Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

• DaViD´82

Stiller dobře ví, že parodie neznamená kopírovat jednu scénu za druhou "jedna k jedné", jako spíše dobře rozsévat odkazy a docílit toho, aby celek fungoval i sám o sobě. Umět to natočit tak, aby si akce řemeslně nezadala se svými předobrazy. "Anti"hollywoodská Tropická bouře v tomhle nezklamala. Jenže ať se snaží sebevíc, tak není vtipná. Je to strašně chtěné, nikoli přirozené.Jako by Stillerovi scházeli parťáci z Frat Packu a jejich vzájemná přirozená chemie i souhra. Možná se to mělo celé vydat spíše cestou naprosté absurdnosti známé ze Zoolandera či Vybíjené spíše než téhle přisprostlé normálnosti.(18.9.2008)

Film sme začínali pozerať traja no dopozeral som ho sám. Povedal som si rozličné chute asi, preto obaja odišli v priebehu 15stich minút. Dúfal som, že s pokračujúcim filmom to bude čím ďalej živšie a každý herec sa prejaví. Určite však nečakajte šialene absurdný humor a la Stiller a tobôž nie Jacka Blacka (až na pár čriev a Beckhama). Toľko ospevovaný film nenechal nikomu priestor sa prejaviť a vyšla s toho len komédia o zazobaných Hollywoodskych štúdii a pár paródii na vojenské filmy........(23.10.2008)

Stiller se nezastaví před ničím. Tuny odkazů, tuny akce, dětská verze Tonyho Jaa, neuvěřitelný Downey, roztomilý McConaughey a šílený Cruise. Tolik pošuků co mají v garážích Ferrari jste ještě pohromadě neviděli... bez vydatnější podpory Frat Packu to sice nefunguje tak hladce jako Zoolander, ale neustále šití do vlastních (hollywoodských) řad a parodování válečného žánru vyloudí úsměv i na tvářích největších škarohlídů. Jak říkají Američani, je to klasická "hit'n'miss" komedie, ale když místo rýže sklízíte olovo jako farmář Downey a držíte v každé ruce M4ku, je jasné, že se do něčí bránice trefíte. Moje dostala plný zásah hned několikrát, takže těch pár zbloudilých kulek velkoryse odpustím. Závěrečné titulky s rapujícím Cruisem jsou ale možná až příliš extravagantní.(29.8.2008)

Ne Stiller, Ne Downey, Ne Black, ale.... Cruise je největší hvězda Tropické bouře. Starý dobrý "Maverick" se nebojí ničeho a předvedl úchvatný výkon, za který mu osobně přeji oscara nebo alespoň nominaci (ano utopie já vím, ale opravdu by si to zasloužil). Získat si rolí, která má cca 10 minut celý film se nepodaří jen tak někomu. Vedle něj je Ben Stiller, ať je sebelepší parodie na Ramba a jemu podobné, jen malá slepička, kterou Tom odfoukne svou stíhačkou z této planety. I přes podává Stiller skvělý výkon a vedle Cruise vládne ruku v ruce s Robertem Downey Juniorem celému filmu naprosto bez výhrad. Škoda je nevyužitého Jacka Blacka, který předvede své nejlepší kousky na začátku filmu (ten na tom vrtulníku dokázal vyset dlouho...) a pak se vypaří v drogové mlze. Tropickou bouří lehce Stiller navazuje na svůj geniální, ale zapomenutý první pokus o proniknutí do komediální režisérské elity. Mnoho hvězd, jedna velká chytrá parodie, o které se nebudou povídat nechutné vtipy jako o Disaster Movie, Scary Movie a v podstatě všechno ... XXX Movie:). Rozhodně má Tropická bouře i slabší okamžiky, kdy ani geniální postavy, hlášky, vzpomínky na jiné filmy(Četa v úvodu velmi potěší:)) a dokonce ani božský Tom Cruise prostě nedokáží udržet nastavenou laťku po celý film tak vysoko, jak by si diváci(a snad i tvůrci) přáli. Přesto lze tento malý prohřešek odpustit s klidným srdcem, protože na Tropickou bouři budete vzpomínat a o scénách z ní ještě dlouho mluvit. Komedie, která mi po dlouhé době spravila chuť a mé smýšlení o všem americkém s nálepkou "komedie".(5.11.2008)

Podruhé si Ben Stiller sednul na křesílko režiséra a podruhé natočil ztřeštěnost, šílenost, magořinu, prostě úchylárnu, velikostně objemného formátu, že se na ní nedokáže hrabat ani Klub sráčů. Jenže stejně jako u Zoolendera tak u Tropické bouře se setkávám s něčím, co mě tak trošičku štve, a to hlavně tím, že ten film mohl být lepší, zajímavější, a nemusel si až tak moc utahovat ze všeho kolem sebe, čehož se Tropická bouře netají a hází do kotle všecko co se hodit do kotle dá. Tom Cruise má dost zásadní roli, já bych ho nedokázal poznat, ale nejenom on i Ben Stiller a jeho skvadra dělá zázraky a na herce celkově si nemůžu stěžovat. Komedie je tohle dost možná nejlepší za rok 2008. Smál jsem se jako blázen, ale ty narážky tam byly až moc okaté, hlavně teda začátek mě rozpumpoval a pak to trošičku v půlce ztrácelé grády, i když konec byl zase masakr. Tropická bouře je masakr, hraje si na akční válečňák roku a má pár opravdu nezapomenutelných scén, na ten film mě bavilo koukat, a určitě se na něj kouknu znova. Prakticky je těžké na něm najít něco špatného, ale na pět hvězdiček to opravdu není, ale zábava je to pořádná.(24.12.2008)