Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

zdepapepa

Znovupustitelnost trochu pokulhává, originalita taky trochu, leč vše je tak mistrně sešito dohromady, že se příběh (ne)vesele line a člověku občas až mrazí v zádech z atmosféry. Pár menších či větších lekaček už jen dobarvuje celkový zážitek z filmu, skvěle vystihné je tu prakticky všechno od int/exteriérů, hudby, herců i kamery až po scénář s úžasným Hope Spotem, který mi připomněl nedávné Buried. Španělé zkrátka horory umí, jen se u toho nesmí moc spoilovat. Navíc tenhle by si spíš zasloužil škatulku rodinný horor s happy endem. ()

Krissty

TOHLE MĚ DOSTALO! Konečně zase horor, u kterého jsem seděla zaražená do polštáře, co nejdál od televize to šlo, a kryla jsem se peřinou. Nápad s hrou mě fascinoval, i když chvíli mě Laura deptala tím, že jí ještě nedošlo, že si děti chtějí hrát... Co mě ale fascinovalo úplně nejvíc? Poslední půlhodina filmu! Od chvíle, kdy hlavní hrdinka zůstala sama, to bylo parádní. A ten závěr a rozuzlení všeho, to bylo něco úchvatného, dechberoucího, dokonalého! Navíc mě potěšila přítomnost Geraldine Chaplin (její osoba mi dokáže zpříjemnit zážitek z každého filmu) a ten dům, ten byl nádherný! Jeden z nejlepších hororů posledních let, řekla bych :) ()

RasputincZ

Jeden z nejlepších španělských hororů, co jsem za poslední dobu viděl. Nepříjemná atmosféra a spojení hned několika pro mě velmi nepříjemných faktorů jako panenky, znetvořené a postihnuté děti ve mně vyvolaly po celou dobu filmu velmi nepříjemné emoce. Konec se scénáristům trochu rozpadá pod rukama, ale stále je to velmi nadprůměrný horor, který se vyplatí vidět. ()

MartinezZ

27.3.2010 ~ O stínech minulosti promítajících se do současnosti. O ztrátách, hledání i nálezech. A o tom, že když si pořídíte bydlení, máte si o něm nejdříve něco zjistit. A taky si hlídat robata. Stačí mžik... ~ Malé děvče z místního sirotčince má štěstí. Zalíbilo se nějaké rodince a tak opouští svůj dosavadní domov a své kamarády. O mnoho let později se s tímtéž děvčetem, dnes již matkou malého chlapce, setkáváme znovu. V témže domě, do kterého se právě nastěhovala se svým manželem a synem, a kde chce vybudovat domov pro pár postižených dětí. Její syn není tak úplně její syn. Je adoptovaný. A nemocný. A také vidí něco, co by asi vidět neměl. ~ Počet jeho imaginárních kamarádů roste a rodičům to začíná dělat starosti. Do toho se tu ještě záhadně zjeví soucitná stařenka a máme o zábavu postaráno. Tedy vlastně až od chvíle slavnostního otevření Domova. A vlastně to ani moc zábava není. ~ Možná tak pro milovníky hororů, pro hlavní aktéry určitě ne. Během oslavy se totiž něco přihodí a její syn Simon se ztratí, Následuje devět měsíců hledání, lovení duchů a utápění se v tesknotách po ztrátě dítěte. Zbývá ještě ale odhalit nejedno tajemství minulosti domu... ~ Nejsem na horory, jsem na ně dost posera, ale tenhle poměrně odsýpal, hercům se dalo věřit (tedy alespoň některým), scény mrazily a sám v tomhle domě bych, i bez znalosti tohohle filmu, asi prázdniny trávit moc nechtěl. ~ Duchařina je to dobrá, zápletka sice ne až tak objevná, ale dokáže zaujmout a i natočené se mi to zdá velmi dobře, ale... i tak si nemyslím, že si na tohle budu za nějakou dobu pamatovat. Na jedno zkouknutí to rozhodně není špatné, ale hororovou ikonu z toho nikdo nedělejte :) ()

Tayen

Pro mě další průměrný duchařský horor, leč s působivou atmosférou. Nic nového do žánru nepřináší, jen využívá starých dobrých prvků, které málokdy zklamou. Zajímavá zápletka, ale nezajímavý a otřepaný motiv. ()

snoopik

Tak že bychz toho byl vedle to se říct nedá , že bych se bál tose taky říct nedá. leknul jsem se jednou a pak už ne .. Na to jak jsem se na tento film tešil jsem byl docela zklamán. Čekal jsem asi více mrtvol a strachu :-)) a to horory nemám rád :-) ()

Asgy

Vzhledem k tomu, že horory nepatří zrovna mezi mnou oblíbené žánry ( i když pár vyjímek by se našlo), tak jsem nečekal, že se u Sirotčince budu obvzvlášť bavit. Bohužel se moje očekávání potvrdilo a nic zvláštního se nekoná. Přemýšlím, jestli dát i tu třetí hvězdu, ale asi jo...i když asi sám nevím za co, ale možná za ten trailer, ten byl lepší než film :) ()

Praxis

Výborná hustá a poctivá duchařská omáčka, která není ani tak hyperstrašidelná,jako spíš tajemná. Detektivní zápletka a zcela jasný konec, který ač nedopadne šťastně, slzy dojetí a štěstí možná vykouzlí. Připočtěte sympatické herce a máte tady další klasiku alá Guillermo del Toro. 80% ()

ivishka

Nejlepší horor co jsem kdy viděla. Celou dobu se totiž tvůrci nespoléhají na šílený strach z paranormálních jevů či na nechutné xichty, které jsou vždy jen velkým dílem maskérů. Naopak se film soustředí na tu mysteriózní linku příběhu a pořádně vám při sledování zahraje na nervy. Nebavilo mě už sledovat typický způsob filmování hororů, ale to, že někdo přišel konečně s něčím novým mě naprosto odzbrojilo. Někdy se vyplatí dát na červené hodnocení a jindy také ne. ()

Popluh

Ze Sirotčince se místo očekávané průměrné duchařiny rychle vyklubala Noční můra před Vánoci. Tak jako dle mnohých nejlepší film Tima Burtona nenatočil Tim Burton totiž ani nejlepší film Guillerma Del Tora nenatočil Guillermo Del Toro, ale Juan Antonio Bayona. Ultimátní mix předchozích "deltorovek" Prince bez království a Faunova labyrintu dáva dohromady fantastický mnohavrstvý příběh o tragédii, která navždy změní život jedné rodiny. Konečně po čase jeden "horor", který sází na atmosféru a ne na krvavé efekty což je jen a jen dobře. Mrazivými momenty se také nešetří a dětská hra v závěrů doslova přimrazí do sedačky. Přidejte si skvělou hudbu, místy poetickou kameru a vyjde vám klasická duchařina, která určitě patří k vrcholům žánru. Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, BUM! 90 % ()

GodComplex

Vizualne sice lehce low-tech, ale presto velmi hezke, se skvelou kamerou a pusobivou primorskou lokaci. Audio ghost-deticek a vrzajiciho domu taky super. Atmosfera celkove docela solidni, nicmene o nejakou nonstop hruzostrasnou zalezitost se rozhodne nejedna. Nekolik lahudkovych scen typu transfer zeny-media do paralelni reality. 2 efektivne funkcni sokujici/lekaci momenty. Sympaticka Belen Rueda v hlavni roli. A ackoliv to tak ze zacatku prilis nevypadalo, tak nakonec velmi dobry scenar a koncept. Skoda, ze to obcas ztracelo dech a nevymanilo se to z jakesi minimalisticky zakriknute formy. Nejen kvuli spanelskemu puvodu, podobnemu nametu a spojitosti s Del Torem se nabizi srovnani s "The Devil's Backbone". V tomto duelu je Orphanage o level vys. 7/10 ()

MikO_NR_1909

Skutočne je to za silnejšie tri. Malo to silné strašidelné momenty, v ktorých hlavne čerpali z tmy a postavenia kamery. Emotívny koniec premeny na bábku a stretnutie s deťmi má čo do seba, lenže už som "vyrástol" z tohto druhu štylizácie... ()

golfoxovox1

Geniální snímek, ze kterého by si mnozí tvůrci mohli vzít ponaučení, jak natočit atmosférický horor. Výborně jsou zpracované už úvodní titulky. Atmosféra se postupně zhušťuje a divák se dozvídá víc. Některé momenty opravdu děsí. Belén Rueda se ujala role pátrající matky skvěle, věřím jí od začátku až do konce filmu. Závěr a pointu jsem nečekal, ale nemyslím si, že by šel natočit líp... (Např. proslov ve sklepě s krouživou kamerou)... A hlavně - objevil jsem Fernanda Velázqueze, tento nadějný španělský skladatel je schopný po celý film udržet napětí a k závěru složí excelentní dojemné a vkusné téma, které nás spolu se závěrečnou scénou může dohnat až k slzám... Doporučuji, opravdu podařený film ve svém žánru ;-) ()

zipper111

Ale jo, mě osobně se to líbilo. Ale nevím jestli bych to nazýval hororem, nevybavuju si scénu při které bych se bál. Ano, napětí tam je, ale strach?Každopádně slušná misteriozní podívaná, která neurazí ale ani nijak světoborně nepřekvapí. Přesto je film velmi pěkně a dobře natočen, zvuky jsou obzvlášť povedené a celé to působí docela přesvědčivě. Takže pěkné 4*. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze