Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

jandula00

Mam ráda filmy, které, i přes očividně nízký rozpočet, dokáží ohromit. Pozemšťan je o to vyjímečnější, protože se jedná o sc-fi, kde různé efekty bývají mnohdy velmi důležité. Obzvláště se mi líbil vývoj jednotlivých postav. Od počátečního odmítání, přes pozdější pochyby až k závěrečnému zklamání z odhalení "pravdy". Možná bych uplně vynechala finální rozuzlení a ponechala na divákovi, jestli chce nebo nechce věřit, ale to je tak vše, co můžu Pozemšťanovi vytktnout... ()

KoleckoR

Hodně dobrý. S napnutím jsem čekal, co z "kromaňonce" ještě vyleze. Hvězdička dolů za závěr, nemám rád konec bez podání vysvětlení. Asi to byl záměr tvůrce, ale já potřebuji rozuzlení. Prostě odpověď na otázku "PROČ?". ()

Danny88

Historicko-filozofická ladená dráma, ktorá zaujme originálnou myšlienkou o človekovi ktorý prostredníctvom dialógu odkrýva svoje veľké tajomstva... ()

Borg

Pokud se dá v nějaké oblasti kinematografie prohlásit, že v jednoduchosti je síla, tento příjemný film je toho důkazem. Hodina a půl postavená více méně pouze na dialogu několika osob? To je přece zaručená nuda.. - Omyl.. V tomto případě nejen, že to není nuda, ale člověk je ještě navíc nucen přemýšlet nad rámec filmu a to o otázkách takřka nejzásadnějších. Snímek dokáže diváka vytrhnout ze společenské letargie, kde se vše chápe tak, jak je to zvykem a kde odchylky od dosavadních zkušeností a vědomostí nepřipadají v úvahu. Je skutečně vše tak, jak se po dlouhá staletí traduje? Opravdu toho víme tolik, jak si myslíme? Nebyla spousta zásadních věcí, na kterých byla vybudována naše současná společnost a kterým věříme, jen po léta přibarvený, pokroucený a špatně podaný příběh? Existuje tajemství (ne)stárnutí? Pravděpodobně Vám budou po zhlédnutí filmu plavat v hlavě tam a zpět různé myšlenky a otázky a bude Vás to nějakým zvláštním způsobem táhnout zpět, abyste se nechali znovu oblažit nečekaným, podivuhodným a poutavým příběhem pana "Johna Oldmana". ()

Everyone

Wow, dlouho mě tak nic nepohltilo - bezesporu na to má vliv ústřední téma a skvěle napsaný a uchopený scénař, který vypovídá zejména o dlouhověkosti a spoustě otázek, které si každý bude během filmu a po něm klást - o důvodu neexistence biologické večnosti jednotlivce apod. - každý si, při zhlédnutí zasmutní nad vlastní smrtelností, buď na okamžik nebo na delší dobu a zazávidí hlavnímu protagonistovi jeho věčnost. Je smutné, že jsme otroky našich tělesných schránek a na chvíli zauvažujme, že náš život by od určitého roku odměřovaly vykonané dobré skutky...proto se chováme, jak se chováme ve snaze zajistit za tikotu biologických hodin našim potomkům budoucnost za současného prosazování sebe sama a snahy vrýt naše ega do povědomí lidské historie, což má běžně za následek sobeckost, hromadění mamonu či sociální agresivitu. Pokud se vše na stará kolena podaří a dotyčný po celoživotním zápasu vše vyrovaně ustojí, tak přechází v bezelstné, altruistické myšlení, jednání a co je nejdůležitější v aktivní konání, tak jako v počínání našeho Kromaňonce či Ježíše, jak chcete:-), což je i posláním tohoto filmu, ale vykládejte to na ulici :-). "Díky Bohu", pravil ateista, "že některým se rozsvítí již dříve! a bohužel některým by nepomohly ani životy dva", a pustil si další film. ()

zahadum

Podľa mňa určite jeden z najoriginálnejších nápadov aký som kedy u filmu zažil...je to čistá konverzačka...áno...ultra-lacné a natočené niekde na malej chate za jeden deň...film má ale svoje čaro ukryté v dialógoch...v tom čo si divák domyslí...v tej očarujúcej hudbe...v tom filme je čaro vďaka ktorému som veril,že dotyčný je tu viac ako 14 000 rokov...cítil som tie veky a tú ďaleku minulosť....kládol som si otázku prečo tak dlho žil ? prečo on ? a je sám ? toto všetko je v miernych dávkach vo filme citlivo ukryté...nikdy nebol film tak intelektuálne na maxime ako toto minimalistické veľdielo !!! Film nikdy nebol oficiálne odabovaný...čo je hanba všetkým spoločnostiam....chvalabohu sa našla parta amatérov ktorý túto perlu dali do češtiny. Skúste tu : https://www.youtube.com/watch?v=YXY6PWZr0fY ()

Helldo

Tak tohleto je neskutečně pohlcující podívaná na formát Dvanácti rozhněvaných mužů, ale s mnohem neuvěřitelnějším obsahem. Dovolím si stručnou parafrázi z filmu. "Všechno je možné. Máme možnost volby. Buď se můžeme rozčilovat a pokoušet se příběh roztrhat logikou a nebo se pohodlně opřít a nechat se jím unášet." A já udělal to druhé... ()

El-Barto

Námět je přímo skvělej. Scénář taky, tímhle způsobem (fakticky a logicky správně) to sepsat nemohlo bejt vůbec jednoduchý. Ale mám pocit, že z toho šlo vytěžil mnohem víc, že se dalo jít pořádně emocionálně do hloubky. Nabízí to ale spoustu možností k zamyšlení a filozofování. Vůbec bych se nebránil remaku s větším rozpočtem, hereckou elitou a scenáristou, kterej by se držel původního scénáře a přidal tomu trochu bolestivých politických a sociálních témat. ()

Chundys

Rozjezd pěkný a byl jsem ohromen, že jsem byl ochoten dát i plný počet. Pak ale přišlo pro mě silně nevěřícího zklamání, které jsem asi již očekával od nějaké 20. minuty, že přijde. Náboženství? Proboha proč? Mohlo to být tak krásné. Takhle je to jen Fu*king Jesus průměr :-) ()

Bozvav

Nádherná myšlenka, bohužel zpracování a hlavně obsazení to docela zabilo. Tam, kde měly prýštit emoce se nic nedělo a naopak. I tak zajímavé, dávám tři hvězdy hlavně za ten námět. ()

sirien

Ohraný téma známý z upírů nebo Wolverinea pojatý jako jeden a půl hodinová konverzačka bez děje kde většina dialogů sou úsečný monology pro kameru tvořené hluboce se tvářícíma citátama (ve skutečnosti naprosto povrchníma narychlo vygooglenejma tlachama co autorům přišly na pohled hrozně chytrý). Někde za půlkou přijde ODHALENÍ, které asi mělo být šokující a pár ortodoxních Amíků z něj asi dostane kulturní šok, ale pro většinu publika to je spíš: "eh, wut, WTF? lol". Celé to působí jak mizernej starej komorní larp - a má to asi tak stejnou úroveň hereckejch výkonů (ve skutečnosti lze v postavách vidět i hráčské larpové stereotypy - dívka "hrající dovnitř", týpek co se snaží improvizovanym žvaněnim zaplnit trapný ticho, zoufalý třetí návrat k už dvakrát probranému tématu poté, co už hráči naprosto neví, co hrát, role provokatéra, role smírce, role s dramatickým obratem...) Jakože koukat se na to šlo, je to někde mezi 1 a 2*, ale když koukám na tu záplavu lidí co si tu po zkouknutí připadaj hrozně intelektuálně, tak dávám 1* pro vyvážení. (ADD: fun fact, Bixby recykluje sám sebe o 40 let dříve - původní zpracování je značně zábavnější) ()

Axident

Suma sumárum - u mě dobrý! Odvaha, nechat celý film v jedné místnosti a hlavně jen na filosofických diskusích pár učitelů. Pokud to divák bere jako zprostředkování zajímavé diskuse, je to dobré, samozřejmě, není to nijak ohromně originální, ani to nemá nic jiného, co by vám utkvělo nadosmrti v paměti, tempo je prachbídné, témat se mohlo probrat třikrát tolik a nenatahovat jednotlivé body, celá kauza Jéžíš je dost násilná a trochu to kazí, asi bych se bez ní sakra rád obešel, holt, chlap byl u všeho, klikař, ale mě to bavilo a to hodně. Nemá to líbivou, hladivou, znepokojivou přitažlivost a kouzlo např.K-Paxu, ale je to hezká, komorní věc, která stojí za to vidět, doporučuji... ()

Prolog

Mám rád filmy, které přijdou s nějakou zajímavou myšlenkou. Ne jen neustálé opakování zaběhlých standartů, ale skutečně něco nového a zajímavého. Tvůrci The Man From Earth dokazují, že i za malé peníze se dá natočit opravdu poutavý film. Nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky! Scénář je naprosto senzační, stejně jako výkony hercu. Prostě smekám před tvůrci a doufám, že přijdou další filmy s podobně dobrým nápadem! Mimochodem ta křestanka a ty její žvásty...asi bych to nevydržel kdybych byl v tý místnosti :) ()

Eles

Pět za perfektní nápad. To samo o sobě stačilo. Celý film mi vířil v hlavě kolotoč otázek na co bych se já sám ptal být tam s nimi... Samozřejmě diskuze se točila o dost jinde, ale to vůbec nevadí, stejně jsem napjatě čekal na každý další dotaz a odpověď, byl rozčilený, když mi otázka přišla nikamnevedoucí, byl potěšený z těch lepších. Závěr byl přesně takový jaký se dal očekávat, snad bych to jen coby scénárista uzavřel o pět minut dřív. Každopádně parádní inspirace a obávám se, že dneska hned tak neusnu. Ne kvůli filmu, ale tomu nápadu. ()

JohnBruk

Největší hnací silou tohoto filmu je, to co dněšní mainstreamové filmy postrádají.. A to 1.) prostor pro představivost 2.) snaha o intelektuální rozhovor, kterému můžete i nemusíte věřit. Tudíž si myslím, že je na tomto filmu nejkrásnější ona divácká volnost a jakási "interaktivita" myšlení. To vše je skvělé. Hlavním problémem je, že ona volnost a možnost představivosti diváka je postupně ke konci filmu ubíjena až zabita. Myslím, že film šel dále rozehrát více zlehka poetičtěji. Autor ke konci již sklouzl k jakémusi "klišé" rozuzlení, které je již známe z dob Shakespearových her.. Myslím, že to filmu velmi ublížilo. Druhá polovina filmu shodila moje velmi kladné hodnocení o polovinu... Je to opravdu škoda a velmi mě to mrzelo. Film z počátku silného dechu se již ke konci zakuckává a trochu prostupuje jakousi kýčovitostí. Snaha "šokovat - překvapit", je pro mne také krokem vedle... žel ()

PDcz

5***** bodů Je nám jedno, že se to spoustě lidí nelíbí. Nestalo se nám, že bychom někdy dokázali sedět a koukat na konverzační námět. Moc hezké a silné. Uvítali bychom i mnohem delší debatu. Howgh. [X] Mám rád debaty o historii náboženství. Je tam hodně prostoru k hypotézám. ()