Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Radiq

Klasická Wes Andersonovka. Nejvíc se mi líbily ty záběry, kdy kamera snímala něco na jedné straně, pak se odvrátila a přestože to postavy nemohly stihnout, byly úplně v jiné poloze někde úplně jinde. Nejmíň se mi líbilo, že v Indii všichni mluvili anglicky (což je problém většiny americkejch filmů odehrávajících se v cizině). Ono je to jinak docela o ničem, ale bral mě ten způsob, "jak o ničem". A bylo to originální. Škoda, že nemám rád Anjelicu Huston - ta mi to tam dost pokazila. ()

otík

Ježkovy zraky co to mělo být? Tyto typy filmů moc nemusím, ale dívat se na to rozhodně dalo. Vícekrát si to ale nepustím. Hudba: Randall Poster (supervize) ()

sator

Na filmy koukám kvůli emocím, jedinou emoci kterou ve mě ta nablbla vzbudila, je, žemi lezou na nervy, překvapivě všechna stejně.... ()

trojtmberk

Darjeeling se příjemně vleče, jak ten vlak v kterým si pánové na ten výlet vyrazili. Wes Anderson je jméno, který jsem slyšel poprvé v životě a hned na poprvé se mi jeho styl vyprávění líbil. Mám rád tyhle filmy, který prostě plynou, nesnažeji se být kdovíjak vtipný ani kdovíjak vážný, ale i tak jsou podivně návykový. Třeba se stane, až se po čase na to podívám znovu, že už tu zábavu neuvidím, ale na poprvé tam byla a to si ty čtyři hvězdy zaslouží. ()

Mr.Ripley

Příběh tří bratrů hledajících sami sebe rozmělněný v neexistujícím tempu aneb když jiní hledají, samotný autor se ztratí. Maestro? Další počin prosím o třídu výše! ()

Sfinkter

Příjemná projížďka s mým oblíbencem Brodym ze začátku působí trošku rozvlekle, ale klidné tempo a indická atmosféra si vás nakonec získají. ()

JimmyII

Obrazová exploze, meditace o životě, souhra barev a člověk, to vše v jedinečné poetice Wese Andersona, opepřené geniálním triem Wilson, Brody a Schwartzman, který se i podílel na scénáři. Kdo má rád Andersona, bude Darjeeling milovat. Komu se Darjeeling a vůbec Anderson nelíbí, přichází o hodně. Jeden z nejkrásnějších filmů poslední doby. Můžeme se na tom dohodnout? ()

Freefinger

Film začíná i končí ujíždějícím vlakem a já musím říci, že pro mě sledování tohoto snímku bylo také jako kdybych se snažil dohonit ujíždějící soupravu, ale narozdíl od hlavních hrdinů mi nakonec ujela, aniž bych věděl kam mířila, koho vezla, proč jí vůbec někdo vypravoval a jak jsem se na tomto bizardním nádraží vlastně ocitl... ()

Cushing

Spirituální pouť tří bratrů za matkou, která je na spirituální pouti a nechce se jí domů. Barevný vláčky jsou úžasný, jenom to chce trochu trpělivosti, než se film otevře. ()

neoBlast

Anderson je hodně zručný režisér, který natočil Darjeeling neučebnicově, ale přesně jak chtěl a záměrně divně. Vše hraje podle not jeho překrouceného universa... akorád to ve finále nikam nevede a návštěva tří bratrů v Indii je tak trochu nuda. 60 % ()

lennyd

Už od tátova pohřbu se bratři Francis (Owen Wilson), Jack (Jason Schwartzman) a Peter (Adrien Brody) neviděli, ale nyní se setkávají ve vlaku uprostřed Indie, aby navštívili svoji matku - žijící v jednom Indickém klášteře, a aby si srovnali své životy... Je to zvláštní, ale já vlastně nevím, jestli se mi Darjeeling vlastně líbil nebo ne. Při samotném filmu jsem se chvilkama docela nudil, ale vždycky po chvíli přišla nějaká scéna, která byla naprosto skvělá. Z letargie mne ale určitě vytrhávalo herecké obsazení - jen trochu škoda, že nedostal více prostoru Owen Wilson - díky obvazům není skoro vidět, a mám pocit že se to trochu podepsalo i na jeho hereckém výkonu. Moc jsem sice nepochopil role Billa Murraye či Natalie Portman, ale co už, tři hlavní hrdinové tento nedostatek dostatečně napravují. A co stojí za pochvalu je jednak kamera (i když své na tom dělá exotická Indie) a rozhodně zvolená hudba.. ()

geklon

Na začátek třeba uvést na pravou míru to, že Wese vnímám jako nejosobitějšího autora celovečerňáků, nadprostorově a nadžánrově oscilujícího mezi příjemným mainstreamem a obdivuhodnou směsící prapodivností ze světa kde v oceánech plují jaguáří žraloci a Bil Muray je nejlepší jezevec všech dob. A že jeho díla jsou pro mě víc než audiovizuální masturbací, která nutně nemusí pokaždé skončit ejakulací. Darjeeling s ručením omezeným je ovšem opravdu velký ořech na to, aby se dal polknout najednou. "Přestanem se tolik litovat, není to atraktivní." A je to přesně tak... v místech kde film ukazuje neschopnost bratrů se se svým údělem ztotožnit, je mi jich líto a někdy i mého času, který trávím u sledování téhle pateticky roadmovie. Ale jak mile se objeví ve tří vteřinách na scéně B.M., začínám si uvědomovat, že mě Wes zase dostal, ačkoli je TDL takovou nepříliš vhodnou dvojkou Života pod vodou, je to Anderson....určitě prozatím nejméně zasádní, ale je to Anderson.Méně než čtyři hvězdy bych nedal ani kdyby natočil reklamu na jogurt.... ()

Master19

Čekal jsem mnohem víc a tak jsem se zřejmě nedokázal dostatečně vybudit k akceptování tempa a způsobu vyprávění a chvílemi se nudil... ()

shantim

Možná jsem měl jen přehnaná očekávání díky filmu Život pod vodou, ale Dárdžiling mě příliš nezaujal. Vtipu je v něm poskrovnu a postavy mimo tři hlavní hrdiny jsou tak v pozadí, že by tam ani být nemusely a výsledek by byl stejný. Hezký byl ovšem vlak, který byl jak z pohádky - v Indii takové samozřejmě nejezdí, leda byste jeli speciální turistickou retro soupravou. ()

hroubek

Rod movie tří bratrů,kteří jsou si odcizení po smrti otce a cesta přes celou Indii by je měla zas zblížit.Wes Anderson rozehrál úžasnou cestu ve,které září Owen Wilson,Adrien Brody a Jason Schwartzman.Film má všechno co by měla mít road movie zapletku,setkaní s místními obyvateli,dramatickou scénů a cíl cesty.Největší škodou filmu je,že tři hercí,kteří dostali jen cameo roličky neměli větší roli(Murray,Portman a Huston).Po dobrodružství se Stevenem Zissouem trochu slabší ale stále nádherné dobrodružství. ()

Brain-D

Owen Wilson jako zatraceně otravný brácha tu byl na výbornou. Podle mě snad jeho nejlepší role, jakou kdy dostal. Jedna z nejlepších sourozeneckých komedií !!! ()

VanTom

Tragikomické putování tří bratří exotickou Indií za duchovním osvícením, poslepováním zpřetrhaných pout (a návštěvou "uteklé" matky) se nese v klasicky absurdním, obrazově hravém Andersonově stylu. Po nuceném vystoupení z vlaku (a jistém zvážnění) však svou lehkost ve změti klišé ztrácí, přestože skvěle sehraná trojice se dál snaží (a baví). 7/10 [a ponechávám tu za *** z minula]. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona