky pohodovou atmosféru jeho filmů. Film pro radost, který ovšem není určen pro masové publikum. ()

rudess

Moje prvé stretnutie s tvorbou Wesa Andersona a musim povedať, že som príjemne prekvapený a nadmieru spokojný... ani neviem kedy a už bol aj koniec filmu... krásne farebný, plný detailov, hravý a zamysleniahodný... ()

iantomasik

Jeden z nejlepších filmů o dospívání, zatraceně Wes Anderson je zjevení! Pod čarou si tentokrát neodpustím navážet se do Rentona, který tradičně vyčítá dílu vady, které přitom netkví v díle, ale jeho omezené vnímavosti... Všechny činy postav jsou v Darjeelingu naopak silně motivované, jen jsou nám informace o jejich motivacích distribuovány nelineárně a často mezi řádky, což chápu, může být pro někoho, kdo film odsoudí už zkraje, poněkud náročnější přístup.. Ale chyba tkví už v domění, že tématem film je duchovní cesta.. (když tématem jsou kroky na cestě duše) ()

Almásy

na žiaden film som sa nedíval tak rád. od začiatku do konca. všetko divné, absurdné, scenáristické... vlaková koláž, Bill Murray a zostrih chlapcovho pohrebu na oscara. magické. a prvý film kde mi nevadil owen wilson. ()

standsiller

Zatuchnutý dopravný prostriedok alias súrodenecké trio sediace vo vlaku cez Indiu. Všetci po sebe zízajú a snažia sa prelomiť bariéru dosiaľ absentujúceho súrodeneckého kontaktu. Humor sa ale začína tam, kde nastane situácia v ktorej sa všetci ocitajú na púšti. Viem si predstaviť, že keby existovala nejaká nudná poviedka o troch bratoch čo hľadali k sebe cestu a niekto by si čítal v antikvariáte popis, knižku by odložil do police a už nikdy by sa k nej nevracal. Andersonov štýl mi ale pripomína presný opak. Dokáže do nudne znejúcich príbehov vniesť veľmi pozitívneho ducha. Preto sú jeho príbehy a filmy toľkokrát skloňované. ()

jefff

Příjemné, poklidně nervózní toulání Indií se skvělou hravostí Wese Andersona i zručným výběrem obsazením. A cameo Murraye výborné! ()

Looser

Nejsem extra velkým příznivcem Andersona, ale v tomhle případě se mi přesně trefil do vkusu. Jemná komedie, která by možná od někoho jiného působila trapně je tady namíchaná do správného poměru a doplněna tím správným triem herců. Btw Swartzman tenhle film snad i produkoval či co. ()

ZkuKol

Na Andersona až kupodivu jednoduchý děj i postavy (a jejich motivace), poměrně rychlé tempo vyprávění (na Andersona) i krátká stopáž (i tak máte u některých scén pocit, že nebyly úplně nejnutnější), jako vždy výborná (a často i zajímavá) hudba + skvělý indický "feeling." ()

bloodvomit odpad!

Tak to je opravdu stupidita. Celou dobu se řeší vztahy, které nikoho nezajímají a film se strašně sune v nudném tempu, které ubíjí. Je to fakt o ničem. ()

ArdathBay

WesAndersonův vemír mě zasáhl již v "Životu pod vodou". Naprosto chápu, že jeho filmy nejsou pro každého (když jsem se bavil s jedním kamarádem o filmech a on mi řekl :" byl jsem na komedii Život pod vodou a byla taková kravina, že jsem v polovině odešel" a vím, že se náš vkus diametrálně odlišuje, okamžitě jsem zamířil do půjčovny a film vyhledal a i zaměstnanec na mě tak podivně pokukoval. To mě nabudilo ještě více.) Andersonovy filmy se mi špatně interpretují - je to o vnitřním pocitu. Spirituální cesta podle itineráře ? Příjemná absurditka s výbornými herci a nádhernou kamerou a líbivým soundtrackem. Howg ()

fruitbueno

Kdyby to natočil kdokoli jiný, než Wes Anderson, divila bych se, jak někdo takovou bizarnost a šílenost vůbec může vypustit do světa! Ale tahle slátaninka je nakonec miloučká podívaná korunovaná třemi tak rozdílnými bratry, že je radost jejich road movie sledovat! ()

sedm.1

Taková zvláštní rodinka ještě byla fajn,Život pod vodou už byl pro mě stravitelný o trochu hůř a Darjeeling už prostě nedávám.Ano,Wes Anderson má skutečně originální a jedinečný styl,ovšem mě ani trochu nesedí a postupně s ním ve své tvorbě zachází dál a dál a já ho přestávám dál a dál chápat.Přiznám,že jsem z diváků,kteří se u Darjeelingu nebavili,humor vyplívající z děje mě vůbec neoslovil,všechny postavy,ikdyž jsou skvěle zahrané,jsou až příliš divné,stejně jako celý děj,který je fakt prostě nijaký.Spousta diváků v něm si své určitě najde,já ale viděl jen ukecané putování tří bláznivých postaviček bez vtipu,bez života,bez pointy.Andersonovi filmy jsou na mě až moc jiné a přiznám se,že jeho tvorbu definitivně opouštím. ()

Arius

Žiadny násilný ani primitívny humor, čakal som také menšie absurdno no dočkal som sa príjemného príbehu aj s filozofickou rovinou a skvelou situačnou hudbou. Navyše to bolo zasadené do indického prostredia čo v kombinácii s mojim relatívne oblúbeným Adrienom Brodym konečnému dojmu výdatne pomohlo,jedným dychom však dodávam že chlieb sa lámal približne 15-20 min. do konca. Slabšie tri hviezdy ale ináč príjemná výplň volného času. ()

vitekpe

Prestoze to ma obsazeni atd., mne osobne tenhle film doslova stval. Od zacatku az do konce jsem nepochopil nic. P.S.: off topic - skoro bych prisahal, ze jsem toto hodnotil uz pred dvema nebo trema rokama, kdyz jsem to videl...zahada. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona