Příběhem rodiny, kterou čeká tragédie, bolest a ostrý souboj dvou bratrů. Starší z bratrů Sam (Tobey Maguire), je sestřelen při misi v Afgánistánu. Jeho okouzlující žena (Natalie Portman) najde oporu v manželovu bratrovi (Jake Gyllenhaal). Nečekané idyle udělá konec návrat Sama, který sice přežil, ale změnil se k nepoznání... Z kliďase a slušňáka udělalo mučení v zajetí, agresivního uzavřeného podivína, trpícího záchvaty paranoie a děsícího vlastní děti. Bratrský střet je nevyhnutelný. (oficiální text distributora)

MISSha

Velmi kvalitní drama, u kterého mi bohužel něco chybělo, aby dosáhlo k mé dokonalé spokojenosti. Celý film prakticky stojí na výtečně zahrané trojici herců. Jake Gyllenhaal a Natalie Portman předvádí svůj běžný nadstandard. Ovšem kdo mě překvapil a celkem vyvedl z míry byl Tobey Maguire, který zde předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem měla tu čest vidět v tomhle roce. Z jeho mrazivého projevu v druhé polovině filmu, jak se vrátí z války pohublý, zjizvený a s totální depkou mi šla hlava kolem, minimálně nominace na Oscara by měla být jistá. ()

Fiftis

Spočiatku celkom zaujímavý príbeh, ktorý, ako už tu bolo napísané, postupne stráca dych. Najslabší je koniec, pretože nezostane ani otvorený ani uzavretý, proste žiadny. Nijako zvlášť zaujímavo spracovaná, podstatne predvídateľná téma. Je to škoda, pretože verím, že by sa z toho dalo dostať niečo viac intenzívnejšieho. Pravdepodobne najlepšie pre akési používanie filmu, je sa vcítiť do všetkých postáv, snažiť sa predstaviť si, ako by sme sa zachovali v tej danej situácii my. Škoda, že koniec zostal otvorený. Celé sa mi to zdá také nedotiahnuté. ()

Shakers

Nevedel som o tom,že je to remake takže ma to prekvapilo ako sa vyvíjal ten dej až do konca.Sympatické trio Jake Gyllenhaal, Natalie Portman a Tobey Maguire, to zahrali naozaj skvele. Perfektná atmosféra, skvelo zrežírované, super dráma. 90% - 5* ()

lamps

Nečekal jsem, že se to ještě někdy stane, ale po všech těch Ryanech, Seznamech a Apokalypsách se nyní můj odpor k válce znovu prohloubil. Nijak složité a silně vlastenecké, avšak emocionálně strhující psychologické dílo, které sdělí, co sdělit chce, a ještě při tom stíhá bavit promyšlenou dramaturgií a hereckými výkony. A pokud jste chlap a líbí se vám Natalie Portman, máme tu hned jeden důvod pro zhlédnutí navíc.. 85% ()

filmfanouch

Dánští Bratři režisérky Susanne Bier se dočkali výrazného mezinárodního ohlasu a bylo proto víceméně jasné, že časem dojde na americkou předělávku. Na tu v roce 2009 skutečně došlo, už dle prvních informací ovšem nebyl hned důvod na americkou předělávkou lámat hůl. Režie americké předělávky se chopil Jim Sheridan, režisér skvělého Ve jménu otce. V hlavních rolí se navíc objevili Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal či Natalie Portman a celkově to tak vypadalo, že vyloženě zbytečnou předělávkou američtí Bratři být nemusí. Je tomu ovšem skutečně tak?   Po Bratrech od Bier to Sheridanovi Bratři měli tak nějak automaticky těžké. Dle očekávání je hollywoodské zpracování naleštěnější, očividně dražší a Sheridanova verze rozhodně nezklame. Původní námět je v americké podobě zpracován víceméně vděčněji, přičemž Sheridan umí vést herce a postupně solidně vést vyprávění. Zápletka je v podstatě stejná, i tihle Bratři dokážou dojmout a přivést k solidním neklidným stavům.   Ve velkém v tom pomáhají i herecké výkony. Natalie Portman a Jake Gyllenhaal pochopitelně nezklamou, za zmínku ovšem stojí především Tobey Maguire, kdy Bratři mohou dopomoct k tomu, aby byl Maguire vnímán také jako někdo jiný než pouze Spider-Man. Především v zásadní scéně ve finále Maguire předvádí neskutečně silný výkon, kdy by mu člověk z fleku uvěřil někoho, komu skutečně přeskočilo. I díky jeho výkonu zásadní emocionální moment tolik funguje.   Háček přichází právě až v ten moment, kdy si člověk uvědomí, že původní Bratři šli více pod kůži. V několika momentech přitom američtí Bratři skutečně dokáží přijít s mrazivou atmosférou, která by se momentům z původního dánského filmu mohla vyrovnat. V součtu to ovšem pořád funguje méně než v původním filmu. A bohužel v tomto případě je přidaný americký rukopis příliš poznat a v některých momentech prostě nejde nic jiného než si vzpomenout na dánský originál. Bez opomnění existence původních Bratrů poté američtí Bratři fungují o poznání lépe, přesto ovšem nepřichází o své lehčí neduhy.   Přesto jde o solidní řemeslnou práci, kdy Sheridan prostě umí a například scéna u stolu funguje naprosto skvěle. Těchto silnějších momentů by možná film potřeboval víc, v součtu je tam cítit lehká brzda, kterou dánský originál postrádal. Přesto dokážou i američtí Bratři myšlenku skutečně prodat, závěrečné běsnění skutečně vyvolá husí kůži a ukáže, že je Maguierovy herecké pauzy strašná škoda.   Američtí Bratři nedosahují kvalit dánského originálu, přesto nejsou vyloženě zbytečným remakem. Dánský originál je sice emocionálně silnější, ostřejší a pod kůži se dostal o poznání výrazněji, američtí Bratři jsou ovšem řemeslně solidní a díky hereckým výkonům skutečně zapamatovatelní. Jeden z těch případů, kdy si americká předělávka automaticky nezaslouží ignoraci...... ()

KlárkaS

Čekala jsem pořádné drama postavené na hereckých výkonech, ale krom Tobeyho nikdo pořádně nevyužil svůj potenciál (Hlavně Natalie Portman). I když posledních 15 minut byl docela přesný obraz toho, co válka udělá s psychikou vojáka. A z Tobeyho běsnění na konci filmu jsem měla opravdu husí kůži. Ale rozhodně jsem čekala víc. ()

Big Bear

Drama to bylo skvělé o tom žádná. Bohužel filmů s touto tematikou začíná být už nějak moc. Já chápu tu amíckou potřebu sebereflexe i fakt, že oni jsou vlasti fakt oddáni a nasazení berou jako službu. Pro nás je čest, hrdost na národ a patriotismus už jen cosi jako nadávka. A kdo to ctí, spíše se o tom stydí veřejně mluvit a věří, že když to bude cpát do svých dětí, něco se třeba změní...Na rozdíl od našich dědů, kteří dali slib Masarykovi a Benešovi a brali ho tak vážně, že i přes mnohá nebezpečí zdrhali z okupace přes Afriku, Polsko, Jugoslávii atd.. do neokupovanejch zemí aby mohli bojovat, jsem si jist, že dnes by to pro Klause, Zemana a jen pro národ nikdo neudělal. A ta hrstka čestných co by do toho šla by asi nestála za to. Těch 40 let hnití a dalších dvacet překrucování svobody a práva, kradení a korumpování nás solidně zkompostovalo do teplého humusu. Proto možná na Amíky mávající všude vlaječkama s hvězdami a pruhy koukáme jak na někoho komu tak trochu hráblo... . Ale přeci jen, stejně jako to bylo po Vietnamu, začínáme tu mít ve filmech nějak moc mariňáků co vrátili domů a nejsou úplně redy. To je ale jen můj letmý povzdech. Ústřední trojice to dala skvěle a já osobně jsem rád, že Maguire se vylupuje z té své pavučiny, protože má rozhodně velký potenciál. Bavil jsem se a tak je to za čtyři hvězdy. * * * * ()

Boogeyman

Chvilkama je film dost podivně sestříhaný, jakoby spousta materiálu zůstala na podlaze střižny (scéna hromadného malování kuchyně), stejně tak nechápu neustálé narážky na krásu postavy N. Portman, mělo to nějakej důvod? Film měl být delší a lépe rozkrýt vztahy mezi postavama. Všechno jde tak nějak zhurta a rychle. Sotva se jeden brácha vrátí z kriminálu, druhej umře v Afghánistánu, už se ten první líbá s jeho ženou, která ho neměla ráda, ale už má, protože bruslil s jejíma dětma a udobřuje se s otcem, ptotože jí spravil kuchyň....Jenže když SPOILER (je to vůbec spojler, dyť je to v půlce filmu, navíc je to každýmu jasný) se Sam (Maguire) vrátí ze zajetí, můžete na všechno zapomenou a kochat se hereckým koncertem. Věřili by jste někdy, že neviňátko Maguire, Homer z Pravidel moštárny a Peter Dušín Parker bude jen tak sedět u večeře a vy z něj přitom budete mít strach? Na začátku jsem si říkal, jak se do role zkušeného mariňáka nehodí, jenže to co se vrátilo z Afghánistánu, to byla zcela famózní narušená časovaná bomba. Maguire okamžitě všechny zastínil a ukradl si film pro sebe. Odteď už na něj nikdy nebudu koukat jako na trapáka Parkera navštěvujícího babičku. ()

Ducharme

Bratři mě zklamali. Po zhlédnutí traileru jsem čekala nadupanou psychopodívanou. Čeho se mi dostalo? Zdlouhavého (první hodina je vlastně ŠÍLENĚ nudná) a krajně předvídatelného snímku, který se strašně snaží vypadat opravdově. Marně. Ústřední herecká trojice se také moc nepředvedla. Natalie Portman sice ztvárňuje ztýranou matku dvou malých, přechytralých slečen poměrně přesvědčivě, ovšem její vždy dokonalé vlasy jak z reklamy na lak (ano, i ve chvílích, kdy tvrdí, že několik dní nevylezla z postele) hrají proti ní. Jake Gyllenhaal přehrává. Scény, ve kterých se hádá s otcem, jsou místy až komicky teatrální. U Tobey Maguirea je sice přechod od přitroublého Spidermana k vyšinutému mariňákovi poměrně zajímavý, ale jeho pištivý výkon v závěru (který byl bohužel i tím nejzajímavějším, co mi snímek nabídl) ukázal, že to pro něj bylo trochu velké sousto. Mé rozhořčení zkrotil až Bono v závěrečných titulcích. 2,5 ()

Silas

Co jsem čekal, to jsem dostal. Takový téma by si zasloužilo ještě o 3O minut víc. Všechno mi přišlo moc uspěchaný (zvlášť první bod zvratu) a najednou byl konec. Obdivuju Tobeyho, že nezakysnul v roli Parkera a jde naproti těmhle vyzývavým polohám. Snad poprvé jsem doufal, že film skončí o minutu až dvě dřív. Tell me, Sam, what happened. ()

Pilda17

Na film Brothers jsem čekal hodně dlouhou dobu. A měl jsem velké nároky, ale i tak mě film hodně moc překvapil. Herecké obsazení výborné Jake Gyllenhaal, Natalie Portman a Tobey Maguire. Co dodat, prostě všichni 3 mi do role sedli a někdo lepší by tam snad dát ani nešel. Největší výhodou jsou herecké výkony. Další výhody jsou skvěle zvládnuté dialogy, muzika a děj. Plno výborných momentů, u kterých jsem se doopravdy zarážel. Například role Maguire, který má popravit svého přítele a má se rozhodnout mezi rodinou a přítelem. Takový nátlak ze strany Afghanistánců bych asi psychicky nevydržel, tak jako hlavní hrdina. Zbláznil bych se poté, co bych se rozhodl. Tím chci říct, že bych fakt radši umřel než mít v hlavě takovou zrůdnou situaci.. 8/10 = 85% ()

Aky

Silné a opravdu skvělé, syrové a pravdivě působící drama. Posiluje je, že tvůrci nevnucují žádné názory, nezaujímají stanoviska, nikoho nehodnotí, jen v podstatě jednoduše vyprávějí příběh, který sám sděluje všechno, co má být sděleno. Maguire a Gyllenhaal ve svých rolích jen září. Natalie Portman je nejen krásná a i dětské role jsou výtečně zvládnuté. ()

Allien.9

Upoutávka slibovala o něco thrillerovější pojetí, přesto jsem byla po zhlédnutí filmu docela spokojená. Jedná se totiž o slušné drama se standartně dobrým Gyllenhaalem (ten snad ani špatně hrát neumí) a trochu netypickým (ne však špatným) Maguirem. Závěr sice mohl být lepší, ale rozhodně neurazí, takže ano.:-) ()

Vavča

Možná jsem od toho čekal nesmyslně mnoho. Volba tématu je chvályhodná, vztahy a charaktery postav vykresleny dobře, ale proč se cítím tak prázdný po shlédnutí, ne že by tu chybělo napětí, emoce, nebo výborné herecké výkony, ale na této lodi mi něco zjevně chybí, kvůli čemu bych to rád viděl znova. ()

liskam

Tobey Maguire prodělal v tomto snímku proměnu která byla bezchybná, a já bych nečekal že to o něm kdy řeknu. Naprosto uvěřitelný a dokonalý herecký výkon, a hlavně díky němu jsem dal 5 hvězd. Gyllenhaal a Portman a Shepard tentokrát pouze sekundovali. Nejen že je tenhle snímek opravdové Drama s velikým D. Ale také v člověku zanechává spoustu otázek na které jen málokdo zná odpovědi. Lidé o nich mohou pouze přemýšlet a modlit se, aby se nikdy nedostaly do podobné situace která zde byla předestřena. Za mě 98% a v tuhle chvíli jeden z nej. filmových zážitků tohoto roku. ()

kingik

"Tak vychrápala si se s tím mým bráchou, anebo ne?!" Dlouho, opravdu dlouho film otálel s odpovědí, které jsem se díky jeho mlžení nedobral. Celá věc se měla asi takhle. Žili byli dva bratři. Sam (Tobey Maguire) a Tommy (Jake Gyllenhaal). Ten první sloužil své vlasti v Afganistánu. Druhý se na podmínku vrátil z "lapáku". A mezi nimi stála žena, která citově strádala (ve filmu to tak moc poznat nebylo) poté, co ovdověla, když ten první bratr zahynul v boji. Pořádná muchlovačka s pozůstalým bratrem by jí jen prospěla. A pořekadlem "odříkaného chleba největší krajíc" se Portmanovic Natálka také začala řídit. Jenže její manžel nepadl v boji, ale padl do rukou nepřítele. Vypjaté psychologické drama nevyzní příliš do hloubky, což přisuzuji částečně tomu, že se jedná o remake stejnojmenného dánského filmu a podle všeho i otrocky převedeného. Ze silného hereckého trojlístku tak nejvíce zaujme válkou psychicky a fyzicky poznamenaný Tobey Maguire, jehož prostřednictvím divák film nasákne. O zbylých dvou aktérech, Portmanové a Gyllenhaalovi, se rozhodně ani v nejmenším nedají jejich výkony označit za slabší, ale spíše za nudné, ale to bylo dáno vlivem scénáře, který jim monotonně předepisoval střídání radostného a zkroušeného výrazu ve tvářích. K dobrému nepřispívala ani zvolená divadelnost, kterou film neustále trpěl vlivem přesouvání a častého soustředění děje do Samova domu, ve kterém došlo na zbytečnou a nic neříkající scénu renovace kuchyně. To se také odrazilo na laciným dojmem působící výpravě. Vztah Grace a Tommyho před kamerou skončil polibkem a co bylo dál, ví jen scenárista, protože na žádnou intimní scénu nedošlo, tak nevím, proč navrátivší se Sam tak vyváděl. Nuda, sem tam nějaká působivější scéna a zajímavé herecké obsazení, se kterým se rozhodně dalo natočit silnější drama. 60% ()

Payushka

Já osobně nepatřím mezi fanoušky "psychologických dramat z prostředí války". Pokud sdílíte tuhle averzi se mnou, nemusíte se ale nijak bát. Válka tu není ústředním tématem. Autorům nejde ani tak o hrůzy, jež Sam ve vězení zažil, jako spíš o nepřenositelnou zkušenost, kterou tím získal. Podobně jako ztracená generace po první světové válce přichází Sam domů, ale natolik se změnil, že už si s rodinou nerozumí. Nechápe, jak se můžou smát, jak si můžou nezávazně povídat. Cítí, že nezapadá. Že je vykořeněný. ()

Aknah

Krásné drama, které mě dostalo. Všichni herci naprosto bravurní, ačkoli mi byl chvílemi Maguire protivný (tak to asi mělo být) tak mu nelze upřít herecký výkon :) Za mě velký bod Gyllenhaalovi, protože byl tady prostě perfektní. Ty emoce. Super film, který mě mile překvapil. ()

Šakal

Možná to bude znít KRUTĚ co teď napíši, ale tomuto snímku by " slušelo " , kdyby skončil v momentě, kdy Sam na sebe obrátí zbraň a co víc, svůj čin by dokonal. Troufnu si tvrdit, že točit Sheridan snímek v Irsku a né pod záštitou Hollywoodu, dopadlo by to i tak. Vím, že američané pod dojmem událostí posledních pár let nemůžou připustit vítězství teroristů a musí tam " svítit " ta kapka naděje, ale právě tento fakt snímek v mých očích sráží. Místo, aby člověk zůstal zírat s koncem titulků s otevřenou pusou, tak to co se zde postupně budovalo ( a i v tomto případě bych měl výtky - Sheridan mohl mnohem VÍCE přitlačit na pilu v Afgánském zajetí ), v závěru vyznívá tak nějak do ztracena....K čemu naopak nemám nejmenších námitek, to je herecký výkon Tobeyho Maquirera. Jeho přeměna PŘED a PO zajetí je obdivuhodná. Přiznávám, to bych od něj nečekal. Neodsuzujte jeho jednání. Tělo není stroj. Stačí mnohem méně, aby člověk nad sebou samým ztratil sebekontrolu. Vojáci jsou samozřejmě na takovéto extrémní situace vycvičeni, ale jedna věc je teorie a druhá BÝT při TOM. Natalie Portman jako Samova manželka podává ( chce se říci již tradičně ) naprosto přirozený nenucený výkon. Kdo mě naopak trošičku zklamal, to byl Jake Gyllenhaal . Ten jeho ( v určitých pasážích ) " smutný provinilý výraz " jsem mu jednoduše nevěřil. Výsledný resultát: za určitých okolností bych ( možná ) uvažoval o 4*, ale vzhledem k Sheridanově dosavadní tvorbě a již zmiňovanému konci to v mém případě na více jak 3+1/2* tentokráte není. ŠKODA, očekávání i vzhledem k silnému tématu byla velká..... ()

Webb

Docela povedené drama podle Brødre s dobrým, herecky věrohodným přerodem Tobeyho Maguirea (po tom co prožil v Afgánistánu) poznamenaně vracejicího se zpět do vlasti. Nevím, kdo řekl, že jen mrtví vidí konec války. Já jsem ho viděl taky. Otázkou však zůstává, jestli jsem schopný žít i dál. [6,5/10] ()

Sheridanova černá mše

Sheridanova černá mše

16.01.2009

Vydatné herecké posily...

Vydatné herecké posily...

05.10.2007

...dostalo hned několik filmových projektů, o nichž už ČSFD obšírněji informovala. Začněme hrdinskou fantasy na motivy příběhů Conanova otce Roberta E. Howarda Solomon Kane, kterou britský režisér… (více)