Agent CIA Osborne Cox (John Malkovich) se od nadřízených dozví,  že už s ním nepočítají. Kvůli problémům s pitím  má přejít na ministerstvo zahraničí. Je rozčarován a rozhodne se, že napíše memoáry. Doma to také nemá lehké. Paní Coxová ho totiž podvádí s bývalým osobním strážcem Harrym Pfarrerem (George Clooney) a je rozhodnuta rozvést se a Osborna oškubat. Jenže netuší, že má Harry milenek vícero. Včetně manželky… Paní Coxová se obrátí na rozvodového právníka. Slíbí, že zjistí stav Osbornova konta. Kdosi z jeho kanceláře stáhne obsah Osbornova počítače na CD. (Omylem včetně jeho rozepsaných memoárů.) Disk se ocitne ve skříňce v posilovně, kam chodí právníkova sekretářka cvičit. A co čert nechtěl – narazí na něj vykutálení pracovníci posilovny – mladíček Chad Feldheimer (Brad Pitt) a Linda Litzkeová (Frances McDormand). Zavětří, že by mohli přijít k velkým penězům. Jsou „špionážními kecy“, jak CD Chad nazývá, přímo očarováni a plánují je za tučné výkupné vrátit Osbornovi. Ten však vůbec netuší, že mu někdo ukradl memoáry, a tak Chada posílá k šípku. Linda je ale žena činu, která chce peníze na své vytoužené plastické operace. Proto Chada pošle na ruskou ambasádu, aby tu „špionážní kecy“ prodal. Rusové jsou z nich mírně řečeno v šoku a dávají si čas na rozmyšlenou. Mezitím se Chad rozhodne zjistit o Osbornovi více… (TV Prima)

Xmilden

No no no, to hodnocení tady se mi zase tolik nezdá. Rozdhodně komedie bratrů Coenových mě v minulosti více bavily než tohle. Ať už se jednalo o Lupiče paní domáci anebo Nesnesitelnou krutost. Po přečtení spalte působí jako velmi slabý odvar. Naplno jsem si užil Brada Pitta, který svou roli zvládnul na výbornou, ale co dále? Film jako celek mě zkrátka nepřesvědčuje. PS: Druhá projekce: Nevím co se to se mnou stalo, ale najednou vidím film naprosto jinak. Vynikající příběh, který opět dokázali sesumírovat bratři Coenové. Skvělá volba špionážního humoru. Nejvíce mě dostávaly dvě scény kdy agent Palmer přicházel za svým nadřízeným (role sedla na výbornou J.K. Simmonsovi) referovat o tom jak probíhá celý ten bordel s memoáry Osbourna Coxe. 75% ()

Arbiter

Netušil jsem, že se slova ,,fuck'' a ,,shit'' dají využít ve větách tak libozvučně a v tolika variacích. Potěšili mě George Clooney s Pittem.Obvzlášť Pittovi seděla ta role jak zadní brada na hrnec. Ošklivá Frances McDormand mě tak vys**ala, až mě tim nakonec potěšila, ženská jedna hloupoučká sebestředná. ___ Nikdy předtím mě tolik nepobavila něcí smrt. Děti si hrají s kuličkovkama, o kterých si myslí, že to sou pistole, a hrají si tak přesvědčivě, až o tom přesvědčí i dospělé. ()

-bad-mad-wolf-

Skvěle obsazené role (ztřeštěný Brad Pitt, agresivně vulgární John Malkovich, Frances McDormand na pokraji hysterie, protivná čubka Tilda Swinton a pitvořící se George Clooney), prvotřídní režie bří Coenů, perfektní hudba, chytrý a maximálně nahuštěný scénář.... především ale dokonale zábavná absurdní komedie. Coenovic pochopili, že kratší stopáž v kombinaci s natlakovaným scénářem těžko selže, a nechávají diváka plavat v něčem, co poslouží i jako skvělá parodie na všechny konspirační a špionážní thrillery, případně na cokoliv, v čem pobíhají agenti CIA a tváří se drsně. Absurdní, dějově kličkující, šílený, brutální - prostě Coenovitý film. Mimochodem, dočkáte si i velmi silné katarze - neserte ženskou, která chce plastiku! ()

lesumir

Coeni jsou zárukou opravdu originálních filmů! Když si vzpomenu na příběhy Lebowského, Farga, Starý země a dalších, příjdu na to, že jejich kreativita nezná hranic a jdou čím tím víc dopředu, a i když už jejich nový filmy nejsou tak stylový, pořád jsou nadprůměrný a skvěle se na ně dívá! Burn After Reading je výtečnou satirou, ve které perlí Brad Pitt pro mě v celkem neznámé poloze komika, kdy jsem se skoro válel na zemi při jeho "shitovacích" hláškách :D. Cynický pohled, nebo spíš nadhled, kteří bratři mají je neuvěřitelný, vždycky dovedou pobavit a zaujmout. ()

kinej

Vlastně je to až nečekaně dobrý film. Po předchozích filmech bratří Coenů, jsem se začínal obávat, že už nemají co nabídnout. Po slabších komediích přišlo No Country for Old Men, jež bylo dobré, ale nedosahovalo výšin jejich starších filmů. A teď přišli s Burn After Reading, který se mi jeví jako kompromis mezi jejich nejlepšími kriminálkami a slabšími komediemi. Příběh o úniku bezvýznamných informací, jež zkomplikují život několika lidem nemá chybu. Bezchybné jsou i všechny postavy, jež se ve filmu vyskytují. I ty méně významné mají, jak je pro Coeny typické svou osobitost a nějaký příběh. Samozřejmě základem je bezchybný casting a herecké výkony vůbec. Film navíc obsahuje spoustu toho, co lze nazvat nenápadný coenovský humor.Například kutil Clooney si za dprovodu dramatické a zlověstné hudby cosi vyrábí ve sklepě. Hudba je také znamenitá, protože je svým způsobem také vtipná, protože dokonale mate tím, že drmatizuje bezvýznamné scény, což si však divák uvědomí až v závěru filmu. Čím víc se mi tento film v hlavě rozležel, tím lepší mi připadá. ()

Hrabka

Jeden z mála filmů, který jsem musel vypnout před jeho koncem. Prostě jsem se úplně neuvěřitelně nudil. Herecká esa to jo, ale ten příběh byl úplně totálně o ničem. Prostě pro mě byl tento film nezajímavý, koukal jsem na to a nechápal o co se tvůrci snaží. Sem tam se něco povedlo, malé pousmání, ale jinak jen nuda. 35% ()

nunka

Coenovcami zorganizovaný chaos, ktorý funguje buď na princípe overenej značky ("Coenovci rules") alebo potrebujem o divácku zručnosť naviac, ktorá by mi pomohla spojiť túto znášku absurdných postáv a jednotlivých príbehov do jedného kompaktného celku. Celá konštrukcia filmu náhlym záverom ešte viac zdegenerovala výsledný dojem. ()

balone

Tak tohle jsem si užil a konec byl skvělý, což už se u dnešnch filmů moc nevidí. A herecké obsazení? Nemám vůbec námitek, začínám Brada Pitta mít raději a raději. Během sledování jsem si vzpomněl na spoustu filmů o americkém za-vládním systému. ()

Ernia

Až na pár vtipných scén, které jsou teda naprosto výborné, mi to přišlo moc ukecaný a takový pomalý. Největší zážitek mám asi z brada Pitta, kterému jsem se musela fakt pokaždé smát, George Clooneyho a tildy Swinton, kterou poslední dobou vídám stále častěji a mám ji čím dál tim víc ráda :o) takže celkově nic moc, ale třeba už jen kvůli scéně ve skříni stojí za to vidět ()

3497299

“Po přečtení spalte” se v mnohém podobá dnešnímu pojetí tzv. hyperlink filmů (na sobě nezávislé narativní linie jsou propojeny v uzlových bodech příběhu, ve kterých spolu interagují). Jeho nosná struktura jde ještě dál – film vytváří hermeticky uzavřený vzájemně nalinkovaný svět, ve kterém všechno souvisí se vším, resp. veškeré stavební prvky fikčního světa, které nám tvůrci na plátně postupně ukazují, dalším vyprávěním posunují do sevřeného řetězce kauzálních následností. _______ Hrdinové ve filmu trpí paranoiou nebo absolutně zkresleným vnímáním reality, zakomplexované postavy se snaží dosáhnout životní satisfakce a místo toho padají do vlastními silami vykopaných jam, přičemž je zbytkové násilí spotřebováno na postavách nastrčených do „cesty osudu“. Hyperkinetická mánie Brada Pitta je rázem zklidněna zautomatizovaným reflexním aktem hyperkinetického George Clooneyho a nikdo nechápe co se vlastně děje. Bří. Coenovi natočili vtipnou a logicky funkční hříčku, která svou strukturou, postupy a motivy vychází z jejich předchozích snímků – vytvořili asambláž z již použitých prvků, které nesou jasně čitelnou značku made by Coen brothers. Na rozdíl od jejich předchozího projektu „Tahle země není pro starý“ se tudíž nejedná o „velký objev“, ale spíše o ukázku tvůrčí geniality a vysokého potenciálu v rámci starých postupů a známých stavebních prvků. ______ PS: Poznámka k Shadwellovu komentáři: tzv. „Chekhov´s gun“ je „Čechovova pistole“, termín vzniklý na základě jeho hry „Strýček Váňa“, kde dlouhou dobu bezúčelně visí na stěně pistole, jejíž existence ve hře teprve v závěru zpětně dostává smysl – termín, který zastupuje pravidlo, že každý předmět, jenž se ve vyprávění objeví, by měl mít (později) určitý podstatný význam. Kdyby uměl Shadwell pořádně česky, nebál by se psát "Chekhova" "Čechov" ;-). ()

Fiftis

Zase Pitt zatienil celý film svojim výkonom. Nezabudnuteľný výkon, rovnako ako vo filme Dvanásť opíc. Režisérov celkom obľubujem a zachránili to výberom postáv. Tu sa riešili vážne témy humornou formou a to že bol dej postupne celkom zamotaný a trochu postavený na hlavu, mne bolo celkom jedno ... Myslím si, že tento film bol trochu o niečom inom, chcel práve poukázať že z určitého pohľadu sme všetci blbci, a podľa mňa sa to autorom podarilo. No a v tomto filme boli herci absolútne fantastickí. Všetci. Naviac Coenovci už majú taký kredit, že je aj pre herca svetového formátu je česť v ich filmoch účinkovať. ()

lamps

A zase ti Coenové! Když už slavní sourozenci natočí nějakou komedii, tak se můžete vsadit, že na ní jen tak nezapomenete. Po přečtení spalte je typickým příkladem- šílený scénář plný šílených postav, jejichž jednání je tak neuvěřitelné, až se stává příjemně vtipné a parodické, ovšem zároveň i plný logických přešlapů a nedotažených motivů. Co zpříjemňují dokonalí herci, to zase trochu sráží snaha o osobitý a současně bláznivý humor, jehož účinky jsou v coenovském podání někdy dost rozpačité. Ovšem zde to překvapivě docela funguje, hlavně první půlka mě zásluhou ztřeštěného Pitta a neodolatelně přehrávajícího Malkoviche neskutečně bavila a říkal jsem si, že by se jim to konečně povedlo? No, po odchodu Pitta to šlo zase rapidně dolů a v závěru už se potvrdilo, že tím scénářem si na sebe Coenové trochu ušili bič. Ale přesto nemohu tentokráte nijak výrazně kritizovat, protože natočené je to opravdu dobře, není tam část, kdy by humor déle stagnoval, a někdy je pěkné vidět nějakou komedii s poněkud složitějším a rozpletenějším příběhem ve stylu Guye Ritchieho. Dávám nakonec 3*, ale snad ještě nikdy jsem neměl takové nutkání přihodit i čtvrtou.. ()

Pepinec

Panečku, to jsou jména, že? Bratři Coenové, Clooney, Malkovich, Pitt... Z toho by si člověk měl sednout na zadek a ne se po závěrečných titulcích sám sebe ptát, čeho že to vlastně byl svědkem. Parodizující variace neberou konce, a tak možná paradoxně ztrácí na efekčnosti, i když některé herecké výkony jsou ženiální. Stejně tak jsem byl nadšen z krásně čitelného rukopisu režisérské dvojice, ostatně jako u každého jejich kusu. Jenže... Přesto, že mám bratry Coenovi rád, nejsou zatím takovými pány, aby každým svým dílem ohromili celý svět. Tento film však zajisté takovéto ambice ani neměl. Tak tedy tři hvězdy. A to mám ještě pocit, že tři jen díky těm jménům, která mám rád... ()

Boogeyman

Už mě moc nebaví to „nečekané“ a jakoby okrajové masakrování hlavních postav. Tenhle coenovský trademark (od Jahola) byl dřívě zajímavý a neotřelý, ale s každým novým filmem mi víc a víc leze na nervy. Ono už to totiž není o tom, že by člověk nebyl schopen předvídat děj, ono už jde jen o to, že to prostě nikdy nikdo nepřežije! Takže první půlka skvělá (dost necoenovská), od Pitta ve skříni klasická coenovská vybíječka. Obsazení ovšem špiškové. ()

Rover

Já vlastně nevím, proč nedávám pět, asi nějak funguje nějakej instinkt. Protože tenhle film je jednoduše geniální do posledního záběru, poslední repliky. Srší vtipem, excelentními herci, skvělými herci---- vím, opakuju se, ale opakování je matka moudrosti. HUDBA: Carter Burwell - líbilo se mi, jak to bylo jakoby akční, nebyla to hudba pro komedii, a to je dobře. (jeden z nejhorších komentářů za posl. dobu, sorry) ()

sheen

Zajímavý film z prostředí tajných služeb VS obyčejní lidé(a jejich potřeby). Ze začátku jednoduchý, to jsem netušil kam až nebo jak až se ten příběh zamotá. Pitt a jeho retardovadý fitnesák byl nejlepší:) ()

Pitt a Clooney opět pohromadě?

Pitt a Clooney opět pohromadě?

25.09.2021

25.12.2008

Clooney v tom lítá

Clooney v tom lítá

29.08.2008

George Clooneyho ještě letos uvidíme v nové coenovce Po přečtení spalte (tedy pokud si jí všimne nějaký tuzemský distributor) a pak má naplánováno tolik projektů, že i super-vytížený Nicolas Cage je… (více)