Tropická bouře

• Německo

Tropic Thunder

Tropická búrka

Akční / Komedie / Dobrodružný / Válečný

USA / Německo, 2008, 102 min (Director's cut: 121 min)

Těsně po zhlédnutí jsem byl docela nadšenej, ale po několika dnech to celé vyšumělo. Nic zvláštního.(18.10.2008)

Trailerový úvod geniální, to je bez debat. To potvrdí určitě každý, kdo film viděl. Další děj je už přinejmenším problematické hodnotit. Odkazů na (proti)válečné filmy přehršle, od Čety, Hamburger Hill, přes Apokalypsu až k Rambu IV a Zachraňte vojína Ryana, navíc Steve Coogan parodující sám sebe a konečně scientisticky "odporný" Tom Cruise. Prostřední pasáž putování vojáků džunglí patří k nejslabším částem, zde Stiller film příliš nezvládá. Nucené, nudné a téměř skoro zbytečné dialogy sráží film do průměru, aby ho pak v závěru akční sekvence vysvobození opět vytáhla do nadprůměrné podívané. Stiller ví, Stiller zná, ale po scénáristické stránce občas stojí za vyhul brko. Svůj komentář mohu vyhodnotit jako mírně zmatený, stejně jako Stillerův v pořadí čtvrtý celovečerák.(26.9.2008)

Zprvu naprostý nářez, ať už jde o super ukázky jiných filmů, nebo o parodování válečných klenotů - Apokalypsy a Čety v úvodním víru akce, jenže co se stalo potom? Na každou vtipnou scénu připadla scéna dvakrát tak delší a naprosto obyčejná, zbytečně okecaná, či jednoduše nudná. Ben Stiller je parádní komik, ale nijak vyjímečný režisér, v jeho průměrně odvedené práci se gigantický rozpočet jaksi rozplynul, aniž by zanechal nějak výrazně hmatatelné stopy. Akce sice není špatná, ale přímo o "eye-candy" záběry se také nejedná, tudíž jediná věc, která mě na Tropic Thunder nekompromisně fascinovala byl Tom Cruise. Škoda, že se takto nemohly předvést i další postavy (teď nenarážím na výkony, ale na scénář)... Jako oddychovka dobrá, ale vzhledem k horizontu ostatních filmů jen 6/10(25.12.2008)

Prekvapivo nekorektná, inteligentná a vulgárna paródia, dokazujúca, že hrubozrnný humor, mozog a gule si môžu vo filme pokojne a aktívne koexistovať. Tropická búrka si uťahuje zo všetkého čo je US (pop)kultúre sväté a to sa u mňa počíta. Hrať retarda naplno totiž nemusí vyniesť Oscara ale v džungli vám to môže zachrániť život. Nehovoriac o tom, že najväčší satani na svete sú producenti a veteráni z Vietnamu (ako už dávno vieme zo South Parku) prišli o tie končatiny stejne niekde na kolotoči. Tom Cruise by si za svoju rolu zaslúžil Oscara, alebo aspoň MTV Movie Award for „best villain“. The universe is...talking to us right now...9/10(7.10.2008)

rozpočet : : $92 million otvárací víkend : $25,812,796 tržby celosvetovo : $187,965,707(23.8.2008)

• - Čas cca 47.08 - V záběru je Jeff, jak drží svou M60 v pravé ruce. Hned v dalším záběru je vidět, že ji drží v obou rukách a má ji zavěšenou na karabině. (Musak)

• - Pred premiérou filmu v Los Angeles sa stretli asociácie duševne postihnutých ľudí a vyhlásili Stillerovej komédii národný bojkot za to, že ich údajne zosmiešňuje. Producentské štúdio však nespravilo žiadne zmeny. (Film v žiadnom prípade nemá v úmysle zhadzovať alebo znevažovať handikapované skupiny alebo jednotlivcov.) (Smok)

• - Robert Downey Jr. nejdřív nechtěl roli přijmout, protože mu připadala nekorektní vůči Afroameričanům, ale zalíbil se mu scénář a navíc chtěl spolupracovat s Benem Stillerem a Jackem Blackem. (c.tucker)