Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Aljak

Tak toto bolo naozaj podivne čudné. Určite som očakával niečo lepšie, epickejšie, výnimočnejšie a hlavne sviežejšie. Celé to pôsobilo dosť ťažkopádne a miestami bohužiaľ až nudne. Od trojice hlavných postáv so skvelým obsadením (Wilson, Brody a Schwartzman) som iste čakal niečo skvelé - obzvlášť, keď príbeh sa odohrával v úžasnom prostredí divokej Indie. Potenciál nevyužitý, komédia takmer absentovala, no a celkovo to pôsobilo takým unaveným dojmom nemohúcnosti trojice hlavných "hrdinov". Ani by ma nenapadlo, že zlatým vrcholom celého filmu bude pre mňa okúzľujúca vlaková servírka Rita - Amara Karan. ()

dezorz

Niektori umelci tvoria cely zivot to iste umelecke dielo. W.Anderson patri urcite medzi nich. Rodinne dramy podla vlastneho zivota natocene svojskym pohladom, svojskymi pravidlami na hrane jemnej ironie, maloktory US reziser ma tak dokonale preapravoany vlastny rukopis a tak neamericky styl. Po zivote pod vodou pribudli farbicky a preco si ich neuzit prave na pestrofarebnej indii. ()

shyster

Wes Anderson umí natočit netradiční komedie. Všechen ten jeho humor spočívá na různých drobnostech, detailech i v mimice herců. A já to prostě miluju. ()

marcek

Rozhodně zajímavý film, u kterého jsem se dokonce tak 3x zasmál, ale nejnudnější film jaký jsem kdy viděl. Vždyť se tam cel film nic neděje. Jedou jenom vlakem a kecaj. Nic jinýho. Owena a Adriena mam fakt moc rád a proto jsem se na to dodíval, ale fakt jsem se nudil jak nikdy ()

Streeper

Pro mě zatím jeden z nejlepších filmů od Wese Andersona. Jeho filmy mě nikdy zvlášť nezaujali, líbí se mi jejich pojetí a hlavně kamera, je to tak zvláštně a zajímavě natočené, ale většinou mi jeho příběhy nepřirostli příliš k srdci, ale tenhle film se mi hodně líbil a jsem si jistá, že za to může i hlavní herecké trio. ()

Agoran

Vidět tento film bylo velmi příjemné. Ač v poloprázdném kině, skvěle jsem se bavil. Najdete tu vše, co se na Andersonovi líbí. ()

4daPeace

Verdikt: Jak se teď koukám do diskuze, nejen mé očekávání bylo veliké, i když Taková zvláštní rodinka nebylo to pravé ořechové, Život pod vodou byl opravdu hodně povedený film a na Darjeeling Limited jsem se tedy těšil. V žádném případě to nedopadlo špatně, jen tak nějak...jinak. ()

ad

Velmi subjektivní hodnocení, nejspravedlivější by bylo nehodnotit a jen poslat diváka, ať si rozhodne sám...mě to třeba velmi sedlo :) jemné, přesně promyšlené....ale po prvním shlédnutí mi to přijde především jako film pro muže, kteří se nebojí přemýšlet sami o sobě... ale nechám si ještě několik shlédnutí na to, abych byl schopen napsat trochu víc...teď se omezím jen na to, že jsem si film velmmi užil... už jen pro tu naprosto soustředěnou režijní práci, která když nesedne během prvních několika minut, tak už se nechytnete...Mmch - Bill Murray předávající na úvodu "štafetu" je kouzelný :) ()

DruidKarel

Tak od tohohle filmu jsem očekával víc. No, víc... Co k tomu říct? Už jsem se o tom zmiňoval několikrát, že filmy s Owenem Wilsonem mě fakt hodně baví, to jo... Tenhle byl hodně fajn. Zábavnej, dobrej příběh, dobré herecké obsazení a hlavně kvalitní hudba. Hodně dobrý písničky dokážou s filmem velký věci... Už jsem si ale tak nějak zvyknul na nadabovaného Owena Wilsona, ale tentokrát jsem se dostal k dabingu, kde byl namluvenej docela mizerně. Pořád, když promluvil jeho namluvenej hlas, tak jsem koukal na někoho jiného, koho ten hlas mluví, ale byl to prostě hlas pro Owena. Dost mě to zaskočilo a taky naštvalo. Jo, holt se mám koukat na filmy v originálním znění... Jinak jak říkám, dobrej film. 4* ()

Vignette

Pro mě první (a moc příjemné) setkání s Wesem Andersonem. Sympaticky svěží děj i postavy Darjeelingu jsem si v kině vychutnávala úplně sama, opuštěná uprostřed sálu a roztažená na třech sedadlech, takže jsem si mohla v klidu všímat i detailů... třeba toho, jak to Adrienu Brodymu ve zpomalených záběrech sluší... ;-) ()

PEEPA

Filmy Wese Andersona maji zvlastni poetiku, kterou asi bohuzel nikdy nepochopim :-( Vetsinu filmu jsem znudeny a je tam jen par dobrych momentu, ktere me svym zpusobem dojmou. S vyjimkou Royal Tennenbaums, ktera me bavila nadprumerne. Darjeeling bohuzel podprumerne. Je to proste zvlastni druh filmu, ktery bych ale radeji nedoporucoval, protoze bych rekl, ze tem, kterym se tento zvlastni zanr bude libit, je spise mene, nez vic... Wes Anderson je na me asi prilis "chytry"... ()

agathon

Udajne ne nejlepsi (protoze ne nejpovedenejsi) film sverazneho Andersona pro to, s jeho tvorbou jako divak zacinat. O tom nic nevim, videl jsem zatim jen darjeeling (nicmene cesky nazev je skutecne pitomy) a jedinym (zato ovsem silnym) sentimentem byla touha zakourit si, nasednout do vlacku a proste nekam vypadnout... nemyslim, ze je to malo. ()

lakikaki

Uvedomil som si, že Wesa Andersona milujem. Tento režisér síce netočí ani brilantné drámy, ani komédie, pri sledovaní ktorých sa trhajú bránice a objektívne sa jeho filmy za "dokonalé" alebo aspoň "takmer dokonalé" s čistým svedomím označiť nedajú, ale počas sledovania jeho snímkov sa veľmi príjemne bavím a keď už nie počas sledovania filmu, tak minimálne po jeho skončení ma zaleje pocit spokojnosti a akejsi harmónie. The Darjeeling Limited nie je výnimkou, ak sa vám páčili režisérove predošlé filmy, tak sa vám bude páčiť aj tento a naopak. Tu som pôvodne chcel komentár ukončiť, ale nedá mi to a musím ešte spomenúť, že v tomto snímku nájdete jednu z najgeniálnejších scén kinematografie ako takej – nechcem vám pokaziť zážitok, preto napíšem len toľko, že sa jedná o "mozaikovitú" scénu vo vlaku. Tá bola skutočne brilantná, geniálna a úplne dokonalá. I♥W.A. ()

Martrix

Divácké reakce na tvorbu Wes Andersona se pohybují na stupnici od nechápavé "o čem to sakra je?!", až po usměvavé "zpráva doručena, děkuji pěkně". Patřím spíš k těm druhým, ale v případě Darjeelingu to chtělo hodně trpělivosti, protože ta zpráva se začne rýsovat až v poslední třetině filmu. Ano, pak tam toho naskočí vcelku dost, ale do té doby to bylo lehce rozverné vyprávění o třech bratrech, kteří se snaží najít si k sobě cestu. Kdo čeká komedii a navíc nemá Andersona nakoukaného, bude asi otrávený. Stejně tak fanoušci Murraye, nebo Portman, které jsem si popravdě ani nevšiml. Jde o pouhá camea, která dávají smysl jen tvůrcům samým. V hlavní roli je tady Život, Indie a lidské vztahy. Někdo si tam ten přesah najde, jiný se pokřižuje a Andersonovi se bude důsledně vyhýbat. Ale to je úplně OK, všichni jet v jednom vagónu nemůžeme. Mě osobně při pohledu na hodnocení těší, že je dost lidí, kteří to vidí podobně. S jednou výjimkou mi vždy u Andersonových filmů něco malinko chybělo, abych dal plné hodnocení. Tady toho chybí ještě víc, ale pořád nejde o průměrný film. ()

Juto

Dizajn a kulisy sú veľmi pekné, ale je to najslabší film Wesa Andersona. Nebavil som sa tak ako som si myslel. 5/10 ()

c.tucker

Decentně homorná road-movie, žádná řachanda. Stylová hudba, příjemně natočeno, dobrá kamera. Vše do sebe perfektně zapadá. Bratři jsou naprosto výborní. Sice to pokulhává trochu předešlými Andersonovými filmy, ale vše OK. ()

dr.fish

Anderson dává divákovi jen dvě možnosti-divák může mít Andersona rád anebo ho k smrti nudí. Já se s léty statečně přesouvám ze skupiny znuděných do skupiny jeho fanoušků. Jeho vyprávěcí schopnost považuju přinejmenším za svéráznou a mmně prostě baví. Cesta tří bratrů za matkou vlakem po Indii s následným putováním nazdařbůh bůhví kam, je typickou ukázkou hesla "i cesta může být cíl", jelikož přílišné upínání se na dosažení cílů nám kazí radost ze života. A tak i když chlapci nakonec matku najdou, není to vůbec podstatné. "All you need is love" je leitmotivem tohoto filmu, stejně jako "neohlížej se příliš dlouho, abys neminul to co hledáš". 80% ()

FrankSusta

Wesu Andersonovi se nejlépe nejspíš točí filmy, které mají připomínat knihu, noviny, divadlo, komiks, apod. Však u takovýchto snímků, kde se nesnaží ani o jedno vstává otázka, má-li jeho osobitý styl cenu? A já mohu konstatovat, že ano. Wes Anderson je mistr filmařiny, co si za svojí filmografii (či jak se to jmenuje) vybudoval pořádné jméno. Jeho filmy si vždy (většinou) s neuvěřitelnou lehkostí, citem a humorem pohrávají se složitými osobnostmi, které jso pro Wese tipické. Stejně tak jako herci tohoto filmu... ti nejAndersonovatější... (ještě by to chtělo Edwarda Nortona). Skvělý film s pěknou a milou myšlenkou a chytrým příběhem... který by ale mohl být delší, pak bych šel na pět hvězd ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona