Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

smolicek04

Jedem z najúžasnejších filmov vobec, všetko sa točí okolo hlavnej postavy ktorá to v živote nezvláda, a stále jej niekto podrazí nohy, no nájdu sa aj niektorý ktorý jej pomožu. ()

drackula

Treba uznať, že príbeh to bol naozaj tragický a na hlavnú hrdinku sa zosypalo hádam všetko neštastie a smola sveta. Na druhú stranu, nebolo dianie napriek nespornej tragickosti dostatočne úderné. Nejako obvzlášť ma to nechytilo, ani neuzemnilo a ani nešokovalo. Pozrel som si predostrený príbeh, ale nič viac. Vyzdvihnúť si ale zaslúži úloha matky, ktorej sa neskutočne zhostila Mo'Nique a do jej rúk tak putoval zaslúžený oskar. 65 % ()

blackJag

Mamu, jakou předvedla robustnice se jménem luxusní šlapky (Mo'Nique), by česká cikáňata jen tak nerozdýchala. Ve škole by už nechybělo ani jediné. 65% ()

haluska11

silný a moc smutný příběh týrané obézní mladičké černošky. viděno na střední škole v kontextu hodiny náboženství s ponaučením "dejte si pozor, jinak takhle dopadnete". byť takhle společnost úplně nefunguje a film to i dává najevo (tedy je těžké, takřka nemožné, vymanit se ze situace, do které se člověk narodí), nedokážu přestat myslet na ubožáky jako jsem já, co to viděli jako mravoučný agitační ("buďte věřící, to vás spasí") kousek. ()

JančiBači

Príbeh o šestnástke, ktorú znásilnil otec a urobil jej dve deti ma vôbec nechytil za srdce.Prišlo mi to ako keby sa nakrúcalo podla vzorca Tanečnica v tme + Purpurová farba = Precious...Pretože aj postava Bjork je trpitelka a zo šedej reality sa utieka do muzikálovej fantázie.Tiež aj postavu Whoopi bijú asi všetci v okolí a nemá na ružiach ustlané.Tak isto aj Precious trpí na každom kroku a v predstavách sníva svoj sen.Neviem o čom môže byt kniha, či nie je inšpirovaná hore uvedenými filmami . Chválim obsadenie Mariah Carey a Lennyho Kravitza do vedlajších úloh.Tiež Mo´Nique, teraz už pevne zvierajúca zlatý globus (a možno aj plešivca dostane). Ale taká Gabourey Sidibe na to, že je neherečka mi príde, že aj neherečkou bola celý film.Stačilo, len aby bola tučná a naučila sa repliky a na konte má Oscarovu nomináciu.Podla mna, zbytočnú. ()

ImNotThere

Nemá smysl dohadovat se o něčem, co je očividně dané a jasné jako facka (au!). Lee Daniels nás staví před hotovou věc a kompromisy nedělá. Útočí plnou palbou ze všech směrů a já ho nominuji v nové disciplíně - stratég roku. Bude snad lepší nazvat ho citovým vyděračem, Mr. Chcišokovatzakaždoucenu? Kupodivu jeho nezvyklá taktika působí dobře. Precious je jeden z nejdivnějších počinů roku 2009 - o dívce uvězněné v těle, ze kterého se snaží utíkat do světa daleko mimo realitu. Utíkání je vůbec její nejoblíbenější činností - problémy neřeší, vyřeší je ostatní (ono se to...samo se to...). Žádnou motivaci ze strany tohoto snímku nečekejte. Stanete se pouze nestranným divákem, kterému nedali možnost nechat se vtáhnout do děje. Od začátku tušíte, že to nemůže dobře dopadnout, zvlášť když se hrdinka distancuje od veškerých problémů. Morální ponaučení nehledejte, žádné z toho neplyne, snad jen těch 110 minut si budete vážit i toho mála, co vám bylo velkoryse naděleno. Pokud budete mít štěstí jako já, budete zhnuseni zaběhnutými procesy, ať už z prostředí Harlemu, Bronxu, Qeensu nebo jiných prdelí. A Daniels ať příště tolik netlačí na pilu. Drama se dá udělat i bez přikrášlovacích kudrlinek nebo zoufalých uměleckých pokusů. ()

Josefin

Nezbývá mi jen souhlasit, že" Precious" působí dost depresivně, ale vemte si opačnou stranu mince. Už to, že to není váš život a nemáte ho přesně takhle drsně v háji je pozitivum. Lee Daniels se snažil, ale my přece jen jsme evropané a tenhle život může přijít spoustě z vás jako z jiného světa. Jenže tohle se stává každé dvě hodiny na celém světě. Zajimavé výkony Gabourey Sidibe a Mo´Nique, za zmínku stojí i vydařený soundtrack. ()

Almásy

na to čo všetko sa v tom filme stane (akože dovi dopo, to je na guľku do hlavy po piatich minútach) je film až prekvapujúco chladný a neosobný. gabourey sidibe, neviem čo na nej všetci vidia ale celá tá idea neherečky vo veľmi komplikovanej postave mi skrátka nejako nesedela a skôr mi vo filme vadila. co mi ale ABSOLUTNE urvalo gule bola Mo´Nique. od prvej scény po poslednú minútu jeden úžasný triumfálny výkon. zrodila sa hviezda- posledný monológ zaručoval oscara. celkovo inač taký slúšný nadpriemer. ()

dafidsch

Brutalita filmu ma dostala a je až nemožné, že niečo také sa môže diať skutočne. Tento film je skvelý, len pár vecí mi v ňom chýba. ()

nightevan

Neskutečně (a když píšu neskutečně, tak myslím opravdu NESKUTEČNĚ) silný příběh, který dokáže člověka zarazit do sedačky. Sidibe i Mo'Niqeu předvedly tak fantastické herecké výkony, že je mi jedno, jak dopadnou 7. března Oscaři. Já dvě vítězky vidím zde. Zatlačuju slzu, upadám do hluboké deprese a řadím to mých top filmů; tohle předčilo i moje nedotknutelné Hodiny. ()

Mr.Jackass

Filmu nemám de facto co vytknout. Obzvláště ponurý a silný příběh o mladé prostorově výraznější studentce černé pleti z Harlemu, kterou znásilňuje otec a nakazí ji AIDS a navíc má s dcerou 2 děti, z kterých je jedno postižené. Dokáže někdo vymyslet ještě hutnější scénář? To už jde podle mě jen ztěží. Dále ych vyzvednul excelentní herecké výkony jak hlavní představitelky, tak obzvláště herečce, co hrála její matku Mo'Nique. Přesto je film u mě na 4,5* ()

Maynard.

Brrr, jak by řekla držitelka za vedlejší ženskou roli : Óóó my fucking god, motherfucker... Tenhle film mě naprosto minul, ale opravdu úplně. Stejně jako Hurt Locker, si tak nějak říkám co to se to s těma amíkama děje? Jedna hvězdička je za sexy učitelku Paulu Patton. A ta druhá hvězda ani nevím za co, možná za lítost k hlavní hrdince, která už ovšem není tolik sexy jako učitelnica (navíc lesbička) :o). Docela by mě zajímalo, kolik slov FUCK zazní z úst oskarové herečky. Opět se potvrdilo, že mě příběhy podle skutečných události většinou vůbec neberou. No a nominace na nejlepší film a oskara za nejlepší adaptovaný scénář nechápu ani trochu. To už si snad dělají srandu nee? Ať už to bylo jak chce, takovejhle život mít, to bych se raději v pr... viděl. Možná, kdybych to musel vidět ještě jednou, tak bych si jako v pr... připadal, brrr :o). ()

LadyVader

Asi jsem necita, nebo nevím. Nic z tohodle filmu ve mně nevzbudilo žádný bůhvijaký emoce, lítost a tak podobně. Snad jen znechucení, kam se může taková "rodina" dopracovat. Nejvíc mně asi dostala scéna kdy se ty tvě mastodontkyně porvaly a skončilo to hozením televize z bůhvijakýho patra. (proč mi to připomnělo film Americký psycho? :-) ) No spíš doufám, že když vyhrabali někde pro tenhle film tak extrémně tlustou holku, že jí po natáčení pomohli s tou vahou něco udělat, protože tohle už je opravdu odstrašující. ()

Ferinka

I ta nejhorší kocovina je nic oproti tomuto.. Zahrané beze sporu dobře, ale tak nějak hůř koukatelné, nevím, prostě té tragédie a hnusu na mě bylo moc. ()

DavidS.

Nebýt nominací na Zlaté Glóby, tak bych tento film pravděpodobně cíleně minul jako jeden z mnoha produktů točený černochy pro černochy. A není to v tom žádný rasismus. Dalším důvodem by byl fakt, že podobná sociální vydírání jednoduše nevyhledávám. Ale nejsem misantrop. Takže co zůstává? Krutý příběh plný ošklivých lidí, kteří jsou odpudiví fyzicky i lidsky; dvě pěvecké hvězdy, které natáčení možná pojali jako osvětu či vylepšení vlastní image; dramaticky ohraný útěk z reality do vlastního vysněného světa, slušná režie a herecké výkony, které jsou sebrané snad přímo na ulici Harlemu...Svět, který je lehké litovat, těžké mu porozumět a který se točí v bezvýchodném kruhu...Spíše poselství než film... ()

Pollock

Tak tohle byl mazec. Ani nějak nevím co napsat, protože když si vybavím film , který jsem shlédl včera ve velmi pozdních hodinách, stále se z něho nějak nemohu vzpamatovat. Rozhodně jsem nečekal, že mě toto téma tak vtáhne do sebe a nepustí. Hodně těžký snímek, ale i s velmi vtipnými momenty (což je v takhle těžkém dramatu jako balzám na duši), navíc s krásnou učitelkou (kde já jsem jí jenom..... á Déjà Vu) a velmi silnými hereckými výkony. Skvělé! ()

!Borec!

Nějak nepobírám smysl filmu. Na alternativní učitelce nevidím nic zásadně alternativní, a když vezmu v potaz, že by měla být jednou z hlavních postav, nějak mi splývá s ostatními a překáží. Stejně tak překáží i zbytečné násilí, pokud film není schopný být vystavěn na samotných emocích postav a jejich jednání, je zbytečné to zastírat tímto násilím. O rádoby nezávislé kameře ani nemluvím. Buď se film měl více ubírat k mainstreamu a klidně tvrdě zahrát na sentimentální notu nebo radši neměl spatřit světlo světa. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu