Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Úplně každý fór či gag nevyjde, ale těch 100 minut jsem se velmi dobře bavil. Robert Downey Jr. je samozřejmě boží (a ne že ne, Robe).(22.9.2008)

Oscar 1 nominace: Herec VR - Robert Downey Jr.(30.1.2009)

Tropická bouře je hodně kontroverzní film, a tím nemyslím ono časté překračování mezí politické korektnosti ani jeho nadměrnou vulgaritu, to obé je k věci a docela zábavné, dá-li se to tak nazvat. Ben Stiller se ale rozhodl demaskovat podstatu hollywoodské velkovýrobny kasovních trháků, tu nekonečnou pásovou výrobu, která je poháněna jen a jen komerčním úspěchem ... a kontroverzně k tomu použil právě onu diskutabilní formu, která jako jediná dělá akční film akčním filmem. Když jsem se díval na ty omračující, hodně výrazně ,,áčkové" exploze a nepokrytě ,,áčkovou" produkci, sám pro sebe jsem si musel klást zásadní otázku - Je eticky čisté natočit film kritizující (no ano, je to přeci satira!) filmy vyrobené pouze k vydělávání peněz a zároveň oním filmem vydělat velké peníze? Kdybych řekl, že ano, dal bych absolutní počet hvězdiček. Jenže já si odpověděl, že není. A není ani morální cpát do výroby filmů takové sumy finančních prostředků. Filmy založené pouze na velikosti rozpočtu dláždí kinematografii cestu do pekel... Tak jsem si dekódoval vzkaz Bena Stillera, Roberta Downey Jr., Jacka Blacka, Jay Baruchela, Nicka Nolteho, Danny R. McBridea, Steva Coogana, sebe?parodického Toma Cruiseho a mnoha dalších zúčastněných hollywoodských (i nehollywoodských) person... Podobné filmy: What Just Happened?, Vrtěti psem(26.11.2008)

Komediálny potenciál Jacka Blacka absolútne nevyužitý, jeho postavu mohol hrať kdejaký neznámy dement a film by tým neutrpel. Ben Stiller vtipný iba keď hrá "týpka, ktorého hral v inom filme". Robert Downey Jr. cool iba vďaka černošskému prízvuku. Na jeden dobrý vtip za 20 minút desať kŕčovitých až žiadnych vtipov. Podobné pocity ako z TROPIC THUNDER som mal pri sledovaní Jakubiskovych komparzistov pri BATHORY. Bezkoncepčné, ťažkopádne. Jediné, čo tu vyčnieva z priemeru a triafa sa naplno do čierneho, je Cruise. Mám rád crazy komédie, paródie, vojnové filmy aj kritiku Hollywoodu, ale sorry, steaky mám rád prepečené. Tými 3* som si nie úplne istý...(21.9.2008)

Dopadlo to, jak to prostě dopadnout muselo, sice prostřední část filmu je trošku vlažnější, ale tu vyváží absolutně mega brutální začátek a zejména konec, plnej neuvěřitelnejch nápadů, zparodovaných scén z válečných filmů a do toho tam pobíhá Stiller, kterej tam následně brutálně seřeže "medvěda", Jack Black s absťákem, na černocha namaskovanej Robert Downey Jr. a neuvěřitelně fuckující Tom Cruise. Prostě absolutní mega zábava, nebýt méně zábavnýho prostředku, tak je to komedie století(27.10.2008)

• - Robert Downey Jr. nejdřív nechtěl roli přijmout, protože mu připadala nekorektní vůči Afroameričanům, ale zalíbil se mu scénář a navíc chtěl spolupracovat s Benem Stillerem a Jackem Blackem. (c.tucker)

• - Čas cca 85.30 - Když Jeff objeví kopeček heroinu, a dává k němu ruce, tak jeho prsty vypadají, jakoby již byli v prášku vloženy. Pravděpodobně z předešlé klapky. (Musak)

• - Postava Kirka Lazara (Robert Downey Jr.) byla původně napsána jako Ir, ale přepsána na Australana. Pro Roberta Downeyho Jr. totiž bylo snazší napodobit australský přízvuk. (c.tucker)