Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

LucyW.

Ač jsem původně nechtěla, připojuji 355 komentář, který si nikdo nepřečte, ale... Trochu mě (od začátku) zarážel fakt, že se nám autor snaží namluvit, že jediný, kdo se skrýval v běloruských lesích a koho nacisti upalovali i s vesnicemi, byli Židé. To prosím nebyli. Scény typu "záchrana v poslední chvíli" a "žili spolu šťastně až do smrti" mě sice taky zarážely, ale vycházím ze zkušenosti, že nejpatetičtější (a nejujetější) scény v dramatech "podle skutečných událostí" bývají ty jediné, které s realitou souvisí a právě proto je mám ráda ("To je takový klišé, že kdybych to dal do knihy nebo do filmu, tak mě pěkně zdrbnou"). A samozřejmě Иди и смотри (když se nesluší nazývat tu věci česky) to není. Ale jen proto, že někdo natočil jeden z nejlepších filmů všech dob o běloruských partyzánech, neznamená, že už se o nich nikdy nic nemá točit. Jo, a pro Schreibra mám slabost a líbí se mi způsob, jakým to Daniel Craig "natřel" kritikům, co tvrdili, že Bonda nemůže hrát chlap, co vypadá, jak Rus. ()

panmroz

pokud od filmu E. Zwicka (kteréhokoliv) nečekáme něco jako originalitu (v jakékoliv filmařské kategorii), můžeme si to poměrně zdárně užít. dopoledne. ()

Furmi

2. svetová vojna priniesla okrem neskutočného žiaľu, utrpenia, strachu a smrti aj nikdy nevysychajúci filmový materiál. Stále sa čudujem s akou originalitou sa dajú točiť filmy na takto obohrané a zároveň i neobohrané téma ktoré ma stále čo ponúknuť. Odpor je podhodnotený ale silný film ktorý má čo ponúknuť pokiaľ doňho divák hlbšie zaryje nepopáli sa. Som udivený, nadšený a zároveň ničím neprekvapený, týchto pocitov sa nezbavím ale viem že Odpor patrí medzi tie filmy, áno, presne tie. "Nein, Nein ich habe Frau und zwei Kinder..." 87% ()

Kroupa

Výborný a zajímavý film. Navzdory dlouhé stopáži jsem se ani nenudil, a to především díky Craigovi a jeho asistentovi Schreiberovi. Ostatníí postavy jsou celkem dost těžko rozeznatelné, takže jsem v tom měl chvílemi zmatek. Filmu se dá samozřejmě vytknout několik typicky hollywoodských momentů, z nichž především ten poslední je trestuhodný. Nicméně mě stejně nerozladil, protože tou dobou jsem se už definitivně rozhodl, že se mi Defiance líbí. 29.7.2010 Po druhém shlédnutí musím konstatovat pokles nadšení a naopak posílení vnímání určité schématičnosti a umělosti děje - aneb jak vytvořit epický spád tam, kde vůbec nebyl. Nicméně, přestože nedoporučuji dívat se na to víckrát (alespoň pokud se vám to poprvé líbilo), pořád považuji Defiance za velmi dobrý film a své hodnocení neměním. ()

Kratoc

Já myslím, že se to jednoduše nepovedlo. Nebo jsem nepochopil režisérův záměr. Za sebe mohu říci, že mne nejvíce zklamalo nevyužití partyzánského prostředí, nějaká ta akce, která by to oživila. Takhle jsem se zíváním sledoval pouze příběh lidí v lese: Mají hlad. Jdou sehnat jídlo. Nemají hlad, ale je jim zima. Jdou si postavit srub. Zase mají hlad. No, možná to tak bylo i ve skutečnosti, ale na to, jak Bielsti byli ve skutečnosti tvrďáci, tak tady to úplně zaniklo. Třeba útěk z ghetta byl naprosto promrhanou příležitostí natočit atmosférickou scénu, plnou napětí. Místo toho jeden vykoukne za roh, houkne: Dobrý a celé ghetto profrčí Němcům za zády. Jinak herci včetně Craiga i Schreibera velmi dobré (včetně pasáží, kdy mluví bělorusky), atmosféra v hlubokých hvozdech taktéž dobrá, ale trestuhodně nevyužitá. ()

RomanHyde

Hrozilo, že tento skutečný příběh běloruských bratrů Beilskich, kteří za druhé světové války v hlubokých lesích zachránili a ubránili 1200 lidských životů, bude natočen až přiliš americky se spoustou klišé a patosu.. Byl jsem velmi mile překvapen, že Zwick k této látce přistoupil s patřičnou úctou a vytvořil velmi kvalitní snímek, který nesází na akčnost a bojové scény, ale právě naopak. Craig dokazuje že je dobrý herec a zvládá i dramatičtější role. Vcelku hodnotím film rozhodně nadprůměrně a určitě stojí za zhlédnutí. ()

Strike

Stejně jako několik komentujících si myslím, že je tento film promarněná příležitost. V podstatě dost silná látka, i když s tak trochu klišoidním námětem, je zde roztažena do mnoha epizod z lesního tábora, které k ději nic nepřidávají a v podstatě jen film natahují. Největší bolestí filmu je ale pro mě to, že nevím co v tom filmu byl nejdůležitěší moment (o co tam hlavně šlo) a s tím naprostá nemohoucnost ztotožnění se s postavami,tzn. byl mi jejich osud dost ukradený. Byl to příběh o nalezení cesty bratrů k sobě...? Ano pokud by to bylo komornější. O pomstě? Asi ne, o tom byla jen první půlhodina. O útěku před němci? Ano, poslední půlhodina. Prostě mi to přijde ( i když to zní hrozně) žánrově neukotvené a skákající z jednoho do druhého...Je to dost škoda, protože je to natočeno velmi dobře (ostatně jaký Zwickův film není..) herci jso dobří a hudba také fajn. Prostě zklamání. 6/10 ()

kubyno

Citlivý příběh s pěknou atmosférou, kterou tvoří hlavně nádherná hudba a vizuální stránka s krásnou krajinou. Herecké obsazení je úžasné a kromě Daniela a Lieva se mi velice líbil Jamei Bell (a nezapomeňme ani na Alexu). Škoda jen, že to Zwick nedotáhl do "dobrého" a nehollywoodského konce, to co se mi v Samurajovi líbilo, se tady nehodí - ale to je víceméně detail, protože jinak je to velice dobrý film a určitě stojí za zhlédnutí. ()

Ole92

Opět další film který jsem se zaujetím sledoval od začátku do konce, a jen jsem se divil jak to že jsem o těchto mužích neslyšel dříve. I v tak pochmurném a smutném tématu se ale dali najít okamžiky k zasmání viz třeba každá Lazarova hlídka. ()

Pevek2

Asi takhle nejak by mohlo vypadat V tumane Sergeje Loznitsy, kdyby ho natocili Americani podle Syda Fielda. Ale ma to prekvapive i sve kouzlo, hlavne v prostredi lesu. Ocenuji taky to, ze v dabovane verzi je skoro pulka dialogu rusky bez titulku. ()

Nolanofil

Preceňovyný film preceňovaného režiséra. Odpor vyzerá ako slovenská produkcia, v Jakubískovom prevedení. Lacné zábery, v lacných bieloruských exteriéroch, ktoré až moc pripomínajú tie slovenské. Craig ovšem vynikajúci. ()

biskin

Opravdu skvost mezi válečnými filmy. Když už človek čekal trochu klidu, opět se noří další a další Němci a Židé se musí dál a dál stěhovat a ukrývat v lesích, kde staví své tábory. Hudba od Jamese Newtona Howarda nádherně podbarvuje a doplňuje atmostféru. Pro soundtrack/score-milce určitě doporučuju. Pro mě jednoznačných 5* ()

Wild_man

Velmi povedený a dojemný příběh od Edwarda Zwicka. Odboj utlačovaných židů schovávajících se v lesích nastiňuje psychologický až patologický vývoj některých postav. V příběhu podle skutečné události o skupině Bielski se objevuje jak jinak než láska, rodinné kruhy a veškeré zlo skloubené s válkou. Jak jinak ohodnotit film s tak výbornou kamerou a hudbou a tak dobrými předními herci než 5 hvězdičkami. Filmu možná trošičku ubírá nezvykle dlouhá stopáž, ale chcete natlačit tak dojemný příběh do 90 minut. U těchto dvou hodin pořádného filmového zážitku se určitě nudit nebudete - je totiž plný psychologických, akčních i romantických scén, kde si lidi, kteří nevěděli jeslti budou v příští minutě žít, sahají až na dno svých sil. Podle mého další velmi ale velmi povedené zpracování židovského utlačování za druhé světové války. Těm, kterým vadí, že tu jsou zastrčeny do pozadí některé akční scény jako útěk z ghetta, bych vzkázal, že o tom tento film opravdu není... Jediné co mi chybělo vysvětlit, je jakto, že je němci nenašli dříve v tom lese, když byli jen v "nedalekém lese", ale to je asi spíš otázka pro historiky. A ještě jedno mínus takhle nakonec ... ta mluva s přízvukem byla fakt zvěř :-) ale přece v dnešní době nemůžeme chtít aby takový velkofilm byl v historickém jazyce? Nebo jo? to 1945: té levice jsem si také všimnul to BMAJTZ: asi jsme se dívali na různý filmy kvalitní komenty: B!shop, Renton ()

bodie66

Nesouhlasím s některými komentáři, že se jedná o neskutečné dobrodružství s biblickou paralelou. Takových podobných příběhů ve 2. sv válce nalezneme více a biblická paralela není žádnou paralelou, prostě se jednalo o židy. Také bych chtěl vyzvednout postavy, které byly propracovány velmi dobře, ale přitom zůstali lidmi z masa a kostí. Herci perfektní - Daniela Craiga mám stále radší, Liev Schreiber tradičně dobrý a toho klučinu z Billy Elliot - Jamie Bella bych vůbec nepoznal, ale pořád mi byl něčím povědomý. V příběhu nebylo žádné vysloveně slabší místo a já si film vychutnal. 80% ()

wellar

Pacil sa mi tento film ale nemozem si pomoct. Chlapik, ktory pride z Kalifornie a jeho kolega z Britanie mi tam proste nesedia. Hlavne ked si clovek pozrie na konci realne fotky pravych hrdinov pribehu si uvedomi ze film je film a realita je realita. Prislo mi to trocha umele. ()

dawe787

Trochu jiná a neobvyklá role pro Daniela Craiga, nicméně si myslím, že se snažil vžít do svého poslání a na chvíli se ponořil do role vůdce prchajících židů ukrývajících se v hlubokých lesích a o tom je celý film. Chvílemi napětí, chvílemi psychologický a k zamyšlení nutící scény o útrapách a životě židů, po kterých jdou neustále Němci se kterými se na konci příběhu utkají v boji. Určitě zajímavá podívaná a pro milovníky válečných snímků nebude ztrátou času. Škoda jen, že herci nemluvili stále rusky, protože by to zcela určitě přidalo na dynamičnosti a autentičnosti. Ikdyž film nepatří na vrchol mezi Pianistu, Schindlerův seznam atd., určitě stojí za shlédnutí a ukázku o životě židů za války i z jiného úhlu, jak nám nedávno představil snímek Poslední vlak. ()

Hadati

Opět se můžeme podívat do další země, která trpěla pod jhem nacistů. Domnívám se však, že ruské partyzány tam vykreslili lichotivěji než si zasloužili a vůbec zde nebylo poukázano na to, že bělorusové zprvu přivítali nacisty jako osvoboditele před ruskou okupací. Většina svůj přístup změnila až ve chvíli, kdy zjistila, že Němci nejsou o nic lepší. Film nevyužil potenciál, který měl a zabýval se pouze starostmi židů, kteří se snažili přežít válku uprostřed lesů. ()

THE_Joko

Zwick pre mňa úplne nepochopiteľne silnú tému s možným silným zážitkom maximálne odflákal a vzniklo tak u mňa sklamanie mesiaca. Klasické ponímanie Ameriky na Európu počas vojny, ako vždy: bolo tam hrozne no našli sa tam aj hrdinovia. Absolútne odpadá popis „vzťahu“ medzi židmi a Nemcami. Režisér sa jednoducho spoliehal na to, že je to každému všeobecne známy fakt. Ono je to pravda, ale filmu to v utvorení si celkového obrazu a lepšiemu vkĺznutiu do deja veľmi uberá. Je to akoby rozprávať príbeh od polovice. To ako príde Tuvi do geta som len pozeral s otvorenými ústami. Skompletizovane by to bolo už len s textom: „ chalani poďte so mnou do lesa, tu v gete je nuda!“ A mimochodom, film sa radí pod kolónku podľa skutočných udalostí! To že Tuvi umiera na Týfus a je následne vyliečený Ampicilinom, liekom používaným až v 60. rokoch tiež úplne nedotvorí obraz autenticity! Samozrejme nesmiem zabudnúť ani na hudbu ktorá vôbec nedopĺňala žiadnu scénu a výsledkom sa tak stáva len povinne dopozeranie bez zážitku. Výborné herecké výkony zopár postav nezachránia to čo režisér pokazil resp. odflákal. ()

kaze

čakala som viac americký nádych,ale celkom sa to dalo. Milo ma prekvapil daniel Craig, hoci sa niekedy tváril ako Spasiteľ sveta. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky