Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

USA, 2009, 109 min

• Bluntman

Nehorázná kýčovina.(14.9.2010)

„Svoje prvé dieťa som porodila na zemi v kuchyni, kým ma mama kopala do hlavy. TOTO ste mali na mysli, keď ste vraveli, aby som povedala prvé, čo mi napadne?“ Videl som Votrelca, drať sa naprieč tvrdým ľudským hrudným košom, videl som rezanie penisov v KANIBALOCH, znásilnenie v STRAW DOGS, videl som pitvanie v PACHU KRVI, videl som Viki Rákovú. Ale toto bola stokrát tuhšia káva. Bez cukru, len osem polievkových lyžíc Arabici v omlátenej dvojdecovej šálke, ktorú pred vami kde-to chytal, takže máte veľkú šancu okrem hnusnej tekutiny dostať aj žltačku. Šokujúcich zvratov v PRECIOUS bolo v určitej chvíli tak veľa, že som si chvíľku seriózne myslel, že to radšej vypnem a nikdy nedopozerám. Pritom nemám tú drzosť povedať, že by to bolo „za každú cenu“ depresívne, afektované a temné. Je na 100% isté, že takých Precious je plný svet. Kebyže si mám tipnúť číslo, tipnem milióny. Tieto veci sa dejú. Pokiaľ si to myslíte aj vy, film vás uzemní stopäťdesiatkilovou váhou a na konci vás nenechá celých.(28.5.2011)

Předsudky vůči filmům se nevyplatí... Precious nakonec skutečně je silný film, který stojí za to vidět a Oscara jsem mu přál mnohem více než favorizovanému Hurt Lockeru. V podstatě jednoduchý příběh o nefungujícím vztahu dcery a matky obalený mnoha dalšími problémy.Připomnělo mi to Rekviem za sen. To má ale tu výhodu, že drogy jsou mnohem víc "cool" téma a film o rasizmu, obezitě a hledání sebe sama vzbuzuje už před shlédnutím pocity kýčovitosti a moralizování. I já tu chybu udělal, ale po Precious si dám na brzké soudy pozor. Místy sice skutečně trochu moc tlačí na pilu, to nemá smysl popírat, ale stejně jde o dobrý film, který se sice snadno odsoudí jako kýč, ale ono je potřeba točit takové filmy...(14.2.2010)

Jako existuje povinná četba, tak by měly být i povinné filmy. Jako Precious. Nejlépe Precious.(15.10.2010)

Zvládnout tíhu filmu je jedna věc. Pochopit film, věc druhá. Myšlenka třetí, finální a rozlučková zní: Jak naskočit zpátky do rozjetého vlaku? Do běžnýho provozu, když jste viděli Precious? Lee Daniels natočil ohromný film, ve smyslu: nechám diváka patlat se v lidských sračkách a pak ho vykopnu na světlo. Není to vyloženě duševní bomba, to asi ne, já říkám, že ten film mě rozkopnul proto, že jsem nebyl připravený. Antihrdinka a její ošklivý káčátko byli jako děti, který se perou o místo na pískovišti. Krutý, ukřičený a uplakaný. A tyhle rozhozený duše byli zahrány tak, že mrazilo. Ženský, klobouk dolu..."(6.2.2010)

• - Černobílý, italský film, na který se kouká matka Precious (Mo'Nique), se Horalka (1960) od neorealistického režiséra Vittorio de Sica. (Strangeb)

• - Režisér Lee Daniels navrhol prerušiť natáčanie filmu v jeho finálovej fáze, a to 22. januára 2008. Ako dôvod uviedol to, že v tento deň zomrel herec Heath Ledger. Snímku tak dokončili o deň neskôr. (MikaelSVK)

• - Do role Precious bylo navrhováno přes 400 dívek. Gabourey Sidibe roli získala šest týdnů před začátekm natáčení. (HellFire)