Agent CIA Osborne Cox (John Malkovich) se od nadřízených dozví,  že už s ním nepočítají. Kvůli problémům s pitím  má přejít na ministerstvo zahraničí. Je rozčarován a rozhodne se, že napíše memoáry. Doma to také nemá lehké. Paní Coxová ho totiž podvádí s bývalým osobním strážcem Harrym Pfarrerem (George Clooney) a je rozhodnuta rozvést se a Osborna oškubat. Jenže netuší, že má Harry milenek vícero. Včetně manželky… Paní Coxová se obrátí na rozvodového právníka. Slíbí, že zjistí stav Osbornova konta. Kdosi z jeho kanceláře stáhne obsah Osbornova počítače na CD. (Omylem včetně jeho rozepsaných memoárů.) Disk se ocitne ve skříňce v posilovně, kam chodí právníkova sekretářka cvičit. A co čert nechtěl – narazí na něj vykutálení pracovníci posilovny – mladíček Chad Feldheimer (Brad Pitt) a Linda Litzkeová (Frances McDormand). Zavětří, že by mohli přijít k velkým penězům. Jsou „špionážními kecy“, jak CD Chad nazývá, přímo očarováni a plánují je za tučné výkupné vrátit Osbornovi. Ten však vůbec netuší, že mu někdo ukradl memoáry, a tak Chada posílá k šípku. Linda je ale žena činu, která chce peníze na své vytoužené plastické operace. Proto Chada pošle na ruskou ambasádu, aby tu „špionážní kecy“ prodal. Rusové jsou z nich mírně řečeno v šoku a dávají si čas na rozmyšlenou. Mezitím se Chad rozhodne zjistit o Osbornovi více… (TV Prima)

Shit

Rozhodně to neni tak špatný, jak sem si myslel, ale zároveň tomu hodně chybí takovej švih, jiskra a něco, co by to oživilo, celej film se odvíjí pořád stejným pomalým tempem, nicméně coenovic rukopis je na tom znát, je to hodně cynický, scénář skvěle napsanej, osudy postav typicky coenovsky prokombinovávaný a většina postav zajímavě napsaná, obzvlášť Pitt jako guma z fitka je perfektní a Tilda Swinton mi zase připomínala mojí třídní ze střední, taky velice "milá", ale celkově, ač to má jen mírných 90 minut, mi to přišlo trochu zdlouhavý a bez větší pointy, prostě o ničem, ale zábavný to rozhodně je ()

flanker.27

"A dejte vědět, až... až to začne dávat smysl." Briefingy v CIA mi zvedly náladu. Coeni navíc dodrželi pravidlo, že když se mluví o zbrani, mělo by se z ní vystřelit, i kdyby to mělo bejt do tupýho rozzářenýho úsměvu Brada frikulína s kolou a brčkem Pitta. Vůbec Bradovy etudy byly kapitola sama pro sebe a jeho Chad by si snad zasloužil vlastní film. "A jaké z toho plyne ponaučení? Už to víckrát nedělat. Jen kdybych kurva věděl co." ()

Morien

Překvapivě docela dost věcí se mi zdá nedotažených, na to, že některé jsou zase dotažené tak, že z nich stříká krev po celé šatně. Všechny scény spojené s tělocvikem potěšily, čímž mám na mysli samozřejmě okouzlujícího Braduse se sluchátky v uších (zde vypadá ještě mladší než v CCBB, neboť ho jaksi pohání chlapecká bezstarostnost a ne tupá masa klišé) a Malkoviche cvičícího odhodlaně step-aerobik. A Clooney, inu Clooney... co se to s ním na konci vlastně stalo? A tenhle pocit zůstává po celém filmu - během sledování mě to bavilo a zabavilo, ale jaksi zbrklý konec mě zaskočil a v rámci šoku jsem zjistila, že se tam vlastně asi nic moc nedělo, když to můžou jen tak utnout bez velkejch keců. Když dva dělají totéž, není to totéž a nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Stejní režiséři a stejní herci nerovná se stejná zábava jako minule. ()

gudaulin

Jaroslav Hašek kdysi líčil, jak psal povídku, kterou potřeboval co nejrychleji předat vydavateli, a nevěděl jak ji zakončit. Obrátil se tedy na přátele o radu a ti mu řekli, ať to tam všechno pomlátí sekerou a jde s nimi do hospody. Protože se mu opravdu chtělo jít do hospody, nechal své postavy opravdu pomlátit sekerou a spěchal na tah. Netuším, kam to táhlo Coeny, ale mám pocit, že tenhle snímek šili příliš horkou jehlou. Námět je atraktivní a přišli i s řadou zajímavých postav, jenže nedokázali jejich potenciál využít ani zdaleka tak, jak by si zasluhovaly. Je to nedotažené a nevyrovnané, byť je nutné zdůraznit, že určitě nejde o v jádru špatný film. Snímek disponuje půvabnými momenty, kdy např. Frances McDormand trpce říká, že by se jako herečka se svou postavou a obličejem neuživila a v Hollywoodu by se jí vysmáli, a kdykoliv se na plátně objeví George Clooney nebo Brad Pitt, je vidět, že berou své postavy jako parodii svého hereckého typu a svých obvyklých hrdinů, kteří je proslavili. Co je to všechno platné, když řada scén je zakončena nevýrazně a filmu vůbec chybí takový ten prvek komplexnosti a preciznosti, který Coeny proslavil. Není to zkrátka film ve stylu Muže, který nebyl, Farga nebo, pokud budeme bavit o komediích bratrů Coenových, pak Bratříčku, kde jsi. Celkový dojem: 60 %. ()

Sarkastic

Tak nějak jsem se pro jistotu připravil na fakt, že to možná bude hovadina, ale alespoň zábavná. Jenže humor zde takřka nebyl, jako krimi to působilo naprosto tuctově, příběh byl mdlý, nezajímavý, nudný a nedomyšlený. Alespoň co se týče hereckého obsazení, tvůrci nešlápli (s výjimkou vynerveného a patetického mimoně hraného Malkovichem) úplně vedle; Pittův výmaz Chad mě alespoň trochu pobavil. Normálně bych to asi viděl na průměr, ale přecejenom to bylo trochu větší zklamání než jsem myslel, takže to budou jen 2*. ()

Dudek

Bizarní charaktery, které jen tak někde neuvidíte, mají tváře známých hereckých es. Už tohle samo o sobě dělá z Burn After Reading povedený film. Jenže ono to není všechno. Tenhle snímek totiž disponuje i naprosto šíleným příběhem, který nemůže jen tak někoho nechat chladného. Ta konfrontace CIA a partičky šílenců jejichž osudy se až nečekaně nereálně propletou je vážně k popukání. ()

Gilmour93

Soubor trotlů z tělocvičny, paranoiků, nervních alkoholiků a ledových krav v završení Coenovic Trilogy of Idiots (předchozí Bratříčku, kde jsi? a Nesnesitelná krutost), které celou dobu díky té spoustě hluchých míst a nedostatku pro bratry typického absurdního humoru jako by nevědělo, kterým směrem se vlastně vydat. Já jsem to vzal jako takovou normální každodenní kauzu americké zpravodajské služby, z které je potřeba si vzít ponaučení a po zhlédnutí spálit s vědomím, že sníh minnesotského Farga pod tím žárem jistojistě neroztaje. „Report back to me when it makes sense..“ ()

Psema

Coeni začínají být jako Windows. Chvíli jste s nimi spokojení, chvíli vás vytáčí a hned od začátku toužíte po nové verzi, nebo alespoň updatu té stávající. Mně už se tyhle historky s penězmi a postavičkami, které se zamotávají do spletitých klubek "proti své vůli", přejedly. Pitt je boží, Clooney se aspoň culí, ale jinak jen slušné řemeslo bez výraznějšího chuťového ocasu. Čekal jsem víc, mnohem víc. :( ()

Tuxedo

Harcovníci Coeni natočili film, který bych spíše než v žánru protřelým profíkům připisoval neohrabaným začátečníkům, jejichž černohumorná krimi groteska je i přes pár skutečně vtipných a originálních momentů značně rozháraná a v několika ohledech silně nedotažená. Pocit absence zásadního děje a nijaké invence ze strany Coenů smyly nakonec jen libově zkažené a bizarní figury, navíc v podání výborných herců, naprosto užívajících si své volnosti. ()

Kryšpín

Coenovci jsou mistři ve psaní absurdních příběhů. Ve kterých vůbec nevíte, co se stane v následujících minutách filmu. A jejich rukopis u tohoto filmu je více než jasný. Obyčejné zápletky jsou vyšperkovány absurdními situacemi, které jsou tak nepředvídatelné jako u ostatních příběhů. Herci, kteří hrají tyto filmové postavy jsou právě ti, u kterých by jste to nečekali (Až na Malkoviche, který mi připomínal Malkoviche ve filmu V kůži Johna Malkoviche :-) ). A proto je to příjemným zpestřením při sledování filmu. Brad Pitt byl nejlepší postavou ve filmu a scény s ním si budete vychutnávat vteřinu po vteřině, frame po framu. Jako celek je to dobrý film, ale pokud bych si měl vybrat. Dám radši přednost filmům Fargo nebo Big Lebowski. ()

Lynn

Ano, je to klišé říkat, že si herec svoji roli užívá... Jenže "Braďák" si ji fakt užívá! :-)) Vlastně nemá zas až tolik prostoru, ale co scéna, to perla. Vše ostatní už je "jen" čistý standard, na který jsme u bratrů zvyklí. Příjemná oddechovka, která zaplaší i ty nejmenší chmury a s lehce černým humorem si ze všeho utahuje (současná posedlost fitness a zdravým životním stylem, posedlost dokonalým vzhledem, konspirační teorie a všemocnost CIA...). Joele, Ethane - díky ;-) ()

Brouk

Já to ríkal, já to říkal!!!!! Nes*rte Johna, pak bude prskat, klít jak pohan a bude zlej... A taky, že jo.... Roztomile blboučký Bratt, netradiční Frances a J.K., jemuž čučí z očí bazilišek pak jen dotváří vcelku smpatický celkový rámec filmu... Škoda, že je ale ten rám na Coeny takový nemastný, málo šťavnatý, ale třeba jsem jen už rozmlsanej..... 70% ()

TeeAge

Ach, jak ja mám rád prepletené dejové linky! Ako dobré Dumasovky... Tu však chýba charakternosť postáv, čo je veľká škoda. To vykreslenie dnešnej paranoidnej spoločnosti je však na zamyslenie ;) ()

genetique

Čo napísať? Unikát! Po dvoch nemastných-neslaných komédiách sa Coeni vrátili späť k šialene inteligentnému typu vtipných dialógov, bláznivým situáciám a jedinečným charakterom postáv. Coeni jednoducho nevedia natočiť podpriemerný film - nevedia totiž ako. Scenár je písaný asi nejakým božím perom, pretože táto jedinečná smršť vycibrených dialógov, podporená excelentným hereckým manifestom, naozaj nemá konkurenciu. Trošku mi vadilo, že to bolo ukončené veľmi narýchlo, jednotlivé postavy si zaslúžili aspoň o polhodinku väčší priestor, ale inak nemôžem neodporúčať. 85%. ()

mysicka

jasně, tenhle film nebude vrcholem tvorby bří coenů, ovšem pořád zůstává vtipným a velmi, velmi chytrým snímečkem.. a závěrečný rozhovor je geniální.. a co jsme se tím naučili?? asi jsme se naučili neudělat to znovu..:-))) ()

Hakha

Tak tohle byla lahoda. Tento film jsem si náležitě užíval už kvůli výbornému obsazení a bratrům Coenům, jež jejich styl vyprávění mám velice rád i když mě tento jejich počin připadal přeplácaný. Mnoho komických situací u kterých excelovali všichni přítomní, hlavně Brad Pitt alá hodný samaritánec(vůbec mužské obsazení bylo dokonalé) a tak si myslím, že si tento počin 4 hvězdičkové hodnocení jistě zaslouží… ()

Hellboy

Výborná jednohubka, která mě perfektně zabavila, nicméně nevim, jak moc by to zabralo napodruhé. Jo a ještě škoda, že se tu neobjevil Steve Buscemi. 85% ()

Botič

Kolik lidí musí zemřít, aby mohla Frances McDormand jít na pár plastických operací a konečně si tak mohla najít muže svých snů? Po skončení filmu jsem kupodivu neměl chuť jít podpálit promítárnu. I přesto Coeni moji milí bratři v triku přijďte za mnou až to bude dávat smysl. Dveře mé kanceláře na jedné nejmenované ambasádě vám budou vždy otevřené. 7/10 ()

3DD!3

Strašná šílenost, kde spousta hvězd hraje spoustu podivínů. Takový Brad Pitt je k nepoznání. Větší pako snad ještě nehrál. Nedávno jsem s ním viděl KALIFORNII a začínám mít pocit, že se v takových extrémních rolích přímo vyžívá. ()

Pitt a Clooney opět pohromadě?

Pitt a Clooney opět pohromadě?

25.09.2021

25.12.2008

Clooney v tom lítá

Clooney v tom lítá

29.08.2008

George Clooneyho ještě letos uvidíme v nové coenovce Po přečtení spalte (tedy pokud si jí všimne nějaký tuzemský distributor) a pak má naplánováno tolik projektů, že i super-vytížený Nicolas Cage je… (více)