Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

USA, 2009, 109 min

Precious to hodně dlouho trvalo, než se konečně vzbouřila a postavila na vlastní nohy. Tak dlouho, že už bylo vlastně pozdě. Její matka byla jedno z nejodpornějších stvoření, co jsem kdy viděla, zato ta herečka, co si jí zahrála, si opravdu zaslouží nominaci na Oscara.(3.2.2010)

„Svoje prvé dieťa som porodila na zemi v kuchyni, kým ma mama kopala do hlavy. TOTO ste mali na mysli, keď ste vraveli, aby som povedala prvé, čo mi napadne?“ Videl som Votrelca, drať sa naprieč tvrdým ľudským hrudným košom, videl som rezanie penisov v KANIBALOCH, znásilnenie v STRAW DOGS, videl som pitvanie v PACHU KRVI, videl som Viki Rákovú. Ale toto bola stokrát tuhšia káva. Bez cukru, len osem polievkových lyžíc Arabici v omlátenej dvojdecovej šálke, ktorú pred vami kde-to chytal, takže máte veľkú šancu okrem hnusnej tekutiny dostať aj žltačku. Šokujúcich zvratov v PRECIOUS bolo v určitej chvíli tak veľa, že som si chvíľku seriózne myslel, že to radšej vypnem a nikdy nedopozerám. Pritom nemám tú drzosť povedať, že by to bolo „za každú cenu“ depresívne, afektované a temné. Je na 100% isté, že takých Precious je plný svet. Kebyže si mám tipnúť číslo, tipnem milióny. Tieto veci sa dejú. Pokiaľ si to myslíte aj vy, film vás uzemní stopäťdesiatkilovou váhou a na konci vás nenechá celých.(28.5.2011)

• mat.ilda

Past na emoce s návnadou, která láká, potíž je, že jsem trošku rozmlsaná vybranějšími laskominami, takže tentokrát míjím obloukem a odnáším si bez jakékoliv újmy na citech další kousek skládačky, co nezapadá do amerického snu, obohacená pouze šokující novinkou ze vskutku neomezených možností - navzdory pravidelné školní docházce existují v USA inteligentní! studenti, co v sedmnácti neumí číst! Ale! Při troše štěstí na správné lidi není důvod držet se při zemi - zbývá dokončit střední a pak na vysokou, u přívažku čtyř stovek liber živé váhy a dvou dětí, při dočasném pobytu v "domě na půl cesty", se dá mluvit o smělých, nikoli však nemožných plánech, nu a já se divím, že se ještě divím... Zpětně si uvědomuji, že nejvíc jsem se zabavila přemýšlením, jestli ta sociální pracovnice je, kdo si myslím, že je... a byla i s kolegou Kravitzem fakt dobrá :-)(29.7.2013)

Sonda do života boubelky mou hlavu nakonec v depresi tolik nevymáchala. Zajímavá byla ve filmu zejména náruč milující matky a domácí prostředí, kde dostávala „plnoštíhlá“ Precious sodovku nejtěžšího kalibru. Domov ale ve snímku tolik prostoru nedostal a protože školou nebo nemocnicí se boubelka protloukala odevzdaně, jakoby smířená se svým hrůzným osudem, nedostává divák od filmu až tolik deprese, jak by mohl čekat. I přes její příšerný úděl sem tak velkou citovou angažovanost necítil, zato jsem se občas nudil. Nelehké dospívání měl i Josef v estonské Zkažená mládež. Alternativa: Klass, Mudge Boy.(28.6.2010)

• Houdini

Oscar 2 : Herečka VR - Mo'Nique, Scénář - A + 4 nominace: Nejlepší film, Režie, Herečka HR - Gabourey Sidibe, Střih(5.2.2010)